PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

     
             

     
                     
             

     
                     
           

NASZE WYDARZENIA 2020/2021


image004.jpg    image005.jpg    image007.jpg    image010.jpg    image008.jpg

     Biedronki robią koktajl owocowy - 08.06.2021r.

     We wtorek dzieci pięcioletnie z grupy Biedronki w ramach programu zdrowotnego „Na zdrówko” robiły pełne witamin pyszne koktajle owocowe. Przedszkolaki dobrze wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu – blenderem oraz jego działaniem. Koktajle powstały z jogurtu naturalnego, bananów, świeżych truskawek, wiśni z dodatkiem kakao i odrobiną miodu. Na koniec czekała wszystkich degustacja. Przedszkolaki dzieliły się wrażeniami smakowymi a panie podkreślały wartości odżywcze koktajlów owocowych. Zajęcia odbyły się pod opieką pań: Agnieszki Piekarz oraz Jolanty Markowskiej.

image001.jpg   image002.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image005.jpg   image001.jpg   image002.jpg

     XXXVIII MAŁY KONKURS RECYTATORSKI 2021 - 07.06.2021r.

     W poniedziałek 7 czerwca 2021r w kinie „Świt” w Zwoleniu odbyły się eliminacje powiatowe do 66 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Myślą przewodnią konkursu jest rozbudzanie wrażliwości dziecka na kulturę słowa, piękno języka polskiego i zapoznanie go z najcenniejszymi dziełami literatury polskiej.
    Organizatorem eliminacji powiatowych był Dom Kultury w Zwoleniu. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Zwoleński oraz Burmistrz Zwolenia. W konkursie tym wzięło udział dwoje dzieci z naszego przedszkola:
Natalia Gałązkiewicz oraz Antoni Pyrka z grupy „Motylki” pod opieką wychowawczyni Anny Kuc. Natalia Gałązkiewicz prezentując wiersz Doroty Gellner „Spacerek” zdobyła I miejsce i tym samym została zakwalifikowana jako laureat do Konkursu Rejonowego w Radomiu. Zwyciężczyni gratulujemy pięknego występu i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

image001.jpg

     Zakończenie akcji „GÓRA GROSZA 2021” – 17.05.2021r.

     „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”
Każdego roku nasza placówka przystępuje do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”. W tym roku była to już XXI edycja akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Tegoroczna akcja zbiórki monet w naszym przedszkolu trwała od 26.10.2020 do 14.05.2021.
     W dniu 17 maja 2021r. komisja po zakończeniu akcji zliczyła zebrane w skarbonkach pieniądze i sporządziła szczegółowy protokół. Cała zebrana suma w
kwocie 245,26 zł została wpłacona na poczcie dnia 19 maja na podany przez organizatora nr rachunku Towarzystwa Nasz Dom. Organizatorem tegorocznej akcji „Góra Grosza 2021” na terenie placówki była Małgorzata Pawlik-Paduch. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za udział w akcji.

image001.jpg image006.jpg image007.jpg image008.jpg image009.jpg image010.jpg image011.jpg image012.jpg image013.jpg image004.jpg image005.jpg

     Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu piosenki dziecięcej ”Śpiewające brzdące” – 13.05.2021r.

     W czwartek 13.05.2021r. odbyło się rozstrzygnięcie oraz ogłoszenie wyników powiatowego konkursu piosenki dziecięcej „Śpiewające brzdące”. Organizatorami konkursu było Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu oraz Dom Kultury w Zwoleniu.
     Swoje piosenki zaprezentowało 29 dzieci w wieku 3-6 lat w kategoriach artystycznych soliści oraz zespół wokalny. W konkursie wzięło udział 6 placówek z terenu powiatu zwoleńskiego. Patronat honorowy nad konkursem oraz fundatorami nagród byli:
Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia, Wójt Gminy Przyłęk, Wójt Gminy Policzna, Wójt Gminy Tczów.
     W konkursie uczestniczyło 4 solistów w kategorii 5-6 lat oraz 2 zespoły wokalne w kategorii 3-4lat i 3 zespoły wokalne w kategorii 5-6lat.
     Prezentacjom konkursowym przygotowanym i nagranym przez uczestników konkursu na płytach CD przyglądało się powołane jury w składzie: 
Urszula Bronisz-Dąbrowska  – nauczyciel muzyki w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu, Ewa Bulzacka - instruktor teatru w Domu Kultury w Zwoleniu oraz Jakub Król – inspektor d/s Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Zwoleńskiego.
    Decyzją jury po wysłuchaniu wszystkich konkursowych piosenek laureatami konkursu zostali w poszczególnych kategoriach następujący wykonawcy:
W kategorii artystycznej soliści 5-6lat, komisja przyznała:
I miejsce: Szymon Frydrych z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Długoszewskiej w Babinie przygotowany przez Annę Hołuj i Aleksandrę Karaś.
II miejsce: Lena Orłowska z Przedszkola Samorządowego w Czarnolesie przygotowana przez Katarzynę Kubiak
W tej kategorii jury nie przyznało III miejsca.
W kategorii artystycznej zespół wokalny w przedziale wiekowym 5-6lat jury przyznało:
I miejsce: zespół wokalny „Wesoła Gromada” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sycynie przygotowany przez Elżbietę Marek.
II miejsce: zespół wokalny „Ćwierćnutki” z Przedszkola Samorządowego w Czarnolesie przygotowany przez Katarzynę Kubiak.
III miejsce: zespół wokalny „Biedronki” z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu przygotowany przez Agnieszkę Piekarz.
W kategorii artystycznej zespół wokalny w przedziale wiekowym 3-4lat komisja przyznała:
I miejsce: zespół wokalny „Przepióreczki” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu przygotowany przez Agatę Szczechowską i Annę Majewską.
II miejsce: zespół wokalny „Misie” z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu przygotowany przez Małgorzatę Siewierską.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz upominki. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, które będą do odebrania w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu.

image004.jpg   image003.jpg   image002.jpg   image008.jpg   image007.jpg

     "MLECZNE PRZYSMAKI" - Biedronki poznają zalety spożywania przetworów mlecznych - 28.04.2021r.

     W środę dzieci pięcioletnie z grupy Biedronki uczestniczyły w zajęciach dotyczących poznawania walorów odżywczych płynących ze spożywania produktów mlecznych pochodzących od różnych zwierząt hodowlanych: krowy, owcy i kozy. Podczas zajęć dzieci mogły poznać zwierzęta, dzięki którym produkowane są mleczne przysmaki. Przedszkolaki poznały Kózkę Dankę, która jest bohaterką opowiadań, wierszyków i zabaw. Dużo radości sprawiło dzieciom malowanie na mleku. Do domu przedszkolaki zabrały kolorowanki oraz przepisy z wykorzystaniem produktów kozich. Zajęcia odbyły się pod opieką pań: Jolanty Markowskiej oraz Agnieszki Piekarz.

image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image006.jpg

     "Grzechotki z nasion" - zabawa kreatywna dzieci z grupy Misie - 24.03.2021r.

     W dniu 24 marca dzieci z grupy Misie w trakcie zajęcia oglądały różne nasiona, cebulki i sadzonki. Z uwagą przyglądały się jak prawidłowo należy je posadzić. Następnie z plastikowych butelek i różnych nasionek wykonały grzechotki, które posłużyły jako akompaniament do piosenki „Spotkanie z wiosną”. Zajęcie poprowadziła p. Małgorzata Pawlik-Paduch.

image005.jpg     image002.jpg     image001.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg

     Ogólnopolski Przedszkolny Konkurs Plastyczny – „PLASTUŚ” - grupa Biedronki i Motylki - 15.03.2021r.

    W konkursie plastycznym „Plastuś” wzięło udział 7 dzieci z grupy Biedronki i 7 dzieci z grupy Motylki wykonując pracę na temat „Moja ulubiona zabawka”. Organizator Ogólnopolskiego Konkursu „Plastuś” z ogromną przyjemnością poinformował, iż nasze przedszkole zdobyło III miejsce w kraju w kategorii pracy indywidualnej. Dzieci, które wykonały pracę konkursową to: Grupa Biedronki: Wolak Blanka, Szczodra Zuzanna, Sałbut Dawid, Król Jagoda, Pindakiewicz Łucja, Cywka Aleksander, Parzych Jan. Grupa Motylki: Wieczorek Jakub, Gogacz Laura, Pyrka Antoni, Spytek Mikołaj, Łoboda Julia, Grzybowska Hanna, Stankiewicz Ewa. Miło nam zawiadomić, iż laureatką III miejsca w kraju w kategorii pracy indywidualnej została Hanna Grzybowska, natomiast wyróżnienia otrzymali Wolak Blanka, Król Jagoda, Parzych Jan.
     Podczas uroczystego wręczenia nagród w dniu 15.03.2021r. dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Organizatora Konkursu oraz dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu panią Małgorzatę Krok. Opiekunami konkursu były
panie Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz. Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie mając nadzieję, że otrzymane dyplomy i nagrody wzbudziły w nich radość oraz przyniosły satysfakcję.

image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image006.jpg

     "Wiosenny deszczyk" - zabawa badawcza dzieci z grupy Misie - 19.03.2021r.

     W dniu 19 marca dzieci z grupy Misie pod kierunkiem p. Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz p. Marzenki i p. Marty uczestniczyły w zabawie badawczej pt. „Wiosenny deszczyk”. Przygotowana podczas zajęć ciecz nienewtonowska - "deszczyk", była doskonałym materiałem do wykonania przez dzieci elementów pracy plastycznej padającego deszczu, a następnie swobodnych zabaw manualnych z cieczą. Zajęcie sprawiło dzieciom wiele radości i pobudziło naturalną ciekawość badawczą. Było również doskonałym ćwiczeniem we wzmacnianiu mięśni dłoni i palców.
     Ciecz nienewtonowska to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły, zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Przepis na ciecz nienewtonowską: 1 szk. wody, 2 szk. mąki ziemniaczanej, dowolny barwnik spożywczy.

image002.jpg     image001.jpg     image001.jpg

     Biedronki, Motylki i Kotki – „Czyściochowe przedszkole” - 08-12.03.2021r.

     Dzieci z grup: Biedronki, Motylki i Kotki biorą udział w programie edukacyjnym - Czyściochowe przedszkole. Program organizowany jest przez firmę Rossman i dotyczy kształtowania nawyków higienicznych. W minionym tygodniu prowadzone były zajęcia na temat higieny i czystości dłoni. Dzieci dowiedziały się podczas nich:
• Mycie rąk to bardzo ważna czynność. Brak jej konsekwentnego przestrzegania może powodować choroby.
• Kiedy należy umyć ręce: po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu (przedszkola), zabawie ze zwierzętami i na placu zabaw, skorzystaniu ze zbiorowej komunikacji, kichnięciu i dmuchaniu nosa, czy po prostu, gdy są brudne.
• Do mycia rąk służą: mydło w różnych postaciach oraz woda. W ciepłej wodzie mydło lepiej się rozpuszcza. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, możemy użyć żelu antybakteryjnego lub nawilżanych chusteczek.
• Dla czystości rąk najważniejsze są czas i technika ich mycia. Prawidłowo powinno się myć dłonie minimum 30 sekund. Pamiętając o wielokrotnym pocieraniu wewnątrz dłoni, na grzbietach, przestrzeniach między palcami oraz nadgarstkach. Dokładne mycie rąk to również koliste ruchy pocierania opuszkami palców o wnętrze dłoni, w celu oczyszczenia przestrzeni pod paznokciami.
• Po umyciu zawsze suszymy ręce, ponieważ na mokrych powierzchniach bakterie namnażają się szybciej.
• Dotykając wielu powierzchni w ciągu dnia, na naszych rękach gromadzą się wirusy i bakterie. Regularne mycie rąk pozwala na ich skuteczne usuwanie.
• Częste mycie dłoni ogranicza kontakt z bakteriami i wirusami - co minimalizuje ryzyko infekcji.
Uatrakcyjnieniem zajęć były również tematyczne filmiki edukacyjne oraz prace plastyczne, m.in.: wykonanie Mydłomena.

image005.jpg     image006.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image009.jpg

     Dzieci z grupy Misie to mali architekci - 26.02.2021r.

     Dzieci z grupy Misie w dniu 26 lutego zapoznały się z zawodem architekta. Na zajęciu przedszkolaki obejrzały film pt. "U architekta", a następnie przystąpiły do wykonania makiety małego osiedla. Każde dziecko złożyło i pokolorowało według własnego pomysłu przestrzenny domek. Oprócz domku fragment ulicy z przejściem dla pieszych oraz "posadziło" drzewko. Wszystkie elementy małej architektury ułożone razem stanowiły piękną, kolorową makietę wymarzonego osiedla. Dzieci poprzez zabawę poznały pracę architekta oraz kształtowały wyobraźnię przestrzenną. Zajęcia poprowadziła p. Małgorzata Pawlik-Paduch.

image001.jpg     image002.jpg

     BIEDRONKI I MOTYLKI OTRZYMAŁY TYTUŁ MISTRZYNI LUB MISTRZA ODPOWIEDZIALNEGO
             UŻYWANIA MEDIÓW CYFROWYCH  - 04. 02. 2021r.

     Dzieci z grupy Biedronki i Motylki w pierwszym semestrze uczestniczyły w zajęciach pod nazwą FONOLANDIA. Do Krainy Fonolandii zapraszały przedszkolaków Ida i Antek oraz ich rodzice. To oni towarzyszyli dzieciom w 15 spotkaniach ułożonych w 3 bloki tematyczne: Dom, Szkoła, Przestrzeń publiczna. Każde spotkanie poświęcone było nowym zagadnieniom, krok po kroku wprowadzając w kwestie związane z używaniem mediów cyfrowych. Po odbyciu 15 spotkań dzieci otrzymały tytuł Mistrzyni lub Mistrza odpowiedzialnego używania mediów cyfrowych. Zajęcia prowadziły panie: Anna Kuc, Agnieszka Piekarz i Anna Solecka.
     Fonolandia to projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Powstał na bazie najnowszych wyników badań dotyczących fonoholizmu, nadużywania smartfonów oraz cyberprzemocy.
     FONOHOLIZM – problem ten odnosi się do zaburzenia behawioralnego w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Mówimy o nim wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do Internetu. Telefon komórkowy jest włączony 24 godziny na dobę, a gdy śpimy, jest w zasięgu ręki. Cały czas sprawdzamy, czy nie ma jakiegoś powiadomienia. Nie mogąc odebrać telefonu, czujemy niepokój, rozdrażnienie.
     Fonoholizm zdawać by się mogło zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku. Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Media cyfrowe  i urządzenia mobilne są obecne w naszym codziennym życiu. Jeśli wykorzystujemy je świadomie i odpowiedzialnie, pomagają nam w pracy i nauce, dostarczają informacji i rozrywki oraz służą do komunikacji. Używane w niewłaściwy sposób, mogą się stać realnym zagrożeniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Cyfrowy dekalog, czyli o tym, jak możemy wpłynąć na odpowiedzialne używanie mediów cyfrowych przez nasze dzieci.
1. Wchodź w świat mediów wspólnie z dzieckiem.
2. Uwzględnij proces naśladowania –dzieci uczą się przez naśladownictwo.
3. Twórz domowe zasady –wspólnie z dzieckiem ustal najważniejsze zasady codziennego korzystania z mediów cyfrowych i cyfrowych urządzeń mobilnych.
4. Stosuj szeroki wachlarz nagród –nie nagradzaj, ani nie karz dziecka większym lub ograniczonym dostępem do Internetu, smartfona, tabletu czy komputera.
5. Stawiaj granice.
6. Wzbudzaj ciekawość świata.
7. Spędzaj kreatywnie czas wolny.
8. Przytulaj i mów że kochasz.
9. Dbaj o dobre samopoczucie.
10. Pilnuj wspólnie z dzieckiem dni lub godzin bez telefonów komórkowych.

image002.jpg     image001.jpg

     Nasz udział w 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 29.01.2021r.

     Drodzy Rodzice. Składamy serdeczne podziękowania osobom, które wsparły 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uzbieraliśmy 297,26 zł. W dniu 29.01.2021r. całą kwotę przekazaliśmy panu Burmistrzowi Arkadiuszowi Sulimie, który w tym roku był Wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

image007.jpg image015.jpg image026.jpg image029.jpg image035.jpg image038.jpg image050.jpg image055.jpg image057.jpg image065.jpg

     Zabawa karnawałowa w naszym przedszkolu – 27.01.2021r.

     Zabawa karnawałowa to czas, na który zawsze z wielkimi emocjami czekają najmłodsi. To moment, kiedy mogą przebierać się do woli. Taki bal to dla dzieci przede wszystkim, możliwość choć na jeden dzień stać się kimś innym np. postacią bajkową, czy bohaterem ulubionego filmu.
     
W środę 27 stycznia 2021r. zabawa karnawałowa odbyła się w naszym przedszkolu. W tym roku w związku z pandemią Covid-19 miała inny wyjątkowy charakter w porównaniu z ubiegłorocznymi wielkimi balami organizowanymi dotychczas w naszej placówce. Tegoroczna zabawa zorganizowania została zgodnie z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego oraz obowiązujących przepisów i procedur.
     Na początku tego wyjątkowego dnia w imieniu nieobecnej pani dyrektor przedszkola życzenia miłej i udanej zabawy życzyła każdej grupie pani Agnieszka Piekarz. Przekazała również niespodziankę dla dzieci -kolorowe karnawałowe gwizdki.
     W tym dniu każda grupa przedszkolna bawiła się w swojej sali, która w ten dzień pięknie przystrojona stała się salą balową. Zabawy karnawałowe dla dzieci poprowadziły panie pracujące w grupach. Wspaniałą atmosferę zapewniły wszystkim przedszkolakom zorganizowane w salach zabawy, konkursy i tańce przy melodiach największych przebojów i hitów muzycznych. Wspaniałe chwile fantastycznych zabaw uwieczniły pamiątkowe zdjęcia w salach.
     Ogromną muzyczną niespodziankę i świetną zabawę w swoich salach wszystkim przedszkolakom sprawiła również Rada Rodziców naszego przedszkola sponsorując dla dzieci koncert on-line pt. „LotNisko nad Ziemią” w wykonaniu Pana Sprężynki z zespołem firmy Studio Artystyczno Edukacyjne Bąbel Ziombel.
W przerwie pomiędzy zabawami dzieci miały zorganizowany w sali poczęstunek przygotowany przez przedszkolną kuchnię.
     W tym dniu każda grupa miała również wykonane pamiątkowe zdjęcie grupowe, a każdy przedszkolak sesję karnawałowych indywidualnych zdjęć.
Po zabawach na dzieci czekał słodki podwieczorek, który przedszkolaki zabrały do domu. Piękne stroje karnawałowe zapewnili rodzice. Organizatorkami tegorocznej zabawy karnawałowej były panie: Małgorzata Pawlik-Paduch i Anna Solecka.

image005.jpg   image001.jpg   image006.jpg   image010.jpg   image002.jpg

     Przedszkolaki dokarmiają ptaki (Pszczółki) - 15.01.2021r.

     Przedszkolaki już wiedzą, że mroźna zima to trudny czas dla zwierząt leśnych i skrzydlatych przyjaciół. Dzieci w czasie zajęć z zainteresowaniem słuchają opowieści o życiu wybranych zwierząt oraz ich sposobach na przetrwanie zimy. Chętnie poznają zimujące w naszym kraju ptaki, ich zwyczaje czy ulubione przysmaki. Dlatego też, gdy tylko śnieg, grubą warstwą zasypał ogród przedszkolny, dzieci z grupy „Pszczółki” zaopatrzone w ziarenka słonecznika, różnorodne nasionka i zawieszone na sznurku kawałki słoninki z zainteresowaniem uczestniczyły w zorganizowaniu ptasiej stołówki.
     Widok z okien sali przedszkolnej sprzyja prowadzeniu przez dzieci codziennych obserwacji przyrodniczych. Średniaki z łatwością rozpoznają zlatujące się do karmnika ptaki i chociaż najczęściej goszczą u nas gawrony, to i tak dokarmianie i obserwowanie ptaków sprawia „Pszczółkom” wiele radości.

image002.jpg   image003.jpg   image006.jpg   image007.jpg   image008.jpg

     Biedronki pamiętają o ptakach - 14.01.2021r.

     Dzieci z grupy Biedronki pod opieką wychowawczyni Agnieszki Piekarz zorganizowały w swojej sali Ptasią stołówkę. W menu znalazły się produkty, które dzieci przyniosły dla ptaszków z domu. Wiele uciechy sprawiło dzieciom wyjście do ogrodu przedszkolnego, w którym zawisł karmnik. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wsypywały ziarenka dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki zbliżają się do nich, uczą się, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.

image001.jpg   image002.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image005.jpg   image006.jpg

     Udział „Pszczółek” w konkursie piosenki on-line „Moja Kolęda” - 13.01.2021r.

     Dzieci z grupy „Pszczółki” wzięły udział w X Jubileuszowym Parafialnym Konkursie polskich kolęd, pastorałek oraz piosenek bożonarodzeniowych.
Czterolatki przygotowane przez
panią Iwonę Mendel zaśpiewały swoją ulubioną pastorałkę pt. „Bosy pastuszek”. Występ dzieci prezentowany on-line na facebooku parafii spodobał się wielu oglądającym i zyskał łącznie ponad 250 polubień, a także sporo miłych komentarzy. Natomiast profesjonalne Jury konkursowe, powołane przez organizatora przyznało „Pszczółkom” II miejsce exe-kwo w kategorii: Przedszkolaki – zespoły.
     Do udziału w konkursie włączyli się również rodzice przesyłając filmiki, na których
zwycięsko zaprezentowały się nasze małe solistki: Julia, Rozalka i Emilka. Dyplomy i nagrody za udział w konkursie „Moja kolęda” wręczyła przedszkolakom s. Iwona Turowska.

image001.jpg

     X JUBILEUSZOWY PARAFIALNY KONKURS POLSKICH KOLĘD, PASTORAŁEK ORAZ PIOSENEK
BOŻONARODZENIOWYCH. - 13.01.2021r
.

     Dzieci z grupy Motylki wzięły udział w konkursie piosenki „Moja kolęda” zorganizowanym przez Parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, którego celem była promocja Polskich kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych, rozwój umiejętności wokalnych, umuzykalnienie i wyzwalanie radości ze wspólnego śpiewu.
     Z uwagi na pandemię konkurs odbywał się one-line. Za wykonaną kolędę
„Pójdźmy wszyscy do stajenki” pod opieką wychowawczyni Anny Kuc profesjonalne Jury powołane przez organizatora przyznało Motylkom exe-quo II miejsce w kategorii Przedszkolaki. Ponadto nasi wychowankowie zdobyli nagrodę publiczności za największą liczbę lików (511 polubień oraz 71 komentarzy). Uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.

image003.jpg   image005.jpg   image007.jpg   image015.jpg   image018.jpg   image022.jpg

     Pieczenie chleba w Biedronkach - 12.01.2021r.

     Wtorkowy poranek w grupie dzieci pięcioletnich - Biedronkach rozpoczął się bardzo apetycznie. Dzieci przygotowywały się do innego niż zwykle zajęcia. W tym dniu wspólnie z panią Agnieszką Piekarz i Jolantą Markowską zamierzały upiec chleb.
     Na początku dzieci starannie umyły ręce i ubrały odpowiednie stroje. Panie opowiedziały przedszkolakom o produktach, z których zostanie wykonany chleb oraz o ich właściwościach zdrowotnych. Następnie przedszkolaki miały możliwość dodawania i mieszania wszystkich składników. Kiedy ciasto zostało już wyrobione dzieci z niecierpliwością podglądały, jak wyrasta ciasto. Chlebek upiekły nam panie kucharki w kuchni, z której roznosił się na całe przedszkole zapach pieczonego pieczywa. Kiedy ostygł dzieci ze smakiem zajadały się pokrojonym chlebem.

image003.jpg   image006.jpg   image007.jpg   image012.jpg   image017.jpg   image020.jpg   image021.jpg

     Spotkanie opłatkowe - 22.12.2020r.

     22 grudnia 2020r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe. Przebiegało ono w czterech odsłonach dla każdej grupy i pracowników oddzielnie, stosując się do restrykcji sanitarnych. Gospodarzami tego spotkania były dzieci z grupy „Motylki” pod opieką Anny Kuc i Jolanty Markowskiej.
     Podczas spotkania nasi wychowankowie wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój przedstawiając historię narodzin w Betlejem. Spotkaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie oraz życzenia świąteczne przekazane przez dzieci oraz
panią dyrektor Małgorzatę Krok dla całej społeczności przedszkolnej. Pani dyrektor przekazała również życzenia od burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy i licznych przyjaciół naszego przedszkola. Tradycyjnie, ale w szczególny sposób wszyscy podzielili się opłatkiem. Dzieci przekazały wszystkim pracownikom prezenty gwiazdkowe. Pod choinką znajdowały się upominki również dla dzieci, z których bardzo się ucieszyły. Mimo inności tego spotkania wszyscy mogli poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia.

image005.jpg    image004.jpg    image007.jpg    image006.jpg    image003.jpg    image002.jpg

     Mikołaj w naszym przedszkolu – 07.12.2020r.

     7 grudnia nadszedł długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

Nasze dzieci bardzo starały się być grzecznymi i doskonale wiedziały, że Mikołaj cały czas na nich patrzy. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci, aż wstrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się, a w progu stanął On… Święty Mikołaj! Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu nastała cisza. Dzieci z każdej grupy w ramach podziękowania za przybycie przywitały gościa piosenką i wierszykiem po czym nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć z każdym przedszkolakiem. Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem, który ufundowali rodzice. Upominki dla przedszkolaków przekazał również Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima w imieniu pani Marty Bicz - firma „Bimar” oraz pana Pawła Bicza – firma „ZOR PMSp. zoo”. Dzieci wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu jakie miało miejsce w przedszkolu.

“Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym przedszkolakom. Do zobaczenia za rok!”.

Tegoroczną wizytę Mikołaja w naszym przedszkolu przygotowały panie Edyta Chołuj i Jolanta Markowska.

image001.jpg   image004.jpg   image006.jpg   image012.jpg   image002.jpg

     „Mój ulubiony miś” –podsumowanie udziału „Pszczółek” w konkursie plastycznym – 03.12.2020r

     Z okazji Dnia Pluszowego Misia, dzieci z grupy „Pszczółki” wzięły udział w Powiatowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 13 w Radomiu. Dziewczynki: Klaudia G., Laura G., Julia H., Julia S., Zosia Sz., Rozalka R. i Julia W. pod kierunkiem pani Iwony Mendel lub też swoich rodziców wykonały prace plastyczne nt. „Mój ulubiony miś”. Za udział w konkursie „pracowite Pszczółki” otrzymały dyplomy od organizatora i upominki od pani Małgosi - dyrektor naszego przedszkola.

image001.jpg   image003.jpg   image005.jpg   image007.jpg   image009.jpg   image011.jpg

     BIEDRONKI PRZYGOTOWUJĄ ŚNIADANIE – 26.11.2020r.

     Czwartkowy poranek był dla dzieci z grupy Biedronki szczególnie oczekiwany. Poprzedniego dnia pani Agnieszka oznajmiła, że jutro dzieci same przygotują sobie śniadanie. Wzbudziło to wśród dzieci nie tylko zadowolenie, ale i ciekawość. Z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz zasad bezpieczeństwa przed godziną dziewiątą rano przedszkolaki ochoczo ruszyły do pracy. Wszystkie produkty przygotowała przedszkolna kuchnia a pani Ania kucharka zerkała z  uśmiechem na twarzy, na dzieci samodzielnie wykonujące kanapki. Ku naszemu zdziwieniu nawet największe „niejadki” zrobiły i zajadały ze smakiem swoje kanapki. Każdy zrobił je dla siebie, ponieważ zasady związane z obostrzeniami nie pozwalają nam na inne zachowania. Niektóre dzieci obiecały przygotować kolację swoim rodzicom. Ciekawi jesteśmy, czy dotrzymały słowa.

image003.jpg   image005.jpg   image008.jpg   image013.jpg   image017.jpg   image020.jpg   image023.jpg   image026.jpg

     BIEDRONKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25.11.2020r.

     Grupa „Biedronki” pod opieką pań: Małgorzaty Siewierskiej oraz Agnieszki Piekarz uczestniczyła w zajęciach dotyczących obchodów Dnia Pluszowego Misia.
     Jest to wyjątkowy dzień dla dzieci i nie tylko, ponieważ każdy miał lub ma takiego swojego przyjaciela jakim jest pluszowy misiaczek. Oczywiście w tym roku panujące obostrzenia sprawiły, że dzieci nie mogły przynieść swoich ulubieńców. Dlatego też panie postarały się, aby pomimo wszystko to był bardzo miły dla przedszkolaków dzień.
     W tematykę zajęć wprowadziła pani Małgosia opowiadając historię powstania tego święta. W grupie odbywają się zajęcia z angielskiego, więc dzieci mogły „szlifować” język angielski. Zabawy taneczne, ruch przy muzyce oraz prace plastyczne były uatrakcyjnieniem zajęć. Pani Agnieszka zaproponowała również zajęcia i zabawy z wykorzystaniem technologii informatycznych.  Za pomocą transmisji na  żywo na Facebooku Teddy Eddie oprowadzał dzieci po swoim domku, pełnym zabawnych gości  i wesołych niespodzianek Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

image011.jpg   image008.jpg   image015.jpg   image010.jpg   image009.jpg   image001.jpg   image002.jpg

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE "PSZCZÓŁKI" - 25.11.2020r.

„Miś na smutki i radości, miś gdy coś Cię bardzo złości,
miś gdy czasem jest Ci źle, miś gdy gorzej czujesz się…
Dziś Dzień Pluszowego Misia - więc go utul mocno dzisiaj!”

     W dniu
25 listopada dzieci z grupy „Pszczółki”, już po raz kolejny obchodziły Dzień Pluszowego Misia. I chociaż w tym roku nie mogły przynieść do przedszkola swojej ulubionej przytulanki, to i tak był to dzień pełen wrażeń, ciekawych gier i zabaw z misiem w roli głównej. Czterolatki z uwagą wysłuchały historii pluszowego misia, sprawnie odgadły zagadki o misiach – bohaterach popularnych bajek dla najmłodszych, a potem z niesamowitą energią bawiły się przy muzyce m.in. do piosenek „Jadą, jadą misie” i „Taniec pajacyka z misiem”. W chwili wytchnienia, „Pszczółki” wykonały różnorodne prace plastyczne, dowolnie wybraną techniką. Jedne dzieci, rysowały misia do słów rymowanki i wypełniały jego kontury farbą lub wiórkami z kredek bambino. Inne zaś wyklejały sylwetę kawałkami bibuły albo własnoręcznie sprutą ze starego sweterka włóczką. Na pamiątkę obchodów Dnia Pluszowego Misia dzieci zabrały ze sobą do domu „misiowe opaski”, które wykonała dla nich pani Iwonka.

image008.jpg   image007.jpg   image002.jpg   image003.jpg   image006.jpg   image004.jpg   image005.jpg

     MISIE ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25.11.2020r.

Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”


     W dniu
25.11.2020r. przedszkolaki z grupy „ Misie” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego dnia przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach, zabawach ruchowych i plastycznych. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe medale „ Pluszowego Misia”

image001.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image019.jpg   image022.jpg   image025.jpg   image028.jpg   image031.jpg   image032.jpg

     PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE MISIE - 20.11.2020r.

     Dzień 20 listopada 2020 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy „Misie” i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Jest to dzień niezwykle ważny zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli. Pierwszy występ niesie ze sobą zawsze dużo emocji. Wszystkie dzieci czuły się tego dnia bardzo ważne, stały się bowiem prawdziwymi przedszkolakami !!!
     Dzieci pod opieką
p. Małgorzaty Siewierskiej przygotowały program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc wierszyki, tańce i piosenki w języku polskim i angielskim. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.
     Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Jest taki zwyczaj, iż Pani Dyrektor pasuje dzieci na przedszkolaka - i tak było u nas. Pani
Dyrektor Małgorzata Krok magiczną kredką pasowała każdego na prawdziwego przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz słodki upominek.

image007.jpg image008.jpg image011.jpg image014.jpg image016.jpg image018.jpg image030.jpg image028.jpg

     Owoce, mąka i mleko na zajęciach w grupie MISIE - 23.10.2020r.

     Najmłodsze dzieci z naszego przedszkola, 3-latki z grupy Misie uczestniczyły w tygodniu pt. "Co z czego otrzymujemy" w cyklu zajęć z wykorzystaniem naturalnych produktów, które posłużyły dzieciom w rozwijających, kreatywnych i twórczych zabawach.
     Wiele radości i doznań smakowych dostarczyły dzieciom pierwsze zajęcia z wykorzystaniem owoców krajowych i zagranicznych z bogato zaopatrzonego z pomocą rodziców kącika pani jesieni. Dzieci rozpoznawały owoce, dzieliły na te które rosną w naszych sadach i te z importu. Dowiedziały się o wartościach odżywczych oraz o konieczności mycia owoców przed jedzeniem. Następnie dzieci z pokrojonych kawałków owoców układały na talerzykach własne
owocowe i kolorowe kompozycje. Ta niecodzienna, jakże smakowita i pełna witamin zabawa zachęciła wszystkie przedszkolaki nawet te, które wcześniej twierdziły, że nie lubią jeść owoców do skosztowania po raz pierwszy niektórych z nich.
     Na kolejnych zajęciach dzieci "malowały" własne
obrazy z wykorzystaniem kartki posypanej mąką. W szybki i efektowny, ale nietrwały sposób powstawały piękne dziecięce obrazy, które zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
     Siłę sprawczą "czarodziejskiej różdżki" dzieci miały okazję sprawdzić na kolejnym spotkaniu, malując tym razem
obrazki na mleku. To zajęcie badawcze miało na celu ukazanie przedszkolakom mieszania się barw i samodzielnego tworzenia pięknych kolorowych wzorów. Na zakończenie tygodnia dzieci samodzielnie wykonały i "upiekły" bułeczki i rogale z masy solnej wcielając się w rolę piekarzy.
Wszystkie zajęcia przygotowała i poprowadziła nauczycielka
Małgorzata Pawlik-Paduch z pomocą pani Marzenki oraz pani Marty.

image007.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image017.jpg   image020.jpg   image025.jpg   image024.jpg   image005.jpg

     PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE KOTKI - 22.10.2020r.

     Pasowanie na przedszkolaka to jeden z najważniejszych momentów w życiu młego dziecka. Od tego dnia staje się pełnoprawnym przedszkolakiem. Takie wydarzenie miało miejsce w grupie "Kotków" dn. 22.10.2020r. pod opieką Edyty Chołuj.
     Dzieci 3 i 4-letnie przygotowały program artystyczny z tej okazji. Czterolatki jako "weterani" pięknie przywitały i zaprosiły swoich młodszych kolegów i koleżanki do grona społeczności przedszkolnej. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, jak również swój występ uświetniły pokazem tanecznym -"Rock n rollem" i "Sambą".
     Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie a pani
dyrektor Małgorzata Krok pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Dzieci otrzymały dyplom i drobne upominki od pani dyrektor i wychowawcy."Kotki"wykonały "duży krok" w drodze do samodzielności.

image032.jpg image005.jpg image009.jpg image012.jpg image014.jpg image021.jpg image018.jpg image019.jpg image025.jpg image030.jpg

     Europejski Dzień Języków Obcych - 07.10.2020r.

Kto języki obce zna,
ten się całkiem nieźle ma.
Jakie święto skrywa jesień
Gdy 26 wrzesień?
Wie to każdy z naszych smyków
Europejski Dzień Języków!”

     26 września przypada międzynarodowe święto
Europejskiego Dnia Języków Obcych. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku, a jego głównym celem jest zachęcenie wszystkich Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Z okazji tego święta na całym kontynencie organizowane są liczne imprezy i spotkania.
     W naszym przedszkolu
Dzień Języków Obcych obchodziliśmy 02 października. W ramach realizacji programu własnego „Bilingual Children – dwujęzyczne przedszkolaki” „Misie” i „Biedronki” wybrały się w „podróż po świecie”. Dzieci zostały zapoznane z flagami oraz podstawowymi informacjami o wybranych krajach europejskich. Uczestniczyły w zabawach i grach językowych takich jak: dźwięki zwierząt „Animal sounds”, gry Bingo oraz kolorowały kolorowanki przedstawiające dzieci z całego świata. Dowiedziały się również jak witają się dzieci w różnych zakątkach świata. Starszaki czyli „Biedronki” wysłuchały piosenki „Panie Janie” w różnych językach oraz ilustrowały ją ruchem.
     Dzieci z grup Misie i Biedronki dowiedziały się, że języki obce można poznawać na wiele ciekawych sposobów. Głównym celem tych zajęć było pogłębianie wiedzy o otaczającym nas świecie poprzez zainteresowanie kulturą i obyczajami innych krajów/Małgorzata Siewierska/

image001.jpg

    Podsumowanie przeprowadzonej w przedszkolu akcji charytatywnej dla małego Nikodema - 24.09.2020r.

     Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji charytatywnej – pomocy w zbiórce pieniędzy na operację małego Nikodema. Zbiórkę pieniędzy przeprowadzono w dniach 18-23 września 2020r. W przedszkolu wystawiono dwie skarbonki przeznaczone na w/w cel w strefie rodzica: jedną przy drzwiach frontowych, drugą przy drzwiach od strony przedszkolnego ogrodu. W dniu 24 września 2020r. powołana komisja po zakończeniu akcji zliczyła zebrane w obu skarbonkach pieniądze. skarbonka I – 444.50 zł., skarbonka II – 467.76 zł. Całą zebraną sumę w kwocie 912.26 komisja przekazała w dniu 24 września 2020r. głównym organizatorom akcji. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom naszych przedszkolaków za udział w akcji.

image001.jpg     image003.jpg     image006.jpg     image010.jpg     image012.jpg

     Motylki świętują Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2020r.

     „Wierzę w siebie, jestem pomysłowy” pod takim hasłem dzieci z grupy „Motylki” w dniu 15 września pod opieką wychowawczyni Anny Kuc obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki
     Głównym celem tego zajęcia było budowanie we własne siły. Dzieci poznały bohaterkę książki The Dot-Vasthi, która poruszyła „kropkowy świat” i to dosłownie i uwierzyła we własne możliwości. Podczas zajęcia dzieci wypowiadały się co najbardziej lubią robić, co ich fascynuje odkrywając swoje mocne strony i talenty. Zabawy kropkami (układanie obrazków, kodowanie czy wypełnianie koła kropkami przy użyciu farb) dostarczyło dzieciom wiele radości. Na zakończenie wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy.


           
                     
                   
             

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP