PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

           
           

           
                         
           

ARCHIWUM NASZE WYDARZENIA 2015/2016


INDEX     ARCHIWUM     GALERIA 2015/2016
image011.jpg    image005.jpg    image010.jpg    image018.jpg    image017.jpg    image026.jpg    image032.jpg    image040.jpg    image045.jpg    image048.jpg

     „Uroczysty dzień przed nami – dziś przedszkole pożegnamy …” - pożegnanie starszaków w naszym przedszkolu - 24. 06. 2016 r.

      W dniu 24.06.2016r. o godzinie 13.30 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Licznie zgromadzonych rodziców, dzieci oraz pracowników przedszkola i zaproszonych gości serdecznie powitała pani Agnieszka Piekarz w imieniu nieobecnej pani dyrektor przedszkola Małgorzaty Krok. Wśród zaproszonych gości byli: Włodzimierz Kabus – zastępca Burmistrza Zwolenia, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, ks. kanonik Bernard Kasprzycki – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, , Ewelina Sałek – Muzeum Regionalne w Zwoleniu.
      Na początku uroczystości pani Agnieszka Piekarz podsumowała efekty pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej w roku szkolnym 2015/2016 oraz gorąco podziękowała wszystkim, którzy pomagali w osiągnięciu sukcesów oraz wspierali naszą placówkę w zamierzeniach i wyznaczonych celach: nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom, Radzie Rodziców, dyrektorom innych placówek oświatowych i kulturalnych, księżom, sponsorom oraz władzom samorządowym, powiatu, a w szczególny sposób władzom Urzędu Miejskiego – jako organowi prowadzącemu. Dowodem wdzięczności były kwiaty wręczone przez dzieci zaproszonym gościom oraz wszystkim pracownikom przedszkola.
     Głos zabrali również: Włodzimierz Kabus, Waldemar Urbański i ks. kanonik Bernard Kasprzycki którzy dziękując za efektywną pracę oraz przekazując życzenia wakacyjne dla wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci wręczyli kwiaty na ręce pani Agnieszki Piekarz. 

     Pani Agnieszka Piekarz w imieniu pani dyrektor przedszkola serdeczne podziękowania skierowała również do rodziców, którzy poprzez zaangażowanie
w życie placówki, wsparcie finansowe pomagali przy realizowaniu zamierzonych imprez i uroczystości. Skierowała także gorące słowa uznania, a jednocześnie pożegnania do przewodniczącej Rady Rodziców – pani Anny Głuszek, składając na jej ręce dyplom uznania za trzy lata współpracy.
     Podczas uroczystości głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców - pani Anna Głuszek, która złożyła serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom przedszkola za trud włożony w wychowanie ich dzieci.
     Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny pt. "Do widzenia przedszkole" zaprezentowany przez dzieci 5-letnie pod okiem pani Małgorzaty Pawlik-Paduch i Jolanty Markowskiej. Wiersze i piosenki prezentowane przez dzieci wywołały wiele wzruszeń na twarzach rodziców. W niejednym oku dostrzec można było ukradkiem ocieraną łzę. Na zakończenie uroczystości pani Agnieszka Piekarz wręczyła dzieciom odchodzącym do szkoły dyplomy ukończenia przedszkola życząc im miłego wypoczynku, oraz sukcesów w szkole. W drugiej części uroczystości, w salach dzieci spotkały się ze swoimi wychowawczyniami, z rąk których otrzymywały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg    image005.jpg

      SUPERPRZEDSZKOLAKI 2016 - 21.06.2016r.

     Akcja zorganizowana przez Echo Dnia - wybieramy Superprzedszkolaki 2016 w powiecie zwoleńskim zakończyła się w niedzielę 12 czerwca. Tematem przewodnim akcji był zdrowy tryb życia: "W zdrowym ciele - zdrowy duch". Każda grupa biorąca udział w akcji mogła przygotować wiersz lub piosenkę o tematyce zdrowotnej. Eefekty tej pracy tj. film z prezentacją grupy można było podziwiać jak również głosować na portalu echodnia.eu/zwolen.
I miejsce w akcji zdobyły dzieci z naszego przedszkola z oddziału V pod opieką p. Agnieszki Piekarz, które uzyskały w głosowaniu wynik 18660 głosów. Zwycięzcy akcji otrzymali od organizatora atrakcyjne nagrody grupowe oraz indywidualne.

     Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom i sympatykom naszego przedszkola za głosy poparcia dla wszystkich grup z naszego przedszkola biorących udział w akcji.

image010.jpg image008.jpg image012.jpg image018.jpg image030.jpg image034.jpg image043.jpg image040.jpg image045.jpg image046.jpg image052.jpg

     DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU - 01.06.2016r.

     1 czerwca, jak co roku nasze przedszkole hucznie uczciło Dzień Dziecka. Specjalnie na tę okazję udekorowano ogród przedszkolny, który wyglądał odświętnie i bajkowo. Dzięki życzliwości rodziców dzieci mogły się bawić z zespołem muzycznym „Bąk- Brzdęk”. Były różne atrakcje: pokaz baniek mydlanych, zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, przeciąganie liny, magiczne sztuczki z balonami. Przy dobrej muzyce, w sympatycznej atmosferze wspaniale bawiły się dzieci oraz dorośli.
Największą atrakcją był zamek dmuchany, na którym dzieci mogły skakać do woli.
     Na zakończenie zabawy był „słodki poczęstunek”. Każdy przedszkolak otrzymał książeczkę oraz słodycze. Dzieci pełne wrażeń, emocji i radości wracały do swoich domów.

image003.jpg     image007.jpg     image010.jpg     image011.jpg     image013.jpg

     Wycieczka do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu - 24.05.2016r.

     W dniu 24 maja 2016r. przedszkolaki z oddziału V pod opieką nauczycielki Anny Tadej odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu.
     Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteki oraz zapoznały się z pracą bibliotekarza. Wysłuchały opowiadania J. Papuzińskiej pt. "Agnieszka opowiada bajkę"czytaną przez panią bibliotekarkę. Z dużym zaciekawieniem obejrzały przygotowane w czytelni dla dzieci ilustrowane książeczki. Dyrektor biblioteki pani
Ewa Kulińska nagrodziła dzieci, które w ciągu całego roku korzystały z biblioteki i pod opieką rodziców systematycznie wypożyczały książeczki. Czytelnicy biblioteki do których należą: Gabrysia Paduch, Łucja Traczyk oraz Maksymilian Zagożdżon otrzymali książeczki z ekslibrisem książnicy. Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodyczami oraz kolorowymi zakładkami, które będą im przypominać jak należy dbać o książki.
     Przedszkolaki podziękowały pracownikom biblioteki za miłe spotkanie obiecując, że odwiedzą bibliotekę z rodzicami i dołączą do grona czytelników.

image012.jpg   image013.jpg   image014.jpg   image015.jpg   image016.jpg   image021.jpg   image031.jpg   image033.jpg

     "Mamo, Mamo co Ci dam ..." - 23.05.2016r.

     W związku ze zbliżającym się świętem Dnia Matki w poniedziałek 23 maja 2016r. dzieci z naszego przedszkola zaprosiły swoje kochane mamusie do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekała na nie wyjątkowa niespodzianka. Na tarasie przedszkolnym dzieci z każdego oddziału w najpiękniejszych słowach wierszy i najczulszych refrenach piosenek wyraziły to, co czują i za co są wdzięczne swoim najdroższym mamom. Z głębi serca i wielkim przejęciem złożyły wspólne życzenia i wręczyły niezwykłym gościom laurki. Potem były już tylko łzy wzruszenia, uściski i całusy.
Do wspólnej zabawy zachęcały wszystkich znane dziecięce przeboje, a słodki poczęstunek przygotowany przez mamy smakował wyjątkowo i wystarczy z pewnością na wtorkowy owocowy poranek oraz ciasteczkowe przekąski w Dniu Dziecka. To był wyjątkowy dzień pełen wrażeń i wzruszeń.


image007.jpg     image010.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image019.jpg     image022.jpg     image024.jpg

     Wycieczka do Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Zwoleniu - 19.05.2016r.

     W związku z realizacją treści programowych dotyczących poznawania osób pracujących w bliskim otoczeniu dzieci 4-letnia z oddziału II pod opieką wychowawczyni Anny Kuc wybrały się na wycieczkę w dniu 19 maja 2016r. do Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą strażaka, pomieszczeniami, ubiorem oraz sprzętem jakim posługują się strażacy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały również wnętrze i wyposażenie samochodu strażackiego.
     Praca strażaka jest bardzo ciekawa, a dodatkowo strażacy tak ją przedstawili, że dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń.

image002.jpg     image003.jpg     image006.jpg     image012.jpg     image017.jpg     image043.jpg     image048.jpg     image055.jpg     image056.jpg

     XIII Powiatowy Przegląd Twórczości Dziecięcej "Dzieci-Dzieciom" - 12.05.2016r.

     W dniu 12 maja 2016r. w sali Kina „Świt”  w Zwoleniu już po raz trzynasty" odbył się Powiatowy Przegląd Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” zorganizowany przez Publiczne Przedszkole Nr 1 oraz Dom Kultury w Zwoleniu.
     Patronat honorowy nad tegorocznym przeglądem objęli:
Pan Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński
Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia
Pani Teresa Pancerz-Pyrka – Wójt Gminy Kazanów
Pan Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk
Pan Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna
     O godzinie 10.00 p. Małgorzata Krok – Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu oraz p. Natalia Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury serdecznie powitały przybyłych na imprezę gości, sponsorów rodziców i dzieci.
     Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali: p. Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia oraz p. Arkadiusz Sulima – Wicestarosta  Zwoleński.
Tegoroczny przegląd swoją obecnością zaszczycili również: p. Włodzimierz Kabus – Zastępca Burmistrza Zwolenia, p. Jerzy Sowula – Członek Zarządu Powiatu Zwoleńskiego,  dyrektorzy placówek oświatowych uczestniczących w przeglądzie: p. Elżbieta Wargacka – Dyrektor PSP w Zwoleniu,  p. Marzena Szczepanik – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”. Ponadto p. Joanna Kubkowska – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zwoleniu, p. Teresa Kacperczyk – Baran – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,  p. Renata Jakubowska – pracownik Nadleśnictwa Zwoleń, p. Ewelina Sałek – pracownik Muzeum Regionalnego w Zwoleniu oraz  p. Anna Głuszek  – Przewodnicząca Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu
     Obecni byli również sponsorzy, dzięki którym można było ufundować cenne nagrody oraz lokalne media.
W tegorocznym XIII Powiatowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej “Dzieci-Dzieciom” udział wzięło
24 zespoły dziecięce. Na scenie zaprezentowało się 480 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
     Występy zespołów oceniało jury w składzie:
p. Edyta Sulima – Sekretarz Powiatu Zwoleńskiego, p. Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu oraz p. Anna Kuś – Kierownik Świetlic Gminnych.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu przygotowanych programów artystycznych komisja konkursowa podziękowała wszystkim dzieciom i opiekunom za piękne występy i postanowiła przyznać trzy wyróżnienia dla:

1. Grupy dzieci 3 i 4 letnich z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu za „Taniec pszczółek” – przygotowanych przez p. Agnieszkę Piekarz;
2. Grupy dzieci 5-letnich z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Zwoleniu za Taniec integracyjny – przygotowany przez p. Karolinę Grzybowską i p. Dominikę Gawryś;
3. Grupy dzieci 5-letnich z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu za Piosenkę ludową wraz z układem tanecznym „W moim ogródecku” – przygotowanych przez p. Małgorzatę Pawlik-Paduch.

Ponadto jury skomentowało występy wszystkich prezentujących się grup w następujący sposób:

1. PP Nr 1 w Zwoleniu – „Taniec żabek” – Anna Kuc
Żabki pięknie wyglądały i ślicznie kumkały!

2. PP Nr 1 w Zwoleniu – Zabawa ruchowa „Gimnastyka rączek ” – Iwona Mendel
Trzylatki i ich rączki kręciły niezłe bączki.

3. PP Nr 1 w Zwoleniu – „Taniec pszczółek” – Agnieszka Piekarz
Pszczółki cudownie tańczyły i „szubidu” mówiły. Maja je zaczarowała i machać rączkami kazała!

4. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” – Taniec „Krakowiak” – Wioletta Wątorska
Krakowianki i krakowiacy tak tańczyli, że nam się w oczach mienili!

5. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” – Taniec „Smerfny rap” – Aneta Pokarowska i Anna Belowska
Smerfy dobrze się rapem bawiły i nam tego życzyły!

6. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” – Taniec integracyjny – Karolina Grzybowska i Dominika Gawryś
Taniec integracyjny nas oczarował i wielce się nam podobał!

7. PSP w Sycynie – Taniec „Makarena” – Halina Libiszewska
Makarena bardzo żywiołowa była i nas też rozbawiła!

8. PSP w Baryczy – Układ taneczny do piosenki „Na majowej łące” – Elżbieta Chołuj i Renata Kustra
Na majowej łące żabki i biedronki dały niezły koncert!

9. PSP w Łaguszowie – Układ taneczny do piosenki w j. angielskim „Ram, sam, sam song” – Magdalena Włoch
Super krasnale po angielsku śpiewały i dobrze się ruszały!

10. PSP w Łaguszowie – Taniec „Trojak” Małgorzata Kuba
Trojak rzucił się nam w oczy i naprawdę był uroczy!

11. PSP w Grabowie nad Wisłą – „Bociany i żaby” zabawa przy muzyce – Katarzyna Suwała i Renata Przepiórka
Żaby i bociany razem się skumkały i fajnie to pokazywały!

12. PSP w Mszadli Starej – Taniec „Moja Maryneczka i Kłaniany” – Alicja Sulima
Maryneczka robotna była i dzieci do tańczyć ładnie nauczyła!

13. PSP w Mszadli Starej – „Taniec z mopami” – Małgorzata Jaworska
Scenę dzieci nam umyły, a jak się przy tym bawiły!

14. PSP w Babinie – Piosenka „Kaczka dziwaczka” i taniec „Kaczuszki” – Bożena Kula
Na scenie zamiast jednej kaczki, były aż dwie dziwaczki.

15. PSP w Babinie – Układ taneczny „Poleczka na lato” – Anna Hołuj
Poleczkę dzieci tak zatańczyły, że mało sceny nie rozwaliły!

16. PP w Kazanowie – Układ taneczny do piosenki „Taniec połamaniec” – Wioleta Aneta Kupidura
Taniec połamaniec bardzo był ciekawy, a do tego bardzo żwawy!

17. PSP w Kazanowie – Taniec „Wiewióreczki” – Elżbieta Szymańska
Wiewióreczki miłe były i walczyka zatańczyły!

18. PSP w Kowalkowie – Zabawy ruchowe przy piosenkach „Trampolina”, „Pan Listopad” oraz taniec ludowy „Lasowiak ”– Teresa Kowalczyk
Dzieci skakały i hopsały i przy tym dużo radości miały!

19. PP Nr 1 w Zwoleniu – Układ taneczny do piosenki Majki Jeżowskiej „Dłonie” – Jolanta Markowska i Jolanta Mazur
Przedszkolaki pięknie się prezentowały i dłońmi na oczarowały!

20. PP Nr 1 w Zwoleniu – Piosenka ludowa wraz z układem tanecznym „W moim ogródecku” – Małgorzata Pawlik-Paduch
Śpiew i taniec był doskonały, aż mury kina drżały!

21. PSP w Zwoleniu – Układ taneczny do piosenki zespołu Soul Control „Chocolate” – Katarzyna Gołda
Ależ to był taniec żywy! Wszystkie dzieci świetnie się bawiły!

22. PSP w Zwoleniu - R. Schumann „Marzenie” – Jolanta Kwapisiewicz
Gdy muzyka Schumanna rozbrzmiała, to salę zaczarowała!

23. PSP w Zwoleniu – Taniec ze śpiewem „Zorro” – Anna Badeńska
Każdy Zorro był wspaniały i prawe doskonały!

24. PSP w Zwoleniu – Piosenka „Pociąg” Dorota Grabarczyk
Gdy pociąg wjechał na scenę, to było wydarzenie!

     Wszystkie placówki biorące udział w przeglądzie otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy: opiekunowie grup - podziękowania, a każde dziecko upominek.
Sponsorami przeglądu byli: Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Teresa Pancerz-Pyrka – Wójt Gminy Kazanów, Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk, Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna, Bank Spółdzielczy w Zwoleniu, Nadleśnictwo Zwoleń, Tomasz i Piotr Warchoł – PR. SC, Łukasz Stankiewicz – Przedsiębiorstwo Usługowe „STANBUD”, Michał Piskorek – PPHU Sedno 2, Mariusz Korczak – PHU „Nowa - Bud”, Łukasz Zawadzki – „OLAF - TRANS”, Anna i Rafał Tomczyk – kwiaciarnia "Magnolia", Anna Głuszek, Małgorzata Oleksik, Monika i Michał Makowieccy oraz Adrian Gruszka.
     Całą uroczystość przygotowali pracownicy Publicznego Przedszkola Nr 1 we współpracy z Domem Kultury w Zwoleniu, a imprezę poprowadziła p. Jolanta Markowska – nauczycielka Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.

Wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu za ogromne zaangażowanie, wkład i pomoc w przygotowaniu strojów do prezentowanych tańców w tegorocznym przeglądzie.

image001.jpg     image003.jpg     image008.jpg     image006.jpg     image011.jpg     image015.jpg

     XXIII edycja konkursu przyrodniczego "Szkolny Karmnik - Zima 2016" rozstrzygnięty - 12.05.2016r.

     Ponad 170 uczniów z 29 placówek oświatowych wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu Szkolny Karmnik. Młodzi ornitolodzy nie tylko dokarmiali ptaki, ale również uczyli się je obserwować.
     W
czwartek 12 maja, podczas uroczystej gali w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach poznaliśmy laureatów konkursu.
W ramach konkursu najmłodsi mieli za zadanie pomagać ptakom przetrwać trudny okres zimowy poprzez ich dokarmianie, prowadzenie obserwacji oraz akcji informacyjno-edukacyjnych na temat ptaków zimujących w Polsce. Ponadto musieli robić zdjęcia i sporządzać notatki, a efektem ich pracy są m.in. kroniki i sprawozdania z prowadzonych działań.
     Jury oceniało także estetykę, sposób wykonania karmnika, jego lokalizację i rodzaj stosowanej karmy.
Ich postępy oceniało jury w składzie:
Aleksandra Kołacz i Jolanta Tabor z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Agnieszka Bińkowska z Kozienickiego Domu Kultury, Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice, Ewelina Jankowska z Nadleśnictwa Radom i Łukasz Gregorczyk z Nadleśnictwa Zwoleń. Żmudne działania opłaciły się. Uczestnicy konkursu nie tylko pomogli ptakom, ale mieli okazję wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. aparaty fotograficzne, lornetki, łyżworolki czy hulajnogi.
Czwartkowe podsumowanie konkursu było wyjątkowe - po raz pierwszy zorganizowano je w Centrum Kulturalno-Artystycznym. W poprzednich latach laureaci gościli w starym budynku Kozienickiego Domu Kultury. - ,, Cieszę się, że po raz kolejny możemy się spotkać i że w naszym regionie jest tyle chętnych do niesienia pomocy ptakom - mówiła
dyrektor KDK Elwira Kozłowska. - To dla nas bardzo ważny konkurs. Trwa kilka miesięcy, a dzieci zajmują się dokarmianiem ptaków, które potrzebują naszej pomocy. Do tego poznają gatunki ptaków i ich potrzeby. Ta wiedza jest zbierana. Nie jest to taki zwykły konkurs, gdzie trzeba zrobić rysunek, co trwa chwile. Ten nie dość, że wzbogaca wiedzę i tworzy więź między dziećmi, a ptakami - tłumaczył w czwartek Robert Belina, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
     Po krótkiej części oficjalnej, program artystyczny pt. "Kochajmy Ptaki" przygotowali uczniowie ze szkoły w Cecylówce - Brzózkiej, a potem nastąpiło to, na co czekali wszyscy laureaci - uroczyste rozdanie nagród.
     
W kategorii przedszkoli triumfowali podopieczni Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu: Iga Bednarczyk, Mateusz Krawczyk, Olga Piątkowska, Jan Płachta, Agata Smolarczyk, Piotr Wach, opiekun - Anna Solecka. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami, książkami o tematyce przyrodniczej oraz łyżworolkami.
Ponadto, wszystkie
dzieci 4 – letnie z oddziału II z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do udziału w konkursie. Za podjęte działania grupa otrzymała nagrodę ufundowaną przez Panią Burmistrz Zwolenia – Bogusławę Jaworską, w postaci słodkich upominków i zdrowych owoców które w jej imieniu wręczyła Pani Agnieszka Szczepanek, pracownik Urzędu Miejskiego w Zwoleniu.

image003.jpg     image004.jpg     image010.jpg     image013.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image018.jpg

     Zajęcia gimnastyki korekcyjnej w ramach programu zdrowotnego "Na zdrówko" w oddziale V - 06.05.2016r.

     W dniu 6 maja w grupie dzieci z oddziału V odbyły się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, w ramach programu zdrowotnego: „Na zdrówko”. Dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki dotyczącej wyrabiania nawyku prawidłowej postawy ciała w sytuacjach dnia codziennego, jak również pod czujnym okiem pań J. Markowskiej i A. Piekarz uczestniczyły w przykładowych ćwiczeniach wykonywanych na zajęciach gimnastyki korekcyjnej.

image001.jpg image009.jpg image012.jpg image016.jpg image019.jpg image021.jpg image023.jpg image026.jpg image027.jpg image030.jpg image032.jpg

     Udział starszaków w "VI Zwoleńskich Teatrałkach" - 29.04.2016r. oraz 05.05.2016r.

     W piątek 29 kwietnia 2016r. w Domu Kultury odbyły się „VI Zwoleńskie Teatrałki”. Swoje zdolności aktorskie zaprezentowało w ciągu dwóch dni 16 teatrów i 200 aktorów z przedszkoli, podstawówek i gimnazjów.
     Aktorów oceniało jury w składzie: Marzena Odzimek Jarosińska - aktorka, reżyser, Anna Chołuj – nauczyciel muzyki w Społecznym Ognisku Muzycznym, Elżbieta Nowakowska - przewodnicząca Społecznej Rady Programowej i Agnieszka Kołdej - inspektor Zespołu do Spraw Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu.
     Zwycięzcami w najmłodszej kategorii wiekowej - przedszkoli i klas 0 okazały się
„Ciuchciaki” grupa pięciolatków z naszego przedszkola przygotowana przez p. Małgorzatę Pawlik-Paduch. Wyreżyserowany przez wychowawczynię starszaków spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko” zebrał najlepsze recenzje jurorów. „Ciuchciaki” z oddziału III otrzymały I nagrodę – statuetkę i dyplomy a każde dziecko dyplomik oraz słodycze.
     W dniu
5 maja 2016r. mali aktorzy odegrali "Brzydkie Kaczątko" przed całą społecznością przedszkola oraz swoimi rodzicami
.

image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image007.jpg     image010.jpg

     Koncert Laureatów XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego - 22.04.2016r.

     W piątek – 22 kwietnia 2016r w budynku „Kuźni Artystycznej” w Radomiu odbył się Koncert Laureatów XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego.
     Z grupy 67 uczestników 8 osób reprezentowało najmłodszą kategorię wiekową: przedszkola. Wśród nich znalazł się
Wiktor Szewczyk - pięciolatek z naszego przedszkola z oddziału III, który zaprezentował szerokiej publiczności wiersz Jana Brzechwy „Brudas”.
Jury konkursu wszystkich uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu nagrodziło dyplomami oraz książkami.
Na zakończenie wszyscy laureaci stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

image001.jpg     image002.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image011.jpg     image014.jpg     image015.jpg     image012.jpg

     Spotkanie z leśnikiem w naszym przedszkolu. - 11.04.2016r.

     W poniedziałek 11 kwietnia 2016 r. odbyło się niecodzienne zajęcie dotyczące tematyki ekologicznej. Tym razem A. Piekarz J. Markowska na spotkanie zaprosiły pana leśniczego Łukasza Gregorczyka z Nadleśnictwa Zwoleń. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziałów: IV i V.
     Wprowadzeniem do tematyki była pogadanka dotycząca znaczenia lasów w życiu każdego człowieka oraz dbanie o czystość na tym terenie. Pan leśniczy opowiadał dzieciom o jego pracy oraz przypomniał o zwierzętach występujących w lesie. Tablice poglądowe wzbogaciły opowieść naszego gościa. Dzieci z uwagą słuchały informacji o zwierzętach, ich zwyczajach oraz odpowiednim zachowaniu w lesie. Pytania zadawane przez leśniczego nie sprawiły dzieciom większych kłopotów. Zajęcie uświetniły przyniesione okazy zwierząt futerkowych: lisa, kuny domowej i leśnej, jenota.
     Na zakończenie gość przeczytał przedszkolakom bajkę pt.: „Bambi”. Zdjęcia oraz upominki ufundowane przez pana leśniczego sprawiły przedszkolakom wiele radości. My również dziękując za wspaniałe zajęcie podarowaliśmy „kwitnący” upominek.

image004.jpg     image002.jpg     image005.jpg     image006.jpg    image002.jpg     image004.jpg     image001.jpg

        Spotkanie z lekarzem w naszym przedszkolu - 05.04.2016r.

     We wtorek 05 kwietnia odbyło się kolejne zajęcie w ramach programu zdrowotnego: „ Na zdrówko”, którego autorkami są panie: A. Piekarz i J. Markowska. Tym razem do dzieci z oddziału V została zaproszona pani doktor - pediatra Urszula Wolska - Drążkiewicz.
     Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowie i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do samodzielnego posłuchania bicia własnego serca przez stetoskop, jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym niezbędnym do badania. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.  W spotkaniu gościnnie uczestniczyły dzieci z
oddziału IV. Miłym akcentem w ramach podziękowań było wręczenie prezentu pani doktor – wiosennego kwiatuszka.


image040.jpg     image010.jpg     image021.jpg     image039.jpg     image004.jpg

     "Kubusiowi Przyjaciele Natury" - 29.03.2016r.-01.04.2016r.

     W dniach 29. 03. 2016 r. – 01. 04. 2016 r. nasze przedszkole realizowało zajęcia w ramach programu edukacyjnego: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.
     Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.
     W roku 2015/2016 w przedszkolach odbywa się VIII edycja programu, w której uczestniczyło nasze przedszkole. Wszystkie oddziały zrealizować treści zawarte w programie. Starałyśmy się uzyskać Certyfikat. Każda grupa przeprowadziła zajęcia m.in.:
1. Kubusiowi Przyjaciele Natury
Cel zajęć: Uczestnik poznaje podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiaduje się, jak dbać o przyrodę. Uczy się zasad pielęgnacji roślin.
2. Zdrowe produkty na drugie śniadanie jemy i zdrowo rośniemy
Cel zajęć: Uczestnicy kształtują podstawowe nawyki zdrowego odżywiania, w tym jedzenie drugiego śniadania. Uczą się, że spożywanie owoców i warzyw w różnych formach jest konieczne, ze względu na zawarte w nich witaminy i wartości odżywcze.
3. Dzień marchewki
Cel zajęć: Uczestnicy dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozpoznają różne owoce i warzywa. Rozwijają umiejętność pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie.
4.Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy
Cel zajęć: Uczestnicy poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiadują się, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Kształtują sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.

image001.jpg  image003.jpg  image018.jpg  image021.jpg  image025.jpg  image005.jpg  image008.jpg  image009.jpg  image012.jpg  image015.jpg

     Uroczystość wielkanocna w naszym przedszkolu - 22.03.2016r.

     W dniu 22 marca 2016r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość wielkanocna przygotowana przez dzieci cztero – pięcioletnie z oddziału IVpod okiem pań: Jolanty Markowskiej i Jolanty Mazur.
     Pięknie udekorowana sala wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, wśród których byli:Edyta Jargot – kierownik Referatu Edukacji i Sportu, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Ewelina Sałek – Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska – zaprzyjaźniona z przedszkolem, ks. Bernard Kasprzycki – proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, jak również Anna Głuszek – przedstawiciel Rady Rodziców PP Nr 1 w Zwoleniu –oraz rodzice przedszkolaków.
     Mali artyści odświętnie ubrani , zaprezentowali program artystyczny pt.
„Wielkanocne obyczaje”, czym przybliżyli wszystkim obecnym zwyczaje
i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Dzieci pięknie odegrały swoje role, wesoło i radośnie brzmiały piosenki, nie zabrakło również polewania wodą.

„Wielkanocne obyczaje wszyscy dobrze znamy.

Pamiętajmy o nich, gdy przy stole się zbieramy.

Piękna i rodzinna jest polska Wielkanoc,

a każdy świąteczny obyczaj ma swoją prawdę i moc”.

–takie słowa zabrzmiały na koniec występu. Padły także oklaski i słowa podziękowania ze strony pani dyrektor przedszkola - Małgorzaty Krok. Serdeczne życzenia w imieniu pani Burmistrz Bogusłąwy Jaworskiej złożyła pani Edyta Jargot. Do podziękowań i życzeń dołączyli się również pan Starosta Zwoleński – Waldemar Urbański i ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki, który udzielił również błogosławieństwa wszystkim obecnym oraz ich rodzinom. Gorące życzenia
i świąteczny stroik przekazała w imieniu rodziców wszystkich przedszkolaków pani Anna Głuszek – przewodnicząca Rady Rodziców. Dopełnieniem świątecznej atmosfery było podzielenie się jajkiem oraz świąteczny obiad. Miłą niespodziankę przygotowali dla dzieci : Starosta Zwoleński i ksiądz kanonik, którzy przynieśli kosz słodkich niespodzianek.


image003.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image013.jpg     image014.jpg

     Udział starszaków w konkursie na "Palmę Wielkanocną" - 20.03.2016r.

     W dniu 20 marca 2016r. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu reprezentująca naszą placówkę w konkursie na "Palmę Wielkanocną" przedszkolna palma otrzymała dwa tytuły: "Palmy o najpiękniejszym wieńcu" oraz "Wykonanie palmy najgrubszej".
     W tegorocznym konkursie udział wzięły dzieci z oddziałów III i IV pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Małgorzaty Pawlik-Paduch i Jolanty Markowskiej.
     Do tak ogromnego wyróżnienia przyczynili się oprócz pracowników przedszkola, liczni rodzice starszaków angażując się w przygotowanie i dostarczenie do przedszkola potrzebnych materiałów do wykonania konkursowej palmy. Szczególne podziękowania należą się państwu Rola z dziećmi za pomoc, udział i reprezentowanie wraz z wychowawczynią oddziału III naszego przedszkola w uroczystej mszy św. Niedzieli Palmowej i rozstrzygnięcia konkursu.
Wyróżnienie oraz nagrody za udział w konkursie tj.: film DVD pt. "Błogosławiona Matka Teresa" oraz słodkie czekoladki sprawiły dzieciom wielką niespodziankę.

image001.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image011.jpg     image012.jpg

     "Zimowe radości i smutki" - przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci z oddziału II - 16.03.2016r.

     W dniu 16 marca 2016r. dzieci z oddziału II pod opieką p. Anny Soleckiej zaprezentowały się w przedstawieniu teatralnym pt. "Zimowe radości i smutki". Zostało ono przygotowane jako podsumowanie konkursu "Szkolny karmnik - Zima 2016" w którym średniaki brały udział.
     Celem tego przedstawienia było rozwijanie opiekuńczego stosunku do zwierząt, uwrażliwienie na ich ciężki los w czasie zimy, zachęcenie do dokarmiania ptaków na własnych podwórkach.
To wielkie wydarzenie w czasie którego mali aktorzy wcielili się w rolę głodnych ptaków i dzieci które o nie dbają w czasie mroźnej zimy. Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci, nauczyciele oraz personel przedszkola. Wyjątkowymi gośćmi byli rodzice średniaków oraz nasza pani dyrektor Małgorzata Krok. Mali aktorzy przypomnieli koleżankom i kolegom, że dla nich zima to przede wszystkim czas radości i wspaniałych zabaw na śniegu, ale dla zwierząt to czas smutku i trudności w poszukiwaniu pokarmu. Cała widownia miała możliwość poznania w jaki sposób można pomóc zwierzętom oraz ptakom przetrwać trudny zimowy okres.

image008.jpg  image009.jpg  image012.jpg  image021.jpg  image004.jpg  image022.jpg  image029.jpg  image033.jpg  image034.jpg  image035.jpg

   Rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wiosna wierszem malowana" - 04.03.2016r.

     W dniu 4 marca 2016r. o godz. 10.00 odbył się konkurs recytatorski „Wiosna wierszem malowana” adresowany do dzieci naszego przedszkola, zorganizowany przez nauczycielki Annę Tadej i Jolantę Mazur. Do udziału w konkursie zgłosiło się ogółem 37 dzieci z oddziału I,II,III,IV,V.      Ponieważ zainteresowanie konkursem było duże w każdej grupie wiekowej odbyły się eliminacje wewnętrzne przeprowadzone przez wychowawcę oddziału. Ostatecznie do konkursu przystąpiło 24 dzieci. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wiersz o tematyce wiosennej.
    Występowi każdego uczestnika z wielką uwagą przysłuchiwało się szacowne
jury w składzie: pani Ewa Kulińska- dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (przewodnicząca), Anna Solecka i Jolanta Markowska-nauczycielki Publicznego Przedszkola nr1 w Zwoleniu.
    W trakcie obrad komisji konkursowej dzieci bawiły się przy dźwiękach piosenek związanych tematycznie z wiosną.
Miłą niespodzianką było pojawienie się w sali
Pani Wiosny, która przyniosła dla dzieci poczęstunek ze zdrowej żywności. Dużo pozytywnych emocji dostarczyła uczestnikom konkursu zabawa ”Wiosenne zagadki” przeprowadzona przy czynnym udziale Pani Wiosny. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania „Chomik szuka wiosny”, które przybliżyło obraz zmian zachodzących w przyrodzie wraz z pojawieniem się nowej pory roku. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali ogłoszenia przez jury wyników konkursu.
    Przewodnicząca komisji konkursowej pani Ewa Kulińska podziękowała wszystkim dzieciom za wspaniałe występy a organizatorom za przygotowanie i prowadzenie konkursu. Podczas wręczania nagród było wiele miłych słów i gratulacji.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:

W kategorii 3-latków

I miejsce - Hanna Figurska (oddz. I)

II miejsce - Amelia Kuba (oddz.V)

III miejsce – Aleksandra Szczepaniak ( oddz.I)

W kategorii 4-latków

I miejsce – Jakub Winiarski (oddz.V )

II miejsce – Jgor Kapusta ( oddz. II)

III miejsce – Cecylia Pianka ( oddz. II)

W kategorii 5-latków

I miejsce - Jan Cywka (oddz. III)

II miejsce – Anna Jóźwik (oddz.IV)

III miejsce – Milena Dziekan ( oddz. III)

     Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplom. Nagrody ufundowała dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz dyrektor Publicznego Przedszkola nr1 w Zwoleniu. Każde dziecko, które zgłosiło się do udziału w konkursie recytatorskim "Wiosna wierszem malowana” otrzymało pamiątkowy dyplom oraz upominek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.


image016.jpg     image002.jpg     image017.jpg     image005.jpg     image014.jpg     image012.jpg     image019.jpg

    Udział przedszkolaków w eliminacjach powiatowych 33. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach
               61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego w Domu Kultury w Zwoleniu - 02.03.2016r.

     W dniu 02.03.2016 r. w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się po raz kolejny eliminacje powiatowe 33. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - Zwoleń 2016. Nasze przedszkole reprezentowali: Nadia Putowska z oddziału IV, pod opieką pani Jolanty Markowskiej oraz Wiktor Szewczyk z oddziału III przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch.
Dzieci startowały w najmłodszej kategorii wiekowej -
kategoria I - przedszkola i klasy "0". Nadia zaprezentowała wiersz Czesława Miłosza "Miłość", natomiast Wiktor recytował wiersz Jana Brzechwy "Brudas".
     Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Iwański, Tadeusz Purtak i Jerzy Kowalczewski - członkowie Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej "Ziemi Radomskiej" miała niełatwe zadanie. Spośród wielu małych recytatorów (21 zgłoszonych wykonawców w tej kategorii ) wyróżniła dwoje dzieci i wyłoniła trzech zwycięzców.
Wśród zwycięzców znalazł się Wiktor Szewczyk, który będzie reprezentował naszą placówkę w Rejonowym Koncercie Laureatów w Radomiu otrzymując nagrodę książkową. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również pamiątkowe dyplomy.


image001.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image010.jpg    image012.jpg

    Kolorowe kanapki w oddziale V - 24.02.2016r.

     W dniu 24.02.2016 r. odbyło się kolejne zajęcie  w ramach programu: „Na zdrówko”. Było to zajęcie przygotowane przez panie: Agnieszkę Piekarz i Jolantę Markowską w oddziale V.
     Dużą pomoc w przygotowanie zajęć włożyli również rodzice, którzy przygotowali uzgodnione  z wychowawczynią produkty oraz swoje małe pociechy wyposażyli w czepki, fartuszki oraz deski do krojenia. Dzieci bardzo lubią tego typu zajęcia, ponieważ każdy mógł się wykazać inwencją twórczą w wykonaniu kolorowych i urozmaiconych kanapek. Wyglądały one pięknie i kolorowo, a smakowały pysznie i były pełne witamin. Znalazły się na nich m.in.: zdrowa wędlina, sery, warzywa oraz kiełki i marchewka. Głównym celem zajęć było wyrobienie u dzieci świadomości i konieczności spożywania zdrowych pokarmów, co wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie.


image001.jpg     image002.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image009.jpg

    Mali piekarze - 29.01.2016r.

     To było nietypowe zajęcie w grupie dzieci 3- i 4-letnich z oddziału V. W piątek 29 stycznia dzieci pod okiem pani Agnieszki Piekarz i pani Halinki piekły kruche ciasteczka. Rodzice przygotowali odpowiednie fartuszki i nakrycia głowy dla swoich „małych piekarzy”. W trakcie zajęć przedszkolaki poznały składniki potrzebne do upieczenia ciasteczek oraz sposób ich wykonania. Celem zajęć było również przeżywanie radości ze wspólnego działania oraz dbanie o ład i porządek.

image002.jpg    image005.jpg    image006.jpg    image009.jpg    image010.jpg    image008.jpg

    Smaczne ciasteczka z cynamonowym jabłkiem - 29.01.2016r.

     W piątek 29 stycznia nasze czterolatki z oddziału II pod opieką Anny Kuc na zajęciu nauczającym wykonały pyszne ciasteczka "pierożki" z jabłkami cynamonowymi. Celem tego zajęcia było zachęcenie dzieci do uczestnictwa w przygotowaniu prostych potraw. Wszystkie obecne dzieci przebrane w stroje kucharskie sprawnie lepiły pierożki. Po upieczeniu degustowały wykonane przez siebie ciasteczka i określiły je, że są "palce lizać".

image001.jpg   image002.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image005.jpg   image006.jpg   image007.jpg

     Bardzo smaczne są i zdrowe kanapeczki kolorowe” - 26.01.2016r.

     We wtorek 26 stycznia dzieci trzyletnie z oddziału I pod kierunkiem pani Iwonki uczyły się samodzielnie przygotowywać kanapki. Pamiętając o zasadach higieny dzieci starannie umyły rączki i założyły fartuszki. Ze starannie dobranych, zdrowych i lubianych produktów maluchy wykonały estetyczne i kolorowe kanapeczki, które następnie zjadły z wielkim apetytem.

image002.jpg  image017.jpg  image037.jpg  image004.jpg  image018.jpg  image006.jpg  image021.jpg  image044.jpg

  Przedszkolny Bal Karnawałowy - 22.01.2016r.

     W piątek 22 stycznia 2016r. w naszym przedszkolu odbył się długo oczekowany Bal Karnawałowy. Nauczycielki i personel przedszkola dołożył wszelkich starań, by wystrój "sali balowej" wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.
Dyrektor przedszkola
Małgorzata Krok powitała zebranych przedszkolaków życząc udanego balu oraz niezapomnianych wrażeń.
Dzieci przebrane w kolorowe stroje wcieliły się w bohaterów kultowych bajek i filmów.
Wszyscy przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów dla najmłodszych bawili się wesoło. Muzyka płynąca z głośników inspirowała wszystkich do szalonej zabawy. Dzieci pełne pozytywnej energii pląsały w parach, kole oraz korowodach. Całą zabawę poprowadził wodzirej. Podczas balu przedszkolaki wzięły udział w konkursach na "najlepszy taniec" otrzymując drobne nagrody.
Na naszym balu była także niepowtarzalna okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w stroju karnawałowym. Wspomnienia z balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

image003.jpg  image006.jpg  image007.jpg  image015.jpg  image020.jpg  image029.jpg  image032.jpg  image038.jpg  image045.jpg  image046.jpg

  "Odwiedzili nas Babcia i Dziadziuś" - 14-21.01.2016r.

     Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedna z wyjątkowych uroczystości obchodzonych w naszym przedszkolu. Jest ona doskonałą okazją do kształtowania u dzieci uczuć miłości, dobroci i szacunku do starszych. Przedszkolaki w tych dniach prezentowały swoje programy artystyczne przygotowane na tę szczególną okazję. Każdego dnia inna grupa gościła swoje ukochane Babcie i Dziadziusiów w swoich salach.
     
21 stycznia uroczystość pod hasłem "Dla Babuni i Dziadziusia" odbyła się w grupie maluchów w oddziale I. Wnuczęta pod kierunkiem p. Iwonki Mendel zaprezentowały się w repertuarze bogatym w wierszyki przeplatane piosenkami i zabawami tanecznymi. Zachwyceni goście oklaskiwali występy swoich milusińskich gromkimi brawami. Przedszkolaki w prezencie dla swoich babć i dziadków, z pomocą pań przygotowały piękne laurki. Uwieńczeniem uroczystości były wspólne tańce z babcią i z dziadkiem. Nie zabrakło również słodkiego akcentu.
Z okazji Dnia babci i dziadka wszystkim seniorom złożył życzenia także pan policjant mł. insp. Cezary Spyra, który dla bezpieczniejszego udziału w ruchu drogowym podarował obecnym opaski odblaskowe.
     Bardzo uroczyście odbyło się również spotkanie babć i dziadków z okazji ich święta w
oddziale II (grupie dzieci 4-letnich pod kierunkiem p. Anny Kuc) w dniu 14 stycznia. Wnukowie zaprezentowali swoim dziadkom przedstawienie jasełkowe w bożonarodzeniowej scenerii. Zaśpiewali dla swoich wyjątkowych gości piosenkę i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Babcie i dziadkowie nagrodzili swoich wnuków gromkimi brawami. Każda wnuczka i wnuczek wręczyli swoim dziadkom słodkie babeczki i cukierki składając indywidualne życzenia i mocno ściskając.
     W poniedziałkowe popołudnie
18 stycznia w grupie dzieci najstarszych 5-letnich z oddziału III odbyła się akademia pt. "Babcia z Dziadkiem dziś świętują", na którą licznie przybyły babcie, dziadkowie oraz rodzice dzieci. Przedszkolaki pod opieką p. Małgorzaty Pawlik-Paduch z wielkim przejęciem i radością recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Dużo uśmiechu i wzruszeń sprawiły wszystkim zebranym krótkie scenki teatralne zagrane przez starszaków wcielających się w role babć, dziadków oraz wnuków. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki złożyły swoim kochanym dziadkom szczere płynące z głębi małych serduszek życzenia oraz wręczyły wykonane przez siebie laurki.
     W dniu
20 stycznia pod opieką p. Jolanty Markowskiej odbyło się spotkanie, na które przybyły babcie i dziadkowie dzieci z oddziału IV. Wnuki śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Goście byli bardzo poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla przybyłych gości były laurki od dzieci oraz wspólny taniec przy piosence Anny Jantar – „Za każdy uśmiech Twój”. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze.
     "Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka" - takimi słowami
19 stycznia witały swoje babcie i swoich dziadziusiów kochające wnuczęta z oddziału V. Dzieci pod okiem p. Agnieszki Piekarz z wielkim przejęciem a niekiedy bijącym sercem recytowały wiersze, śpiewały piosenki, w których wyrażały ogromną miłość dla babci i dziadka. Zatańczyły również "Polkę dla babci i dziadziusia", złożyły najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły kolorowe laurki. Wspólne tańce z dziadkami i babciami oraz słodki poczęstunek sprawiły, że były to bardzo miłe i wzruszające chwile. Podziękowania płynęły również ze strony babć i dziadziusiów, którzy za włożony trud w przygotowanie dzieci oraz opiekę wręczyły paniom opiekującym się wnuczętami kwiaty a najmłodsi otrzymali lizaki.
     Do życzeń składanych przez dzieci swoim kochanym babciom i dziadkom dołączyła serdeczne słowa również pani
dyrektor przedszkola p. Małgorzata Krok życząc zdrowia, pociechy z wnuków oraz wszystkiego co najlepsze w nowym roku .

image001.jpg  image021.jpg  image015.jpg  image028.jpg  image014.jpg  image010.jpg  image024.jpg  image025.jpg  image031.jpg  image039.jpg

     "Bóg się rodzi"- uroczystość opłatkowa w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu 23.12.2015r.

     "Bóg się rodzi" to uroczystość opłatkowa, która odbyła się w dniu 23.12.2015r. w naszym przedszkolu. Dzieci 4-letnie pod opieką pani Anny Kuc i Jolanty Mazur przedstawiły inscenizację jasełkową o narodzinach Jezusa w mieście Betlejem.
Aniołowie, pastuszkowie, królowie w pięknych strojach oraz dzieci składali ukłony małemu dzieciątku, przy którym czuwali "Maryja z Józefem". Śpiewane kolędy wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój.
     Życzenia bożonarodzeniowe popłynęły z ust pani dyrektor przedszkola Małgorzaty Krok, które złożyła w imieniu własnym oraz przesłane do placówki przez panią burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską, panią Edytę Jargot kierownik Referatu Edukacji i Sportu, panią Annę Natalię Wieczerzyńską dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, panią Ewę Kulińską dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz panią Elżbietę Nowakowską zaprzyjaźnioną z naszym przedszkolem.
     Piękne życzenia złożył wszystkim obecnym pan Waldemar Urbański starosta zwoleński przekazując występującym dzieciom słodkości. Gorące życzenia popłynęły również z ust pani Anny Głuszek przewodniczącej Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. Wśród zaproszonych gości była również pani Ewelina Sałek z Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.
     Wszyscy obecni: zaproszeni goście, pracownicy przedszkola, rodzice oraz dzieci łamiąc się opłatkiem składali sobie świąteczne życzenia po czym zasiedli do wspólnej wigilii.


image001.jpg  image034.jpg  image005.jpg  image006.jpg  image013.jpg  image014.jpg  image019.jpg  image022.jpg  image026.jpg  image032.jpg

     Mikołajki w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu - 02 i 04 i 07.12.2015r.

     W dniu 4 grudnia 2015 roku przedszkole odwiedził wyczekiwany od dawna Św. Mikołaj.
Wprowadzeniem w ten miły nastrój było obejrzenie przedstawienia kukiełkowego
pt. „Aniołek gwiazdy wigilijnej” zaprezentowanego przez Studio Artystyczne MAG. Nauczycielki Anna Tadej i Jolanta Mazur poprowadziły z dziećmi krótką konwersację przygotowując je na spotkanie z niezwykłym gościem.
Pojawieniu się Mikołaja w sali towarzyszył dźwięk złotego dzwoneczka oraz gromkie brawa dzieci. Przedstawiciele starszaków Nadia Putowska oraz Kuba Gola powitały Mikołaja recytując okolicznościowy wiersz. Ceremonię powitania dopełnił śpiew piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju”. Każda grupa otrzymała od Mikołaja upominek ufundowany przez p.
dyrektor przedszkola Małgorzatę Krok.
     Następnie Mikołaj wędrował kolejno do poszczególnych oddziałów wręczając każdemu dziecku prezent ufundowany przez
Radę Rodziców. Wspaniałą pamiątką tej grudniowej wizyty będą zdjęcia grupowe i indywidualne z Mikołajem.
     Mikołajkową niespodzianką dla starszaków było obejrzenie bajki pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji. Przedszkolne mikołajki zakończyło wyjście wszystkich dzieci w dniu 7 grudnia do kina Świt na bajkę pt. „Minionki”.

image004.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image009.jpg     image012.jpg     image016.jpg

    Spotkanie dzieci z oddziału V z panią intendentką. Wycieczka do kuchni.
            Ułożenie jadłospisu na wybrany dzień przez dzieci - 30.11.2015r.

     W dniu
30. 11. 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu : "Na zdrówko". Spotkanie przygotowane zostało przez panią Agnieszkę Piekarz i Jolantę Markowską w oddziale V. Zajęcie uświetniła wizyta pani Małgorzaty Stachowicz - intendentki przedszkolnej. W trakcie rozmowy dotyczącej produktów, jakie powinny się znaleźć w diecie małego przedszkolaka dzieci podzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe oraz zaproponowały jadłospis na jeden dzień.
     Wizyta w przedszkolnej kuchni, gdzie na dzieci czekały panie kucharki: Ania, Marysia i Basia była dla przedszkolaków niezwykła, ponieważ po raz pierwszy maluszki zobaczyły miejsce w którym przygotowywane są nie tylko smaczne ale przede wszystkim zdrowe posiłki.
     Następnie każdy wykonał samodzielnie pracę plastyczną - talerz zdrowia, na którym znalazły się produkty niezbędne w diecie każdego człowieka.

image001.jpg   image004.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image010.jpg   image014.jpg   image016.jpg

     "... Bo to bardzo ważna rzecz, aby zdrowe zęby mieć!" (oddział I) - 12.11.2015r.

     W jaki sposób należy dbać o swoje zdrowie dowiadują się w przedszkolu już najmłodsze dzieci. Pod czujnym okiem pań – Iwonki i Edytki – maluchy uczą się racjonalnie odżywiać, hartować organizm na świeżym powietrzu, dbać o sprawność ruchową, higienę osobistą, a także o piękny uśmiech.
     Trzylatki już od kilku tygodni systematycznie myją ząbki w przedszkolu, a w czwartek
12 listopada wybrały się na spotkanie z panią stomatolog Małgorzatą Kowalczyk w jej gabinecie.
Przemiła pani doktor zapoznała małych gości z wyposażeniem swojego gabinetu i narzędziami używanymi w pracy, opowiedziała jak należy dbać o ząbki aby były zdrowe, zaś na przykładzie eksponatu „Pan Kazimierz” zademonstrowała przedszkolakom kolejne etapy leczenia próchnicy zęba. Dzieciom podobało się spotkanie z panią dentystką, a oswojone nieco z gabinetem stomatologicznym obiecały przychodzić wraz z rodzicami na wizyty kontrolne.

image001.jpg  image002.jpg  image007.jpg  image009.jpg  image010.jpg  image013.jpg  image017.jpg  image020.jpg  image019.jpg

     Spotkanie z bibliotekarzem w przedszkolu (oddział V) - 05.11.2015r.

     W dniu 5 listopada 2015r. dzieci z oddziału V pod opieką nauczycielki Anny Tadej uczestniczyły w spotkaniu z pracownikiem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu panem Zbigniewem Cywką. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych przedszkolaków.
    Dzieci z uwagą wysłuchały bajeczki o czterech porach roku i związanych z nimi elementami pogody. Z dużym zainteresowaniem oglądały przyniesione przez bibliotekarza ilustrowane książeczki. Największą atrakcją były książeczki z samochodowym torem wyścigowym, które pozwoliły doświadczyć, że książka nie tylko uczy ale potrafi znakomicie bawić.
Podczas spotkania przedszkolaki poznały prośby i skargi książki ucząc się zasad właściwego obchodzenia się z książką. Zaproszony gość wraz z nauczycielką zachęcali do odwiedzania wraz z rodzicami biblioteki i dołączenie do grona czytelników. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały zakładkę do książki oraz słodycze. Podziękowały panu bibliotekarzowi za ciekawe i miłe spotkanie.

image003.jpg    image002.jpg     image006.jpg     image004.jpg

    Co nas kusi? Co nam szkodzi? - 30.10.2015r.

     W dniu
30 października 2015 r. odbyło się kolejne zajęcie realizowane w ramach programu zdrowotnego: „Na zdrówko”. Dzieci z oddziału V pod opieką pań: J. Markowskiej i A. Piekarz zostały zapoznane z produktami, których należy unikać w swojej diecie oraz takimi, które dostarczają młodemu człowiekowi dużo energii i witamin. Zwrócono również uwagę na konieczność ruchu i picie wody mineralnej.

image001.jpg  image003.jpg  image005.jpg  image007.jpg  image010.jpg  image011.jpg  image016.jpg  image023.jpg  image026.jpg  image033.jpg

     Próbna ewakuacja przeciwpożarowa - 29.10.2015r.

     W trosce o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu w dniu
29.10.2015r. przeprowadzona została próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego.
Ćwiczenia przeciwpożarowe nadzorowane były przez jednostkę
Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Zwoleniu. W ewakuacji udział wzięło 83 dzieci w wieku 3 – 5 lat oraz 18 pracowników przedszkola. Na kilka dni przed planowanymi ćwiczeniami nauczycielka Anna Solecka przypomniała wszystkim pracownikom procedury postępowania i wskazówki organizacyjne pozwalające na przeprowadzenie szybkiej i bezpiecznej ewakuacji.
     W każdej grupie przeprowadzone zostały zajęcia z dziećmi na temat postępowania na wypadek pożaru lub innego miejscowego zagrożenia mienia. Dzieci poznały i utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Ewakuacja w wyznaczonym dniu przebiegła prawidłowo według wariantu I planu ewakuacyjnego placówki z wykorzystaniem wszystkich wyjść ewakuacyjnych i klatek schodowych.
Wszyscy uczestnicy sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami opuścili placówkę. Strażacy bacznie obserwowali całą ewakuację. Po złożonym przez panią Dyrektor Małgorzatę Krok meldunku o stanie osobowym dzieci i pracowników strażacy pochwalili całą społeczność przedszkola za bezpieczną i sprawnie przeprowadzoną akcję.
W nagrodę wszystkie dzieci mogły obejrzeć i uczestniczyć w pokazie gaszenia pożaru wodą. Odważni chłopcy przymierzali strażacki hełm, maskę oraz ubranie. Wszystkie dzieci poznały również wyposażenie wozu strażackiego.


image001.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image013.jpg     image015.jpg     image018.jpg

     "Pasowanie na wesołego przedszkolaka" - 28.10.2015r.

     W
środę 28 października odbyła się  w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowania na wesołego przedszkolaka”. Było to szczególnie ważne wydarzenie i zarazem debiut dla nowoprzyjętych dzieci. Był to również moment, w którym maluchy stały się pełnoprawnymi przedszkolakami.
     Dzieci pod kierunkiem
pań Iwony Mendel i Agnieszki Piekarz przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i zabaw tanecznych. Cierpliwie uczestniczyły we wspólnych próbach części artystycznej. Z entuzjazmem przygotowywały występ, wiedząc, że w tym szczególnym dniu gościć będą w przedszkolu swoich najbliższych.
     Program artystyczny wywołał wśród zaproszonych gości burzę oklasków. Rodzice dumni ze swoich pociech nie szczędzili braw. W dalszej części uroczystości dzieci złożyły wyjątkowe przyrzeczenie, a pani
dyrektor Małgorzata Krok „zaczarowanym ołówkiem” pasowała każde dziecko na wesołego przedszkolaka. Wszyscy mali artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a w nagrodę za wielkie zaangażowanie  i wywołane emocje również słodką nagrodę.

image001.jpg     image003.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg

     Spotkanie z policjantami w przedszkolu (oddział I i V) - 27.10.2015r.

     27 października 2015r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią policjant - Ewą Sałbut oraz panem policjantem - Cezarym Spyrą z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów: I i V. Spotkanie zorganizowały panie: Iwona Mendel i Agnieszka Piekarz.
     Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.
Miłą niespodzianką dla dzieci było przeczytanie bajki „Czerwony Kapturek” przez panią policjantkę oraz upominki dla każdego przedszkolaka - odblaskowe smycze. Na zakończenie miłego spotkania goście zostali zaproszeni do wspólnego tańca.

image009.jpg     image007.jpg     image010.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image016.jpg     image021.jpg

     Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: "Zdrowe odżywianie – zdrowe dzieci" - 15.10.2015r.

     W czwartek
15 października 2015 r. w sali oddziału V odbyło się wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu plastycznego: "Zdrowe odżywianie - zdrowe dzieci". Organizatorkami były panie: J.Markowska i A.Piekarz. W dniu 9 października 2015 r. jury w składzie:
1. Małgorzata Krok
2. Jolanta Mazur
3. Małgorzata Stachowicz
spośród zgłoszonych prac konkursowych wyłoniło zwycięzców:
I Miejsce - Bartłomiej Pyrgiel - oddział V
II Miejsce - Jan Płachta - oddział II
III Miejsce - Maja Tomczyk - oddział V
Wyróżniono również dwie prace:
1. Jan Cywka - oddział III
2. Klara Wieczorek -; oddział V.

Do konkursu zgłoszono 28 prac dzieci z poszczególnych oddziałów:
ODDZIAŁ I:
1. Hanna Figurska 
2.Krystyna Kopeć
3. Jakub Pożoga
4.Michalina Rogala
5. Janek Szabat 
6. Aleksandra Szczepaniak
ODDZIAŁ II
1.Lena Galbarczyk
2.Jan Płachta
3.Amelia Procka 
4.Mikołaj Sadkowski
ODDZIAŁ III
1.Jan Cywka
2.Wiktor Głuszek
3.Maja Kwapisiewicz
4.Lena Makowiecka 
5.Maria Pożoga
6.Anna Szarpak
ODDZIAŁ IV
1.Anna Jóźwik 
2.Aleksander Pawelec
3. Nadia Putowska
ODDZIAŁ V
1.Piotr Jamka
2.Gabriela Kupis
3.Maja Olejarz
4.Bartłomiej Pyrgiel
5.Blanka Szczodra 
6.Maja Tomczyk
7.Łucja Traczyk
8.Klara Wieczorek
9.Olaf Zawadzki
     Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez panią
dyrektor Małgorzatę Krok. Praca Bartłomieja Pyrgla, który zajął I miejsce 12 października 2015 r. została wysłana na ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Agencję Rynku Rolnego w Warszawie reprezentowanego przez prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szatkowskiego.
Wyniki tegoż konkursu ogłoszone będą na stronie: 
www.arr.gov.pl

Czekamy na wyniki.

image005.jpg     image006.jpg     image007.jpg     image039.jpg     image022.jpg     image037.jpg     image031.jpg     image040.jpg     image026.jpg

     "Takie jest nasze przedszkole" - Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2015r.

     "Takie jest nasze przedszkole" – to tytuł tegorocznej uroczystości przygotowanej przez dzieci najstarsze 5-letnie z oddziału III Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. Przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Pawlik-Paduch zaprezentowały w dniu 14 października 2015r. program artystyczny związany z obchodani Dnia Edukacji Narodowej.
     Uroczystość swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: p. Edyta Jargot – kierownik Referatu Edukacji i Sportu w Zwoleniu, ks. Krzysztof Badeński – proboszcz parafii p. w. Ducha Św. w Zwoleniu, p. Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu oraz p. Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.
     W trakcie programu artystycznego w ten wyjątkowy dzień grupa młodych reporterów lokalnej gazety "odwiedziła przedszkole". Każdy z reporterów ciekawy był wypowiedzi dzieci, co czas tu razem miło spędzają. Powodem wizyty był artykuł do lokalnej gazety o Dniu Nauczyciela. Reporterzy przeprowadzili wywiad z dziećmi, zrobili zapiski oraz pamiątkowe zdjęcia.
     Dzieci z wielkim przejęciem recytowały krótkie wierszyki i śpiewały piosenki, opisujące codzienną pracę przedszkola oraz wyrażające swoją wdzięczność za opiekę i trud włożony w ich wychowanie.
W podziękowaniu dzieci wręczyły wszystkim pracownikom przedszkola oraz zaproszonym gościom kwiaty z życzeniami: "Zdrowia i zadowolenia. By w przedszkolu było miło, aby wszystko się spełniło, aby uśmiech zawsze na twarzach gościł, aby takich wychowanków, każdy im zazdrościł". Pamiątką tego wyjątkowego spotkania było również wydanie specjalne gazetki "Kuriera Przedszkolnego" z artykułem z relacj z wywiadu.
     Na zakończenie uroczystości wiele ciepłych życzeń złożyła wszystkim pracownikom dyrektor przedszkola pani Małgorzata Krok. Życzyła zadowolenia z pracy, wdzięczności dzieci i rodziców.
Do życzeń dołączyli również zaproszeni goście. Poczucia spełnienia i wielu satysfakcji z pracy z dziećmi w imieniu swoim i p. Bogusławy Jaworskiej – burmistrz Zwolenia przekazała p. Edyta Jargot. Ks. proboszcz Krzysztof Badeński życzył radości i cierpliwości. Słowa uznania i wdzięczności padły również od rodziców w imieniu których zabrała głos p. Anna Głuszek przewodnicząca Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
    Na ręce pani dyrektor dla wszystkich pracowników przedszkola swoje życzenia przekazali również nieobecni: p. Waldemar Urbański – starosta Zwolenia, p. Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu oraz p. Ewelina Sałek z Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.
Były piękne kwiaty, nagrody dyrektora, burmistrza oraz słodkie upominki dla dzieci od zaproszonych gośc.


image012.jpg image019.jpg image029.jpg image005.jpg image025.jpg image001.jpg image030.jpg image032.jpg image037.jpg image036.jpg image042.jpg

    Wycieczka do Nadleśnictwa Miodne (oddział II, III i IV) - 01.10.2015r.

     W słoneczne przedpołudnie 1 października 2015r. dzieci z oddziałów II , III i IV pod opieką nauczycielek wybrały się na autokarową wycieczką do Nadleśnictwa Miodne.
     W szkółce leśnej po której oprowadzali dzieci panowie leśnicy, przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o przygotowywaniu i pielęgnacji młodych sadzonek drzew - przyszłego lasu. W szkółce dzieci "spotkały" również drewnianego żółwia oraz nazbierały żołędzi do przedszkolnego kącika przyrody. Podczas spaceru leśną ścieżką edukacyjną dzieci rozpoznawały drzewa, oglądały młody las oraz zawieszone przez leśników budki lęgowe dla ptaków.
     Następnie zwiedziły Izbę Leśną Miodne. Oglądały okazy zwierząt zamieszkujące okoliczne lasy oraz przy pomocy lupy okazy szkodników leśnych drzew. Dzieci poznały mundur leśnika oraz obejrzały krótki film edukacyjny - dopełnienie wszystkich ciekawych i interesujących informacji przekazanych przez panów o zawodzie leśnika - przyjaciela zwierząt i lasu. Na zakończenie wycieczki na dzieci czakała niespodzianka - ognisko z kiełbaskami.
     Każdy uczestnik wycieczki na pamiątkę wizyty w Nadleśnictwie otrzymał książeczkę edukacyjną oraz gadzety reklamowe. To była naprawdę udana i pełna wrażeń dla wszystkich wycieczka. Dzieci z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola. (W ramach kontynuacji wycieczki do Miodnego planowane jest wyjście na pizzę).

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image011.jpg     image014.jpg     image016.jpg     image019.jpg     image017.jpg

     Robimy zapasy na zimę (oddział III) - 29.09.2015r.

     W ramach tygodnia owocowego dzieci z oddziału III pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch w dniu 29.09.2015r. przygotowywały zapasy na zimę. Dzieci praktyce uczestniczyły w wykonaniu kompotu owocowego z jabłek i gruszek. W trakcie zajęcia dzieci zapoznały się z budową owocu. Wartością zdrowotną owoców zwłaszcza jedzonych ze skórką. Utrwaliły podstawowe zasady higieny w przygotowywaniu posiłków. Samodzielnie rozdrabniały jabłka i gruszki, przygotowywały syrop na zalewę kompotu. Następnie w przedszkolnej kuchni panie kucharki wyjaśniły i pokazały dzieciom sposób pasteryzacji owoców. Gotowy kompot wzbogacił kącik jesienny. W zimowe, mroźne dni będzie doskonałym dodatkiem do obiadu przypominającym dzieciom jesienne smaki owoców. To było naprawdę smaczne i zdrowe zajęcie.

image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image002.jpg     image001.jpg     image003.jpg

   Wycieczka starszaków do sklepu owocowo-warzywnego (oddział III i IV) - 28 i 30.09.2015r.

     W dniach 28 i 30 września dzieci z oddziałów III i IV pod opieką swoich wychowawczyń Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz Jolanty Markowskiej wybrały się do pobliskiego sklepu owocowo-warzywnego. Celem wycieczki było utrwalenie wiedzy o jesiennych owocach i warzywach. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały zgromadzone tam owoce i warzywa, zachwycały się różnorodnością ich kształtów, kolorów i odmian. Pani ekspedientka pokazała im mniej znane owoce i warzywa. Na zakończenie dzieci kupiły wybrane owoce do kącika przyrodniczego oraz podziękowały sprzedawczyni  za miłe przyjęcie. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

image001.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image010.jpg   image012.jpg   image014.jpg   image016.jpg   image017.jpg   image018.jpg

Wizyta w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu - 22.09.2015r.

     22 września 2015r. dzieci z oddziału III i IV pod opieką pań: A. Soleckiej i J. Markowskie zwiedziły pomieszczenia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.
Dzieci zawitały do sal lekcyjnych, w których panie Justyna Krawiec i Dorota Grabarczyk prowadziły zajęcia. Miały okazję poznać starszych kolegów, niektórzy z nich to absolwenci naszego przedszkola.
    Następnie odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, gdzie pani bibliotekarka p. Justyna Kaczmarczyk opowiedziała o zasadach obowiązujących w bibliotece. Dzieci odwiedziły również pielęgniarkę szkolną, świetlicę i stołówkę.
Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie, przekonały się na własne oczy, że w szkole jest bezpiecznie, miło i niezwykle ciekawie, bez trwogi i lęku przekroczą szkolne mury i pozyskają w niej nowych, wspaniałych kolegów.

image002.jpg   image004.jpg   image005.jpg   image006.jpg   image008.jpg   image001.jpg   image011.jpg   image007.jpg   image013.jpg

 Spotkanie z policjantem w przedszkolu - 11.09.2015r.

     W ramach współpracy naszego przedszkola z Komendą Powiatową Policji w Zwoleniu dzieci z naszego przedszkola pod opieką nauczycielek uczestniczyły w dniu 11 września 2015r. w spotkaniu z policjantem zorganizowanym w ogrodzie przedszkolnym.
     Pan policjant przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę z sygnalizacją i bez sygnalizacji świetlnej oraz odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni, w trakcie zajęć i zabaw w przedszkolu w ramach tygodnia "Bezpieczna droga do przedszkola". W trakcie spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań, aktywnie i praktycznie uczestniczyć we wszystkich omawianych przez pana policjanta sytuacjach drogowych przy wykorzystaniu
"drogowej ścieżki edukacyjnej dla dzieci": pasy, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna. Pan policjant zwrócił szczególną uwagę dzieci na noszenie elementów odblaskowych. Wspólne pamiątkowe zdjęcie będzie miłym wspomnieniem udanego spotkania.

image003.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image009.jpg     image012.jpg     image013.jpg     image014.jpg

 Wycieczka przedszkolaków na pobliskie skrzyżowanie (oddział III i II) - 08 i 11 09. 2015r.

     W dniach 8 i 11 września 2015r. dzieci z oddziałów III i II pod opieką wychowawczyń Małgorzaty Pawlik-Paduch i Anny Kuc wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie w ramach zajęć tygodnia: "Bezpieczna droga do przedszkola". Celem wycieczki było obserwowanie ruchu - pieszego i kołowego. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad ruchu drogowego, zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się w pobliżu jezdni oraz uświadomienie dzieciom konsekwencji łamania przepisów.
     Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na miejsca, w których można bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, oznakowanie tych miejsc, znaki drogowe obowiązujące kierowców, kolory na sygnalizatorach dla pieszych oraz pojazdów. Dzieci z wielką uwagą obserwowały zachowania się pieszych oraz pojazdów podczas zmiany świateł.
     Na zakończenie wycieczki dzieci miały możliwość praktycznej nauki przechodzenia przez jezdnię z zastosowaniem zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa obowiązujących z sygnalizacją i bez sygnalizacji świetlnej.


           
                             
                             
           

           
           

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP