Logopeda zachęca do nauki w domu!

Utrwalać prawidłową wymowę można także w domu!
Od czasu do czasu warto poćwiczyć przed komputerem lub wprowadzić zupełnie nowe pomoce do nauki!

Ćwicz codziennie 10 minut !

Pamiętasz jak robiłaś/robiłeś to na każdych zajęciach logopedycznych z Panią Milenką?

Zaczynamy !

1. Zacznij od ćwiczeń artykulacyjnych, które usprawnią Twoje narządy mowy.

Usiądź przed lustrem:

· kląskaj jak konik
· unoś język na górne zęby, udawaj że Twój język skacze na trampolinie
· policz językiem wszystkie ząbki w buzi
· zlizuj słodki miodek /nutellę/ dżemik z podniebienia języczkiem przy szeroko otwartych ustach
· przyklejaj do podniebienia opłatek wigilijny, andruty, banknoty papierowe lub rozdrobnione chrupki kukurydziane
– zlizuj smakowite produkty języczkiem, przy szeroko otwartych ustach
· naśladuj mlaskanie
· zakładaj górną wargę na dolną i odwrotnie
· rób masaż języka poprzez wysuwanie go przez lekko rozwarte zęby
· wysuwaj wargi i układaj je w ryjek
· wymawiaj na przemian a-u, o-i
· wysuń wargi do przodu i kręć nimi kółeczka,
· próbuj dotykać językiem nosa, brody, policzków, dotykaj językiem raz dolnych, raz górnych zębów
przy maksymalnie otworzonych ustach, nadymaj policzki, wciągaj policzki

Brawo! Doskonale ! Twój języczek jest gotowy do dalszej pracy :)

2. Przejdź do ćwiczeń oddechowych

Może masz w domu …. wiatraczek, bańki mydlane, piórka, filcowe pomponiki, słomki do picia, chrupki kukurydziane, świece?
Jeśli tak, śmiało je wykorzystasz do zabawy.

· Dmuchaj na piórka, wiatraczek, bańki, chrupki na stole!
· Możesz też śmiało robić bąbelki w szklance wody z wykorzystaniem słomki! Podobają Ci się ćwiczenia ze słomką?
Wiesz co możesz też z nią zrobić? Przenoś słomką skrawki papieru z miejsca na miejsce na stole :)
Może wytniesz kółeczko i promyczki z papieru? Wokół kółeczka za pomocą słomki dołóż promyczki :)
· Wąchaj kwiaty, kolorowe mydełka i puste opakowania po perfumach.
· Pobaw się w zawody statków– z papieru możemy zrobić maleńkie stateczki, którymi możemy się bawić np. w wannie lub przy stole
· Dmuchaj na zawieszone na nitkach małe elementy.
· Pobaw się w „kołysanie” misia. Dziecko kładzie się na plecach na płaskiej powierzchni. Na brzuchu kładziemy małą maskotkę.
Zadaniem dziecka jest nabranie powietrza do brzuszka (przepony) i wypuszczenie tak aby miś się kołysał.
· Dmuchaj na świecę tak, aby nie zgasić płomienia (z coraz większej odległości)

Ale pamiętaj.... zawsze postępuj z zasadą.... WDECH NOSEM – WYDECH USTAMI

3. Wykonuj ćwiczenia fonacyjne

· Zabawy w naśladowanie odgłosów zwierząt. Z pomocą książek możemy naśladować zwierzęta, bawić się w zgadywanki
„jakie to zwierzę” i zadawać podchwytliwe pytania na myślenie np. „Idzie baran, za nim koza,
a na końcu kot - jakie odgłosy wydają”? Ta zabawa świetnie sprawdza się w podczas domowej nudy
· Naśladowanie śmiechu różnych ludzi:

-mężczyzna- głośne „hohohoho”
-kobieta- o średnim natężeniu „hahahaha”
-staruszka- cichutko „hehehehe”
-dziewczynki- piskliwy „hihihihi”
-chłopcy- hałaśliwy „hahahaha”

· Śpiewanie samogłoskowych kołysanek lalkom i misiom na melodię „Wlazł kotek na płotek”
- śpiewamy tylko ,,aaaaaaaaaa” lub mruczymy „mmmmmm”
· Śpiewanie piosenek i mówienie krótkich wierszyków (,,Panie Janie”, ,,Wlazł kotek na płotek”,
utrwalamy piosenki wyuczone w przedszkolu :) )

4. Utrwal sylabki i logotomy

Następnie powtarzaj sylabki z głoską, której uczyłeś się na zajęciach (jeśli nie pamiętasz, sprawdź w swoim zeszycie z logopedii....
powtarzaj sylaby tak, jak na każdej logopedii z Panią Milenką.... :)

Uczyłeś się głoski L ? To powtarzaj:
LA, LO, LU, LE, LI, LY
ALA, OLO, ULU, ELE, ILI, YLY,
AL, OL, UL, EL, IL, YL
LAL, LOL, LUL, LEL, LIL, LYL

Uczyłeś się głoski SZ? To powtarzaj:
SZA, SZO, SZU, SZE, SZI, SZY
ASZA, OSZO, USZU, ESZE, ISZI, YSZY
ASZ, OSZ, USZ, ESZ, ISZ, YSZ
SZASZ, SZOSZ, SZUSZ, SZESZ, SZISZ, SZYSZ

Uczyłeś się głoski S? To powtarzaj:
SA, SO, SU, SE, SI, SY
ASA, OSO, USU, ESE, ISI, YSY
AS, OS, US, ES, IS, YS
SAS, SOS, SUS, SES, SIS, SYS

Super! Doskonale powtarzasz sylabki !

5. Wyrazy

Zostały Ci jeszcze wyrazy z głoską, której uczyłeś się na zajęciach w przedszkolu :)

Do tego na pewno przyda Ci się zeszyt z logopedii :) Zajrzyj do niego i powtarzaj wszystkie słówka, które się w nim znajdują :) Jeśli masz zaległą pracę domową z logopedii - teraz masz czas, żeby ją odrobić :) A może któraś karta pracy w zeszycie spodobała Ci się najbardziej? - zrób ją raz jeszcze, powtarzając wklejony materiał wyrazowy. Słówka z zeszytu masz już w małym paluszku??? Jeśli tak, spróbuj wyszukać w domu takie przedmioty, które zawierają w swojej nazwie ćwiczoną głoskę :) Uczysz się głoski SZ? Oooo to pewnie wskażesz w domu.... szafę, szufelkę, szampon, wieszak, kosz :) A może narysujesz piękny obrazek, na którym będzie przedmiot z ćwiczoną głoską? Pokażesz mi go, jak zobaczymy się w przedszkolu ??

6. Warto również skorzystać z podanych niżej linków, w których można znaleźć ćwiczenia online,
ćwiczenia do wydrukowania oraz dużo ciekawych pomysłów na zabawy logopedyczne w domu.

Opracowała :

Milena Mąkosa - logopeda