PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

     
                   
                     
             

     
                     
           

NASZE WYDARZENIA 2018/2019image001.jpg image003.jpg image006.jpg image010.jpg image013.jpg image017.jpg image021.jpg image022.jpg image033.jpg image035.jpg

     Zabawy Metodą Ruchu Rozwijającego z dziećmi i rodzicami w grupie Biedronek – 09.05.2019r.

     „Mamo, tato pobaw się ze mną” – pod takim hasłem, w czwartkowe popołudnie, odbyło się spotkanie dzieci i rodziców z grupy Biedronki. Mali i duzi uczestnicy, pod kierunkiem pani Iwony Mendel bawili się i ćwiczyli w oparciu o Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Metoda ta, wywodząca się z wczesnodziecięcych zabaw rodziców z dziećmi jest prosta i naturalna. Zabawy i ćwiczenia prowadzone tą metodą usprawniają ruchowo, wpływają na rozwijanie u dzieci świadomości własnego ciała i otaczającej przestrzeni, budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, a także pomagają nawiązać bliskie relacje z innymi. Nasze najmłodsze przedszkolaki, choć już nieco zmęczone, doskonale bawiły się zarówno w parach z rodzicami, jak i w szerszym gronie. Cel zajęć jakim była przede wszystkim integracja uczestników, relaks i świetna zabawa został w pełni osiągnięty.

image006.jpg image007.jpg  image012.jpg  image017.jpg  image023.jpg  image024.jpg  image029.jpg  image034.jpg  image039.jpg  image048.jpg

     WYCIECZKA DO WARSZAWY- GRUPA KANGURKI I TYGRYSKI - 08.05.2019r.

     Dzień 8 maj był wyjątkowy i niepowtarzalny dla dzieci z grup: Tygryski i Kangurki, gdyż były one na całodniowej wycieczce autokarowej w Warszawie. Wyjazd zorganizowały panie: Jolanta Markowska i Anna Solecka przy współpracy z firmą – Usługi Sportowo – Rekreacyjne ,, Majola”. Przedszkolaki zwiedzały Lotnisko im. Fryderyka Chopina wraz z wejściem na taras widokowy gdzie mogły obserwować samoloty pasażerskie które startowały bądź lądowały na płycie lotniska. Następnie pan przewodnik wycieczki zabrał wszystkich uczestników pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie dzieci mogły obserwować uroczystości państwowe związane z obchodami 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Kolejną atrakcją była przejażdżka metrem. Po krótkim odpoczynku dzieci pojechały do najbardziej wyczekiwanego obiektu jakim jest warszawskie ZOO.
Po tak męczącym, ale jakże wyjątkowym pełnym wrażeń dniu wszyscy wrócili do przedszkola gdzie czekali rodzice. Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci dzieci i ich opiekunów.

image001.jpg   image003.jpg   image005.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image010.jpg

     Warsztaty manualne w grupie Tygryski – 06.05.2019r.

     W poniedziałek (6 maja 2019r.) dzieci z grupy TYGRYSKI wraz z wychowawczynią Jolantą Markowską mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach manualnych. Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”. Przedszkolaki z wielką radością powitały panią Iwonę Sałek oraz panią Aleksandrę Maraszkiewicz – pracowników LGD, jak również panią Marię Ostrowską – instruktorkę, która bardzo cierpliwie demonstrowała dzieciom jak krok po kroku stworzyć kartkę łowicką. Po krótkim wstępie dzieci z pomocą pań przystąpiły do wycinania listków i kwiatków, z których powstała piękna łowicka wycinanka. Dla Tygrysków było to niełatwe zadanie, pracowały chętnie i z ogromnym zaangażowaniem. Powstałe prace zostały oprawione w ramy i jako niepowtarzalny podarunek zabrały do swoich domów. Każda mama z pewnością była dumna widząc pracę swojego dziecka, którą może powiesić i podziwiać każdego dnia. Dziękujemy pani Marii a także paniom działającym w Stowarzyszeniu za miłą współpracę i zoorganizowanie pięknych warsztatów.

image001.jpg image002.jpg image007.jpg image008.jpg image016.jpg image017.jpg image025.jpg image027.jpg image031.jpg image036.jpg image039.jpg

     Uroczystość wielkanocna "Skąd się wzięły pisanki" – 17.04.2019r.

     17 kwietnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość wielkanocna „Skąd się wzięły pisanki?”. W klimat zbliżających się świąt wielkanocnych wszystkich przybyłych na uroczystość wprowadziły dzieci z grupy TYGRYSKI, które przepięknie i z ogromnym zaangażowaniem przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Markowskiej oraz Małgorzaty Siewierskiej z pomocą pani Marty i pana Tadeusza zaprezentowały wielkanocny program artystyczny.
     Na wstępie uroczystości bardzo serdecznie wszystkich obecnych
powitała dyrektor przedszkola Małgorzata Krok. Wśród zaproszonych gości byli: Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia, Grzegorz Molendowski - zastępca Burmistrza Zwolenia, Waldemar Urbański – wicestarosta powiatu zwoleńskiego, Izabela Młyńska – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, ks. Bernard Kasprzycki - proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu oraz przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy przedszkola, przedszkolaki i rodzice.
     Głównym celem spotkania było przybliżenie zwyczajów i tradycji związanych z nadchodzącymi świętami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem odegrały swoje role: Wiosny, Zajączka, Pisanek, Baranka, Kurczaczków i innych postaci wielkanocnych. Uroczystość uświetniły wesoło i radośnie brzmiące piosenki śpiewane przez dzieci.

Mali artyści dostali gromkie oklaski i podziękowania od pani dyrektor przedszkola Małgorzaty Krok, życzenia dla wszystkich złożyli również zaproszeni goście, dzieci otrzymały słodki poczęstunek – czekoladowe jajeczka. Miłym akcentem było dzielenie się jajkiem i wspólny obiad przy wielkanocnym stole.
Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci z grupy Tygryski za wkład i zaangażowanie w przygotowanie tegorocznej uroczystości wielkanocnej.

image011.jpg image014.jpg image019.jpg image027.jpg image028.jpg image030.jpg image033.jpg image038.jpg image040.jpg

image041.jpg image043.jpg image001.jpg image005.jpg image003.jpg image007.jpg image044.jpg image057.jpg image064.jpg

image068.jpg image069.jpg image070.jpg image075.jpg image078.jpg image080.jpg image072.jpg image073.jpg

     Wycieczka Skrzatów z rodzicami do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie – 16.04.2019r.

     Wczesnym rankiem w dniu 16 kwietnia 2019r. dzieci z grupy Skrzaty pod opieką swoich rodziców, pani Renatki Soleckiej oraz wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch wybrały się na niezwykłą wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - miasteczka wszechobecnego tam Koziołka Matołka. Na miejscu na wszystkie grupy czekało mnóstwo atrakcji.
     Niesamowite wrażenie na małych przedszkolakach zrobiła magiczna kraina
„Bajkowy Świat”, po której każdą grupę blisko 80 minut oprowadzały bajkowe postaci. Do tej krainy można było się dostać tylko przez mysią dziurę, po uprzedniej zmianie swojego wzrostu. W bajkowej krainie dzieci mogły aktywnie zdobywać wiedzę z zakresu różnych bajek rozwiązując przygotowane zadania np. przy magicznej ścianie odszukać ukryte „prawdziwe” ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa czy odgadnąć co Koziołek Matołek nosił w swoim tobołku.
Dzieci mogły również przeżyć niezwykłą podróż magicznym pociągiem zwiedzając przeróżne bajkowe krainy i poznając ich bohaterów. Końcową stacją podróży pociągiem był magiczny ogród małej Calineczki, do którego aby wejść dzieci z rodzicami - a nie było to takie łatwe, musiały odszukać pasujący klucz do magicznej furtki.
Wiele radości i frajdy sprawiła dzieciom oraz dorosłym zabawa w samym ogrodzie pełnym ogromnych, niecodziennych kwiatów, które po dotknięciu opowiadały bajki. Odważni mogli się zmierzyć i przejść przez pień z pająkami. Trzymając płatki Kwiatu Paproci, który rósł pośrodku magicznego ogrodu dzieci głośno wypowiadały swoje najskrytsze marzenia wierząc głęboko, że szybko się spełnią. Po wyjściu z ogrodu przedszkolaki w dalszej wędrówce po krainie bajek z wielką odwagą przechodziły obok śpiącego smoka i węża morskiego rozwiązując kolejne trudne zadania. Po drodze, aby trochę odpocząć odwiedziły wyjątkowe kino, które mieściło się w szufladzie wielkiego biurka, gdzie zamiast krzesełek były poduszki i pluszaki bohaterów filmów animowanych. W tym niezwykłym kinie dzieci miały okazję obejrzeć zabawne filmy oraz rozwiązać interaktywne zagadki dotyczące bajkowych postaci. Ostatnim punktem „Bajkowego Świata” było przejście przez magiczne lustro do krainy szklanych kul i luster.
     Po niezwykłej podróży w „Bajkowym Świecie” na dzieci czekała
„Mała Syrenka”. Spektakl marionetkowy przygotowany dla dzieci oraz rodziców w szafie Małego Teatru. W tym niezwykłym teatrze (bez krzesełek) sami widzowie na zakończenie spektaklu mogli sprawdzić się w roli aktora-lalkarza.
     Kolejną atrakcją tego dnia były
warsztaty animacyjne - „Zabawa bez zabawek”, których celem było ukazanie, iż wspaniale można się razem bawić wykorzystując np. gazetę, która przy odrobinie wyobraźni i wypowiedzeniu magicznego zaklęcia może zamienić się we wszystko co chcemy: trąbkę, parasol czy most. Animatorzy wykorzystując opowieść ruchową zapewnili dzieciom blisko godzinną zabawę. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali bajkowe mapy oraz naklejki.
     Ponadto dzieci i rodzice obejrzeli w
Kinie „Szkatułka” film familijny pt. ,,Rechotek- najbardziej kumata żabka świata”. Pomiędzy atrakcjami dzieci mogły bawić się w „Bawialni” i bajkowym ogrodzie centrum. Zwiedzić bajkową księgarnię, a także zobaczyły pomnik Koziołka Matołka w parku na rynku w Pacanowie.
     Chwilą wytchnienia i odpoczynku był dla grup wspólny obiad w pobliskiej restauracji oraz zakup pamiątek. Oczywiście nie zabrakło też spotkania z sympatycznym
Koziołkiem Matołkiem, który osobiście cały czas towarzyszył dzieciom i ich rodzicom w zabawach pomiędzy atrakcjami, a także pozował do zdjęć.
     To był naprawdę udany dzień. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy w godzinach wieczornych do Zwolenia. Wizyta w Centrum Bajki w Pacanowie dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, a dorosłym pozwoliła choć na chwilę poczuć się znowu dziećmi.

     SPRAWOZDANIE Z AKCJI "GÓRA GROSZA"

     W dniach od 26 listopada do 2 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu wielka zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem (jak co roku) jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.
     Wychowankowie naszego przedszkola nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. W ten sposób wsparli oni Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogli swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych. Towarzystwo to udziela bowiem wsparcia dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

Po zakończeniu akcji przyszła pora na podliczenie wszystkich pieniędzy wrzuconych na przestrzeni tego czasu do puszek. Łączna suma to 427.61 zł.

Grupa Kangurki – 120.35 zł
Grupa Motylki – 99,17 zł
Grupa Tygryski – 88,18 zł
Grupa Skrzaty – 85,19 zł
Grupa Biedronki – 34,72 zł

Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Małgorzata Siewierska

image002.jpg image003.jpg image006.jpg image015.jpg image023.jpg image025.jpg image030.jpg image035.jpg image034.jpg image033.jpg

image002.jpg image004.jpg image007.jpg image009.jpg image010.jpg

     Dzieci z grupy "Biedronki" oraz "Motylki" to Kubusiowi Przyjaciele Natury" – 05.04.2019r.

     Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w  jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. 
     W tym roku udział w programie wzięły dzieci z grupy
: „Biedronki” i „Motylki”. Tematyka zajęć realizowana była w dniach: 1 – 5 kwietnia 2019r.
Dzięki współpracy z rodzicami dzieci w każdym dniu przychodziły do przedszkola ubrane w określonym kolorze. 
Bardzo serdecznie wszystkim zaangażowanym rodzicom dziękujemy.
     W trakcie zajęć rozwijaliśmy u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajaliśmy wiedzę poprzez zabawę
.Dzieci dowiedziały się jak dbać o przyrodę, a także na czym polega aktywny wypoczynek i dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz pić wodę.Człowiek nie może żyć bez natury i jej darów – powietrza, wody, roślin  i zwierząt. Jednak obecnie to natura jest coraz bardziej zależna od człowieka, który eksploatując przyrodę przyczynia się do jej degradacji. Zapominamy, że takim działaniem szkodzimy sami sobie. Dlatego ochrona środowiska to zadanie nie tylko dla ekologów czy rządów państw, ale obowiązek każdego z nas. Uczyć proekologicznych zachowań musimy już najmłodszych. To oni bowiem już wkrótce ponosić będą nie tylko konsekwencje naszych zaniedbań, ale także odpowiedzialność za dalsze losy planety.
     Po zrealizowaniu scenariuszy lekcyjnych każde przedszkole nabywa prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.
A.Piekarz, A.Kuc

image002.jpg    image004.jpg    image006.jpg    image009.jpg    image010.jpg

     XVI Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" – 04.04.2019r.

     W dniu 4 kwietnia 2019r. w kinie "Świt" w Zwoleniu odbyły się eliminacje regionalne XVI Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Jego organizatorem była Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej.
     Nasze przedszkole w kategorii - poezja patriotyczna reprezentowała
Iga Molendowska z grupy Kangurki, która recytowała wiersz Władysława Bełzy "Ziemia rodzinna". Do prezentacji w tym konkursie dziewczynkę przygotowała wychowawczyni Anna Solecka. Za swój wspaniały występ otrzymała wyróżnienie, dyplom oraz nagrodę książkową.

image001.jpg image005.jpg image007.jpg image008.jpg image013.jpg image016.jpg image018.jpg image019.jpg image021.jpg image023.jpg image024.jpg

     Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Mistrz Recyklingu" – 04.04.2019r.

     Konkurs ekologiczny „MISTRZ RECYKLINGU” w ramach XV edycji „Konkursu - zbiórki surowców wtórnych” trwał od 11.02.2019r do 15.03.2019r.
Wzięło w nim udział 72 dzieci z V grup Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.

GRUPY

ILOŚĆ DZIECI BIORĄCYCH UDZIAŁ

MAKULATURA

(w kg.)

BUTELKI PET

(w kg.)

BIEDRONKI

10

474.05KG

17KG

MOTYLKI

16

567KG

47.60KG

SKRZATY

15

368.19KG

37.96KG

TYGRYSKI

12

375.01KG

39.29KG

KANGURKI

19

497.14KG

74.98 KG

W czasie trwania konkursu zebrano ogółem 2251.39kg makulatury oraz 216.83 kg. butelek PET, które przekazano Zakładowi Usługowo Handlowemu „LOBO”.

W dniu 18 .03. 2019r komisja konkursowa w składzie:

1. Anna Kuc

2. Jolanta Markowska

3. Małgorzata Pawlik- Paduch

4. Agnieszka Piekarz

5. Anna Solecka

wyłoniła zwycięzców.

W kategorii I – MAKULATURA „MISTRZEM RECYKLINGU” została Julia Wawrzak z grupy ‘Motylki” z ilością 191.50 kg.

W kategorii II – BUTELKI PET „MISTRZEM RECYKLINGU” został Fabian Kurek z grupy „Kangurki” z ilością 19.85 kg.

„MISTRZEM RECYKLINGU” w kategorii MAKULATURA została grupa „Motylki” z ilością 567 kg.

Natomiast ‘MISTRZEM RECYKLINGU’ w kategorii BUTELKI PET została grupa „ Kangurki” z ilością 74,98 kg.

W dniu 04. 04. 2019r laureaci oraz wszystkie dziecibiorące udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy z rąk dyrektor przedszkola Małgorzaty Krok.

image002.jpg image006.jpg image009.jpg image012.jpg image028.jpg image029.jpg image032.jpg image033.jpg image035.jpg image038.jpg image041.jpg

    Warsztaty Pierwszej Pomocy z Misiem Edziem w grupie: Tygryski, Kangurki i Skrzaty – 01.04.2019r.

     Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód superbohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak posiadanie własnej super mocy, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. Dlatego też dnia 01.04.2019r. w naszym przedszkolu w grupie: Tygrysków, Kangurków i Skrzatów odbyły się Warsztaty Pierwszej Pomocy z Misiem Edziem. Owe warsztaty to doskonałe połączenie cennej nauki i zabawy. Taka forma aktywności sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia przyswajanie wiedzy. Jako, że przykład idzie z góry, czyli od nas dorosłych, chcieliśmy zainspirować dzieci do właściwych zachowań.
     W trackie trwania warsztatów dzieci zgłębiały wiedzę medyczną wraz z urokliwym misiem Edziem. Zdobyły nowe doświadczenie oraz nauczyły się skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki nim niwelują strach przed niesieniem pomocy. Pomaganie poszkodowanym staje się czymś normalnym i bohaterskim. Za sprawą takowych działań nasze przedszkolaki będą potrafiły świadomie, bez wahania, ale też z rozwagą i pamiętając o własnym bezpieczeństwie, ratować drugiego człowieka.

image003.jpg   image005.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image014.jpg   image016.jpg

     Biedronki witają wiosnę  - 21.03.2019r.

„Przyszła do nas wiosna, wesoła i radosna,
uśmiecha się do dzieci i słoneczkiem świeci”

     W czwartek 21 marca dzieci z grupy Biedronki wraz ze swoimi paniami świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego wyjątkowego dnia, maluchy przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne barwy. I tu czekały na dzieci różnorodne atrakcję. Były kolorowe opaski na głowę, zagadki słuchowe, zabawy logorytmiczne, wiosenne pląsy oraz zabawy ruchowe ze śpiewem nawiązujące tematyką do nowej pory roku. Zwieńczeniem działań był pierwszy wiosenny spacer do parku. I choć słoneczko tego dnia nas nie rozpieszczało, to dookoła słychać było ptasie trele. Dzieci zaobserwowały gołębia zbierającego drobne gałązki do budowy gniazda, zobaczyły lecące bociany i podziwiały wielobarwne bratki posadzone na miejskich klombach oraz prześliczne krokusy w przydomowych ogródkach. Mamy nadzieję, że Wiosna zawitała do nas na dobre.

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image009.jpg

     "Motylki szukają wiosny"  - 21.03.2019r.

     21 marca - pierwszego dnia kalendarzowej wiosny dzieci z grupy "Motylki" przy użyciu lup i lornetek wypatrywały w ogrodzie przedszkolnym oznak nowej pory roku. Obserwowały pierwsze wiosenne kwiaty oraz pączki na drzewach. Dzieci z zainteresowaniem brały udział w zabawie badawczej. Z zaciekawieniem oglądały, czy już widać pierwsze wiosenne ptaki. Po zajęciu wybrały się na pierwszy wiosenny sapacer.

image001.jpg   image002.jpg   image004.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image011.jpg

     Udział w 64 Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim -Eliminacje Powiatowe Zwoleń'2019 - 21.03.2019r.

     W dniu 21 marca 2019 r. w kinie "Świt" w Zwoleniu odbyły się eliminacje powiatowe 36 Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 64 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze przedszkole reprezentowało dwoje dzieci: Lena Suwała z grupy Tygryski wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy "Samochwała" i Karolina Szewczyk z grupy Kangurki wiersz Marty Berowskiej "Lalki w ogrodzie". Przedszkolaków przygotowały panie Jolanta Markowska i Anna Solecka. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały wyróżnione otrzymując pamiątkowe dyplomy i nagrodę książkową.

image002.jpg  image003.jpg  image005.jpg  image009.jpg  image014.jpg  image016.jpg  image018.jpg

     "Ogródek na oknie" w Motylkach - 15.03.2019r.

     W piątek 15 marca dzieci z grupy Motylki na zajęciu uczyły się jak zakłada się hodowlę roślin. Zasadziły cebulę, pietruszkę oraz zasiały rzeżuchę. Na zajęciu dowiedziały się co jest potrzebne do życia roślinom i ustaliły zasadę opieki nad założoną hodowlą.

image002.jpg   image004.jpg   image006.jpg   image008.jpg   image009.jpg   image010.jpg

     Skrzaty w sklepie z zabawkami - 20.02.2019r.

     W dniu 20 lutego 2019r. dzieci 4-letnie z grupy „Skrzaty” pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu „Baybil”, gdzie zapoznały się z pracą ekspedientki. Panie sprzedawczynie oprowadziły dzieci po sklepie szczegółowo opowiadając o jego przeznaczeniu, asortymencie, sposobie odpowiedniego poukładania na półkach jak również pomocy w wyborze odpowiedniego produktu stosownie do wieku dzieci. Wycieczka była tym bardziej ciekawa i pełna emocji dla wszystkich przedszkolaków, gdyż dotyczyła zabawek. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały pań sprzedających i z uwagą oglądały wszystkie zabawkowe nowinki.
     Na zakończenie wizyty w sklepie dzieci obiecały szanować swoje zabawki, zgodnie się nimi bawić i dzielić z innymi jak również po zabawie odkładać na półki i sprzątać. Przedszkolaki od pań otrzymały w podarunku katalogowe książeczki z zabawkami. Dzieci bardzo serdecznie podziękowały paniom ekspedientkom za miłe spotkanie wręczając słodki upominek oraz podziękowanie dla właściciela sklepu. Pamiątką wizyty w sklepie z zabawkami były wspólne pamiątkowe zdjęcia.

image006.jpg  image009.jpg  image008.jpg  image011.jpg  image023.jpg  image019.jpg  image025.jpg    

image003.jpg  image005.jpg  image007.jpg  image010.jpg  image013.jpg  image008.jpg  image012.jpg  image014.jpg

       Warsztaty stomatologiczne w Biedronkach i Tygryskach - 18.02.2019r.

     W dniu 18 lutego 2019 r. przedszkolaki z grupy Biedronki i grupy Tygryski wzięły udział w warsztatach stomatologicznych z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, które prowadziły dyplomowane higienistki stomatologiczne z Lublina. Pani Diana Duda i pani Justyna Kolczarek przybyły do nas w towarzystwie odważnego Smoka Bartka, z pomocą którego przedstawiły dzieciom przebieg wizyty adaptacyjnej u dentysty. Jego celem było przełamywanie dziecięcych lęków przed stresującą, a konieczną wizytą stomatologiczną. Rozmawiały również z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się, które ma pozytywny wpływ na zdrowe zęby i zgubnych skutków jedzenia słodyczy powodujących próchnicę. Następnie po zapoznaniu z materiałami i sprzętem dentystycznym, każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy stomatolog, gdy z wielką starannością ćwiczył na modelu szczęki szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomby. Po zaliczeniu warsztatów wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały dyplom, kolorowankę, naklejkę i magnes.      Upominki mają przypominać o codziennym dbaniu o swoje zęby i systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty. Warsztaty stomatologiczne w przedszkolu zorganizowały panie Agnieszka Piekarz i Jolanta Markowska.

image002.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image008.jpg   image011.jpg   image012.jpg

     Motylki z wizytą w Galerii handlowej - 15.02.2019r.

     15 lutego 2019r. grupa „Motylki” wybrała się na wycieczkę do Galerii handlowej w pobliżu przedszkola, gdzie zapoznała się z pracą sprzedawcy – kasjera. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły sklep spożywczy, mięsny, sklep z odzieżą damską i męską a także sklep meblowy i aptekę. Dowiedziały się, co można kupić w danym sklepie. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo wiedzy oraz radości.

image002.jpg   image004.jpg   image008.jpg   image011.jpg   image014.jpg   image015.jpg   image016.jpg   image018.jpg

     Spotkanie z ratownikiem medycznym - 14.02.2019r.

     14 lutego 2019r. odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym panią Agnieszką Dobrowolską z-cą kierownika Pogotowia Ratunkowego w Zwoleniu. Dzieci 3 i 4 letnie z grup „Motylki” i „Biedronek” dowiedziały się na czym polega praca ratownika medycznego oraz co jest potrzebne w jego pracy.

image002.jpg  image005.jpg  image007.jpg  image008.jpg  image009.jpg  image012.jpg  image014.jpg  image015.jpg  image017.jpg

     Biedronki z wizytą w sklepie samoobsługowym - 12.02.2019r.

     W ramach realizowanej obecnie tematyki, we wtorek 12 lutego najmłodsze przedszkolaki pod opieką pani Iwonki Mendel wybrały się z umówioną wizytą do pobliskiego sklepu samoobsługowego - SPAR. Celem wizyty było zwrócenie uwagi dzieci na asortyment sklepu i sposób wyeksponowania oraz pracę sprzedawcy – kasjera (preorientacja zawodowa). Według ustalonej jeszcze w przedszkolu listy produktów Biedronki zrobiły drobne zakupy dla całej grupy. Dzieci dobrze pamiętały o zasadach zachowania się w sklepie i stosowaniu form grzecznościowych. Postawa małych klientów zauroczyła kierownika sklepu, który podarował dzieciom baloniki.
     Po powrocie do przedszkola z części zakupionych produktów panie zrobiły specjalne ciasto, które przedszkolaki gniotąc i formując zamieniły w różnorodne pieczywo. Były bułeczki, paluchy, chałki, chlebki i rogaliki. Zabawa w „małych piekarzy” pochłonęła sporo dziecięcej energii, więc po takiej frajdzie przyszedł czas na odpoczynek i poczęstunek „wyczarowany” z zakupionych w sklepie produktów.

image003.jpg  image008.jpg  image011.jpg  image019.jpg  image034.jpg  image022.jpg  image029.jpg  image030.jpg  image041.jpg  image049.jpg

image017.jpg  image025.jpg  image003.jpg  image009.jpg  image021.jpg  image031.jpg

        Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszym przedszkolu - 18-25.01.2019r.

     Najmłodsze dzieci 3-letnie z grupy Biedronki 23 stycznia 2019r. zaprezentowały się w programie słowno-muzycznym pt. „Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka”. Na wstępie uroczystości powitała zebranych gości wychowawczyni Agnieszka Piekarz, która podkreśliła rolę, jaką pełnią babcie i dziadziusiowie w życiu wnucząt. Następnie przedszkolaki z wielkim przejęciem a niekiedy ze łzami w oczach wyrecytowały piękne wierszyki i wyśpiewały piosenki. Każde dziecko złożyło również swoim dziadkom gorące życzenia oraz wręczyło laurki z kwiatkami. „Wisienką na torcie” – jak podkreślała pani Małgorzata Krok – Dyrektor przedszkola był układ taneczny z pomponami, za który dzieci otrzymały gromkie brawa. Pani Dyrektor dołączyła się również do życzeń składanych przez Panią Agnieszkę i pogratulowała pięknego występu. Był to pierwszy tak ważny w życiu małego dziecka występ przed liczną publicznością. W imieniu wszystkich zebranych głos zabrał dziadziuś jednej z dziewczynek, który podziękował za wkład pracy, jaki został włożony w przygotowanie dzieci do uroczystości.
     „Dla babci i dziadziusia”
- to uroczystość, która odbyła się w grupie Motylków dnia 22 stycznia 2019r. pod opieką wychowawczyni Anny Kuc. W zimowej scenerii dzieci 3-4 letnie wierszykami i piosenkami uświetniły wyjątkowe święto. Zaproszeni goście nagrodzili swoje wnuczęta gromkimi brawami. Podczas uroczystości chłopcy wykonali taniec „Kulig” przy akompaniamencie tamburyn na których grały dziewczynki. Natomiast „Śnieżynki” zaprezentowały taniec do piosenki „Mam tę moc” z filmu „Kraina lodu”. Uroczystość pełna była emocji, były łzy i śmiech. Na zakończenie gorące życzenia wszystkim babciom i dziadziusiom złożyła pani Dyrektor Małgorzata Krok, a dzieci wręczyły laurki. Po uroczystości chętni dziadkowie z wnuczętami wykonywali pamiątkowe zdjęcia.
     Bardzo uroczyście odbyło się również spotkanie Babć i Dziadków z okazji ich święta w grupie
Skrzaty dzieci 4-letnich pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch w dniu 18 stycznia 2019r. Wnukowie zaprezentowali swoim dziadkom w bożonarodzeniowej scenerii biblijne przedstawienie jasełkowe pt. „Maleńka miłość w żłobie śpi”. Następnie wnuczęta swoim wyjątkowym gościom złożyli wierszem najserdeczniejsze życzenia. Babcie i dziadkowie nagrodzili swoich wnuków gromkimi brawami. Do życzeń składanych przez dzieci dołączyła się Dyrektor przedszkola Małgorzata Krok. Na zakończenie każda wnuczka i wnuczek wręczyli swoim dziadkom własnoręcznie wykonane upominki – aniołki.
     W piątek
 25  stycznia 2019r. uroczyście powitały swoje Babcie i swoich Dziadziusiów 4 i 5-latki z grupy Tygryski. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Markowskiej przygotowały dla swoich gorąco wyczekiwanych gości repertuar pełen wierszy, życzeń i piosenek, które były okazją, aby szczególnie podziękować dziadkom za ofiarowane wnuczętom dobroć, miłość i cierpliwość. Podekscytowane przedszkolaki starały się jak najlepiej zaprezentować swoje role, a dumni dziadkowie i wzruszone babcie długo oklaskiwali swoje pociechy. Gorące życzenia przekazała również wszystkim zaproszonym gościom pani Dyrektor - Małgorzata Krok. Na pamiątkę uroczystości wnuczęta wręczyły dziadkom pieczołowicie wypracowane laurki.
     
,,Witamy serdecznie wszystkich miłych gości, miło nam widzieć Was na uroczystości” – tymi słowami rozpoczęły w dniu 24 stycznia 2019r. obchody Dnia Babci i Dziadka dzieci 5– letnie z grupy Kangurki. Zaprezentowały program pt. ,,Humorystyczny skecz”  w czasie którego dzieci wcieliły się w role Babć i Dziadków. Wszystkie dziewczynki zatańczyły taniec ,,Babuszki - staruszki”. Dzieci przygotowały bogaty repertuar składający się z wierszy i piosenek. Wielką niespodzianką dla zaproszonych gości było zaprezentowanie się dzieci w drugiej choreografii – w tańcu do piosenki ,,I love you babe” Franka Sinatry. Były również gorące życzenia i drobne upominki - serduszka które swoim Dziadkom i Babciom wręczyły ukochane wnuczęta. Gorące życzenia przekazała pani Dyrektor – Małgorzata Krok. Na ręce wychowawczyni Anny Soleckiej złożono serdeczne podziękowania i gratulacje za tak piękny występ i włożony trud w przygotowanie dzieci.

image001.jpg     image002.jpg     image006.jpg     image007.jpg    image009.jpg

   Wizyta w gabinecie stomatologicznym - 18.01.2019r.

     W dniu 18 stycznia 2019r. w ramach programu zdrowotnego „Na zdrówko” realizowanego pod opieką pań: Agnieszki Piekarz i Jolanty Markowskiej przedszkolaki z grupy Biedronki odwiedziły gabinet stomatologiczno-lekarski DAN MAD w Zwoleniu, gdzie pani lekarz dentysta Ilona Gruszecka-Danielak bardzo serdecznie wszystkich powitała. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadań w jaki sposób należy prawidłowo dbać o swoją jamę ustną. Z uwagą przyglądały się pokazowi prawidłowego szczotkowania zębów oraz ilustracjom przedstawiającym ząbka "chorego". Przedszkolaki same mogły przekonać się jak przebiega wizyta u dentysty siadając na fotelu dentystycznym pacjenta. Dzieci wyrażając swą wdzięczność za serdeczne przyjęcie oraz miłą atmosferę spotkania wręczyły pani stomatolog słodki upominek. Przedszkolaki pełne wrażeń powróciły do przedszkola z naklejkami „Dzielnego Pacjenta” oraz dyplomami podarowanymi przez panią stomatolog. Podczas tej wizyty gościnnie uczestniczyły również dzieci z grupy Tygryski.

image001.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image008.jpg

   „Z górki na pazurki” – zimowe zabawy Tygrysków na świeżym powietrzu – 11.01.2019r.

     Korzystając z uroku zimy dzieci z grupy Tygryski pod opieką pań: Jolanty Markowskiej i Marty Baśkiewicz bawiły się na śniegu w przedszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, „jabłuszkach”, rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

image001.jpg image002.jpg image003.jpg image004.jpg image005.jpg image007.jpg image006.jpg image080.jpg image093.jpg image086.jpg image035.jpg

   Bal karnawałowy w przedszkolu - 09.01.2019r.

     Bal karnawałowy to dla naszych przedszkolaków czas niezwykły. Wyczekiwany z radością i pełen niespodzianek. Towarzyszące mu przygotowania dostarczają dzieciom wielu przeżyć i pozwalają budować atmosferę tajemniczości i oczekiwania. Starsze przedszkolaki robią maski karnawałowe, pompują i ozdabiają balony, pomagają w przygotowaniu elementów dekoracji. Młodsze zaś uczą się pląsów, poznają kroki taneczne walczyka i poleczki.
    W dniu balu już od samego rana pojawiają się w przedszkolu różnorodne postacie. Dzieci przebrane za bohaterów znanych bajek dostojnie i ochoczo przekraczają progi sali aby z dumą zaprezentować się przed całą społecznością. Przedszkolna szatnia, zmieniona w „salę balową” gościła w tym roku: księżniczki, wróżki, delikatne motylki i biedronki, jednorożce, smoki, rycerzy, piratów, policjantów i strażaków. Zabawę karnawałową poprowadził dobrze znany wszystkim wodzirej, a dyskotekowe rytmy i dziecięce przeboje długo rozbrzmiewały w budynku przedszkola. Mile spędzony czas na wspólnej, wesołej zabawie na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

image005.jpg image006.jpg image011.jpg image013.jpg image020.jpg image023.jpg image024.jpg image029.jpg image034.jpg image039.jpg image041.jpgimage049.jpg image054.jpg image060.jpg image063.jpg image068.jpg image071.jpg image072.jpg image075.jpg image076.jpg image077.jpg image078.jpgimage079.jpg image081.jpg image082.jpg image084.jpg

    Uroczystość wigilijna "Maleńka miłość w żłobie śpi" w naszym przedszkolu - 21.12.2018r.

     Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego „żłób”. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest Św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w grocie w Greccio.
     Mimo upływu tak wielu stuleci wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia historia narodzin Boga w ubogiej betlejemskiej szopce jest wspominana i przedstawiana w postaci jasełek aż do czasów obecnych.
W naszym przedszkolu również w czasie uroczystości wigilijnej kultywowana jest tradycja jasełkowa, prezentująca bożonarodzeniowy spektakl przygotowywany dla całej społeczności przedszkolnej, zaproszonych gości oraz rodziców.
     W tym roku uroczystość wigilijna w naszym przedszkolu odbyła się w dniu
21 grudnia 2018r. Na wstępie uroczystości bardzo serdecznie wszystkich przybyłych powitała dyrektor przedszkola Małgorzata Krok. Wśród zaproszonych gości byli: Grzegorz Molendowski - zastępca Burmistrza Zwolenia, Edyta Jargot – Kierownik Referatu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Zwoleniu, Edyta Sulima – Sekretarz Powiatu, Ewa Kulińska – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Natalia Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Izabela Młyńska – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     W klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wszystkich przybyłych na uroczystość wprowadził
bożonarodzeniowy spektakl - biblijne jasełka pt. „Maleńka miłość w żłobie śpi” przepięknie i z ogromnym zaangażowaniem wystawiony przez dzieci czteroletnie z grupy Skrzaty przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz z pomocą pani Renatki i pana Tadeusza.
     Istotą tegorocznych jasełek było przypomnienie w przedstawionych scenach ważnych fragmentów Biblii, które prowadzą nas ku narodzeniu Zbawiciela świata oraz ukazanie przesłania duchowego i religijnego świąt Bożego Narodzenia: Adam i Ewa w raju oraz grzech pierworodny, Zwiastowanie Maryi , wędrówki Św. Rodziny, narodzenie Jezusa w stajence, ukazanie się anioła pastuszkom i przybycie do stajenki oraz pokłon trzech mędrców – królów ze wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli do stajenki i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę.
     W przedstawieniu ważnym momentem był także kołysankowy taniec aniołków, ofiarowanie serduszek przez przedstawicieli przedszkolaków małemu Dzieciątku, a także zaproszenie przez dzieci Jezuska do swoich domów. W scenariuszu wykorzystano fragmenty Pisma Świętego, śpiew kolęd i pastorałek. Wszystko dopełniała odpowiednio przygotowana scenografia oraz piękne stroje aktorów przygotowane z pomocą rodziców.
     Po obejrzeniu jasełek
siostra Iwona, odczytała fragment Pisma Świętego o  narodzinach Jezusa i poprowadziła modlitwę. Następnie dyrektor przedszkola Małgorzata Krok złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a dzieci zaproszonym gościom wręczyły przygotowane upominki. W serdecznych słowach życzenia przekazał również wszystkim uczestnikom wigilijnego spotkania w imieniu swoim jaki i Burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy pan Grzegorz Molendowski z-ca Burmistrza Zwolenia przekazując na ręce wychowawczyni słodkości dla dzieci. Następnie serdeczne życzenia świąteczne przekazała w imieniu swoim jak i Starosty Zwolenia pana Stefana Bernaciaka pani Edyta Sulima Sekretarz Powiatu przekazując na ręce pani dyrektor upominki dla grup w postaci maskotek. Na zakończenie w imieniu rodziców przedszkolaków życzenia świąteczne przekazała pani Anna Kustra. Dyrektor przedszkola przekazała również dla wszystkich życzenia świąteczne od nieobecnych gości: ks. kan. Bernarda Kasprzyckiego – proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, ks. Krzysztofa Badeńskiego – proboszcza parafii Zesłania Ducha Św. w Zwoleniu oraz Katarzyny Madejskiej – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Po życzeniach pani dyrektor zaprosiła staropolskim obyczajem do wspólnego połamania się opłatkiem.
     Po podzieleniu się opłatkiem pod choinką na dzieci czekała miła niespodzianka. Każda grupa otrzymała świąteczny prezent ufundowany przez panią dyrektor przedszkola. Po pamiątkowych zdjęciach wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci z grupy Skrzaty za wkład i ogromne zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych jasełek.

image001.jpg     image002.jpg

    Konkurs Plastyczny "Mój Pluszowy Miś" - 05.12.2018r.

     5 grudnia 2018r. odbyło się w naszym przedszkolu wręczenie dyplomów i nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ Mój Pluszowy Mis”, którego organizatorem było: Przedszkole Publiczne nr 13 w Radomiu. Konkurs zorganizowano z okazji dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5 – 6 letnich uczęszczających do przedszkoli. Celem konkursu było:
- upowszechnianie wśród dzieci Światowego dnia pluszowego Misia;
- rozwijanie plastycznej ekspresji dziecięcej;
- zainteresowanie dzieci literaturą związaną z postacią Misia;
- kształcenie umiejętności wypowiadania się różnymi technikami plastycznymi.
     Dzieci biorące udział w konkursie to:
Michał Adamiec, Kacper Kaman oraz Michał Leśniewski z grupy „Tygryski”. Koordynatorem konkursu w naszej placówce była p. Małgorzata Siewierska.

image002.jpg image061.jpg image064.jpg image067.jpg image070.jpg image011.jpg image024.jpg image035.jpg image040.jpg image056.jpg

    Św. Mikołaj odwiedził nasze przedszkole - 04.12.2018r.

     W dniu 04.12.2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne spotkanie. Przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Wszystkie dzieci spotkały się w sali „Kangurków” oczekując wyczekiwanego gościa. To wyjątkowe spotkanie poprowadziły nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik – Paduch wspierane przez rodziców, którzy wcielili się w role pomocników Św. Mikołaja.
    Na wstępie został przeczytany list, który Mikołaj pozostawił nocą w przedszkolu. W liście Mikołaj wyraził pochwały dla dzieci za czystość i porządek w salach i w szatni oraz pozostawił zadania do wykonania przez młodsze i starsze przedszkolaki. Wszystkie dzieci rozwiązały zadania poprawnie. Bezbłędnie rozwiązały również zagadki odczytane przez pomocników.
    Czas oczekiwania wypełniły piosenki i wiersze recytowane przez dzieci 5-letnie. Nadejście Mikołaja oznajmił odgłos dzwoneczka. Przedszkolaki powitały dostojnego gościa wierszem i piosenką. „Utrudzony” Mikołaj porozmawiał z dziećmi, a następnie wręczył wszystkim przedszkolakom upominek edukacyjny – stolik do działań sensorycznych. Poinformował, o zamontowaniu nowego sprzętu na placu przedszkolnym oraz zapowiedział odwiedzenie przedszkola wiosną i przywiezienie na plac nowych elementów, które dzieci mogły już obejrzeć na tablicy informacyjnej.
     Mikołaj odwiedzał dzieci w salach wręczając przywiezione prezenty. Następnie dzieci uczestniczyły wraz z pomocnikami w wesołej zabawie z Mikołajem. Dużą atrakcją dla przedszkolaków była sesja zdjęciowa. Wizyta Św. Mikołaja dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych przeżyć.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przedszkolnych Mikołajek.

image007.jpg image009.jpg image018.jpg image028.jpg image034.jpg image037.jpg image039.jpg image041.jpg image046.jpg image048.jpg image053.jpg

    Andrzejki - magiczne popołudnie wróżb i zabaw w grupie Biedronek - 30.11.2018r.

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…"

     W ostatni dzień listopada nasze najmłodsze przedszkolaki za sprawą pań Agnieszki Piekarz i Iwony Mendel przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.
     
Ten dawny ludowy zwyczaj stał się doskonałą okazją do spotkania pokoleń. Radosna zabawa, pełna wróżb i czarów, przeplatana pląsami przy muzyce integrowała małych i dużych uczestników spotkania. Niecodzienna dekoracja sali, zapalone świece i lampiony stworzyły niezwykły nastrój tajemniczości. Dzieci w otoczeniu rodziców, rodzeństwa, a nawet babć i dziadków, pod okiem „wróżki” odkrywały swoją przyszłość uczestnicząc we wróżbach z butami, talerzykami i sercami. Poznawały tajemnice przyszłości łowiąc losy na wędkę i przelewając wspólnie z rodzicami wosk przez klucz.
    Dorośli ochoczo wrzucali grosik do „studni życzeń”, pisali życzenia rodzinne na listkach i zawieszali je na wiśniowych gałązkach, losowali sentencje. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na wspólny podwieczorek. Dzieci z radością częstowały gości kruchymi ciasteczkami, które wcześniej upiekły z pomocą pań na zajęciach w przedszkolu. Rodzice zaś, zadbali by w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło ulubionych słodyczy i zdrowych owoców. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik zabawy andrzejkowej otrzymał pamiątkowy dyplom.

image047.jpg image002.jpg image048.jpg image006.jpg image007.jpg image009.jpg image014.jpg image016.jpg image025.jpg image028.jpg image032.jpg image034.jpg image041.jpg image042.jpg image045.jpg image051.jpg image054.jpg image056.jpg image055.jpg

    Wycieczka do Bałtowa - "Wioska Św. Mikołaja" (Skrzaty, Motylki) - 30.11.2018r.

     W dniu 30 listopada 2018r. dwie grupy dzieci 3 i 4-letnich z naszego przedszkola „Motylki” i „Skrzaty” pojechały na wycieczkę autokarową do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w ramach pakietu „Bajkowa zima”.
     W mroźny, ale słoneczny dzień dzieci zwiedziły „Lodową Krainę Królowej Śniegu”, gdzie czekało ich wiele wrażeń, a największą z nich było spotkanie z Anną - bohaterką filmu „Kraina lodu”.
Spotkanie ze Śnieżynką, Panią Choinką i Panią Ciasteczko podczas malowania aniołków na warsztatach plastycznych było kolejną fantastyczną przygodą. Każde dziecko pomalowało swojego aniołka i ozdobiło go brokatem. Tam też dzieci zjadły II śniadanie. W rozgrzanej do czerwoności chacie Świętego Mikołaja dzieci osobiście otrzymały wspaniałe paczki i słodycze z rąk samego gospodarza. Zwiedziły także magiczną wioskę, w której mieszka Mikołaj oraz jego pomocnicy: skrzaty, renifery i inne bajkowe postacie.
Niezapomniane będą przeżycia jakich dostarczył również film w Kinie Emocji 5 D. Po tylu przygodach wszyscy zrobili się głodni i z apetytem zjedli pyszny obiad. Na zakończenie dzieci koniecznie chciały jeszcze odwiedzić dinozaury. Przeszliśmy więc ścieżką edukacyjną Jura Parku, żeby chociaż pomachać stojącym tam dinozaurom.
     W drodze powrotnej w autokarze zrobiło się jakoś bardzo cicho. Chyba wszyscy byli bardzo zmęczeni i zamyśleni.


image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    "Podaruj dzieciom Misia"! - zbiórka misiów dla dzieci przebywających w radomskich szpitalach - 28.11.2018r.

     W dniach od 8 do 21 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu trwała zbiórka maskotek pod nazwą: „Podaruj dzieciom Misia!”. Koordynatorkami były panie: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz. W dniu 22 listopada maskotki przekazano organizatorom, czyli Stowarzyszeniu Radomian Dla Demokracji. Ze względu na obniżoną odporność małych pacjentów radomskich szpitali organizatorzy przyjęli tylko nowe pluszaki (32 sztuki). Dzieci w podziękowaniu za włączenie się do akcji dostały Odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia, którą wkleiły do swoich zeszycików, natomiast te dzieci, które dostarczyły nowe maskotki w dniu 28 listopada otrzymały dodatkowo Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazane serce. Pozostałe zabawki posłużą naszym przedszkolakom do zabawy w poszczególnych grupach.

image005.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image011.jpg     image013.jpg

    Udział przedszkolaków w I ZWOLEŃSKIM KONKURSIE "Teatr Jednego Wiersza - 22.11.2018r.

     W Kinie „Świt” w Zwoleniu 22 listopada odbył się I Zwoleński Konkurs „Teatr jednego wiersza”. Swoje występy przedstawiło 26 wykonawców z 7 placówek oświatowych powiatu zwoleńskiego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych przedszkola i klasy "0" oraz klasy I-III. Występy dzieci oceniało jury, któremu przewodniczyła p. Ewa Bulzacka – instruktor teatru Domu Kultury w Zwoleniu oraz p. Zofia Garganisz - polonistka, p. Ewa Kulińska - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu. Naszą placówkę reprezentowali:
z Biedronek - Łucja Pindakiewicz - wiersz "Sroczka" D. Gellner przygotowana przez p. Agnieszkę Piekarz,
z Motylków - Miłosz Grudziński - wiersz "Entliczek - pentliczek" J. Brzechwy przygotowany przez p. Annę Kuc,
z Kangurków - Marcelina Grudzińska - wiersz "Pranie" M. Konopnickiej przygotowana przez p. Anną Solecką,
z Tygrysków - Julia Sowińska - wiersz "Symbole narodowe" przygotowana przez p. Jolantę Markowską,
ze Skrzatów - Miłosz Gwiazda - wiersz "Czym będę" W. Bełzy przygotowany przez p. Małgorzatę Pawlik-Paduch,
     Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało nagrody.
I miejsce otrzymał Miłosz Grudziński z grupy Motylki z naszegpo przedszkola oraz wyróżnienia Łucja Pindakiewicz z Biedronek i Marcelina Grudzińska z grupy Kangurki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali maskotki oraz dyplomy, potwierdzające udział w konkursie. Laureaci i wyróżnieni dodatkowo nagrody.

image001.jpg image004.jpg image006.jpg image010.jpg image012.jpg image014.jpg image020.jpg image023.jpg image025.jpg

    Warsztaty stomatologiczne dla dzieci (Bierdonki)- 20.11.2018r.

     W dniu 20 listopada 2018 roku w grupie „Biedronek” odbyły się warsztaty stomatologiczne w ramach realizacji programu polityki zdrowotnej: „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 roku”. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci z przedszkola „Motylek”. Panie prowadzące w bardzo przystępny sposób opowiadały i demonstrowały na modelach , w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Każde dziecko wzięło udział w ankiecie rysunkowej sprawdzającej poziom wiedzy na temat mycia zębów, produktów szkodliwych dla zdrowia. Jedno z pytań dotyczyło, wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym. Wszystkie dzieci uważnie słuchały, brały czynny udział w warsztatach a na koniec każde otrzymało kolorowanki oraz szczoteczkę do zębów.

image001.jpg image002.jpg image004.jpg image009.jpg image007.jpg image017.jpg image019.jpg image020.jpg image026.jpg image018.jpg image029.jpg

image007.jpg image002.jpg image004.jpg image006.jpg

    Wycieczka do kina i Hula-Parku w Radomiu (Tygryski i Kangurki) - 16.11.2018r.

     Dnia 16 listopada 2018r. dzieci z grup Tygryski i Kangurki pod opiekąpań: Jolanty Markowskiej i Anny Soleckiej wybrały się na wycieczkę autokarową do Radomia. Obejrzały bajkę pt. „Księżniczka i smok” w kinie Helios, a potem udały się do Hula Parku - „Miasteczka Hellowen”
     Na miejscu oprócz ogromnej konstrukcji składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami czekały na dzieci atrakcje zorganizowane przez animatorów m.in. malowanie twarzy, ozdabianie hellowenowych masek. Radość z wyjazdu była ogromna. Był to bardzo udany dzień pełen pozytywnych wrażeń. Ponadto w ramach kosztów wycieczki w andrzejkowy piątek wychowankowie wspólnie degustowali pizzę. Odbyły się też zabawy i pląsy przy wesołej muzyce.

image002.jpg    image003.jpg    image004.jpg    image011.jpg    image012.jpg    image006.jpg    image016.jpg    image035.jpg

    Międzyprzedszkolny Patriotyczny Konkurs Recytatorski "Polska - moja Ojczyzna" rozstrzygnięty - 13.11.2018r.

     W dniu 13 listopada 2018 r. w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu odbył się Międzyprzedszkolny Patriotyczny Konkurs Recytatorski „Polska – moja Ojczyzna” . Organizatorem konkursu było Publiczne Przedszkole nr 1 a osobami odpowiedzialnymi Anna Tadej oraz Małgorzata Pawlik – Paduch. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Burmistrz Zwolenia, Bogusławę Jaworską, która ufundowała nagrody dla uczestników. W konkursie wzięły udział dzieci 5 – letnie z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” oraz Publicznego Przedszkola nr 1, ogółem 10 dzieci. Recytacji uczestników przysłuchiwało się jury w składzie:
pani Bogusława Jaworska – przewodnicząca
pani Małgorzata Krok – członek
pani Milena Furga – członek.
     Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało 3 nagrody główne:
I miejsce – Hanna Rzeźnik z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”
II miejsce – Julia Sowińska z Publicznego Przedszkola nr 1
III miejsce – Martyna Lis z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”.
     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz inne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy pani Bogusławie Jaworskiej – Burmistrz Zwolenia oraz pani Małgorzacie Krok - Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 za pomoc w zorganizowaniu konkursu.

image001.jpg    image004.jpg    image008.jpg    image010.jpg    image012.jpg

    Kangurki i Bierdonki w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu -13.11.2018r.

„My jesteśmy Polakami
Orła w swoim godle mamy…”

     We wtorek 13 listopada Kangurki i Biedronki pod opieką pań Iwony Mendel i Agnieszki Piekarz uczestniczyły w małej muzealnej lekcji historii, przygotowanej w ramach kontynuacji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
     Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści pani przewodnik – Eweliny Sałek i z uwagą przyglądały się prezentowanym eksponatom. Odgadywały zagadki i poznały legendę związaną z założeniem państwa polskiego. Największe zainteresowanie dzieci wzbudził orzeł wyrzeźbiony przed laty w drewnie przez jednego z mieszkańców pobliskiej Zielonki. Starszaki bez trudu rozpoznały w starym eksponacie godło Polski, a maluchy z łatwością wymieniły barwy ojczyste naszej flagi.
W drodze powrotnej do przedszkola dzieci złożyły hołd poległym, ustawiając pod pomnikiem zapalone znicze. Wycieczka do muzeum była jednym z wielu działań nauczycieli podejmowanych w celu kształtowania postaw patriotycznych u dzieci, budzenia przywiązaniado swej Ojczyzny i ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli.

image005.jpg image013.jpg image006.jpg image012.jpg image016.jpg image023.jpg image026.jpg image034.jpg image030.jpg image002.jpg image001.jpg

     "Kocham moją Ojczyznę" uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
              (Tygryski, Kangurki, Skrzaty) - 09.11.2018r.

     W dniu 9 listopada 2018r. odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu niecodzienna uroczystość. Zwoleńskie przedszkolaki uczciły 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość „Kocham moją Ojczyznę” przygotowały z przedstawicielami dzieci z grupy „Kangurki”, „Tygryski” i „Skrzaty” nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik – Paduch. W uroczystości wzięła udział cała społeczność przedszkola, zaproszeni goście oraz rodzice. Wśród zaproszonych gości byli: Grzegorz Molendowski - zastępca Burmistrz Zwolenia, Ewa Kulińska – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Anna Natalia Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Katarzyna Madejska – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Anna Orłowska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Olga Jakubowska – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     W programie uroczystości znalazło się wiele pięknych wierszy i piosenek mówiących o umiłowaniu ojczystego kraju oraz wyrażających szacunek do symboli narodowych: godła, flagi i hymnu państwowego. Podczas uroczystości prowadzące nauczycielki przybliżyły dzieciom w sposób prosty i zrozumiały historię walki narodu polskiego trwającej przez wieki o odzyskanie niepodległości. Nasze przedszkole włączyło się w
akcję Świętujemy rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości „Rekord dla Polski” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy MEN o godz. 1111 całe społeczności przedszkola, zaproszeni goście oraz rodzice uczcili wyjątkowe święto śpiewając 4 zwrotki hymnu Polski. „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał godnie i doniośle. Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza przy ilustracji Grobu Nieznanego Żołnierza. Doniosłość chwili potęgowało wykonanie pieśni „My, pierwsza brygada ”. Podniosłą uroczystość zakończyły życzenia dla Polski wyrażone słowami wiersza „Czego Ci życzyć moja Ojczyzno”
     Przygotowana uroczystość dostarczyła wszystkim wspaniałych wrażeń i przeżyć. Była okazją do zamanifestowania przez dzieci swojej polskości. Stała się bardzo ważną lekcją patriotyzmu nie tylko dla przedszkolaków.
     Doniosłość uroczystości podkreślała piękna dekoracja z godłem, portretem Józefa Piłsudskiego i flagą. Dopełnieniem dekoracji był „deszcz bało – czerwonych serc”. Wszystkie dzieci ubrane były na galowo. Pierś wszystkich uczestników zdobiły kotyliony.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie kotylionów dla dzieci.

image002.jpg  image005.jpg  image006.jpg  image012.jpg  image013.jpg  image014.jpg  image015.jpg  image016.jpg  image018.jpg

     Podsumowanie konkursu plastycznego "A to Polska właśnie" - 07.11.2018r.

     W dniu 7 listopada 2018 roku nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym: „A to Polska właśnie”, którego organizatorkami były panie: Agnieszka Piekarz i Jolanta Markowska.
     Na konkurs wpłynęły 33 prace z naszego przedszkola. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości przeznaczony był dla dzieci w wieku 3 - 5 lat z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu oraz ich rodziców.
Celem konkursu było:
· propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej wśród przedszkolaków,
· uaktywnienie i promowanie dzieci uzdolnionych artystycznie,
· zainteresowanie dzieci różnymi technikami plastycznymi,
· rozwijanie twórczych zainteresowań, wyobraźni i fantazji.
     Jury w składzie:
Małgorzata Krok, Małgorzata Siewierska oraz Dorota Kupis w dniu 23 października wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Jan Parzych z mamą Pauliną z grupy „Biedronki”,
II miejsce – Miłosz Gwiazda z mamą Anną z grupy „Skrzaty”,
III miejsce – Lena Ciupak z mamą Izabelą z grupy „Skrzaty”,

Wyróżniono dwie osoby:
- Maję Chołuj z mamą Agnieszką z grupy „Kangurki”,
- Piotra Chołuja z mamą Agnieszką z grupy „Motylki”.

Jury oceniało prace według następujących kryteriów:
· zastosowanie się do wytycznych regulaminu,
· pomysłowość i oryginalność pracy,
· czytelność przekazu,
· estetyka wykonania.

     Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu: książki, słodkie upominki, zakładki do książek oraz balony.
     Organizatorzy dziękują zaangażowanym rodzicom i dzieciom oraz zapraszają do aktywnego udziału w następnych konkursach.

image001.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg

     Noś odblaski (Kangurki) - 06.11.2018r.

     Wdrażając dzieci do pogłębiania wiedzy o przestrzeganiu bezpieczeństwa w życiu codziennym w grupie Kangurki odbyło się niezwykłe spotkanie. Przedszkolaki gościły w swojej sali p. Krzysztofa Cywkę - członka stowarzyszenia biegowego "Zwoleń biega".
Pan Krzysztof opowiedział dzieciom w swoich pasjach. Przypomniał wszystkim, że nawet w realizacji swoich marzeń, zainteresowań zawsze należy świadomie dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Dlatego też na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały od gościa komplet odblasków oraz zrobiły pamiątkowe zdjęcie. To był wyjątkowy dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


image001.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg

     Przedszkolaki z grupy Tygryski odwiedziły cmentarz - 05.11.2018r.

     W nawiązaniu do minionego Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości przedszkolaki z grupy Tygryski pod opieką pani Jolanty Markowskiej w dniu 5 listopada 2018r. odwiedziły cmentarz. Celem wyjścia było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy przyniesionych przez dzieci i chwila zadumy na grobami żołnierzy. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną
u dzieci powagę i zamyślenie.

image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image009.jpg   image011.jpg   image014.jpg   image017.jpg   image019.jpg

   Próbna ewakuacja - 31.10.2018r.

     W trosce o bezpieczeństwo dzieci w naszym przedszkolu w dniu 31.10.2018r. o godz. 10:00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Dyrektor przedszkola.
     Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznania ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki oraz zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Ćwiczenia przeciwpożarowe nadzorowane były przez jednostkę
Powiatowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. W ewakuacji udział wzięło 96 dzieci w wieku 3-5 lat oraz 19 pracowników.
     Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi na wyznaczony teren zbiórki. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek.
     Na placu przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Strażacy opowiedzieli na czym polega praca strażaków i zaprezentowali całe wyposażenie samochodu. Dzieci mogły również obejrzeć pokaz gaszenia wodą. Strażacy pożegnali się ze wszystkimi uczestnikami ewakuacji włączając sygnał alarmowy w wozie strażackim.

image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image007.jpg     image006.jpg

     Konkurs plastyczny "Nie bądź obojętny na przemoc" rozstrzygnięty (Tygryski, Kangurki) - 30.10.2018r.

     Przedszkolaki z grup Tygryski i Kangurki pod opieką swoich wychowawczyń Jolanty Markowskiej i Anny Soleckiej wzięły udział w konkursie plastycznym „Nie bądź obojętny na przemoc”. Organizatorem było Stowarzyszenie Słoneczny Dom z siedzibą w Radomiu. Konkurs odbywał się w ramach projektu „Krok do przodu po lepsze jutro” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było między innymi propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie zjawisku przemocy oraz rozwijanie wrażliwości plastycznej u dzieci.
     Do konkursu wpłynęło 8 przepięknych prac. W dniu
30 października 2018r. w Radomiu przy ul. Sandomierskiej 14 nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Przedszkolaki odniosły ogromny sukces. I miejsce w konkursie zajęła Julia Sowińska z grupy Tygryski, II miejsce zajęła Milena Ludwiczak z grupy Kangurki oraz wyróżnienia dla Marceliny Grudzińskiej, Agaty Maciąg, Jana Romańskiego, Liliany Putowskiej, Oskara Dygasa z grypy Kangurki i Kacpra Kamana z grupy Tygryski. Pani Jolanta Markowska z ogromną radością i dumą odbierała dyplomy i piękne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. GRATULUJEMY!

image010.jpg   image011.jpg   image008.jpg   image061.jpg   image062.jpg   image019.jpg   image021.jpg   image025.jpg   image023.jpg   image032.jpg

   Pasowanie na przedszkolaka - 30.10.2018r.

     We wtorek 30 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były dzieci, które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu pani Małgorzata Krok. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek: Agnieszki Piekarz i Anny Kuc. Występując przed tak dużą publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też wielka odwagą. Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie przyrzeczenia oraz uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy, czekolady oraz upominki dla każdej grupy. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć.

image006.jpg   image002.jpg   image013.jpg   image015.jpg   image020.jpg   image021.jpg   image025.jpg

    Spotkanie dzieci w przedszkolu z dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (Tygryski) - 25.10.2018r.

     W dniu 25.10.2018r. gościliśmy w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu panią Ewą Kulińską. Spotkanie dla dzieci 4-5-letnich z grupy Tygryski zorganizowała nauczycielka Anna Tadej. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz
promowanie wśród przedszkolaków literatury dziecięcej zawierające treści patriotyczne.
     Zorganizowane spotkanie jest jednym z działań podjętych przez placówkę dla uczczenia
100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego pt. "Lech, Czech i Rus", legendy "O smoku wawelskim i dzielnym szewczyku" oraz patriotycznych wierszy "Co to jest Polska" Katarzyny Grochowskiej, "Barwy Ojczyste" Czesława Janczarskiegi, "Twój dom" Wandy Chotomskiej. W dalszej kolejności dzieci poznały zasady obchodzenia się z książką.
     Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie przyniesionych przez panią dyrektor biblioteki książek o tematyce patriotycznej. Dużą ciekawość przedszkolaków wzbudziła książka "Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci", "Elementarz dla dzieci", "Moja Polska" oraz "Bolek i Lolek zwiedzają Polskę".
     Pani dyrektor serdecznie zaprosiła dzieci do odwiedzenia i zapisania się do biblioteki. Przedszkolaki pochwaliły się recytując wiersz Tadeusza Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz śpiewem piosenek o Polsce. Dyrektor biblioteki obdarowała dzieci pięknymi biało-czerwonymi kotylionami oraz słodyczami. Dzieci pożegnały się z zaproszonym gościem wręczając podziękowanie.
     Zachęcamy wszystkich rodziców naszej placówki do aktywnego włączenia się w akcję głośnego codziennego czytania dzieciom książek. 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest znakomitą okazją by przybliżyć dzieciom literaturę o naszej ukochanej ojczyźnie.

image019.jpg   image008.jpg   image023.jpg   image029.jpg   image036.jpg   image032.jpg   image038.jpg   image042.jpg   image043.jpg   image045.jpg

    Wycieczka do Nadleśnictwa Zwoleń - Leśniczówka Miodne (Biedronki, Motylki, Tygryski, Skrzaty) - 24.10.2018r.

     W dniu 24.10.2018r. cztery grupy z naszego przedszkola: Biedronki, Motylki, Tygryski i Skrzaty pod opieką swoich wychowawczyń Agnieszki Piekarz, Anny Kuc, Jolanty Markowskiej oraz Małgorzaty Pawlik-Paduch wzięły udział w wycieczce do Nadleśnictwa Zwoleń. Głównym celem wycieczki było poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w lesie. Prawidłowe i bezpieczne poruszanie się w lesie, zapoznanie z niebezpiecznymi zwierzętami mieszkającymi w lasach, a także przykładami szkodliwych i niebezpiecznych roślin i grzybów. Dzieci mogły zapoznać się również z pracą leśnika oraz zobaczyć okazy przyrodnicze znajdujące się w naszym regionie.
      Piękny i ciekawy świat przyrody leśnej naszej okolicy przedstawiła nam pani leśnik
Patrycja Czarnecka pracownik Nadleśnictwa Zwoleń. W trakcie zajęć edukacyjnych przygotowanych przez panią leśnik w Izbie Edukacji Leśnej "Miodne" przedszkolaki wysłuchały z wielkim zainteresowaniem pogadanki na temat życia zwierząt żyjących w naszych lasach.  Zobaczyły ważniejsze okazy przyrodnicze znajdujące się na naszym terenie, a nawet mogły dotknąć ekspozycji. Pani leśnik przygotowała także niespodziankę - obrazkowy konkurs dotyczący wiedzy z zakresu zwierząt i ptaków leśnych w którym to konkursie przedszkolaki wypadły znakomicie odgadując bezbłędnie wszystkie przygotowane rysunkowe pytania.
     Na zakończenie zajęć dzieci bardzo serdecznie podziękowały pani leśnik za miłe przyjęcie, przekazanie wiedzy na temat lasu oraz poświęcony czas. Pani leśnik na ręce wychowawczyń przekazała dla wszystkich dzieci baloniki oraz foldery o lasach Nadleśnictwa Zwoleń.

.image001.jpg     image005.jpg     image012.jpg     image010.jpg     image015.jpg     image016.jpg

     Zajęcia inne niż zwykle: "Biedronki w ogrodzie przedszkolnym"- 17.10.2018r.

     W środowe przedpołudnie (17.10.2018r.) dzieci z grupy „Biedronki” korzystając z przepięknej pogody wyszły do ogrodu przedszkolnego. Pani wychowawczyni Agnieszka Piekarz realizując tematykę „Liście malowane pod drzewami rozsypane” nie tylko postanowiła wzbogacić wiedzę dzieci o otaczającym środowisku przyrodniczym i zaszczepić potrzebę przestrzegania norm ekologicznych, ale również dostarczyć dzieciom wiele radości i uciechy z wykonywanych zadań.Każde dziecko zaopatrzone zostało w grabki i taczki. Trzylatki z wielką ciekawością i zaangażowaniem grabiły opadłe liście, które następnie wsypywały do dużego worka. Po skończonej pracy pracowite maluszki wróciły do przedszkola na obiad, który zjadały z wielkim apetytem.

image001.jpg     image005.jpg    image007.jpg     image004.jpg

     "Śpiewanie na dywanie" Rozśpiewane "Biedronki" - 17.10.2018r.

     W grupie „Biedronek” w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywać się będą spotkania dzieci z rodzicami. Pomysłodawczyni akcji Agnieszka Piekarz na spotkaniu grupowym zaproponowała chętnym rodzicom, aby włączyli się w akcję: „Śpiewanie na dywanie”, której celem jest wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i dorosłych.
     W dniu 17 października w spotkaniu uczestniczyła
mamusia Łucji – pani Magdalena Pindakiewicz wraz ze swoją młodszą córeczką – Anielą. Atrakcją był nie tylko śpiew piosenek patriotycznych, ale również gra na gitarze. Na zakończenie spotkania pani Magdalena wręczyła dzieciom własnoręcznie wykonane flagi Polski. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Zwoleniu każdy śpiewający przypięty miał medalion w naszych barwach narodowych.

image040.jpg image009.jpg image010.jpg image013.jpg image019.jpg image025.jpg image028.jpg image031.jpg image032.jpg image033.jpg image039.jpg

     Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu - 12.10.2018r.

     ,, Dla naszej Pani” – to tytuł tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez dzieci 5 – letnie z grupy KANGURKI. Przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni Anny Soleckiej zaprezentowały program artystyczny dla całej społeczności przedszkolnej oraz zaproszonych gości i rodziców. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Grzegorz Molendowski – z-ca burmistrza Zwolenia, p. Katarzyna Madejska – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Izabela Młyńska - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Makuch – pracownik Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, p. Małgorzata Celi redaktor gazety lokalnej oraz Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
     W trakcie programu artystycznego w ten wyjątkowy dzień dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zaprezentowały układ taneczny do piosenki ,,I Love You Baby” Franka Sinatry.
W podziękowaniu ,, Za trud, uśmiech i okazane serce” dzieci wręczyły wszystkim pracownikom przedszkola i zaproszonym gościom ,,drobny upominek” który wykonały same z niewielką pomocą swoich pań: Ani i Anetki.
     Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji dla całego personelu przekazała
p. Dyrektor Małgorzata Krok. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście. Wiele radości i zadowolenia z wykonywanej pracy w imieniu swoim i p. Bogusławy Jaworskiej – burmistrz Zwolenia przekazał p. Grzegorz Molendowski – z- ca burmistrza Zwolenia.
     Słowa uznania i wdzięczności w imieniu nieobecnego p. Waldemara Urbańskiego – Starosty Zwoleńskiego przekazała p. Elżbieta Makuch. Do życzeń dołączyła się również Rada Rodziców Publicznego Przedszkola w Zwoleniu. Za wspaniały występ dzieci zostały obdarowane przez zaproszonych gości słodyczami.


image001.jpg     image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image009.jpg     image010.jpg

     Wizyta dzieci z grupy Tygrysków i Kangurków w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu - 05.10.2018r.

     Dnia 05 października Tygryski i Kangurki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie z budynkiem szkoły. Spacerując korytarzami dzieci zwiedziły sale lekcyjne, świetlicę szkolną oraz stołówkę. Bardzo miło zostały przyjęte w bibliotece szkolnej gdzie pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoją pracą.

image002.jpg     image004.jpg     image005.jpg

     "Czytanie na dywanie" - spotkanie czytelnicze uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu z dzieci trzyletnimi z grupy "Biedronek" - 03.10.2018r.

„Dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, który myśli”.

     Książka w świecie dziecka to nie tylko uniwersalny klucz do jego wyobraźni – to także klucz do kształtowania jego osobowości i możliwości obfitujących na przyszłość. Dzięki książce dziecko rozwija swój język, poznaje nowe słowa, nabywa umiejętność słuchania. Uczy się także nowych emocji, kształtuje wrażliwość moralną, doskonali pamięć oraz zaspakaja swoją ciekawość poznawczą. Czytanie książek przybliża dzieciom inny, odległy im świat, pozwala dostrzegać różne punkty widzenia, poszerzać ich własne horyzonty, pokazuje różnice pomiędzy ludźmi oraz wieloma aspektami życia. Ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa przedszkole. Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko płynnie przechodzi od zabawy w kartkowanie na chybił trafił, do systematycznego oglądania ilustracji, a następnie do zainteresowania tekstem. Zapewnienie dostępu do książek dziecku w tym wieku jest niezwykle ważnym elementem jego rozwoju. Dlatego też pani Agnieszka Piekarz wspólnie z panią Danutą Imańską – nauczycielką Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu od kilku lat organizują spotkania czytelnicze pod nazwą: „Czytanie na dywanie”. W tym roku w zajęciach uczestniczą dzieci najmłodsze – „Biedronki” z grupy pani Agnieszki. Uczniowie PSP Zwoleń chętnie uczestniczą w spotkaniach z młodszymi dziećmi. Wiele z nich uczęszczało do naszego przedszkola i wspólnie z nauczycielem wspominają te chwile spędzone w placówce.

image002.jpg     image003.jpg     image005.jpg     image004.jpg

     "Pocztówkowe Przedszkole" (grupa Tygryski) - 21.09.2018r.

     W tym roku szkolnym Tygryski biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Pocztówkowe Przedszkole". Ideą wiodącą programu jest propagowanie tradycyjnego sposobu przekazywania informacji w formie papierowej. Głównym celem jest wymia pocztówek z innymi przedszkolami na terenie Polski, zapoznanie z mapą Polski oraz promowanie własnego regionu i przedszkola. Pierwsze pocztówki już wysłane, czekamy na pocztówki od naszych rówieśników ...

image003.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image009.jpg     image011.jpg

    „Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!” - spotkanie z policjantami przedszkolaków z grupy
            "Biedronek" i "Motylków" - 20.09.2018r.

     W dniu 20 października dzieci najmłodsze z naszego przedszkola: "Biedronki" i "Motylki" pod opieką swoich wychowawczyń: Agnieszki Piekarz i Anny Kuc spotkały się z pracownikami Komedny Powiatowej Policji w Zwoleniu: panią Katrzyną Cieślik oraz panem Sławomirem Markowskim. Tematem spotkania było: "Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!". Zamierzeniem wychowawczo-dydaktycznym było: uświadomienie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w przedszkolu i poza nim oraz rozszerzenie zasad słownictwa i wiedzy z zakresu zasad ruchu drogowego.
     Pan i pani policjantka w bardzo przestępny sposób przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Opowiadali jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób w drodze do przedszkola, do kogo zwrócić się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Przedszkolaki wyrecytowały pięknie wiersz I. Salach "Światełko" oraz zaśpiewały piosenkę "Samochody". Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły gościom słodki upominek.