PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

           
           

           
           

ARCHIWUM NASZE WYDARZENIA 2016/2017


INDEX     ARCHIWUM     GALERIA 2016/2017


image021.jpg image008.jpg image013.jpg image004.jpg image043.jpg image020.jpg image018.jpg image029.jpg image026.jpg image033.jpg image039.jpg

     „Tak niedawno żeśmy się spotkali, a dziś już rozstania nadszedł czas”. Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego - 23.06.2017r.

     Dzień 23.06.2017r. był dla dzieci, rodziców oraz pracowników z Publicznego Przedszkola Nr 1 dniem wyjątkowym i szczególnym. W tym dniu dzieci 5 letnie zamknęły za sobą pewien etap w dotychczasowym życiu. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Pan Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, pani Grażyna Galewska – pracownik Muzeum Regionalnego w Zwoleniu oraz pani Ewelina Matyga – przewodnicząca Rady Rodziców przy Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu. Program artystyczny pod nazwą: „ Tak niedawno żeśmy się spotkali, a dziś już rozstania nadszedł czas” przygotowały panie: Anna Kuc, Agnieszka Piekarz i Edyta Chołuj. Dzieci z oddziałów: III, IV i V z wielkim przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Na twarzach wielu tłumnie zebranych rodziców widać było wielkie wzruszenie.
     Po występie starszaki z uwagą wysłuchały przemowy pani Małgorzaty Krok – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu, która podsumowała pracę opiekuńczo – wychowawczo – dydaktyczną w minionym roku szkolnym: 2016/2017 r. Z ust pani Dyrektor wypłynęły słowa podziękowań wszystkim tym, którzy wspomagali naszą placówkę w realizacji zamierzonych działań i w osiągnięciu celów: rodzicom, partnerom oraz pracownikom przedszkola.
     Do życzeń dołączyli się: pani Ewelina Matyga oraz pan Waldemar Urbański, którzy przekazali kwiaty a pan Starosta również słodycze dla wszystkich dzieci. Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor wręczyła dzieciom odchodzącym do szkoły dyplomy ukończenia przedszkola, życząc im powodzenia w szkole, a dzieciom młodszym miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu po wakacjach. Następnie dzieci spotkały się ze swoimi wychowawcami w salach, gdzie otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.


image003.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image011.jpg     image015.jpg     image020.jpg     image023.jpg

     Przedszkolaki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu (oddział II) - 20.06.2017r.

     W dniu 20.06.2017r. dzieci z oddziału II pod opieką nauczycielki Anny Tadej uczestniczyły w wycieczce do Miejsko -Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.
     Przedszkolaki bardzo serdecznie powitała dyrektor biblioteki pani Ewa Kulińska. Tradycją zajęć w bibliotece jest głośne czytanie. Dzieci wysłuchały książeczki Ewy Mirkowskiej pt. "Letnie przygody" oraz wiersza Wiery Badalskiej "Wakacyjne rady" czytanych przez bibliotekarza pana Zbigniewa Cywkę. Słuchane treści uwrażliwiły przedszkolaki na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas letnich zabaw oraz wakacyjnego wypoczynku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się oglądane w czytelni dla dzieci książki. Ciekawa i niezwykle barwna szata graficzna książek wzbudzały wielki entuzjazm oraz głośne dyskusje.
    Jednym z celów działań w ramach rozwoju kompetencji czytelniczych wśród dzieci najmłodszych było zachęcenie rodziców i dzieci do korzystania z biblioteki i ststematycznego odwiedzania i wypożyczania książek. W efekcie działań podejmowanych w tym zakresie przez nauczycielki pracujące w oddziale II siedmioro dzieci jest czytelnikami biblioteki. "Czytelnicy" zostali nagrodzeni przez panią dyrektor książeczkami. Wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek przypominające o zasadach właściwego obchodzenia się z książką. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane słodyczami. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń.
Zachęcamy wszystkich rodziców do włączenia się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom".

image006.jpg     image010.jpg     image004.jpg     image025.jpg     image028.jpg     image029.jpg     image024.jpg     image040.jpg

   Przedszkolny mini rajd rowerowy - 09.06.2017r.

     W piątkowe popołudnie 9 czerwca 2017r. dzieci z oddziału IV razem ze swoimi rodzicami, dziadziusiami oraz rodzeństwem uczestniczyli w rajdzie rowerowym. Pomysłodawczyniami były panie: Agnieszka Piekarz i Jolanta Markowska. Było to ostatnie już zajęcie z programu zdrowotnego: "Zdrowie na talarzu". W tym dniu pogoda dopisała, więc i nastroje wszystkich były doskonałe. Dorośli ubrani byli w kamizelki odblaskowe, które przekazała pani Anna Gruszka z KPP w Zwoleniu zaś dzieci w kamizelki, które zaaopatrzyli je rodzice. Obawy ze strony niektórych mam o możliwościach "rowerowych" swoich pociech nie sprawdziły się, ponieważ dzieci oraz ich wspaniali opiekunowie pięknie i z wielkim zaangażowaniem wjeżdżali pod strome górki. Przejażdżka zakończyła się na "Orliku".
   
  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dorosłym oraz rodzeństwu zaangażowanemu w organizację rajdu: A. Piekarz, J. Markowska

image006.jpg   image009.jpg   image014.jpg   image017.jpg   image019.jpg   image021.jpg   image023.jpg   image026.jpg   image034.jpg   image037.jpg

    "Talerz zdrowy - kolorowy" oddział IV - 02.06.2017r.

     "Talerz zdrowy - kolorowy" - pod takim tytułem odbyło się spotkanie z rodzicami, dziećmi z oddziału IV oraz nauczycielkami: Agnieszką Piekarz i Jolantą Markowską w piątek 2 czerwca 2017r. Było to zajęcie w ramach programu własnego: "Zdrowie na talerzu". Chętni rodzice przygotowali własnoręcznie przygotowane potrawy, przynieśli soki odżywcze oraz owoce sezonowe. Rodzice choć przez chwilę mogli poczuć atmosferę zabaw przedszkolnych, ponieważ bawili się w kole, samodzielnie wycinali stemple ziemniaczane oraz wykonywali prace grupowe z kolorowych stempelków. Po wywieszeniu przepięknych "dzieł sztuki" wszyscy przystąpili do degustacji. Był to naprawdę miło spędzony czas w gronie sympatycznych życzliwych osób.      Wszystkim zaangażowanym rodzicom w propagowanie nawyków prozdrowotnych składamy serdeczne podziękowania: A. Piekarz i J. Markowska.

image003.jpg image016.jpg image011.jpg image026.jpg image030.jpg image031.jpg image043.jpg image045.jpg image055.jpg image057.jpg image042.jpg

     Dzień Dziecka w naszym przedszkolu - 30.05.2017r.

     Jak co roku nasze przedszkole hucznie uczciło Dzień Dziecka. W tym dniu ogród przedszkolny przystrojony był w zwiewną kolorową bibułę. Dzięki życzliwości rodziców nasze dzieci mogły bawić się z super muzycznym zespołem "Bąk - Brzdęk". Pan Sprężynka dostarczył przedszkolakom różnych atrakcji: zabawy z chustą, pokaz baniek mydlanych, przeciąganie liny, sztuczki z balonami.
     Przy wspaniałej skocznej muzyce bawiły się nasze przedszkolaki. Dodatkową atrakcją był zamek dmuchany, na którym dzieci mogły skakać do woli. W trakcie zabawy dzieci miały "słodki poczęstunek". Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne i szczęśliwe.

image001.jpg   image004.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image018.jpg   image023.jpg   image027.jpg   image030.jpg   image036.jpg   image038.jpg

 Dzień Matki w naszym przedszkolu - 26.05.2017r.

     26 maja 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Matki pod hasłem "Mamo, kocham Cię". Specjalną atrakcją dla gości był występ grupy cyrkowej "Fokus". W wykonaniu artystów mamy obejrzały pokaz iluzji, akrobatyki, żonglerki, występ wesołego klauna "Mańka" oraz zabawy z pieskiem i legwanem zielonym.
Wszystkie dzieci z całego przedszkola wyrecytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę. Na zakończenie wręczyły mamusiom laurki i złożyły im życzenia.

image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image007.jpg     image008.jpg

   Spotkanie z policjantami w oddziale IV - 25.05.2017r.

     W dniu 25 maja 2017 r. w oddziale IV odbyło się zajęcie dotyczące zachowań w sytuacjach zagrożenia. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy KPP Zwoleń: st. asp.  Anna Gruszka – Kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji, asp. Sławomir Markowski i asp. szt. Wojciech Grzybowski. W czasie zajęć dzieci z wielką uwagą wysłuchały rad oraz wskazówek, jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa, jak wezwać pomoc, w jaki sposób przygotować się do jazdy na rowerze. Była również nauka pozycji: „na żółwia”, czyli jak uchronić się przed agresywnym psem. Na zakończenie pani Kierownik przekazała dzieciom kamizelki odblaskowe, które mogą wykorzystać w planowanym mini rajdzie rowerowym organizowanym przez Agnieszkę Piekarz i Jolantę Markowską.

image004.jpg     image005.jpg     image001.jpg     image012.jpg     image022.jpg     image025.jpg

     Wycieczka do Warszawy (oddział IV i V) - 24.05.2017r.

     24 maj był wyjątkowy dla dzieci z oddziałów IV i V, gdyż były one na wycieczce autokarowej w Warszawie. Wyjazd zorganizowały panie: Agnieszka Piekarz i Edyta Chołuj. Przedszkolaki zwiedziły Centrum Nauki Kopernik, obejrzały w Planetarium film pt. "Pod jednym niebem" oraz odwiedziły "Galerię Bzz" poświęconą zabawie, rozwojowi umysłowemu i poczuciu humoru. Następnie udały się na obiad do restauracji. Po krótkim odpoczynku pojechały do niezwykłego pięknego miejsca jakim jest ogród ZOO. Wszyscy szczęśliwi ale trochę zmęczeni wrócili do przedszkola, gdzie czekali stęsknieni rodzice. To był dzień wspaniałych wrażeń.

image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg

     "Czytanie na dywanie" poobiedni relaks z literaturą dla dzieci (oddział III) – 24.05.2017r.

     W środę 24 maja w oddziale III odbyło się "Czytanie na dywanie" przez uczniów klasy IIIb z Publicznego Gimnazjum w Zwoleniu. Chłopcy: Wojciech Imański, Marcin Krawczyk, Bartosz Skorek, Kamil Marciniak czytali przedszkolakom wybrane przez siebie teksty z literatury dziecięcej. Starszaki słuchały ich z zaciekawieniem. Chętnie opowiadały usłyszane teksty.

image004.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image009.jpg     image010.jpg

    Udział przedszkolaków w VII Teatrałkach Zwoleńskich – 19.05.2017r.

     W piątek, 19 maja 2017r. w Domu Kultury w Zwoleniu odbył się już VII przegląd teatrów szkolnych i amatorskich pod hasłem Teatrałki Zwoleńskie. Komisja w składzie: Adolf Krzemiński, folklorysta, prezes Stowarzyszenia Kultury Teatralnej, Anna Chołuj, nauczyciel muzyki w Społecznym Ognisku Muzycznym oraz Agnieszka Kołdej z Komendy Powiatowej w Zwoleniu obejrzała przedstawienia 13 teatrów z powiatu zwoleńskiego i lipskiego, w których występowało 170 młodych aktorów.
     W kategorii I przedszkola i klasy 0 naszą placówkę reprezentowała
grupa „Iskierki” z oddziału III przygotowana pod kierunkiem pani Anny Kuc. Młodzi aktorzy w pięknych strojach z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role otrzymując wyróżnienie za spektakl „Kot w butach”.

image006.jpg   image004.jpg   image003.jpg   image010.jpg   image015.jpg   image019.jpg   image028.jpg   image031.jpg   image034.jpg   image035.jpg

    Finał XXIV edycji konkursu przyrodniczego "Szkolny karmnik - Zima 2017” – 15.05.2017r.

     W dniu 15 maja 2017 r. w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach w sali kameralnej Szkoły Muzycznej I Stopnia odbył się uroczysty finał XXIV edycji konkursu "Szkolny karmnik - Zima 2017” podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom oraz ich opiekunom.
     Zaproszonych gości i laureatów przywitali: Pan
Sylwester Chołast – Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Pani Beata Waluś – Kierownik Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Pani Elwira Kozłowska - Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka.
     Na finał przybyli następujący goście: Pan Artur Dąbrowski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Pan Jerzy Jacek Karaśkiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom, Pan Łukasz Gregorczyk – Nadleśnictwo Zwoleń, Pani Lidia Zaczyńska – Nadleśnictwo Kozienice, Pan Kazimierz Myśliwiec – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Pionki, Pani Agata Grabiec - Cywka – Urząd Miejski  w Zwoleniu, Pan Marcin Alot – Dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach.
     W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział
31 placówek oświatowych. Organizatorem konkursu był Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego przy współorganizacji z Kozienickim Domem Kultury im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach, nadleśnictwa: Kozienice, Radom, Zwoleń.
     Celem konkursu było m.in. : propagowanie aktywnej formy ochrony ptaków poprzez dokarmianie ich w okresie zimowym, wyrabianie poczucia odpowiedzialności wśród uczestników za otaczające ich środowisko, inspirowanie do działań na rzecz ochrony przyrody, uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez bezpośredni z nią kontakt.
     W tegorocznej edycji konkursu „Szkolny karmnik – Zima 2017”
wzięły udział najmłodsze dzieci z naszego przedszkola z oddziału I. W finale konkursu, który odbył się w Kozienicach maluchy reprezentowała 6 osobowa grupa dzieci w składzie: Igor Ciupak, Julia Koza, Fabian Kurek, Milena Kusyk, Filip Matras, Iga Molendowska. Reprezentanci wyłonieni zostali w drodze losowania przez pana Łukasza Gregorczyka oraz panią Paulinę Choroś z Nadleśnictwa Zwoleń na spotkaniu z leśnikiem zorganizowanym w naszej placówce w dniu 10 stycznia 2017r.
     Wszystkie dzieci z oddziału I pod opieką
pani Małgorzaty Pawlik-Paduch dokarmiały zimą ptaki. Uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, zabawach, pogadankach. Prowadziły w swojej placówce akcję informacyjno – edukacyjną na temat gatunków ptaków zimujących w Polsce oraz zasad prawidłowego ich dokarmiania przygotowując tematyczne gazetki ścienne. We wszystkie zaplanowane działania związane z konkursem aktywnie włączyli się również rodzice naszych maluchów.
     Posiedzenie jury wyłaniające laureatów konkursu odbyło się w dniu 7 kwietnia 2017r. w siedzibie Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Pionkach. Jury (składające się z przedstawicieli Zespołu ds. Kozienickiego PK, Nadleśnictw: Kozienice, Radom, Zwoleń) oceniło dokumentację akcji dokarmiania i ochrony ptaków (sprawozdania, kroniki).
Oceniano m.in. estetykę wykonania karmnika, jego lokalizację, rodzaj stosowanej karmy oraz prowadzoną akcję informacyjno – edukacyjną. Jury przydzieliło w konkursie łącznie 7 nagród i 9 wyróżnień w trzech kategoriach. W kategorii I- przedszkola, kategorii II – szkoły podstawowe oraz w kategorii III - placówki pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych.

     Wśród nagrodzonych, w najmłodszej grupie wiekowej (kategorii I – przedszkola), na pierwszym miejscu znalazły się przedszkolaki z naszej placówki z oddziału I wraz  z nauczycielką – panią Małgorzatą Pawlik-Paduch.
Nagrodą dla dzieci były dyplomy, rolki, książki przyrodnicze oraz tablice edukacyjne. Zaś dla opiekuna dyplom, torba turystyczna oraz tablica edukacyjna.
     Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz nadleśnictwa: Kozienice, Radom, Zwoleń, Urząd Miasta Pionki, Urząd Miejski w Zwoleniu, Urząd Gminy Garbatka – Letnisko, Urząd Gminy Jedlnia – Letnisko.
     Dodatkową nagrodę w postaci upominku (puzzli oraz zdrowych owoców) dla każdego dziecka z oddziału I ufundował dla naszych maluchów
Urząd Miejski w Zwoleniu. Nagrodę w imieniu pani Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej w obecności pani dyrektor przedszkola pani Małgorzaty Krok wręczyła dzieciom pani Agata Grabiec-Cywka, pracownik Urzędu Miejskiego w Zwoleniu.

image001.jpg   image035.jpg   image007.jpg   image004.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image027.jpg   image029.jpg   image030.jpg   image037.jpg

     XIV Powiatowy Przegląd Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” – 10.05.2017r.

     Śpiewy i wspaniałe tańce rozbrzmiewały w środę 10 maja 2017r. w murach zwoleńskiego kina „Świt”. Była to już XIV edycja Powiatowego Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom”. Impreza jest organizowana  corocznie przez Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu oraz Dom Kultury w Zwoleniu.

     Piękne układy taneczne oraz piosenki  do różnorodnej muzyki  zaprezentowały  w tym roku przedszkolaki z 11 placówek naszego powiatu. 

     Patronat honorowy nad tegorocznym przeglądem objęli:
Pan Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński
Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia
Pani Teresa Pancerz-Pyrka – Wójt Gminy Kazanów
Pan Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk
Pan Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna

     Zgromadzonych gości serdecznie powitały: dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu p. Małgorzata Krok oraz dyrektor Domu Kultury p. Natalia Anna Wieczerzyńska. Wśród nich byli: burmistrz Zwolenia p. Bogusława Jaworska, która dokonała oficjalnego otwarcia przeglądu oraz p. Elżbieta Wargacka – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, p. Ewa Kulińska dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, p. Renata Jakubowska – pracownik Nadleśnictwa Zwoleń, nauczyciele – opiekunowie grup, licznie zgromadzeni rodzice oraz oczywiście najmłodsi wykonawcy – dzieci w wieku 3-6 lat.
     Obecni byli również sponsorzy, dzięki którym można było ufundować nagrody oraz lokalne media.


    Po powitaniach nastąpiła prezentacja poszczególnych grup. Przed publicznością wystąpiły 24 zespoły taneczne w pięknych  kolorowych strojach odpowiednio dobranych do prezentowanego tańca. Widzowie obejrzeli zróżnicowane tańce. Wśród nich były tańce ludowe, dyskotekowe oraz narodowe. Poszczególne występy dzieci nagradzane były gromkimi brawami, dyplomami  oraz nagrodami wręczanymi przez zaproszonych gości.

     Występom przyglądało się jury w składzie:  p. Edyta Jargot - Kierownik Referatu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zwoleń, p. Ewa Bulzacka - Instruktor Teatru Domu Kultury w Zwoleniu oraz p. Małgorzata Ciechanowska - Doradca Metodyczny Nauczycieli Wychowania  Przedszkolnego.

     Po obejrzeniu i wysłuchaniu przygotowanych programów artystycznych jury podziękowało wszystkim dzieciom i opiekunom za piękne występy podkreślając bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji i postanowiło przyznać wyróżnienia następującym zespołom:

1.      Niepublicznemu Przedszkolu „Słoneczko” w Zwoleniu za taniec „Laleczka z saskiej porcelany” przygotowany przez p. Justynę Cieloch i Agnieszkę Markowską oraz taniec z chustami do piosenki „There You’ll Be” przygotowany przez p. Wiolettę Wątorską i p. Katarzynę Cieślakowską.

2.      Publicznemu Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu za „Taniec cygański” przygotowany przez p. Annę Kuc, „Walc kryształowy” przygotowany przez p. Agnieszkę Piekarz oraz taniec „Zorba” przygotowany przez p. Edytę Chołuj.

3.      Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu za „Taniec afrykański” przygotowany przez p. Małgorzatę Kutyłę i p. Marię Urszulę Bronisz – Dąbrowską oraz za inscenizację muzyczną do utworu ludowego „Wieziemy kogucika” przygotowaną przez p. Marzenę Śmietankę i p. Marię Urszulę Bronisz – Dąbrowską.

4.      Publicznej Szkole Podstawowej z Mszadli Starej za układ taneczny do piosenki „A gdy pada deszcz zielony” przygotowany przez p. Małgorzatę Jaworską, Publicznej Szkole Podstawowej z Babina za układ taneczny do piosenki „Gwiazdeczki” przygotowany przez p. Annę Hołuj.

5.      Publicznemu Przedszkolu z Kazanowa za „Taniec Pszczółki Mai” przygotowany przez p. Wioletę Kupidurę, Publicznej Szkole Podstawowej w Kazanowie za taniec „Przepisowy ruch drogowy” przygotowany przez p. Elżbietę Szymańską oraz polonez do muzyki z „Pana Tadeusza” przygotowany przez p. Justynę Frączek.

     Przepięknie wystąpiły również najmłodsze dzieci z naszego przedszkola – maluchy z oddziału I dostarczając wiele wzruszeń swoim rodzicom. Dzieci pod opieką wychowawczyni p. Anny Soleckiej zaprezentowały się w układzie tanecznym do piosenki „Wesoła zabawa”.

     Wspaniale zatańczyły również dzieci 4-letnie z oddziału II, które pod kierunkiem wychowawczyni p. Iwony Mendel przygotowały taniec do utworu ludowego „Depce konik”.

     Na zakończenie gratulacje i podziękowania za tak piękne występy małym artystom i wyrazy uznania dla nauczycieli oraz organizatorom przekazała również p. Bogusława Jaworska burmistrz Zwolenia.

     Sponsorami tegorocznego przeglądu byli: Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Teresa Pancerz-Pyrka – Wójt Gminy Kazanów, Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk, Tomasz Adamiec – Wójt Gminy Policzna, Sławomir Okoń – Nadleśniczy Nadleśnictwa  Zwoleń, Bank Spółdzielczy w Zwoleniu, Ilona Skupień – „Giga Komputer”, Paweł Olejarz – „Insura Partner”, Edyta i Adam Galbarczyk – Dom pogrzebowy „Ades”, Tomasz i Piotr Warchoł – TP. SC., Stanisław Bilski – „Beybil”, Anna i Rafał Tomczyk – kwiaciarnia „Magnolia” oraz Anna i Paweł Kornak – Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe.

     Przebieg tegorocznych prezentacji programów artystycznych w wykonaniu dzieci przygotowanych przez nauczycieli z poszczególnych placówek poprowadziła p. Małgorzata Pawlik – Paduch – nauczycielka Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.

W przygotowanie XIV Powiatowego Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” zaangażowali się wszyscy pracownicy Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu we współpracy z Domem Kultury w Zwoleniu.

     Wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu za ogromne zaangażowanie, wkład i pomoc w przygotowaniu strojów do prezentowanych tańców w tegorocznym przeglądzie.

image001.jpg   image002.jpg   image005.jpg   image007.jpg   image010.jpg   image011.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image018.jpg

      Inscenizacja w wykonaniu uczniów PSP w Zwoleniu pt. "Ziemia w Twoich rękach". - 25.04.2017r.

     W dniu 25 kwietnia 2017r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas 2c i 2h z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu zaprosili dzieci 3, 4 i 5-letnie z oddziałów I, II, III, IV, V naszego przedszkola na obejrzenie przygotowanego przez wychowawczynie: p. Bożenę Sobieszek i p. Bożenę Cieloch inscenizację pt. "Ziemia w Twoich rękach".
     Przedstawienie dotyczyło zagrożeń, jakie spotykają naszą planetę. Było wspaniałą lekcją przyrody. Występ przeplatany był wesołymi piosenkami. Bardzo spodobał się również dzieciom przygotowany układ taneczny. Przedszkolaki gromkimi brawami podziękowały za przedstawienie, a p. Agnieszka Piekarz w imieniu wszystkich przekazała słodki upominek dla aktorów.

image001.jpg  image002.jpg   image004.jpg   image009.jpg   image011.jpg   image014.jpg   image015.jpg   image016.jpg

     Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego "Zdrowie na talerzu". - 19.04.2017r.

     W naszym przedszkolu  w dniu 19 kwietnia 2017 r. wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt: „Zdrowie na talerzu”. Konkurs skierowany  był do dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Dzieci wraz z rodzicami chętnie zaangażowały się  w wykonanie prac. Do organizatorów konkursu p. A. Piekarz i J. Markowskiej wpłynęło 46 przepięknych prac. Jury w składzie: Pani Małgorzata Krok - dyrektor PP Nr 1 w Zwoleniu,  Pani Jolanta Mazur - nauczycielka PP Nr 1 w Zwoleniu  i Pani Małgorzata Stachowicz - intendentka PP Nr 1 w Zwoleniu miało bardzo trudne zadanie, aby spośród prac, jakie wpłynęły wybrać te najpiękniejsze. Po długich obradach w dniu 12 kwietnia jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach: trzylatków, czterolatków i pięciolatków. A oto wyniki:

W kategorii trzylatków:
I miejsce - Iga Molendowska,
II  miejsce - Karolina Szewczyk,
III  miejsce - Marcelina Grudzińska.
Wyróżnienie: Milena Ludwiczak.

W kategorii czterolatków:
I  miejsce - Hanna Gregorczyk,
II  miejsce - Agata Maciąg,
III  miejsce - Jakub Pożoga.
Wyróżnienie: Julia Woźniak, Hanna Makuch.

W kategorii pięciolatków:
I miejsce - Ksawery Kornak,
II  miejsce - Lena Galbarczyk,
III  miejsce - Iga Bednarczyk.
Wyróżnienie: Jan Płachta, Gabriela Paduch.


     Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez panią Dyrektor Małgorzatę Krok oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowywaniu pomysłowych i estetycznych prac konkursowych. Wszystkie prace można było oglądać na górnym korytarzu. Planowana jest również wystawa pokonkursowa w Domu Kultury ( w późniejszym terminie).

image001.jpg image003.jpg image006.jpg image009.jpg image012.jpg image015.jpg image020.jpg image022.jpg image024.jpg image026.jpg image027.jpg

     Uroczystość wielkanocna w naszym przedszkolu. - 11.04.2017r.

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas…”

     „Idą Święta Wielkanocne” – pod takim tytułem odbyła się w dniu 11 kwietnia wielkanocna uroczystość przygotowana przez dzieci czteroletnie z oddziału II pod czujnym okiem pań: Iwony Mendel i Anny Tadej.
     Przedszkolną uroczystość zaszczycili swoją obecnością niecodzienni goście: Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Włodzimierz Kabus – z-ca Burmistrza Zwolenia, Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska – przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu oraz rodzice.
     Mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Czterolatki wspaniale odegrały swoje role. Widownię zachwycił taniec zajączków z koszykami wypełnionymi słodyczami oraz pełna uroku pani wiosna. Przepięknie zaprezentowały się: myszki, kurczaki i narratorzy. Dodatkową atrakcją był taniec z palmami. Świąteczna scenografia oraz różnorodność rekwizytów stworzyły niepowtarzalny nastrój, wprowadzając wszystkich uczestników spotkania w atmosferę Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.
     Dzieci za występ otrzymały gromkie oklaski i podziękowania. Świąteczne życzenia przekazali zebranym pani dyrektor Małgorzata Krok oraz panowie Waldemar Urbański i Włodzimierz Kabus. Miłym akcentem okazały się „wielkanocne jajeczka” podarowane wszystkim przedszkolakom przez panią dyrektor przedszkola i pana starostę, a w szczególności dzielenie się jajkiem i wspólny obiad przy wielkanocnym stole.

image020.jpg image023.jpg image024.jpg image033.jpg image034.jpg image002.jpg image003.jpg image009.jpg image038.jpg image046.jpg image039.jpg

     Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego "W moim karmniku". Przedstawienie w wykonaniu dzieci z oddziału I
             pt. "Zima swe uroki ma". - 29.03.2017r.

      Ostatnim z działań podjętych w ramach konkursu „Szkolny karmnik – Zima 2017” było zorganizowanie i przeprowadzenie w naszej placówce Konkursu Plastycznego pt. „W moim karmniku” dla rodziców i dzieci z oddziału I, którego celem było m.in. przedstawienie sposobu dokarmiania wybranych gatunków ptaków zimujących w Polsce w pracy plastycznej płaskiej – rysunku lub przestrzennej. Pracę konkursową każde dziecko mogło wykonać we współudziale ze swoimi rodzicami. W wyznaczonym terminie wpłynęło 11 prac konkursowych (3 rysunki i 8 karmników). We wszystkich pracach było widać wielkie zaangażowanie dzieci i rodziców.
     W dniu
27 marca 2017r. powołana komisja konkursowa w składzie: Jolanta Mazur – przewodnicząca, Małgorzata Krok oraz Małgorzata Stachowicz miała nie lada problem z wytypowaniem najlepszych prac, bowiem wszystkie były przepiękne i na wysokim poziomie. Wśród zgłoszonych prac biorąc pod uwagę regulaminowe kryteria oceny jak: pomysłowość, oryginalność, wkład pracy, technikę i estetykę wykonania komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Julia Koza
II miejsce – Nina Bednarczyk
III miejsce – Karolina Szewczyk i Marcel Jasik
Wyróżnienia otrzymali: Iga Cywka oraz Igor Ciupak

      W dniu 29 marca 2017r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród wszystkim uczestnikom konkursu „W moim karmniku” - dzieciom i ich rodzicom. Dyplomy oraz nagrody ufundowane zostały przez Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu panią Małgorzatę Krok.
     Miłą niespodzianką dla wszystkich zebranych było wystawienie
przez dzieci z oddziału I przedstawienia pt. „Zima swe uroki ma” propagującego konieczność pomocy ptakom w okresie zimowym. Przedstawienie wszystkim zaproszonym gościom: jury, rodzicom oraz dziadkom bardzo się podobało. Stroje dla małych aktorów przygotowali rodzice dzieci.
Wszystkie prace plastyczne zgłoszone do konkursu zostały wyeksponowane w
galerii pokonkursowej w holu przedszkola.
     Z przebiegu konkursu „Szkolny Karmnik – Zima 2017” na terenie naszej placówki powstała
kronika, która wraz ze sprawozdaniem została przekazana do organizatora konkursu - Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie i wyniki konkursu.

image007.jpg     image011.jpg     image013.jpg     image017.jpg     image019.jpg     image040.jpg     image041.jpg     image056.jpg     image057.jpg

     Odżywianie dla mózgu - 22.03.2017r.

     W dniu 22 marca 2017 roku w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców, które poprowadziła pani Lidia Krzyżyk - Chrząstek - pedagog oraz socjolog medycyny a także koordynatorka programu: „Odżywianie dla mózgu”.  Spotkanie zorganizowała pani Agnieszka Piekarz - wychowawczyni oddziału IV. Spotkanie rozpoczęło się ćwiczeniami usprawniającymi mózg. Pani Lidia zwróciła uwagę na używanie tylko takich produktów, które przyczynią się do prawidłowego i harmonijnego rozwoju dziecka. Następnie przedszkolaki wspólnie z rodzicami ochoczo przystąpiły do wykonywania swoich zadań. Każda grupa dostała przepisy oraz składniki potrzebne do wykonania danej potrawy. Kiedy potrawy były już gotowe każdy opowiedział, z jakich produktów i w jaki sposób ją przygotował. Rodzice zaś dostali wcześniej od pani Lidii materiały, z którymi się zapoznali i zreferowali. Każdy miał możliwość skosztowania wszystkich potraw, do wykonania których użyto zdrowych  i ekologicznych składników , m.in. pochodzących z firmy „Krokus”. Wszystkim bardzo smakowały różnego rodzaju pasty, sałatki, konfitury czy odżywczy koktajl. Spotkanie zakończyło się ćwiczeniami relaksacyjnymi. Każde dziecko otrzymało upominek - ketchup z przetartych pomidorów firmy „Krokus”. To był czas spędzony w miłym oraz „zdrowym” towarzystwie.

image002.jpg     image003.jpg     image001.jpg     image004.jpg     image006.jpg

     Udział przedszkolaków w eliminacjach powiatowych 34. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach
               62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego w Domu Kultury w Zwoleniu - 15.03.2017r.

     W dniu
15 marca 2017 roku w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się eliminacje  powiatowe 34. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze przedszkole reprezentowały dwie dziewczynki: Maja Tomczyk - oddział IV oraz Nikola Piaseczna - oddział V, które pięknie wyrecytowały swoje wiersze:  "Dama" oraz "Okulary". Przedszkolaków przygotowały panie: Agnieszka Piekarz oraz Edyta Chołuj.

image002.jpg image005.jpg image010.jpg image013.jpg image016.jpg image018.jpg image020.jpg image021.jpg image023.jpg image024.jpg image027.jpg

      Rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Bezpieczny Przedszkolak”- 09.03.2017r.

     W roku szkolnym 2016/2017 Publiczne Przedszkole nr 1 w Zwoleniu przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu dla wychowania przedszkolnego „Bezpieczne Przedszkole”. W ramach podejmowanych w tym zakresie działań nauczycielki Anna Tadej i Jolanta Mazur zorganizowały konkurs recytatorski „Bezpieczny przedszkolak”, w którym wzięły udział dzieci 3-4-5 letnie. Honorowy patronat nad konkursem objęła Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu. Celem konkursu było utrwalenie zdobytej wiedzy dotyczącej bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Konkurs poprzedziły eliminacje, które odbyły się 28.02.2017r. Wzięło w nich udział 39 przedszkolaków. Komisja w składzie:

1. Małgorzata Krok – dyrektor przedszkola

2. Jolanta Mazur - nauczyciel

3. Jolanta Markowska – nauczyciel

zakwalifikowała do konkursu 25 dzieci, po pięcioro z każdego oddziału.

     W dniu 9 marca 2017 r. o godz. 1000 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wiersz związany tematycznie z bezpieczeństwem na drodze. Zmagania uczestników odbyły się w 3 kategoriach wiekowych. Recytacji przysłuchiwało się jury w składzie:

1. Krzysztof Gregorczyk sierżant sztabowy – przewodniczący

2. Agnieszka Kołdej - oficer prasowy Komendy Powiatowej

3. Jolanta Markowska - nauczycielka przedszkola.

     W trakcie obrad komisji konkursowej organizatorki przygotowały dla dzieci szereg atrakcji. Dużo pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom rozwiązywanie zagadek, zabawy przy piosenkach oraz quiz związany z bezpieczeństwem. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali ogłoszenia przez jury wyników konkursu. Dzieci z entuzjazmem powitały członków komisji konkursowej. Przewodniczący, sierżant sztabowy Krzysztof Gregorczyk ogłosił wyniki obrad jury:

W kategorii I (3 – latki)

I miejsce - Liliana Putowska oddz. I

II miejsce - Filip Matras oddz. I

III miejsce - Karolina Szewczyk oddz. I

W kategorii II (4 – latki)

I miejsce - Krystyna Kopeć oddz. II

II miejsce - Amelia Kuba oddz. IV

III miejsce - Maja Tomczyk oddz. IV

W kategorii III (5 – latki)

I miejsce - Aleksander Kmiecik oddz. III

II miejsce - Cecylia Pianka oddz. III

III miejsce - Nikola Piaseczna oddz. V

     Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Komendanta Powiatowej Policji w Zwoleniu i Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1. Dyplomy i nagrody wszystkim laureatom wręczył I z-ca Komendanta Powiatowej Policji w Zwoleniu nadkomisarz Leszek Derlatka. Pozostałym uczestnikom konkursu dyplomy i upominki zostały wręczone przez przewodniczącego jury, sierżanta sztabowego Krzysztofa Gregorczyka. Przewodniczący podziękował wszystkim dzieciom za wspaniałe występy. Organizatorka konkursu pani Anna Tadej podziękowała gościom z Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu za udział w uroczystości. Przedszkolaki wyraziły swoją wdzięczność śpiewem piosenki pt. „Policjant”. W dowód uznania wszystkim dzieciom zadedykowano utwór „We Are the Champions”. Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków był spadający „deszcz konfetti”.

image009.jpg     image010.jpg     image015.jpg     image001.jpg     image002.jpg     image005.jpg     image006.jpg

     Pyszny owocowy koktajl (oddział IV, V) - 01.03.2017r.

     01 marca 2017 r. w ramach realizacji programu zdrowotnego „Zdrowie na talerzu” odbyło się kolejne spotkanie przygotowane przez panie A. Piekarz i J. Markowską.
     Tym razem dzieci uczestniczyły w przygotowaniu pysznego i zdrowego koktajlu owocowego. W zajęciu uczestniczyły dzieci z oddziałów: IV i V. Na początku przedszkolaki obejrzały film edukacyjny: „Produkcja jogurtu”, następnie nauczycielki zaprezentowały dzieciom sposób wykonania pysznego napoju z użyciem blendera, jogurtów naturalnych i owoców (banany, kiwi, truskawki). Dzieci z wielką uwagą przyglądały się jak powstaje koktajl, który mogły potem spożyć. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na spożywanie żywności pozbawionej substancji konserwujących i cukrów.

image007.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image013.jpg     image018.jpg     image020.jpg     image002.jpg     image021.jpg

     Przedstawienie pt. "W krainie Smerfów" w wykonaniu uczniów z PSP w Zwoleniu (oddział III, IV, V) - 09.02.2017r.

     W dniu 9 lutego 2017r. dzieci z oddziałów III, IV i V obejrzały piękne przedstawienie pt. "W krainie Smerfów" w wykonaniu uczniów 3d Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. Do występu dzieci przygotowały panie: Halina Borowska i Dorota Chołuj-Borowiecka, które na początku przedstawienia pięknie powitały gości, a po przedstawieniu wychowawczyniom: Annie Kuc, Agnieszce Piekarz i Edycie Chołuj niespodzianki: teczki z kolorowankami dla dzieci.
Następnie dzieci - Smerfy zaprowadziły maluchów do sal oddziałów zerowych i zaprosiły do wspólnej zabawy.

image002.jpg image005.jpg image012.jpg image016.jpg image027.jpg image029.jpg image031.jpg image035.jpg image038.jpg image040.jpg image042.jpg

     Dzieci z oddziału I przygotowywały ptasie przysmaki - 07.02.2017r.

     Kolejnym działaniem związanym z udziałem naszej placówki w konkursie przyrodniczym „Szkolny karmnik – Zima 2017” przeprowadzonym w dniu 07.02.2017r. w grupie dzieci 3-4-letnich z oddziału I było wykonanie przez przedszkolaków ptasich przysmaków do karmników znajdujących się w naszym ogrodzie: gałązek obfitości, ptasich „szyszkowych ciasteczek” oraz „siateczkowych pączków”.
     Przystępując do wykonania ptasich przysmaków dzieci jak na prawdziwych szefów kuchni przystało najpierw dokładnie umyły ręce, następnie założyły odpowiednie stroje dostarczone na ten dzień przez rodziców do przedszkola oraz dowiedziały się jakie składniki będą potrzebne do wykonania przysmaków.
     Dzieci pod czujnym okiem p. Małgorzaty Pawlik-Paduch, p. Marzenki oraz p. Anetki wykonały gałązki obfitości nakładając na nie pokrojone kawałeczki słoninki oraz jabłek. Smarowały szyszki smalcem i ozdabiały pestkami dyni, słonecznika, orzechów, kukurydzy, płatków owsianych. Posypywały siemieniem lnianym oraz pszenicą tworząc smakowite „ciasteczka”. Na zakończenie dzieci przygotowały ziarnowe kule smalcowe – „pączki”.
     Wszystkie przysmaki dzieci zaniosły do przedszkolnych karmników, gdzie czekały na nie skrzydlaci przyjaciele. Przez „okno obserwacji” w sali przedszkolaki mogły zobaczyć przylatujące licznie do przedszkolnej ptasiej stołówki m. in.: sikory bogatki, sikory modre, dzwońce, mazurki, wróble.


image004.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image009.jpg     image013.jpg     image016.jpg     image023.jpg     image024.jpg

     Dzieci z oddziału I zrobiły karmnik dla ptaków - 03.02.2017r.

     Najmłodsze dzieci z naszego przedszkola (oddziału I) przystąpiły do XXIV edycji konkursu przyrodniczego „Szkolny karmnik – Zima 2017” zorganizowanego przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
     Celem konkursu jest m. in.: propagowanie aktywnej formy ochrony ptaków poprzez dokarmianie ich w okresie zimowym, uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez bezpośredni z nią kontakt.
     W czasie trwania konkursu od 30.01 do 17.03 dzieci z oddziału I będą uczestniczyć pod kierunkiem
pani Małgorzaty Pawlik-Paduch w szeregu zajęciach i działaniach związanych tematycznie z konkursem.
     Jednym z pierwszych działań jakie zrealizowaliśmy było
wykonanie przedszkolnego karmnika. W realizacji tego działania pomógł nam pan Tadeusz nasz konserwator, który z dostępnych materiałów wspólnie z dziećmi wykonał pomysłowy karmnik dla ptaków. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pomagały panu konserwatorowi dzielnie trzymając i skręcając elementy karmnika. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały objaśnień pana Tadeusza dotyczących zasad działania karnika i jego poszczególnych części.
     Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi za okazaną pomoc i wręczyły pamiątkowy dyplom – przyjaciela przyrody.
Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu wynieśliśmy nowy karmnik do przedszkolnego ogrodu. Następnie dzieci nasypały do niego ziaren i obserwowały przez „okno obserwacji” przylatujące ptaszki.

image002.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image015.jpg     image017.jpg     image019.jpg     image021.jpg

     Dzieci z oddziału IV piekły chleb - 24.01.2017r.

     W dniu 24 stycznia 2017 r. w ramach programu zdrowotnego „Zdrowie na talerzu” autorstwa pań: A. Piekarz i J. Markowskiej dzieci z oddziału IV upiekły pyszny chlebek.
Przed przystąpieniem do pieczenia przedszkolaki zapoznały się z etapami powstawania pieczywa, poznały produkty, z których powstaje chleb. Zajęcia kulinarne przypadły dzieciom do gustu. Wspólnie przygotowali rozczyn na chleb i wymieszali niezbędne składniki. Wyrobione ciasto przełożono do blaszek i zaniesiono do przedszkolnej kuchni, gdzie został upieczony. Zapach chleba unosił się w całym przedszkolu. Po wystygnięciu nastąpiła degustacja. Wszystkim bardzo smakowało. Pycha!

image001.jpg  image002.jpg  image013.jpg  image011.jpg  image027.jpg  image023.jpg  image035.jpg  image033.jpg  image043.jpg  image048.jpg

     Święto Babci i Dziadka - 13-25.01.2017r.

„Kochane Babcie! Drodzy Dziadkowie!
Bardzo prosimy, abyście co dzień pili na zdrowie
sok marchewkowy, pomarańczowy, pomidorowy,
jedli cytryny, chociaż wam od nich kwaśnieją miny.
Wiecie dlaczego?
Żebyście byli silni i zdrowi i do zabawy z nami gotowi!”

     - tymi słowami rozpoczęły obchody Dnia Babci i Dziadka dzieci 4-, i 5-letnie z oddziału IV, które 13 stycznia pod okiem pani wychowawczyni  - Agnieszki Piekarz zaprezentowały przedstawienie jasełkowe dla swoich ukochanych bliskich. Były szczere i gorące życzenia płynące z ust nie tylko najmłodszych, ale również pani dyrektor - Małgorzaty Krok oraz pań: Agnieszki i Halinki. Piosenki, wspólne tańce z babcią i dziadziusiem w rytm walców francuskich oraz własnoręcznie wykonane upominki było okazją, aby stworzyć  atmosferę sprzyjającą swobodnej zabawie dzieci z babcią i dziadkiem oraz, by okazać im swą miłość i szacunek.
     W piątek
20 stycznia uroczyście powitały swoje babcie i dziadziusiów czterolatki z oddziału II. Dzieci pod kierunkiem pani Iwonki Mendel przygotowały dla swoich gorąco wyczekiwanych gości repertuar pełen wierszy, życzeń, piosenek i tańców, które były okazją, aby szczególnie podziękować dziadkom za ofiarowane wnuczętom dobroć, miłość i cierpliwość. Podekscytowane przedszkolaki starały się jak najlepiej zaprezentować swoje role, a dumni dziadkowie i wzruszone babcie długo oklaskiwali swoje pociechy. Gorące życzenia przekazała również wszystkim zaproszonym gościom pani dyrektor - Małgorzata Krok. Na pamiątkę uroczystości wnuczęta wręczyły dziadkom pieczołowicie wypracowane laurki.
     W tym dniu nasze przedszkole odwiedził również funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, który wszystkim seniorom złożył życzenia z okazji ich święta. Przestrzegał przed oszustami i łatwowiernością oraz przypomniał zasady i konieczność używania odblasków.
     W dniu 23 stycznia uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbyła się w oddziale V. Wnuczęta pod kierunkiem wychowawczyni pani Edyty Chołuj zaprezentowały wierszyki przeplatane piosenkami i tańcami m. in. "Polkę dla babci i dziadka". Zaproszeni goście nagrodzili swoich wnuków gromkimi brawami. Do słów wdzięczności i podziękowań płynących ze strony dzieci serdeczne życzenia przekazała zebranym również Małgorzata Krok - dyrektor przedszkola. Przedszkolaki w prezencie dla swoich babć i dziadków przygotowały laurki.
     "Kochane Babcie i Dziadków witamy, na piękny program Was zapraszamy" - tymi słowami maluchy z
oddziału I w dniu 24 stycznia powitały swoich ukochanych dziadków i babcie. Wszystkie dzieci w strojach krasnoludków zaprezentowały wiersze, piosenki oraz "Taniec krasnoludków", który nagrodzony został gromkimi brawami. W oczach babć i dziadków zakręciła się niejedna łza wzruszenia. Do gorących życzeń płynących z ust najmłodszych, życzenia dołączyła również pani - Małgorzata Krok - dyrektor placówki. Na zakończenie uroczystości wnuczęta wręczyły swoim dziadkom upominki i poczęstowały cukierkami. Na ręce wychowawczyni pani Anny Soleckiej złożono serdeczne podziękowania i gratulacje za piękny program i przygotowanie małych przedszkolaków.
     W środę
25 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka w najstarszej grupie przedszkolaków - oddziale III. Dzieci 5-letnie przygotowały swoim dziadkom bajkę pt. "Kot w butach". W pięknych strojach barokowych dzieci wcieliły się w postacie z bajki. Zatańczyły również taniec weselny. Z wdzięcznością recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę pt. "Tango dla babci i dziadka". Dziadkowie gromkimi brawami nagrodzili małych wykonawców. Serdeczne życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka przekazała wychowawczyni Anna Kuc oraz pani Małgorzata Krok - dyrektor przedszkola. Na zakończenie dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt cukierki i laurki.

image001.jpg  image009.jpg  image010.jpg  image011.jpg  image014.jpg  image017.jpg  image019.jpg  image021.jpg  image025.jpg  image023.jpg

     Spotkanie z leśnikiem w oddziale I - 10.01.2017r.

     We wtorek 10 stycznia 2017r. w sali oddziału I dzieci najmłodszych 3-letnich z naszego przedszkola odbyło się spotkanie dotyczące tematyki przyrodniczej. W zajęciu zorganizowanym przez panią Małgorzatę Pawlik-Paduch uczestniczyli leśnicy pan Łukasz Gregorczyk i pani Paulina Choroś z Nadleśnictwa Zwoleń.
     Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem leśnika. Nasi goście ciekawie opowiadali przedszkolakom o swojej pracy. Maluchy miały również możliwość zobaczenia oraz przymierzenia stroju - umundurowania leśniczego. Przedszkolaki z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchały informacji o zimowym lesie, poznały leśne zwierzęta i ich zwyczaje. Wybrane zwierzęta dzieci rozpoznawały po śladach – tropach. Leśniczy opowiedział dzieciom o sposobach dokarmiania zimą zwierząt leśnych, polnych oraz ptaków w mieście. Przestrzegał przed niebezpieczeństwem ze strony chorych zwierząt leśnych oraz wskazywał właściwe zachowanie się podczas wycieczek do lasu. Przyniesione przez leśników barwne zdjęcia zwierząt oraz naturalne okazy uatrakcyjniły zajęcie oraz wzbogaciły opowieści gości.
      W trakcie spotkania wszystkie maluchy złożyły w obecności pracowników nadleśnictwa przyrzeczenie wyrażające chęć niesienia pomocy zwierzętom w czasie zimy, zwłaszcza ptakom przez ich dokarmianie w mroźne i śnieżne zimy. Zaproszeni goście podpisali się pod tekstem przyrzeczenia, a dzieci dokument opatrzyły czerwonymi serduszkami.
      Następnie w drodze losowania leśnicy wybrali 6-osobową grupę dzieci reprezentującą naszą placówkę w konkursie „Szkolny Karmnik – Zima 2017”.
      Na zakończenie dzieci zaprosiły pana i panią leśnik do wspólnych zabaw: „Wróbelek” oraz „W leśniczówce za lasem …”.
Wiele radości sprawiły przedszkolakom plany lekcji o tematyce leśnej oraz kolorowe kredki ufundowane przez leśników. Dzieci dziękując za miłe spotkanie podarowały zaproszonym gościom samodzielnie przygotowany obrazek bajkowego lasu oraz słodki upominek. Pamiątką tego niezwykłego spotkania będą wspólne zdjęcia.

image041.jpg     image012.jpg     image025.jpg     image018.jpg     image004.jpg     image021.jpg     image033.jpg

     Przedszkolny Bal Karnawałowy - 05.01.2017r.

     Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli, jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. W dniu 05.01.2017 r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Kolorowo udekorowana szatnia zamieniona w salę balową zachęcając do radosnej zabawy. Dzieci w przeróżnych, ciekawych i barwnych strojach, przygotowanych przez rodziców tańczyły i pląsały pod opieką nauczycieli i personelu przedszkola. Całą zabawę poprowadził dobrze znany wszystkim wodzirej. Wszyscy bez wyjątku zauroczeni zostali muzyką dyskotekowych rytmów oraz najpopularniejszych dziecięcych przebojów, które rozbrzmiewały w całym przedszkolu. Podczas balu pod kierunkiem wodzireja dzieci wzięły udział w konkursach otrzymując drobne nagrody. Dodatkową atrakcją balu były pamiątkowe zdjęcia indywidualne i grupowe wykonywane podczas przerwy na odpoczynek. Następny bal karnawałowy już za rok... 

image020.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image007.jpg   image015.jpg   image018.jpg   image021.jpg   image023.jpg   image024.jpg   image026.jpg

     Jasełka w naszym przedszkolu - 21.12.2016r.

     „W maleńkiej stajence rodzi się Bóg” - taki tytuł nosi przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci 4- i 5- letnich, które odbyło się w dniu 21 grudnia 2016r. w naszym przedszkolu.
     Na wstępie dyrektor przedszkola  pani Małgorzata Krok serdecznie powitała wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania, wśród których byli: pani Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia, pani Edyta Jargot - Kierownik Referatu Edukacji i Sportu, pani Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, pani Ewa Kulińska - Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, pani Elżbieta Nowakowska - Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury, pani Ewelina Pawelec - Muzeum Regionalne w Zwoleniu, ksiądz Krzysztof Badeński - Proboszcz Parafii p. w. Zesłania Ducha Św. w Zwoleniu.
Wśród przybyłych gości byli również rodzice dzieci z oddziału IV oraz przedszkolaki i pracownicy placówki.
     Wszyscy zebrani z wielką uwagą obejrzeli występ małych przedszkolaków, którzy pod kierunkiem wychowawczyni - pani Agnieszki Piekarz z wielkim zaangażowaniem wypowiadali swoje role. Wiersze przeplatane były piosenkami świątecznymi, tańcem Gwiazdeczek oraz układem choreograficznym do utworu: „Hallelujah”. Były również wiersze księdza Jana Twardowskiego odczytane przez panią dyrektor przedszkola oraz  nauczycielkę oraz  fragment Pisma Świętego o narodzinach Chrystusa odczytany przez księdza proboszcza. W przygotowaniach do występu pomagała również pani Jolanta Mazur oraz Halina Rybak.
     Po części artystycznej  pani Bogusława Jaworska w imieniu swoim oraz przedstawicieli placówek oświatowych złożyła serdeczne życzenia  zarówno dzieciom, pracownikom przedszkola oraz rodzicom, którym pogratulowała tak wspaniałych i odważnych dzieci. Pani Burmistrz złożyła również gorące, świąteczne życzenia przekazując na ręce pani Małgorzaty Krok „zdrowe upominki” - soczyste mandarynki, wspominając o zdrowym odżywianiu już od najmłodszych lat. Następnie ksiądz Krzysztof Badeński złożył świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom wigilijnego spotkania oraz pobłogosławił dzieci i dorosłych. Na ręce pani dyrektor przekazał słodkie upominki dla dzieci. Do życzeń dołączyła również pani Agnieszka Krześniak - przedstawicielka Rady Rodziców, w imieniu których życzyła wszystkim zdrowych , radosnych i spokojnych świąt. Przedszkolaki otrzymały również upominki od pana Starosty Zwoleńskiego - Waldemara Urbańskiego, który osobiście przekazał na ręce pani dyrektor przedszkola  cukierki, jednak z racji swoich obowiązków nie mógł być obecny na uroczystości. Zaproszeni goście otrzymali własnoręcznie upieczone i ozdobione przez pracowników przedszkola pierniczki.
     Na zakończenie spotkania wszyscy połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu.

image002.jpg   image004.jpg   image008.jpg   image013.jpg   image014.jpg   image015.jpg   image019.jpg   image022.jpg   image030.jpg   image034.jpg

     Odwiedził nas Św. Mikołaj - 02.12.2016r.

     Odwiedziny Św. Mikołaja w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci, dlatego też w dniu 2 grudnia 2016r. tuż po przedstawieniu pt. "Misja - Święta” w wykonaniu aktorów teatru "Karuzela" z Białegostoku do naszej placówki zawitał długo oczekiwany gość - Św. Mikołaj. Swoje przybycie oznajmił dzwiękiem srebrnego dzwoneczka. Pojawienie się gościa z dalekiej Północy wywołało wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Uroczyście w imieniu wszystkich dzieci wierszem przywitali Św. Mikołaja przedstawiciele poszczególnych grup. Z wielkim przejęciem wszystkie przedszkolaki głośno śpiewały piosenki, odpowiadały na zadawane przez Mikołaja pytania oraz zgodnie obiecały, że będą grzeczne przez cały rok. Każda grupa otrzymała od Mikołaja wór z prezentami ufundowany przez panią dyrektor przedszkola - Małgorzatę Krok.
     Następnie Mikołaj odwiedził kolejno przedszkolaki w poszczególnych oddziałach wręczając każdemu dziecku prezent zakupiony przez Radę Rodziców. Pamiątką tego niezwykłego spotkania będą grupowe i indywidualne zdjęcia z Mikołajem. Tegoroczną wizytę Mikołaja w naszym przedszkolu przygotowały Anna Tadej i Małgorzata Pawlik-Paduch.

image001.jpg     image003.jpg     image006.jpg     image004.jpg

     Spotkanie ze stomatologiem (oddział II) - 30.11.2016r.

     W środę 30 listopada dzieci z oddziału II gościły w swojej sali panią stomatolog Iwonę Markiewicz. Pani doktor, wspierając działania nauczycieli, opowiedziała dzieciom, jak należy dbać   o zęby mleczne, a także o higienę całej jamy ustnej. Na specjalnych obrazkach i kolorowych plakatach pokazała, z czego składa się ząb i co dzieje się z nim, gdy zaczyna chorować. Posługując się specjalnymi pomocami, pokazała przedszkolakom jak należy prawidłowo myć zęby, oraz co robić, aby jak najdłużej pozostały zdrowe.
     W podziękowaniu za spotkanie średniaki zaśpiewały dla gościa swoją ulubioną piosenkę pt. „Myj zęby”, a pani stomatolog obdarowała przedszkolaków naklejkami i zaprosiła dzieci na wizyty kontrolne wraz z rodzicami.

image001.jpg   image006.jpg   image007.jpg   image009.jpg   image010.jpg   image011.jpg   image017.jpg   image020.jpg   image023.jpg   image025.jpg

     Wróżby i zabawy andrzejkowe (oddział II) - 29.11.2016r.

„W przedszkolu zabawa, Andrzejek to czas!
Niech dobry humor króluje wśród nas!”

     We wtorek 29 listopada w grupie średniaków odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci z zapałem przygotowywały się na wspólne świętowanie pomagając dzielnie pani Iwonce w zawieszaniu dekoracji andrzejkowych, gromadząc potrzebne do wróżb i zabaw przedmioty, nakrywając stoły do poczęstunku.
     Kiedy wszystko było już przygotowane, wesoła muzyka zachęciła dzieci do rozpoczęcia zabawy. Odbyły się wróżby i konkursy przeplatane zabawami ruchowymi przy muzyce. Wrzucane przez uczestników do „studni” grosiki zwiastowały spełnienie wróżb, losy z imionami wróżyły najlepszych przyjaciół, zabawa z butami wyłoniła andrzejkowego króla i królową, wróżba „Co mówią gwiazdy?” otwierała przed dziećmi wspaniałe możliwości, a losowanie „jajek-niespodzianek” w zabawie „Kim będę, gdy dorosnę?” wywołało ogromne zaciekawienie.
     Zabawa andrzejkowa dostarczyła przedszkolakom wielu przeżyć i emocji. Była również okazją do rozbudzania ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Wzbogacona małym przyjęciem przygotowanym z udziałem rodziców była wspaniałym urozmaiceniem dnia codziennego w przedszkolu.

image002.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image011.jpg

     Z wizytą w bibliotece miejskiej (oddział II) - 25.11.2016r.

     W piątek 25 listopada dzieci z oddziału II odwiedziły bibliotekę miejską w Zwoleniu. Średniaki w czytelni dla dorosłych śledziły pracę pani bibliotekarki podczas wypożyczania książek dorosłym czytelnikom. Dzieci pamiętały, że należy zachowywać się cicho. Z uwagą przyglądały się kolejnym czynnościom, podziwiając jednocześnie bogate księgozbiory.
W nowocześnie urządzonym wnętrzu czytelni dla najmłodszych przedszkolaki oglądały ilustrowane książeczki - bajeczki, układały "Odjazdowe puzzle", grały w gry planszowe, a także z zainteresowaniem wysłuchały wielu "Śmiesznych wierszyków" czytanych przez panią Lidię - bibliotekarkę.

image011.jpg   image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image019.jpg   image021.jpg   image020.jpg   image026.jpg   image024.jpg

     Uroczystość "Pasowania na dzielnego przedszkolaka" (oddział I i V) - 16.11.2016r.

     W środę 16.XI. 2016r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowanie na dzielnego przedszkolaka”.
Uroczystośc pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale i rodziców przedszkolaków, to wspólne przeżywanie chwil radosnych i przyjemnych, które wzmacniają więzi rodzinne.
    Wychowankowie pod kierunkiem pań:
Anny Soleckiej i Edyty Chołuj przez wiele dni uczyły się pilnie wierszy i piosenek, cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla nich duży, ale i miły wysiłek. Wszystko udało się doskonale. Rodzice po obejrzeniu występu byli bardzo dumni ze swoich pociech i nie szczędzili braw.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie a pani dyrektor Małgorzata Krok pasowała zaczarowaną kredką każde dziecko na przedszkolaka. Wszystkie dzieci otrzymały w nagrodę pamiątkową kredkę oraz słodki upominek.

image005.jpg     image007.jpg     image010.jpg     image011.jpg     image012.jpg

   Kiszenie kapusty (oddział IV) - 04.11.2016r.

"Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

      Piątek (04.11.2016) w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu był dniem innym niż wszystkie. Dzieci z Oddziału IV pod opieką A. Piekarz i J. Markowskiej uczestniczyły w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Zajęcie odbyło się w ramach realizowanego programu „Zdrowie na talerzu”.
     Dzieci wysłuchały pogadanki na temat dawnych zwyczajów związanych z kiszeniem kapusty, ułożyły historyjkę obrazkową dotyczącą etapów jej kiszenia. Następnie zabrały się ochoczo do pracy: ugniatały i przyprawiały kapustę w beczce, dodając do niej marchewkę oraz odpowiednie przyprawy. Podkreślano jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania.  
     Z doświadczenia wiemy, że czynność ta jest zapomniana i niedoceniana przez młodych rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. Uważamy więc, że są ważne wskazania ku temu, aby czynność tę pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni Polskiej. Poprzez pokaz, zabawę, doświadczanie, dzieci mają świadomość konieczności spożywania , warzyw i ich przetworów. To już kolejne nasze działanie poświęcone zdrowemu żywieniu.


image001.jpg     image002.jpg     image005.jpg     image007.jpg

   Tydzień misyjny w przedszkolu - 28.10.2016r.

     W piątek 28 października dzieci z dwóch oddziałów starszaków przekazały dary na misje. Dary te w postaci przyborów szkolnych przynosiły w ciągu tygodnia misyjnego trwającego w całym Kościele w dniach 23 - 29 października.
     Przekazanie darów odbyło się podczas spotkania z
ks. Proboszczem Bernardem Kasprzyckim, który opowiedział zebranym dzieciom jak wygląda życie afrykańskich dzieci, dla których przyniosły przybory szkolne.
Symbolicznym podziękowaniem za okazaną życzliwość i troskę starszaków były pamiątkowe obrazki oraz cukierki. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą - śpiewem. Przedszkolaki okazały radość ze spotkania z Księdzem, zapraszając Gościa na kolejne, najlepiej na cały dzień.

image002.jpg     image004.jpg     image007.jpg     image010.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image020.jpg

   Wycieczka starszaków do młyna w Rudzie - 28.10.2016r.

     W piątek (28.10.2016) dzieci z oddziału IV pod opieką A. Piekarz i J. Markowskiej w ramach programu zdrowotnego - „Zdrowie na talerzu” pojechały na wycieczkę do młyna w Rudzie. Na miejscu serdecznie przywitał wszystkich pan Nowakowski.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem młyna oraz poznanie etapów produkcji mąki. Dzieci obejrzały maszyny i urządzenia produkujące mąkę. Przedszkolaki miały niecodzienną okazję zważyć się wspólnie na wadze, na której ważone są samochody przywożące ziarno do produkcji mąki. Na zakończenie pan Nowakowski poczęstował wszystkich pysznymi cukierkami. Do grupy przedszkolaków dołączyły również dzieci z o
ddziału III pod opieką pani A. Kuc.
Przedszkolaki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone i radosne. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.


image001.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg     image014.jpg

   Spotkanie z policjantem w oddziale I - 21.10.2016r.

     Od początku roku szkolnego dzieci 3-4 letnie z oddziału I poznawały podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno na terenie przedszkola jak i poza nim. Chodziły na spacery ucząc się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i zachowywać się w jej pobliżu.
     Najwięcej jednak o ruchu drogowym wie pan policjant. Dlatego też w dniu
21 października 2016r. w oddziale I odbyło się spotkanie z panem policjantem - Wojciechem Grzybowskim. Spotkanie zorganizowała pani Anna Solecka.
Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem policjanta, utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz zapoznanie "maluchów" z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, domu i na ulicy. Pan policjant w formie praktycznej przypominał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Żaden przedszkolak nie miał problemu z określeniem jak prawidłowo korzystać z sygnalizacji świetlnej. Wszyscy wiedzieli, że powinni przechodzić przez ulicę pod opieką dorosłych. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacjach zagrażających życiu.
     Policjant poinformował jak należy się zachować podczas ataku psa i zademonstrował "bezpieczną pozycję" ułożenia ciała.
Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta, a w szczególności kajdanki, które zostały założone odważnym i chętnym maluchom. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek policjanta.
     W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczących ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy maluchy zaprosiły wyjątkowego gościa do wspólnego tańca przy piosence "Pan policjant".
Na pamiątkę tak miłego spotkania dzieci podarowały mu "słodkiego lizaka" którego wykonały wspólnie z paniami.
     Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze i chętnie służy pomocą wszystkim obywatelom naszego kraju.

image002.jpg     image004.jpg     image012.jpg     image014.jpg     image018.jpg     image021.jpg     image023.jpg

   "Pani Jesień dary niesie" zabawy muzyczno-rytmiczne (oddział II) - 20.10.2016r.

    W czwartek 20 października średniaki z oddziału II gościły w przedszkolu swoich rodziców. Dzieci pod kierunkiem pani Iwonki zaprezentowały zabawy muzyczno-rytmiczne przeplatane zagadkamii wierszykami pod hasłem "Pani Jesień dary niesie". Zdrowym akcentem występu były smaczne i zdrowe jabłuszka dla wszystkich uczestników spotkania.

image002.jpg    image005.jpg    image004.jpg    image008.jpg

   Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Nie bądź obojętny na przemoc" - 18.10.2016r.

     Dnia 18 października 2016 roku ogłoszone zostały wyniki konkursu „Nie bądź obojętny na przemoc” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu w ramach projektu „Nie bądź obojętny”.
     W konkursie uczestniczyły również dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1,
zajmując I miejsce:

Amelia Kuba (oddział IV)

Karolina Ludwiczak (oddział V)

Amelia Markiewicz (oddziałV)

Julia Płachta ( oddział III)

Lena Galbarczyk (oddział III)

pod opieką pani Edyty Chołuj i pani Jolanty Mazur. Każde dziecko otrzymało dyplom i upominek oraz słodycze.


image001.jpg     image003.jpg     image006.jpg     image008.jpg

   Wizyta w gabinecie stomatologicznym (oddział V) - 17.10.2016r.

    W poniedziałek 17 października 2016r. dzieci z oddziału V wraz z paniami E. Chołuj i M. Baśkiewicz wybrały się na spotkanie z panią stomatolog Iwoną Markiewicz. Pani doktor zapoznała przybyłych gości z wyposażeniem swojego gabinetu i narzędziami, których używa w swojej pracy. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania z panią dentystką. Obiecały umawiać się na wizyty kontrolne.

image001.jpg     image002.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image014.jpg     image021.jpg     image026.jpg     image034.jpg

   "Dla naszej pani"- Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu - 14.10.2016r.

     "Dla naszej pani" to tytuł uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez dzieci 5- letnie z oddziału III pod opieką pań Anny Kuc i Jolanty Mazur. Podczas uroczystości, która odbyła się 14 października 2016r. dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki przekazując życzenia całemu personelowi przedszkola. Uwieńczeniem programu był taniec pt. "Chocolate choco, choco".
     W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: p. Włodzimierz Kabus- z-ca burmistrza Zwolenia, p. Waldemar Urbański- starosta zwoleński, p. Wiesława Sałek- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Ewelina Sałek - Muzeum Regionalne w Zwoleniu, liczni zaproszeni rodzice i przedstawiciele Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
     Wiele serdecznych życzeń z okazji DEN dla całego przedszkola przekazała p. dyr. Małgorzata Krok. Dużo satysfakcji, wielu sukcesów, wdzięczności dzieci i rodziców życzyli przybyli goście. Natomiast przedstawicielka  Rady Rodziców wyraziła podziękowanie i szacunek życząc uśmiechu na co dzień i dużo cierpliwości. Wszyscy zostali obdarowani kwiatami i słodyczami.

image004.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image009.jpg     image013.jpg     image017.jpg     image019.jpg

   Spotkanie z bibliotekarzem w przedszkolu (oddział II) - 11.10. 2016r.

     W dniu 11.10.2016r. dzieci z oddziału II pod opieką nauczycielki Anny Tadej uczestniczyły w spotkaniu z bibliotekarzem z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej z Zwoleniu. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książką.
Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania J. Tajca pt. "Jarzębinka", poruszającego problem dobra i zła oraz uwrażliwiające na potrzebę pomagania innym. Bibliotekarz
pan Zbigniew Cywka przedstawił dzieciom skargi i prośby książki - uczące jak należy właściwie obchodzić się z książkami.
Atrakcyjnym punktem spotkania były zagadki. Każde dziecko mogło stać się posiadaczem szczęśliwego losu i wziąć udział w rozwiązywaniu zagadek związanych tematycznie z aktualnie omawianym tematem kompleksowym "Dary ogrodu".
Miłą niespodzianką było oglądanie przy stolikach książek przyniesionych przez zaproszonego gościa z biblioteki. Wśród nich znalazły się nowości wydawnicze z których najmłodsi mogą korzystać w czytelni dla dzieci.
Podczas spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki do książki oraz obdarowane zostały słodyczami. Pan bibliotekarz wraz z nauczycielką zachęcali dzieci do odwiedzenia wraz z rodzicami biblioteki w naszym mieście.
     Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do współpracy i włączenia się w podejmowane przez przedszkole działania związane z rozbudzaniem zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.
     Drodzy rodzice - codzienne głośne czytanie to bardzo dobra inwestycja w rozwój i wychowanie Waszych dzieci. Serdecznie posimy - pomóżcie naszym przedszkolakom zostać czytelnikami biblioteki. Wszyscy razem włączmy się w ogólnopolską akcję
"Cała Polsa czyta dzieciom".

image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image008.jpg     image009.jpg     image012.jpg

   Wycieczka do sklepu owocowo-warzywnego (oddział II) - 07.10. 2016r.

     W piątek 7 października średniaki z oddziału II pod opieką pani Iwonki wybrały się z zapowiedzianą wizytą do sklepu owocowo-warzywnego. Pani ekspedientka przedstawiła dzieciom wystrój sklepu, wyposażenie w elektroniczne wagi i kasy oraz szeroki asortyment oferowanych do sprzedaży produktów. Zaciekawione przedszkolaki z entuzjazmem włączyły się do rozpoznawania owoców i warzyw pochodzących z polskich sadów i ogrodów. Niemałą atrakcją okazało się dla małych klientów odgadywanie nazw owoców egzotycznych, szczególnie tych mniej popularnych.
    Czterolatki z pomocą pani Iwonki dokonały wyboru i zakupu różnorodnych owoców, z których po powrocie do przedszkola samodzielnie przygotowały wyjątkowe kompozycje na podwieczorek. Ułożone przez dzieci obrazki z cząstek jabłek, gruszek, śliwek, malin, bananów, grapefruita, ananasa i ziarenek granata stworzyły na talerzykach „uśmiechnięte buźki”, które były wyrazem zadowolenia z atrakcyjnego zajęcia, jak również wyjątkowego apetytu niemal wszystkich małych łakomczuchów.

image022.jpg     image001.jpg     image007.jpg     image011.jpg     image013.jpg     image016.jpg

    Wizyta w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu (oddział III, IV, V) - 27.09. 2016r.

      Dnia 27 września dzieci 5-letnie z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie z budynkiem szkoły. Spacerując korytarzami dzieci zwiedziły sale lekcyjne, świetlicę szkolną oraz stołówkę. Bardzo miło zostały przyjęte w bibliotece szkolnej gdzie pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoją pracą.

image001.jpg     image003.jpg     image007.jpg     image010.jpg     image013.jpg     image018.jpg

    W zwiytą w Gadolandii (oddział IV) - 19.09. 2016r.

     Dzieci z oddziału IV pod opieką pani Agnieszki Piekarz zostały zaproszone do zwiedzenia Gadolandii. Dzięki uprzejmości pana Tomasza Turskiego dzieci obejrzały liczne gatunki egzotycznych gadów z Afryki, Ameryki, Azji czy nawet Australii m.in. węże, krokodyle, warany, legwany i kameleony. Przedszkolaki nie tylko wysłuchały wykładu na temat gadów, ale także mogły dotknąć wybrane okazy, poznały liczne ciekawostki na ich temat czy też mogły sobie zrobić z gadem zdjęcia.
      Specyficzny klimat tego miejsca i obecność największych gadów świata, pozostawił nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych niezapomniane przeżycia


           
                             
                             
           

           
           

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP