PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

       
             

       
                       
             

     

       
                       
           

NASZE WYDARZENIA 2018/2019image001.jpg     image002.jpg

    Konkurs Plastyczny "Mój Pluszowy Miś" - 05.12.2018r.

     5 grudnia 2018r. odbyło się w naszym przedszkolu wręczenie dyplomów i nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ Mój Pluszowy Mis”, którego organizatorem było: Przedszkole Publiczne nr 13 w Radomiu. Konkurs zorganizowano z okazji dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5 – 6 letnich uczęszczających do przedszkoli. Celem konkursu było:
- upowszechnianie wśród dzieci Światowego dnia pluszowego Misia;
- rozwijanie plastycznej ekspresji dziecięcej;
- zainteresowanie dzieci literaturą związaną z postacią Misia;
- kształcenie umiejętności wypowiadania się różnymi technikami plastycznymi.
     Dzieci biorące udział w konkursie to:
Michał Adamiec, Kacper Kaman oraz Michał Leśniewski z grupy „Tygryski”. Koordynatorem konkursu w naszej placówce była p. Małgorzata Siewierska.

image002.jpg image061.jpg image064.jpg image067.jpg image070.jpg image011.jpg image024.jpg image035.jpg image040.jpg image056.jpg

    Św. Mikołaj odwiedził nasze przedszkole - 04.12.2018r.

     W dniu 04.12.2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się niecodzienne spotkanie. Przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Wszystkie dzieci spotkały się w sali „Kangurków” oczekując wyczekiwanego gościa. To wyjątkowe spotkanie poprowadziły nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik – Paduch wspierane przez rodziców, którzy wcielili się w role pomocników Św. Mikołaja.
    Na wstępie został przeczytany list, który Mikołaj pozostawił nocą w przedszkolu. W liście Mikołaj wyraził pochwały dla dzieci za czystość i porządek w salach i w szatni oraz pozostawił zadania do wykonania przez młodsze i starsze przedszkolaki. Wszystkie dzieci rozwiązały zadania poprawnie. Bezbłędnie rozwiązały również zagadki odczytane przez pomocników.
    Czas oczekiwania wypełniły piosenki i wiersze recytowane przez dzieci 5-letnie. Nadejście Mikołaja oznajmił odgłos dzwoneczka. Przedszkolaki powitały dostojnego gościa wierszem i piosenką. „Utrudzony” Mikołaj porozmawiał z dziećmi, a następnie wręczył wszystkim przedszkolakom upominek edukacyjny – stolik do działań sensorycznych. Poinformował, o zamontowaniu nowego sprzętu na placu przedszkolnym oraz zapowiedział odwiedzenie przedszkola wiosną i przywiezienie na plac nowych elementów, które dzieci mogły już obejrzeć na tablicy informacyjnej.
     Mikołaj odwiedzał dzieci w salach wręczając przywiezione prezenty. Następnie dzieci uczestniczyły wraz z pomocnikami w wesołej zabawie z Mikołajem. Dużą atrakcją dla przedszkolaków była sesja zdjęciowa. Wizyta Św. Mikołaja dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych przeżyć.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przedszkolnych Mikołajek.

image007.jpg image009.jpg image018.jpg image028.jpg image034.jpg image037.jpg image039.jpg image041.jpg image046.jpg image048.jpg image053.jpg

    Andrzejki - magiczne popołudnie wróżb i zabaw w grupie Biedronek - 30.11.2018r.

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…"

     W ostatni dzień listopada nasze najmłodsze przedszkolaki za sprawą pań Agnieszki Piekarz i Iwony Mendel przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.
     
Ten dawny ludowy zwyczaj stał się doskonałą okazją do spotkania pokoleń. Radosna zabawa, pełna wróżb i czarów, przeplatana pląsami przy muzyce integrowała małych i dużych uczestników spotkania. Niecodzienna dekoracja sali, zapalone świece i lampiony stworzyły niezwykły nastrój tajemniczości. Dzieci w otoczeniu rodziców, rodzeństwa, a nawet babć i dziadków, pod okiem „wróżki” odkrywały swoją przyszłość uczestnicząc we wróżbach z butami, talerzykami i sercami. Poznawały tajemnice przyszłości łowiąc losy na wędkę i przelewając wspólnie z rodzicami wosk przez klucz.
    Dorośli ochoczo wrzucali grosik do „studni życzeń”, pisali życzenia rodzinne na listkach i zawieszali je na wiśniowych gałązkach, losowali sentencje. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na wspólny podwieczorek. Dzieci z radością częstowały gości kruchymi ciasteczkami, które wcześniej upiekły z pomocą pań na zajęciach w przedszkolu. Rodzice zaś, zadbali by w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło ulubionych słodyczy i zdrowych owoców. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik zabawy andrzejkowej otrzymał pamiątkowy dyplom.

image047.jpg image002.jpg image048.jpg image006.jpg image007.jpg image009.jpg image014.jpg image016.jpg image025.jpg image028.jpg image032.jpg image034.jpg image041.jpg image042.jpg image045.jpg image051.jpg image054.jpg image056.jpg image055.jpg

    Wycieczka do Bałtowa - "Wioska Św. Mikołaja" (Skrzaty, Motylki) - 30.11.2018r.

     W dniu 30 listopada 2018r. dwie grupy dzieci 3 i 4-letnich z naszego przedszkola „Motylki” i „Skrzaty” pojechały na wycieczkę autokarową do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w ramach pakietu „Bajkowa zima”.
     W mroźny, ale słoneczny dzień dzieci zwiedziły „Lodową Krainę Królowej Śniegu”, gdzie czekało ich wiele wrażeń, a największą z nich było spotkanie z Anną - bohaterką filmu „Kraina lodu”.
Spotkanie ze Śnieżynką, Panią Choinką i Panią Ciasteczko podczas malowania aniołków na warsztatach plastycznych było kolejną fantastyczną przygodą. Każde dziecko pomalowało swojego aniołka i ozdobiło go brokatem. Tam też dzieci zjadły II śniadanie. W rozgrzanej do czerwoności chacie Świętego Mikołaja dzieci osobiście otrzymały wspaniałe paczki i słodycze z rąk samego gospodarza. Zwiedziły także magiczną wioskę, w której mieszka Mikołaj oraz jego pomocnicy: skrzaty, renifery i inne bajkowe postacie.
Niezapomniane będą przeżycia jakich dostarczył również film w Kinie Emocji 5 D. Po tylu przygodach wszyscy zrobili się głodni i z apetytem zjedli pyszny obiad. Na zakończenie dzieci koniecznie chciały jeszcze odwiedzić dinozaury. Przeszliśmy więc ścieżką edukacyjną Jura Parku, żeby chociaż pomachać stojącym tam dinozaurom.
     W drodze powrotnej w autokarze zrobiło się jakoś bardzo cicho. Chyba wszyscy byli bardzo zmęczeni i zamyśleni.


image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    "Podaruj dzieciom Misia"! - zbiórka misiów dla dzieci przebywających w radomskich szpitalach - 28.11.2018r.

     W dniach od 8 do 21 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu trwała zbiórka maskotek pod nazwą: „Podaruj dzieciom Misia!”. Koordynatorkami były panie: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz. W dniu 22 listopada maskotki przekazano organizatorom, czyli Stowarzyszeniu Radomian Dla Demokracji. Ze względu na obniżoną odporność małych pacjentów radomskich szpitali organizatorzy przyjęli tylko nowe pluszaki (32 sztuki). Dzieci w podziękowaniu za włączenie się do akcji dostały Odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia, którą wkleiły do swoich zeszycików, natomiast te dzieci, które dostarczyły nowe maskotki w dniu 28 listopada otrzymały dodatkowo Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazane serce. Pozostałe zabawki posłużą naszym przedszkolakom do zabawy w poszczególnych grupach.

image005.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image011.jpg     image013.jpg

    Udział przedszkolaków w I ZWOLEŃSKIM KONKURSIE "Teatr Jednego Wiersza - 22.11.2018r.

     W Kinie „Świt” w Zwoleniu 22 listopada odbył się I Zwoleński Konkurs „Teatr jednego wiersza”. Swoje występy przedstawiło 26 wykonawców z 7 placówek oświatowych powiatu zwoleńskiego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych przedszkola i klasy "0" oraz klasy I-III. Występy dzieci oceniało jury, któremu przewodniczyła p. Ewa Bulzacka – instruktor teatru Domu Kultury w Zwoleniu oraz p. Zofia Garganisz - polonistka, p. Ewa Kulińska - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu. Naszą placówkę reprezentowali:
z Biedronek - Łucja Pindakiewicz - wiersz "Sroczka" D. Gellner przygotowana przez p. Agnieszkę Piekarz,
z Motylków - Miłosz Grudziński - wiersz "Entliczek - pentliczek" J. Brzechwy przygotowany przez p. Annę Kuc,
z Kangurków - Marcelina Grudzińska - wiersz "Pranie" M. Konopnickiej przygotowana przez p. Anną Solecką,
z Tygrysków - Julia Sowińska - wiersz "Symbole narodowe" przygotowana przez p. Jolantę Markowską,
ze Skrzatów - Miłosz Gwiazda - wiersz "Czym będę" W. Bełzy przygotowany przez p. Małgorzatę Pawlik-Paduch,
     Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało nagrody.
I miejsce otrzymał Miłosz Grudziński z grupy Motylki z naszegpo przedszkola oraz wyróżnienia Łucja Pindakiewicz z Biedronek i Marcelina Grudzińska z grupy Kangurki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali maskotki oraz dyplomy, potwierdzające udział w konkursie. Laureaci i wyróżnieni dodatkowo nagrody.

image001.jpg image004.jpg image006.jpg image010.jpg image012.jpg image014.jpg image020.jpg image023.jpg image025.jpg

    Warsztaty stomatologiczne dla dzieci (Bierdonki)- 20.11.2018r.

     W dniu 20 listopada 2018 roku w grupie „Biedronek” odbyły się warsztaty stomatologiczne w ramach realizacji programu polityki zdrowotnej: „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 roku”. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci z przedszkola „Motylek”. Panie prowadzące w bardzo przystępny sposób opowiadały i demonstrowały na modelach , w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Każde dziecko wzięło udział w ankiecie rysunkowej sprawdzającej poziom wiedzy na temat mycia zębów, produktów szkodliwych dla zdrowia. Jedno z pytań dotyczyło, wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym. Wszystkie dzieci uważnie słuchały, brały czynny udział w warsztatach a na koniec każde otrzymało kolorowanki oraz szczoteczkę do zębów.

image001.jpg image002.jpg image004.jpg image009.jpg image007.jpg image017.jpg image019.jpg image020.jpg image026.jpg image018.jpg image029.jpg

image007.jpg image002.jpg image004.jpg image006.jpg

    Wycieczka do kina i Hula-Parku w Radomiu (Tygryski i Kangurki) - 16.11.2018r.

     Dnia 16 listopada 2018r. dzieci z grup Tygryski i Kangurki pod opiekąpań: Jolanty Markowskiej i Anny Soleckiej wybrały się na wycieczkę autokarową do Radomia. Obejrzały bajkę pt. „Księżniczka i smok” w kinie Helios, a potem udały się do Hula Parku - „Miasteczka Hellowen”
     Na miejscu oprócz ogromnej konstrukcji składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami czekały na dzieci atrakcje zorganizowane przez animatorów m.in. malowanie twarzy, ozdabianie hellowenowych masek. Radość z wyjazdu była ogromna. Był to bardzo udany dzień pełen pozytywnych wrażeń. Ponadto w ramach kosztów wycieczki w andrzejkowy piątek wychowankowie wspólnie degustowali pizzę. Odbyły się też zabawy i pląsy przy wesołej muzyce.

image002.jpg    image003.jpg    image004.jpg    image011.jpg    image012.jpg    image006.jpg    image016.jpg    image035.jpg

    Międzyprzedszkolny Patriotyczny Konkurs Recytatorski "Polska - moja Ojczyzna" rozstrzygnięty - 13.11.2018r.

     W dniu 13 listopada 2018 r. w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu odbył się Międzyprzedszkolny Patriotyczny Konkurs Recytatorski „Polska – moja Ojczyzna” . Organizatorem konkursu było Publiczne Przedszkole nr 1 a osobami odpowiedzialnymi Anna Tadej oraz Małgorzata Pawlik – Paduch. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Burmistrz Zwolenia, Bogusławę Jaworską, która ufundowała nagrody dla uczestników. W konkursie wzięły udział dzieci 5 – letnie z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” oraz Publicznego Przedszkola nr 1, ogółem 10 dzieci. Recytacji uczestników przysłuchiwało się jury w składzie:
pani Bogusława Jaworska – przewodnicząca
pani Małgorzata Krok – członek
pani Milena Furga – członek.
     Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało 3 nagrody główne:
I miejsce – Hanna Rzeźnik z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”
II miejsce – Julia Sowińska z Publicznego Przedszkola nr 1
III miejsce – Martyna Lis z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”.
     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz inne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy pani Bogusławie Jaworskiej – Burmistrz Zwolenia oraz pani Małgorzacie Krok - Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 za pomoc w zorganizowaniu konkursu.

image001.jpg    image004.jpg    image008.jpg    image010.jpg    image012.jpg

    Kangurki i Bierdonki w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu -13.11.2018r.

„My jesteśmy Polakami
Orła w swoim godle mamy…”

     We wtorek 13 listopada Kangurki i Biedronki pod opieką pań Iwony Mendel i Agnieszki Piekarz uczestniczyły w małej muzealnej lekcji historii, przygotowanej w ramach kontynuacji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
     Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści pani przewodnik – Eweliny Sałek i z uwagą przyglądały się prezentowanym eksponatom. Odgadywały zagadki i poznały legendę związaną z założeniem państwa polskiego. Największe zainteresowanie dzieci wzbudził orzeł wyrzeźbiony przed laty w drewnie przez jednego z mieszkańców pobliskiej Zielonki. Starszaki bez trudu rozpoznały w starym eksponacie godło Polski, a maluchy z łatwością wymieniły barwy ojczyste naszej flagi.
W drodze powrotnej do przedszkola dzieci złożyły hołd poległym, ustawiając pod pomnikiem zapalone znicze. Wycieczka do muzeum była jednym z wielu działań nauczycieli podejmowanych w celu kształtowania postaw patriotycznych u dzieci, budzenia przywiązaniado swej Ojczyzny i ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli.

image005.jpg image013.jpg image006.jpg image012.jpg image016.jpg image023.jpg image026.jpg image034.jpg image030.jpg image002.jpg image001.jpg

     "Kocham moją Ojczyznę" uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
              (Tygryski, Kangurki, Skrzaty) - 09.11.2018r.

     W dniu 9 listopada 2018r. odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu niecodzienna uroczystość. Zwoleńskie przedszkolaki uczciły 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość „Kocham moją Ojczyznę” przygotowały z przedstawicielami dzieci z grupy „Kangurki”, „Tygryski” i „Skrzaty” nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik – Paduch. W uroczystości wzięła udział cała społeczność przedszkola, zaproszeni goście oraz rodzice. Wśród zaproszonych gości byli: Grzegorz Molendowski - zastępca Burmistrz Zwolenia, Ewa Kulińska – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Anna Natalia Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Katarzyna Madejska – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Anna Orłowska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Olga Jakubowska – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     W programie uroczystości znalazło się wiele pięknych wierszy i piosenek mówiących o umiłowaniu ojczystego kraju oraz wyrażających szacunek do symboli narodowych: godła, flagi i hymnu państwowego. Podczas uroczystości prowadzące nauczycielki przybliżyły dzieciom w sposób prosty i zrozumiały historię walki narodu polskiego trwającej przez wieki o odzyskanie niepodległości. Nasze przedszkole włączyło się w
akcję Świętujemy rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości „Rekord dla Polski” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy MEN o godz. 1111 całe społeczności przedszkola, zaproszeni goście oraz rodzice uczcili wyjątkowe święto śpiewając 4 zwrotki hymnu Polski. „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał godnie i doniośle. Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza przy ilustracji Grobu Nieznanego Żołnierza. Doniosłość chwili potęgowało wykonanie pieśni „My, pierwsza brygada ”. Podniosłą uroczystość zakończyły życzenia dla Polski wyrażone słowami wiersza „Czego Ci życzyć moja Ojczyzno”
     Przygotowana uroczystość dostarczyła wszystkim wspaniałych wrażeń i przeżyć. Była okazją do zamanifestowania przez dzieci swojej polskości. Stała się bardzo ważną lekcją patriotyzmu nie tylko dla przedszkolaków.
     Doniosłość uroczystości podkreślała piękna dekoracja z godłem, portretem Józefa Piłsudskiego i flagą. Dopełnieniem dekoracji był „deszcz bało – czerwonych serc”. Wszystkie dzieci ubrane były na galowo. Pierś wszystkich uczestników zdobiły kotyliony.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie kotylionów dla dzieci.

image002.jpg  image005.jpg  image006.jpg  image012.jpg  image013.jpg  image014.jpg  image015.jpg  image016.jpg  image018.jpg

     Podsumowanie konkursu plastycznego "A to Polska właśnie" - 07.11.2018r.

     W dniu 7 listopada 2018 roku nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym: „A to Polska właśnie”, którego organizatorkami były panie: Agnieszka Piekarz i Jolanta Markowska.
     Na konkurs wpłynęły 33 prace z naszego przedszkola. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości przeznaczony był dla dzieci w wieku 3 - 5 lat z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu oraz ich rodziców.
Celem konkursu było:
· propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej wśród przedszkolaków,
· uaktywnienie i promowanie dzieci uzdolnionych artystycznie,
· zainteresowanie dzieci różnymi technikami plastycznymi,
· rozwijanie twórczych zainteresowań, wyobraźni i fantazji.
     Jury w składzie:
Małgorzata Krok, Małgorzata Siewierska oraz Dorota Kupis w dniu 23 października wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Jan Parzych z mamą Pauliną z grupy „Biedronki”,
II miejsce – Miłosz Gwiazda z mamą Anną z grupy „Skrzaty”,
III miejsce – Lena Ciupak z mamą Izabelą z grupy „Skrzaty”,

Wyróżniono dwie osoby:
- Maję Chołuj z mamą Agnieszką z grupy „Kangurki”,
- Piotra Chołuja z mamą Agnieszką z grupy „Motylki”.

Jury oceniało prace według następujących kryteriów:
· zastosowanie się do wytycznych regulaminu,
· pomysłowość i oryginalność pracy,
· czytelność przekazu,
· estetyka wykonania.

     Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu: książki, słodkie upominki, zakładki do książek oraz balony.
     Organizatorzy dziękują zaangażowanym rodzicom i dzieciom oraz zapraszają do aktywnego udziału w następnych konkursach.

image001.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg

     Noś odblaski (Kangurki) - 06.11.2018r.

     Wdrażając dzieci do pogłębiania wiedzy o przestrzeganiu bezpieczeństwa w życiu codziennym w grupie Kangurki odbyło się niezwykłe spotkanie. Przedszkolaki gościły w swojej sali p. Krzysztofa Cywkę - członka stowarzyszenia biegowego "Zwoleń biega".
Pan Krzysztof opowiedział dzieciom w swoich pasjach. Przypomniał wszystkim, że nawet w realizacji swoich marzeń, zainteresowań zawsze należy świadomie dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Dlatego też na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały od gościa komplet odblasków oraz zrobiły pamiątkowe zdjęcie. To był wyjątkowy dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


image001.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg

     Przedszkolaki z grupy Tygryski odwiedziły cmentarz - 05.11.2018r.

     W nawiązaniu do minionego Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości przedszkolaki z grupy Tygryski pod opieką pani Jolanty Markowskiej w dniu 5 listopada 2018r. odwiedziły cmentarz. Celem wyjścia było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy przyniesionych przez dzieci i chwila zadumy na grobami żołnierzy. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną
u dzieci powagę i zamyślenie.

image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image009.jpg   image011.jpg   image014.jpg   image017.jpg   image019.jpg

   Próbna ewakuacja - 31.10.2018r.

     W trosce o bezpieczeństwo dzieci w naszym przedszkolu w dniu 31.10.2018r. o godz. 10:00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Dyrektor przedszkola.
     Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznania ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki oraz zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Ćwiczenia przeciwpożarowe nadzorowane były przez jednostkę
Powiatowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. W ewakuacji udział wzięło 96 dzieci w wieku 3-5 lat oraz 19 pracowników.
     Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi na wyznaczony teren zbiórki. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek.
     Na placu przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Strażacy opowiedzieli na czym polega praca strażaków i zaprezentowali całe wyposażenie samochodu. Dzieci mogły również obejrzeć pokaz gaszenia wodą. Strażacy pożegnali się ze wszystkimi uczestnikami ewakuacji włączając sygnał alarmowy w wozie strażackim.

image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image007.jpg     image006.jpg

     Konkurs plastyczny "Nie bądź obojętny na przemoc" rozstrzygnięty (Tygryski, Kangurki) - 30.10.2018r.

     Przedszkolaki z grup Tygryski i Kangurki pod opieką swoich wychowawczyń Jolanty Markowskiej i Anny Soleckiej wzięły udział w konkursie plastycznym „Nie bądź obojętny na przemoc”. Organizatorem było Stowarzyszenie Słoneczny Dom z siedzibą w Radomiu. Konkurs odbywał się w ramach projektu „Krok do przodu po lepsze jutro” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było między innymi propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie zjawisku przemocy oraz rozwijanie wrażliwości plastycznej u dzieci.
     Do konkursu wpłynęło 8 przepięknych prac. W dniu
30 października 2018r. w Radomiu przy ul. Sandomierskiej 14 nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Przedszkolaki odniosły ogromny sukces. I miejsce w konkursie zajęła Julia Sowińska z grupy Tygryski, II miejsce zajęła Milena Ludwiczak z grupy Kangurki oraz wyróżnienia dla Marceliny Grudzińskiej, Agaty Maciąg, Jana Romańskiego, Liliany Putowskiej, Oskara Dygasa z grypy Kangurki i Kacpra Kamana z grupy Tygryski. Pani Jolanta Markowska z ogromną radością i dumą odbierała dyplomy i piękne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. GRATULUJEMY!

image010.jpg   image011.jpg   image008.jpg   image061.jpg   image062.jpg   image019.jpg   image021.jpg   image025.jpg   image023.jpg   image032.jpg

   Pasowanie na przedszkolaka - 30.10.2018r.

     We wtorek 30 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były dzieci, które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu pani Małgorzata Krok. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek: Agnieszki Piekarz i Anny Kuc. Występując przed tak dużą publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też wielka odwagą. Punktem kulminacyjnym spotkania było złożenie przyrzeczenia oraz uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy, czekolady oraz upominki dla każdej grupy. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć.

image006.jpg   image002.jpg   image013.jpg   image015.jpg   image020.jpg   image021.jpg   image025.jpg

    Spotkanie dzieci w przedszkolu z dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (Tygryski) - 25.10.2018r.

     W dniu 25.10.2018r. gościliśmy w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu panią Ewą Kulińską. Spotkanie dla dzieci 4-5-letnich z grupy Tygryski zorganizowała nauczycielka Anna Tadej. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz
promowanie wśród przedszkolaków literatury dziecięcej zawierające treści patriotyczne.
     Zorganizowane spotkanie jest jednym z działań podjętych przez placówkę dla uczczenia
100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego pt. "Lech, Czech i Rus", legendy "O smoku wawelskim i dzielnym szewczyku" oraz patriotycznych wierszy "Co to jest Polska" Katarzyny Grochowskiej, "Barwy Ojczyste" Czesława Janczarskiegi, "Twój dom" Wandy Chotomskiej. W dalszej kolejności dzieci poznały zasady obchodzenia się z książką.
     Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie przyniesionych przez panią dyrektor biblioteki książek o tematyce patriotycznej. Dużą ciekawość przedszkolaków wzbudziła książka "Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci", "Elementarz dla dzieci", "Moja Polska" oraz "Bolek i Lolek zwiedzają Polskę".
     Pani dyrektor serdecznie zaprosiła dzieci do odwiedzenia i zapisania się do biblioteki. Przedszkolaki pochwaliły się recytując wiersz Tadeusza Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz śpiewem piosenek o Polsce. Dyrektor biblioteki obdarowała dzieci pięknymi biało-czerwonymi kotylionami oraz słodyczami. Dzieci pożegnały się z zaproszonym gościem wręczając podziękowanie.
     Zachęcamy wszystkich rodziców naszej placówki do aktywnego włączenia się w akcję głośnego codziennego czytania dzieciom książek. 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest znakomitą okazją by przybliżyć dzieciom literaturę o naszej ukochanej ojczyźnie.

image019.jpg   image008.jpg   image023.jpg   image029.jpg   image036.jpg   image032.jpg   image038.jpg   image042.jpg   image043.jpg   image045.jpg

    Wycieczka do Nadleśnictwa Zwoleń - Leśniczówka Miodne (Biedronki, Motylki, Tygryski, Skrzaty) - 24.10.2018r.

     W dniu 24.10.2018r. cztery grupy z naszego przedszkola: Biedronki, Motylki, Tygryski i Skrzaty pod opieką swoich wychowawczyń Agnieszki Piekarz, Anny Kuc, Jolanty Markowskiej oraz Małgorzaty Pawlik-Paduch wzięły udział w wycieczce do Nadleśnictwa Zwoleń. Głównym celem wycieczki było poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w lesie. Prawidłowe i bezpieczne poruszanie się w lesie, zapoznanie z niebezpiecznymi zwierzętami mieszkającymi w lasach, a także przykładami szkodliwych i niebezpiecznych roślin i grzybów. Dzieci mogły zapoznać się również z pracą leśnika oraz zobaczyć okazy przyrodnicze znajdujące się w naszym regionie.
      Piękny i ciekawy świat przyrody leśnej naszej okolicy przedstawiła nam pani leśnik
Patrycja Czarnecka pracownik Nadleśnictwa Zwoleń. W trakcie zajęć edukacyjnych przygotowanych przez panią leśnik w Izbie Edukacji Leśnej "Miodne" przedszkolaki wysłuchały z wielkim zainteresowaniem pogadanki na temat życia zwierząt żyjących w naszych lasach.  Zobaczyły ważniejsze okazy przyrodnicze znajdujące się na naszym terenie, a nawet mogły dotknąć ekspozycji. Pani leśnik przygotowała także niespodziankę - obrazkowy konkurs dotyczący wiedzy z zakresu zwierząt i ptaków leśnych w którym to konkursie przedszkolaki wypadły znakomicie odgadując bezbłędnie wszystkie przygotowane rysunkowe pytania.
     Na zakończenie zajęć dzieci bardzo serdecznie podziękowały pani leśnik za miłe przyjęcie, przekazanie wiedzy na temat lasu oraz poświęcony czas. Pani leśnik na ręce wychowawczyń przekazała dla wszystkich dzieci baloniki oraz foldery o lasach Nadleśnictwa Zwoleń.

.image001.jpg     image005.jpg     image012.jpg     image010.jpg     image015.jpg     image016.jpg

     Zajęcia inne niż zwykle: "Biedronki w ogrodzie przedszkolnym"- 17.10.2018r.

     W środowe przedpołudnie (17.10.2018r.) dzieci z grupy „Biedronki” korzystając z przepięknej pogody wyszły do ogrodu przedszkolnego. Pani wychowawczyni Agnieszka Piekarz realizując tematykę „Liście malowane pod drzewami rozsypane” nie tylko postanowiła wzbogacić wiedzę dzieci o otaczającym środowisku przyrodniczym i zaszczepić potrzebę przestrzegania norm ekologicznych, ale również dostarczyć dzieciom wiele radości i uciechy z wykonywanych zadań.Każde dziecko zaopatrzone zostało w grabki i taczki. Trzylatki z wielką ciekawością i zaangażowaniem grabiły opadłe liście, które następnie wsypywały do dużego worka. Po skończonej pracy pracowite maluszki wróciły do przedszkola na obiad, który zjadały z wielkim apetytem.

image001.jpg     image005.jpg    image007.jpg     image004.jpg

     "Śpiewanie na dywanie" Rozśpiewane "Biedronki" - 17.10.2018r.

     W grupie „Biedronek” w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywać się będą spotkania dzieci z rodzicami. Pomysłodawczyni akcji Agnieszka Piekarz na spotkaniu grupowym zaproponowała chętnym rodzicom, aby włączyli się w akcję: „Śpiewanie na dywanie”, której celem jest wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i dorosłych.
     W dniu 17 października w spotkaniu uczestniczyła
mamusia Łucji – pani Magdalena Pindakiewicz wraz ze swoją młodszą córeczką – Anielą. Atrakcją był nie tylko śpiew piosenek patriotycznych, ale również gra na gitarze. Na zakończenie spotkania pani Magdalena wręczyła dzieciom własnoręcznie wykonane flagi Polski. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Zwoleniu każdy śpiewający przypięty miał medalion w naszych barwach narodowych.

image040.jpg image009.jpg image010.jpg image013.jpg image019.jpg image025.jpg image028.jpg image031.jpg image032.jpg image033.jpg image039.jpg

     Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu - 12.10.2018r.

     ,, Dla naszej Pani” – to tytuł tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez dzieci 5 – letnie z grupy KANGURKI. Przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni Anny Soleckiej zaprezentowały program artystyczny dla całej społeczności przedszkolnej oraz zaproszonych gości i rodziców. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Grzegorz Molendowski – z-ca burmistrza Zwolenia, p. Katarzyna Madejska – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Izabela Młyńska - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Makuch – pracownik Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, p. Małgorzata Celi redaktor gazety lokalnej oraz Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
     W trakcie programu artystycznego w ten wyjątkowy dzień dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zaprezentowały układ taneczny do piosenki ,,I Love You Baby” Franka Sinatry.
W podziękowaniu ,, Za trud, uśmiech i okazane serce” dzieci wręczyły wszystkim pracownikom przedszkola i zaproszonym gościom ,,drobny upominek” który wykonały same z niewielką pomocą swoich pań: Ani i Anetki.
     Serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji dla całego personelu przekazała
p. Dyrektor Małgorzata Krok. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście. Wiele radości i zadowolenia z wykonywanej pracy w imieniu swoim i p. Bogusławy Jaworskiej – burmistrz Zwolenia przekazał p. Grzegorz Molendowski – z- ca burmistrza Zwolenia.
     Słowa uznania i wdzięczności w imieniu nieobecnego p. Waldemara Urbańskiego – Starosty Zwoleńskiego przekazała p. Elżbieta Makuch. Do życzeń dołączyła się również Rada Rodziców Publicznego Przedszkola w Zwoleniu. Za wspaniały występ dzieci zostały obdarowane przez zaproszonych gości słodyczami.


image001.jpg     image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image009.jpg     image010.jpg

     Wizyta dzieci z grupy Tygrysków i Kangurków w Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu - 05.10.2018r.

     Dnia 05 października Tygryski i Kangurki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie z budynkiem szkoły. Spacerując korytarzami dzieci zwiedziły sale lekcyjne, świetlicę szkolną oraz stołówkę. Bardzo miło zostały przyjęte w bibliotece szkolnej gdzie pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoją pracą.

image002.jpg     image004.jpg     image005.jpg

     "Czytanie na dywanie" - spotkanie czytelnicze uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu z dzieci trzyletnimi z grupy "Biedronek" - 03.10.2018r.

„Dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, który myśli”.

     Książka w świecie dziecka to nie tylko uniwersalny klucz do jego wyobraźni – to także klucz do kształtowania jego osobowości i możliwości obfitujących na przyszłość. Dzięki książce dziecko rozwija swój język, poznaje nowe słowa, nabywa umiejętność słuchania. Uczy się także nowych emocji, kształtuje wrażliwość moralną, doskonali pamięć oraz zaspakaja swoją ciekawość poznawczą. Czytanie książek przybliża dzieciom inny, odległy im świat, pozwala dostrzegać różne punkty widzenia, poszerzać ich własne horyzonty, pokazuje różnice pomiędzy ludźmi oraz wieloma aspektami życia. Ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa przedszkole. Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko płynnie przechodzi od zabawy w kartkowanie na chybił trafił, do systematycznego oglądania ilustracji, a następnie do zainteresowania tekstem. Zapewnienie dostępu do książek dziecku w tym wieku jest niezwykle ważnym elementem jego rozwoju. Dlatego też pani Agnieszka Piekarz wspólnie z panią Danutą Imańską – nauczycielką Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu od kilku lat organizują spotkania czytelnicze pod nazwą: „Czytanie na dywanie”. W tym roku w zajęciach uczestniczą dzieci najmłodsze – „Biedronki” z grupy pani Agnieszki. Uczniowie PSP Zwoleń chętnie uczestniczą w spotkaniach z młodszymi dziećmi. Wiele z nich uczęszczało do naszego przedszkola i wspólnie z nauczycielem wspominają te chwile spędzone w placówce.

image002.jpg     image003.jpg     image005.jpg     image004.jpg

     "Pocztówkowe Przedszkole" (grupa Tygryski) - 21.09.2018r.

     W tym roku szkolnym Tygryski biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Pocztówkowe Przedszkole". Ideą wiodącą programu jest propagowanie tradycyjnego sposobu przekazywania informacji w formie papierowej. Głównym celem jest wymia pocztówek z innymi przedszkolami na terenie Polski, zapoznanie z mapą Polski oraz promowanie własnego regionu i przedszkola. Pierwsze pocztówki już wysłane, czekamy na pocztówki od naszych rówieśników ...

image003.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image009.jpg     image011.jpg

    „Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!” - spotkanie z policjantami przedszkolaków z grupy
            "Biedronek" i "Motylków" - 20.09.2018r.

     W dniu 20 października dzieci najmłodsze z naszego przedszkola: "Biedronki" i "Motylki" pod opieką swoich wychowawczyń: Agnieszki Piekarz i Anny Kuc spotkały się z pracownikami Komedny Powiatowej Policji w Zwoleniu: panią Katrzyną Cieślik oraz panem Sławomirem Markowskim. Tematem spotkania było: "Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!". Zamierzeniem wychowawczo-dydaktycznym było: uświadomienie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w przedszkolu i poza nim oraz rozszerzenie zasad słownictwa i wiedzy z zakresu zasad ruchu drogowego.
     Pan i pani policjantka w bardzo przestępny sposób przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Opowiadali jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób w drodze do przedszkola, do kogo zwrócić się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Przedszkolaki wyrecytowały pięknie wiersz I. Salach "Światełko" oraz zaśpiewały piosenkę "Samochody". Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły gościom słodki upominek.