PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

           
           

           
                         
                         
                         
           

ARCHIWUM NASZE WYDARZENIA 2017/2018


INDEX     ARCHIWUM     GALERIA 2017/2018


image023.jpg image009.jpg image044.jpg image010.jpg image019.jpg image038.jpg image013.jpg image049.jpg image046.jpg image020.jpg image021.jpg

     "Dziś żegnamy swoje przedszkole” - pożegnanie starszaków w naszym przedszkolu - 22. 06. 2018 r.

     Dnia 22.06.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2017/2018. Starszaki, które po wakacjach idą do szkoły żegnały przedszkole, a młodsze dzieci pożegnały swych starszych kolegów i koleżanki. O godzinie 13.30 pani dyrektor Małgorzata Krok powitała licznie zgromadzonych rodziców, dzieci, pracowników przedszkola oraz zaproszonych gości wśród których byli: Mirosław Chołuj - sekretarz Urzędu Miejskiego w Zwoleniu, Izabela Młyńska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, Elżbieta Nowakowska - Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, Wiesława Sałek - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu oraz przedstawicielka Rady Rodziców p. Agnieszka Krześniak. Gorąco podziękowała wszystkim którzy pomagali i wspierali nas w realizacji różnorodnych działań. Ten rok był bardzo ciekawy, przepełniony licznymi inicjatywami i sukcesami.
Następnie sceną zawładnęły starszaki pod kierunkiem swoich wychowawczyń:
Iwony Mendel, Edyty Chołuj i Jolanty Markowskiej. W niezwykle wzruszający sposób pożegnały się ze wszystkimi w programie artystycznym pt. "Dziś żegnamy nasze przedszkole". Pięciolatki z oddziału IV zaprezentowały się w układzie tanecznym do piosenki "Ha fa na na". Wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci opuszczających mury przedszkola wywołały wiele wzruszeń. W niejednym oku dostrzec można było ukradkiem ocieraną łzę.
     Pani dyrektor osobiście wręczyła dzieciom odchodzącym do szkoły dyplomy ukończenia przedszkola życząc im miłego wypoczynku oraz sukcesów w szkole. Głos zabrał również pan Mirosław Chołuj, a także pani Agnieszka Krześniak dziękując za efektywną pracę, życząc udanych wakacji.
W drugiej części uroczystości, w salach dzieci spotkały się ze swoimi wychowawczyniami, z rąk których otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Było również mnóstwo wspaniałych i gorących pożegnań ... .

image001.jpg   image004.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image013.jpg   image014.jpg   image018.jpg   image019.jpg

     Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu (oddział II) - 19.06.2018r.

     W dniu 19 czerwca 2018r. dzieci 4 i 5 letnie z oddziału II pod opieką p. Anny Tadej odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Zwoleniu. Wycieczka zakończyła cykl działań podejmowanych w ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
     Przedszkolaki powitała kierownik biblioteki
p. Wiesława Sałek. W wypożyczalni dzieci z zainteresowaniem obserwowały pracę bibliotekarza wykonywaną podczas wypożyczaniu książki. Zostały zaproszone do "pracy w bibliotece". Wiele emocji wzbudziło przesuwanie przez chętne dzieci czytnika po umieszczonym na książce kodzie kreskowym. Następnie nie wypożyczone książki zostały odwiezione wózkiem do magazynu. Dzieci układały książki na półkach na wskazanym miejscu. Największą atrakcją było stanie na "łapie słonia" pod czujnym okiem pani kierownik biblioteki w celu odłożenia książki na wyższą półkę. Następnie przedszkolaki udały się do czytelni, gdzie z zainteresowaniem wysłuchały czytanego przez bibliotekarza p. Grzegorza Kaczmarskiego bajki "O rybaku i złotej rybce". Przedszkolaki wypożyczyły wybrane przez nauczyciela trzy ciekawe książki, które w kolejnych dniach będą czytane w przedszkolu. W przyszłym tygodniu dzieci odwiedzą bibliotekę by je oddać. Zapewne znów będą miały okazję posłuchać ciekawej bajki .
Kierownik biblioteki p. Wiesława Sałek podarowała do przedszkola kilka czasopism "Malowane sercem Polski", które nauczyciele będą mogli przejrzeć w wolnym czasie.
Wycieczka do biblioteki dostarczyła dzieciom wiele radości. Serdecznie zapraszamy rodziców naszych przedszkolaków do włączenia dzieci przez zapisanie w grono czytelników biblioteki. Można w niej znaleźć wiele ciekawych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym

image004.jpg  image003.jpg  image006.jpg  image007.jpg  image008.jpg  image010.jpg  image013.jpg  image015.jpg  image016.jpg  image001.jpg

     "Bezpieczny spacer - bezpieczne wakacje" w ramach programu "Bezpieczne przedszkole" - 19.06.2018r.

     We wtorek 19 czerwca 2018r. we wszystkich grupach wiekowych naszego przedszkola odbyły się zajęcia, których celem było przekazanie informacji na temat zagrożeń i właściwego postępowania podczas wakacyjnego odpoczynku w ramach realizacji programu "Bezpieczne Przedszkole".
     Dzieci dowiedziały się m.in. co to jest smog, jakie niesie ze sobą zagrożenia i jak się przed nim ustrzec. Poznały zasadę właściwego odczytu prognozy smogowej z sześciostopniowej, kołowej skali jakości powietrza wg. Systemu Oceny Jakości Powietrza w województwie mazowieckim.
Zapoznały się również z różnymi rodzajami alarmów, sygnałami alarmowymi oraz komunikatami ostrzegawczymi. Z uwagą wysłuchały wybrane sygnały alarmowe i dowiedziały się jak należy w takiej sytuacji się zachować.
Wszystkie informacje związane z tematyką "Bezpieczny spacer - bezpieczne wakacje" zostały umieszczone dla rodziców na tablicy programu "Bezpieczne Przedszkole" w holu przedszkola oraz przy tablicach oddziałowych przy salach.

image001.jpg     image002.jpg     image004.jpg     image009.jpg

      Udział przedszkolaków w VIII Teatrałkach Zwoleńskich - 12.06.2018r.

        We wtorek 12 czerwca 2018r. w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się  VIII Teatrałki Zwoleńskie. Oficjalnego otwarcia przeglądu teatrów dziecięcych i młodzieżowych dokonali Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz Dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska. Artystów oceniało jury, któremu przewodniczyła Marzena Odzimek Jarosińska – reżyser, aktorka, Anna Chołuj – nauczyciel muzyki oraz mł. asp. Krzysztof Gregorczyk – asystent Zespołu Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. W przeglądzie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały również pięciolatki z naszego przedszkola.
Grupa
teatralna „Iskierki” przygotowana pod kierunkiem wychowawczyni pani Iwony Mendel, wystąpiła w spektaklu pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Mali aktorzy w następującym składzie: Hanna Makuch (księżniczka), Wiktor Szczechowski (książe), Hanna Figurska (królowa), Przemysław Ozga (król), Marcelina Orłowska, Krystyna Kopeć i Julia Wierzbicka (księżniczki), Bartosz Karolczuk, Jan Szabat i Olaf Myśler (szambelani) oraz Agata Bartoszek i Oliwia Wawrzak (panny pokojowe) zachwycili jurorów. Nagrodą za wkład pracy i zaangażowanie było zdobycie I miejsca w kategorii „przedszkola i klasy O”. Dzieci otrzymały statuetkę, dyplom i drobne nagrody indywidualne. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy dzieciom i rodzicom.

image003.jpg image001.jpg image007.jpg image015.jpg image016.jpg image029.jpg image031.jpg image035.jpg image038.jpg image047.jpg image055.jpg

      Dzień Dziecka w naszym przedszkolu - 04.06.2018r.

        W poniedziałek 4 czerwca w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Dziecka. Imprezę dla wszystkich przedszkolaków na żywo uświetnił koncert zawodowego muzyka „Pana Sprężynki” z zespołem „Bąbel Ziąbel”. Podczas swojego święta dzieci bawiły się przy muzyce przeplatanej tańcami i licznymi konkursami, które nagrodzone były balonami w formie różnych figurek. „Pan Sprężynka” zaprezentował także dla wszystkich uczestników pokaz iluzji, który był bardzo ciekawy i tajemniczy. Konkursy i liczne atrakcje z DJ. Sprężynką były okazją do świetnej zabawy i sprawiły dzieciom wiele radości.      Pani Małgorzata Krok dyrektor przedszkola ufundowała i wręczyła dzieciom dla każdego oddziału zabawki i złożyła przedszkolakom gorące życzenia z okazji ich święta. Przy tak pięknej pogodzie jaka dopisywała podczas imprezy można było chwilę odpocząć podczas poczęstunku przygotowanego przez przedszkolną kuchnię. Po nabraniu sił dzieci miały również okazję do zabawy na dmuchanym zamku. W tym dniu każde dziecko otrzymało
w prezencie kolorowy balon ufundowany przez rodziców. Nad organizacją całej imprezy czuwały nauczycielki:
Agnieszka Piekarz i Anna Kuc. Po skończonej zabawie widać było zmęczone , ale radosne dzieci.

image002.jpg image008.jpg image011.jpg image014.jpg image015.jpg image017.jpg image020.jpg image021.jpg image029.jpg image025.jpg image041.jpg

image002.jpg  image006.jpg  image012.jpg  image014.jpg  image015.jpg

       Wycieczka do Farmy Iluzji - Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach (oddział III, IV i V) - 30.05.2018r.

        30 maja to dzień wyjątkowy dla naszych przedszkolaków. Już z samego rana dzieci z najstarszych grup wiekowych pod opieką nauczycielek: Edyty Chołuj, Iwony Mendel i Anny Kuc wyruszyły w podróż autokarową do Farmy Iluzji w Mościskach.
     W Parku Edukacji i Rozrywki czekało na dzieci wiele niesamowitych miejsc i odmiennych tematycznie atrakcji, które zapewniły naszym pociechom moc ciekawych wrażeń i emocji. Panie przewodniczki poprowadziły uczestników wycieczki
Wiklinowym Labiryntem do oczka wodnego z tratwami imitującego Dżunglę. Dzieci ubrane w kapoki miały możliwość przeprawić się na drugi brzeg przeciągając tratwę własnymi rękami. Była to świetna zabawa, zwłaszcza dla chłopców, którzy chcieli wykazać się siłą i odwagą. Mnóstwo śmiechu towarzyszyło dzieciom podczas odwiedzin w Latającej Chacie Tajemnic i wędrówce Labiryntem Luster. Niesamowite wrażenia towarzyszyły podczas spaceru Tunelem Zapomnienia oraz w okolicach poruszającego się Magicznego Domku. Iluzja ruchu pozornego towarzyszyła również dzieciom w Zakręconym Domku. Przedszkolaki przecierały oczy ze zdumienia obserwując zmieniające się na talerzu głowy kolegów, przyglądając się Lewitującym Piłeczkom czy Lewitującemu Kranowi. Rozrywką dla dzieci były także swobodne zabawy w Miasteczku Króliczków, na Muzycznej Polanie, wyprawa Statkiem Pirackim, kręcenie się na różnorodnych karuzelach, odwiedziny w sali zabaw wypełnionej mnóstwem kolorowych piłeczek, a dla odważnych – Drzewo Spadania. Szaleństwo bez granic towarzyszyło dzieciom na Polu Dmuchańców. Zainteresowaniem cieszyły się również powiększone w skali 4:1 Meble Olbrzyma i jego Ogródek oraz Bajkowy Pałac Cieni.
    Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wróciły zadowolone i w fantastycznych humorach. Mamy nadzieję, że wszystkie dostarczone naszym przedszkolakom atrakcje zostaną na długo w ich pamięci, a w przyszłości przywołają miłe wspomnienia.

image001.jpg  image004.jpg  image006.jpg  image009.jpg  image014.jpg  image016.jpg

    Wycieczka dzieci z oddziałów I i V do Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, wspólny spacer z policjantem na pobliskie skrzyżowanie - 29.05.2018r.

        W dniu 29 maja 2018r Małgorzata Pawlik-Paduch i Jolanta Markowska wychowawczynie oddziałów I i V zorganizowały wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z zasadami bezpiecznego przejścia przez jezdnię, wspólny spacer z policjantem na pobliskie przejście z sygnalizacją świetlną i przekraczanie jezdni, a także jego miejscem pracy.
Pani
policjant Katarzyna Cieślik opowiedziała dzieciom o charakterze swojej pracy, pokazała wykorzystywane w służbie radiowozy. Przedszkolaki mogły również przyjrzeć się pracy dyżurnego jednostki w budynku komendy. Pani policjant przypomniała również dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie zwracając uwagę na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną oraz bez sygnalizacji. W bezpośredniej rozmowie oraz podczas przechodzenia przez jezdnię dzieci miały okazję poznać i utrwalić elementarne zasady ruchu drogowego. Wycieczka była dla nich radosnym i ciekawym przeżyciem.

image001.jpg     image002.jpg

     II etap logopedycznego konkursu pt. ,,Wierszyki ćwiczące języki” - 29.05.2018r.

     Dnia 29 maja 2018r. w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Zwoleniu odbyło się wręczenie nagród laureatom II etapu konkursu logopedyczno – plastycznego. Komisja konkursowa w składzie: Waldemar Gołdziński (przewodniczący), Natalia Anna Wieczerzyńska (członek), Elżbieta Nowakowska (członek) wyłoniła spośród 11 prac z przedszkoli z powiatu zwoleńskiego trzy miejsca na podium oraz przyznała jedną nagrodę specjalną. Praca Jakuba Pożogi, która reprezentowała nasze przedszkole zdobyła zaszczytną nagrodę specjalną! Kuba pod opieką logopedy przedszkolnego p. Mileny Furgi z uśmiechem powędrował po dyplom oraz upominek wręczony przez Dyrektor Poradni - Izabelę Młyńską. Cudowna interpretacja wiersza Jana Brzechwy pt. ,,Kaczka Dziwaczka” wykonana przez 5-latka pokonała 10 ilustracji z innych przedszkoli. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do oglądania wszystkich prac biorących udział w konkursie na wystawie pokonkursowej w Domu Kultury w Zwoleniu!

image001.jpg  image006.jpg  image007.jpg  image009.jpg  image011.jpg  image013.jpg

    Zabawy ruchowe w oddziale V "Gimnazstyka, ruch to zdrowie przedszkolaczek ci to powie" - 28.05.2018r.

        W dniu 28 maja w grupie dzieci z oddziału V w ramach programu zdrowotnego: „Na zdrówko” realizowanym przez panie J. Markowską i A. Piekarz odbyły się zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem przyborów gimnastycznych.
Zajęcia te miały na celu przede wszystkim zachęcenie dzieci do uprawiania sportu oraz zakorzenienie w nich potrzeby ruchu i spędzania aktywnie czasu. Ruch na świeżym powietrzu dostarczył przedszkolakom pozytywnych odczuć. Ćwiczenia poprzedzone były rozmową z dziećmi na temat wpływu aktywności ruchowej na rozwój organizmu człowieka.

image046.jpg image045.jpg image047.jpg image049.jpg image042.jpg image005.jpg image031.jpg image038.jpg image011.jpg image019.jpg image020.jpg

     Dzień Matki w naszym przedszkolu - 25.05.2018r.

        W dniu 25 maja 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pod hasłem "Kocham Cię Mamo" z okazji zbliżającego się Dnia Matki .
W tym szczególnym dniu dzieci z wszystkich oddziałów złożyły życzenia i słowami najpiękniejszych wierszy wyraziły swoją miłość i wdzięczność kochanym mamusiom. Dla mam zaśpiewały również piosenkę pt. "Święto naszej mamy". Na pamiątkę tego dnia każde dziecko wręczyło swojej mamusi upominek przygotowany z pomocą wychowawczyni - Dyplom dla Supermamy.
     Niespodzianką dla dzieci i mam był występ grupy cyrkowej pod nazwą "Fokus" z pokazem iluzji, akrobatyki, żonglerki a także zabawnego klauna "Mańka". Szczególnie podobał się pokaz z królikiem, pieskiem pudelkiem i legwanem zielonym.
     Na zakończenie Małgorzata Pawlik-Paduch w imieniu wszystkich wychowawczyń złożyła najlepsze życzenia wszystkim zebranym mamom, dziękując za spotkanie, wspólną zabawę i mile spędzony czas.

image003.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image007.jpg

     Udział przedszkolaków w IV Festiwalu Piosenki Przedszkolnej w Pionkach (oddział II) - 23.05.2018r.

    W dniu 23 maja 2018r. dzieci z oddziału II wzięły udział w IV Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Zespół "Biedroneczki" w składzie: Milena Ludwiczak, Kinga Jaworska, Julia Koza, Iga Molendowska, Hanna Michalik i Zofia Płachta zaprezentowały się w kategorii artystycznej - zespół. Zaśpiewały piosenkę "Zostń moją przyjaciółką". Za swoją prezentację otrzymały wyróżnienie jury festiwalu, dyplomy oraz słodki upominek. Do festiwalu przygotowała dzieci wychowawczyni Anna Solecka.

image001.jpg   image019.jpg   image020.jpg   image009.jpg   image010.jpg   image013.jpg   image016.jpg   image018.jpg

     "Jestem bezpieczny" - spotkanie z policjantami w przedszkolu (oddział I i V) - 18.05.2018r.

    W związku z realizacją w naszym przedszkolu tematyki związanej z bezpieczeństwem (Ogólnopolski Program "Bezpieczne przedszkole") w dniu 18 maja 2018r. w sali oddziału I odbyło się zajęcie dotyczące zachowań w sytuacjach trudnych i zagrożenia. W spotkaniu pod nazwą "Jestem bezpieczny" z zaproszonymi gośćmi: sierżant szt. Katarzyną Cieślik i dzielnicowym asp. szt. Grzegorzem Orłowskim z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu uczestniczyły dzieci 3 i 5 letnie z oddziałów I i V.
     W czasie zajęć dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta i jak wygląda jego umundurowanie. Z wielką uwagą wysłuchały rad oraz wskazówek, jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa i trudnych sytuacji np. zagubienia czy spotkania z "obcym", jak wezwać pomoc, w jaki sposób bezpiecznie podróżować samochodem oraz jeździć na rowerze.
     Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich pokazach i demonstracjach przygotowanych przez policjantów. Wiadomości przekazane podczas zajęć dzieci utrwaliły w czasie wspólnej zabawy w rozwiązywanie zagadek dotyczących bezpieczeństwa.
     Na zakończenie przedszkolaki serdecznie podziękowały swoim gościom wręczając upominki. Nie zabrakło też wspólnej zabawy z rymowanką "Spacer z policjantem" oraz piosenką "Kolorowe światła". Pamiątką tego spotkania były wspólnie wykonane zdjęcia.
     Kontynuacją zajęć dotyczących bezpieczeńswa będzie spotkanie w najbliższym czasie przedszkolaków z policjantami na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną i wspólne przekraczanie jezdni.
     Organizatorkami spotkania przedszkolaków z policjantami w przedszkolu były wychowawczynie
Małgorzata Pawlik-Paduch oraz Jolanta Markowska.

image001.jpg image003.jpg image010.jpg image015.jpg image017.jpg image019.jpg image023.jpg image037.jpg image035.jpg image038.jpg image040.jpg

     Wycieczka do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (oddział II) - 16.05.2018r.

     Z okazji odbywającego się w dniach 8-15 maja Tygodnia Bibliotek nauczycielka Anna Tadej zorganizowała dla dzieci 4 i 5-letnich z oddziału II wycieczkę do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. „Wszystko zaczyna się od przedszkola” – celem wycieczki było rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych. Honorowym gościem był, zaproszony przez panią dyrektor biblioteki, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Sobieszek.
Przedszkolaki powitały obecnych deklamując wiersze promujące bibliotekę oraz ukazujące walory edukacyjne książki. Z zainteresowaniem i uwagą wysłuchały książki Laury Driscollpt. „Kochamy was moje zajączki” nawiązującej w piękny sposób do tematyki zbliżającego się Dnia Matki. Z ochotą odpowiadały na pytania dotyczące treści książki.
     Owocem współpracy przedszkola z biblioteką było zaangażowanie rodziców w działania upowszechniające czytelnictwo. Przewodniczący Rady Miejskiej oraz dyrektor biblioteki, pani
Ewa Kulińska dokonali uroczystego pasowania siedmiorga dzieci z oddziału II na czytelnika. Pasowani przedszkolacy to: Kinga Jaworska, Liliana Putowska, Iga Cywka, Iga Molendowska, Milena Kusyk, Marcel Jasik oraz Filip Matras. Wyróżnione dzieci otrzymały w nagrodę książeczki z dedykacją.
Duże zainteresowanie przedszkolaków wzbudziło rozwiązywanie różnorakich pod względem tematycznym zagadek czytanych przez panią dyrektor oraz bibliotekarkę, panią
Lidię Choroś.
Dyrektor biblioteki, pani Ewa Kulińska podziękowała zaproszonemu gościowi za udział w spotkaniu. Przekazała również podziękowanie na ręce nauczycielki za współpracę z biblioteką i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych. Kolejną atrakcją wycieczki było oglądanie książek, które nie tylko edukują ale również bawią. „Nakręcany statek piracki”, „Kubusiowe domino”, „Pracowite maszyny” to tylko niektóre tytuły oglądanych książek, które dostarczyły dzieciom niezapomnianych przeżyć. Najwięcej emocji wzbudziło oglądanie przez „kolorowe szybki”, dające efekt trójwymiaru, książki „Ciało człowieka”. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez panią dyrektor był słodki poczęstunek, który smakował dzieciom i opiekunom. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały pani dyrektor oraz wszystkim pracownikom biblioteki śpiewając piosenkę ”Bajeczki, książeczki”. Nauczycielka Anna Tadej złożyła na ręce dyrektor biblioteki podziękowanie za ogromne zaangażowanie oraz owocną współpracę z placówką przedszkolną. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało kolorowy balon z napisem biblioteka. Wycieczkę do biblioteki uwieńczył pochód z balonami ulicami naszego miasta.

image002.jpg image004.jpg image026.jpg image028.jpg image032.jpg image035.jpg image039.jpg image040.jpg image041.jpg image042.jpg image044.jpg

     Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu (oddział I, III, IV i V) - 09 i 11.05.2018r.

     W ramach akcji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja 2018r. dzieci z oddziałów I, III, IV i V wybrały się w dniu 9 i 11 maja do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu. Głównym celem tej akcji było podkreślanie roli czytania i bibliotek, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.
     W związku z powyższym Biblioteka Pedagogiczna w Zwoleniu przygotowała dla przedszkolaków szereg ciekawych zabaw powiązanych ze zwiedzaniem biblioteki i poznaniem zasad jej działania. Każdą z grup przedszkolnych bardzo serdecznie witała pani kierownik biblioteki
Wiesława Sałek oraz pracownicy p. Anna Orłowska i p. Grzegorz Kaczmarski. Dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteki, miały okazję zobaczyć w jaki sposób wypożycza się książki, obejrzeć alfabetyczny katalog, zbiory książek ułożone na półkach. Ciekawostką były zaprezentowane książki zabawki, teatrzyk Kamishibaj oraz najstarsze książki z księgozbioru. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały czytanych bajek oraz oglądały książeczki dla najmłodszych. Dzieci bardzo chętnie brały udział w przygotowanych zabawach: „Kot w worku”, zadaniach rysunkowych, zabawach z piłką. Nie zabrakło też wspólnie śpiewanych piosenek.
    Na pamiątkę odwiedzin w bibliotece każde dziecko otrzymało kolorowankę wraz z informacją dla rodziców o zaletach czytania dzieciom książek. Na zakończenie przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały
pani kierownik Wiesławie Sałek za zaproszenie i za mile spędzony czas.

image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image013.jpg

     Rozstrzygnięcie I etapu Logopedycznego Konkursu Plastycznego pt. ,,Wierszyki ćwiczące języki” - 09.05.2018r.

     Nasze przedszkole wzięło udział w logopedycznym konkursie plastycznym pt. ,,Wierszyki ćwiczące języki”. Od 15 marca do 30 kwietnia 2018r. do logopedy przedszkolnego wpływały prace ilustrujące treść wiersza Jana Brzechwy pt. ,,Kaczka Dziwaczka”. Głównym celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na poprawną wymowę trudnych głosek zawartych w wierszu, inspiracja do zabawy słowem oraz stworzenie możliwości do prezentacji twórczości dziecięcej.
     W konkursie wzięło udział 11 dzieci. 30 kwietnia 2018r. komisja konkursowa w składzie: mgr Małgorzata Krok, mgr Agnieszka Piekarz, mgr Jolanta Markowska spośród 11 prac wyłoniła najbardziej oryginalne, samodzielne oraz zgodne z tematem 4 prace, a także przyznała jedno wyróżnienie.
I miejsce zdobyła praca Jakuba Pożogi z Oddziału III, II miejsce komisja przyznała Igorowi Ciupakowi z Oddziału II, III miejsce ex aequo zdobyła Iga Molendowska z Oddziału II oraz Jakub Tarłowski z Oddziału III. Wyróżnienie przyznano dla Igi Cywki z Oddziału II. Do II etapu konkursu (międzyprzedszkolnego), który odbędzie się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu przesłana została praca Jakuba Pożogi, który stanął na podium i zdobył I miejsce w I etapie (przedszkolnym). Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Panią Dyrektor Małgorzatę Krok oraz pamiątkowe dyplomy.
     Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowaniu pomysłowych i estetycznych prac konkursowych. Jakubowi życzymy sukcesów w II etapie konkursu!

image001.jpg     image003.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image010.jpg

     Wycieczka do poradni D w Zwoleniu - 08.05.2018r.

     W dniu 8 maja 2018 r. dzieci z oddziału V odwiedziły Poradnię D oraz spotkały się z panią doktor Urszulą Wolską – Drążkiewicz. Wycieczka zorganizowana została w ramach realizacji programu „Na zdrówko": - autorstwa pań: Jolanty Markowskiej i Agnieszki Piekarz.      Już od najmłodszych lat dzieci zdobywają wiedzę na temat w jaki sposób należy dbać o własne zdrowie. Dlatego też w trakcie spotkania pani doktor chętnie opowiedziała dzieciom, w jaki sposób należy dbać o higienę osobistą, jak prawidłowo należy myć ręce, by nie przenosić zarazków i jak chronić się przed atakiem wirusów i bakterii.  Nie była to nudna pogadanka, ponieważ dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się przyrządom lekarskim (stetoskop i szpatułki). Dowiedziały się także, w jakim celu wypisuje się receptę i gdzie można ją zrealizować. Każde dziecko mogło na własne uszy posłuchać bicia serduszka u swojego kolegi czy koleżanki oraz zmierzyć swój wzrost przy pomocy specjalistycznej miarki oraz zważyć się na wadze dla dzieci. Na koniec pani doktor podziękowała dzieciom za wizytę i uwagę oraz wręczyła każdemu przedszkolakowi kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta.

image003.jpg     image004.jpg     image009.jpg     image011.jpg     image012.jpg     image016.jpg     image017.jpg

     Starszaki na basenie "Delfin" w Kozienicach (oddział III i IV) - 08.05.2018r.

     We wtorek 08.05.2018 r. dzieci 5-letnie z oddziałów IV i III pod opieką wychowawczyń Edyty Chołuj i Iwony Mendel wybrały się na basen „Delfin” do Kozienic. Dzieci długo oczekiwały na ten wymarzony wyjazd. Wszystkie dzieci wyposażone w kolorowe stroje kąpielowe oraz różne akcesoria do zabaw w  wodzie – piłki, deski oraz pontony do pływania bardzo aktywnie spędziły miłe chwile w wodzie u boku swoich opiekunów. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali ratownicy pływalni. Dla niektórych przedszkolaków był to pierwszy w życiu pobyt na basenie. Zarówno stali bywalcy jak i nowicjusze chętnie korzystali ze zjeżdżalni, bawili się piłkami, chlapali wodą. Zabawy w basenie to świetna metoda poprawiająca sprawność fizyczną dziecka, propagująca zdrowy styl życia.

image001.jpg     image007.jpg     image009.jpg     image002.jpg

     Starszaki w finale XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" - 26.04.2018r.

     26 kwietnia 2018 r w „Resursie Obywatelskiej” w Radomiu odbył się finał  XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej  „Kocham moją Ojczyznę”. Nasze przedszkole reprezentował ośmioosobowy zespół dziecięcy z oddziału III  przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni - pani Iwony Mendel.  Przedszkolaki startowały w kategorii „pieśń patriotyczna” . Pięciolatki śmiało prezentowały na scenie swoje umiejętności wokalne i niezwykle dzielnie oczekiwały na podsumowanie konkursu przez Jurorów. Mali laureaci zdobyli w konkursie wyróżnienie.  Nagrody w postaci  pamiątkowych dyplomów  i statuetek oraz śpiewników patriotycznych wręczali dzieciom bp Henryk Tomasik, Karol Semik - wiceprezydent Radomia, Elżbieta Olejniczak - członek krajowego Zarządu AK, ks. Andrzej Jędrzejewski i ks. Grzegorz Wójcik oraz diecezjalni asystenci AK.

image005.jpg     image002.jpg     image007.jpg     image009.jpg     image010.jpg     image012.jpg     image014.jpg     image013.jpg

     Dzień Ziemi w oddziale V - 23.04.2018r.

     W poniedziałek 23.04.2018 r. przedszkolaki z oddziału V wraz z panią Katarzyną Liberadzką obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia dzieci dowiedziały się, w jaki sposób Ziemia krąży wokół Słońca i dlaczego jest dzień i noc. Świętowanie rozpoczęło się zajęciami, w których pani wytłumaczyła dzieciom znaczenie słowa "ekologia" oraz przypomniała przedszkolakom jak należy dbać o naszą planetę Ziemię.
Przedszkolaki poznały budowę wnętrza ziemi i przypomniały sobie jak segregować śmieci. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych oraz wcieliły się w postacie krasnoludków, które postanowiły posprzątać las oraz posegregować odpady, aby uratować planetę, która jest ich domem. Podczas tej zabawy wypowiadały słowa rymowanki: "Papier, puszki, szkło, plastiki, posprzątamy w pojemniki. Posprzątamy sprawnie, pięknie, bo nam świat przez śmieci pęknie." Na koniec zajęć dzieci przy pomocy pani wykonały wspólny plakat, jak dbać o naszą planetę Ziemię, by zawsze była uśmiechnięta.

image002.jpg image004.jpg image007.jpg image009.jpg image011.jpg image015.jpg image018.jpg image021.jpg image025.jpg image027.jpg image028.jpg

   Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu (oddział II i III) - 20.04.2018r.

     W trosce o bezpieczeństwo wychowanków oraz realizacją treści programowych dotyczących poznania pracy strażaka dzieci 5–letnie i 4–letnie pod opieką swoich wychowawczyń Iwony Mendel i Anny Soleckiej wybrały się na wycieczkę do KPPSP w Zwoleniu.
     Celem wizyty było poznanie pracy strażaków oraz trudności z jakimi spotykają się podczas codziennej służby. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych.      Przedszkolaki zwiedziły stanowisko kierowania w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Utrwaliły sobie numer telefonu 998 oraz numer alarmowy 112.
     Dzięki życzliwości panów strażaków dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy, mogły usiąść za kierownicą samochodów. Ochoczo przymierzały ciężkie hełmy strażackie i maski tlenowe. Dużo emocji wzbudził prezentowany sprzęt ratowniczy – nożyce do rozcinania samochodów w czasie wypadków jak też pokaz wyjazdu do akcji: alarm, zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Chętne dzieci mogły przy pomocy strażaka ,,gasić pożar” wodą z węża strażackiego. Uwieńczeniem wizyty były wspólne pamiątkowe zdjęcia.
    Dzięki takim spotkaniom dzieci nabywają wiadomości i umiejętności związane z bezpieczeństwem i niezbędną wiedzę którą będą mogły wykorzystać w sytuacjach zagrożenia. Przedszkolaki dowiedziały się, że praca strażaka jest bardzo niebezpieczna i odpowiedzialna. Mimo tego teraz już wiedzą, iż każdy z nich zawsze służy swoja pomocą i dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli tych małych i tych dużych. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

image005.jpg   image001.jpg   image006.jpg   image007.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image016.jpg

   Podsumowanie konkursu ekologicznego "Mistrz Recyklingu" - 13.04.2018r.

     W dniu 13 kwietnia 2018r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu ekologicznego „MISTRZ RECYKLINGU” zorganizowanego w ramach XIV edycji „Konkursu - zbiórka surowców wtórnych”. Patronat nad konkursem objęła dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu Małgorzata Krok. Odpowiedzialną za przebieg i organizację konkursu na terenie placówki była p. Anna Kuc nauczycielka przedszkola.
     Konkurs ekologiczny „MISTRZ RECYKLINGU” trwał od 29.01. 2018r do 30. 03.2018r . Wzięło w nim udział 99 dzieci z wszystkich oddziałów.
Wyniki zbiórki makulatury i butelek PET w poszczególnych oddziałach przedstawiają się następująco:

ODDZIAŁY

MAKULATURA (w kg.)

BUTELKI PET (w kg.)

ODDZIAŁ I

556.65 KG

34.47 KG

ODDZIAŁ II

843.30 KG

98.95 KG

ODDZIAŁ III

1445.55 KG

120.53 KG

ODDZIAŁ IV

749.40 KG

86.60 KG

ODDZIAŁ V

709.35 KG

47.25 KG


     W czasie trwania konkursu zebrano ogółem
4.304.29 kg makulatury oraz 387.80 kg. butelek PET, które przekazano Zakładowi Usługowo Handlowemu „LOBO”.
     W dniu 05.04. 2018r komisja konkursowa w składzie: p. Edyta Chołuj, p. Jolanta Markowska, p. Iwona Mendel, p. Małgorzata Pawlik- Paduch, p. Anna Solecka wyłoniła zwycięzców.

W kategorii I – MAKULATURA „MISTRZEM RECYKLINGU” został Michał Leśniewski z oddziału IV z ilością 372 kg.
W kategorii II – BUTELIK PET „MISTRZEM RECYKLINGU” został
Jakub Pożoga z oddziału III z ilością 29,62 kg.

Ponadto oddziałem, który zebrał najwięcej makulatury tj. 1.445.55 kg. oraz butelek PET- 120.53 kg. został oddział III i tym samym został podwójnym „MISTRZEM RECYKLINGU”.

     Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, oddział III otrzymał dwie nagrody specjalne. Fundatorem nagród w konkursie byli: dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu Małgorzata Krok oraz Stanisław Bilski właściciel sklepu „Beybil” w Zwoleniu.

image004.jpg  image003.jpg  image030.jpg  image010.jpg  image019.jpg  image020.jpg  image022.jpg  image032.jpg  image033.jpg  image034.jpg

     Uroczystość wielkanocna w naszym przedszkolu – 29.03.2018r.

     W dniu 29 marca 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość wielkanocna przygotowana przez dzieci 4-5 letnie z oddziału II pod okiem wychowawczyni Anny Soleckiej i p. Anetki Zarańskiej, która pomagała w przygotowaniach.
     Pięknie udekorowana sala wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, wśród których byli: Waldemar Urbański - Starosta Zwoleński, Mirosław Chołuj - sekretarz Urzędu Miejskiego, Izabela Młyńska - Dyrektor Poradni Przychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Grażyna Galewska - Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Małgorzata Celi - przedstawicielka lokalnych mediów oraz przedstawicielka Rady Rodziców p. Agnieszka Krześniak. Na uroczystość licznie przybyli również rodzice oraz najbliżsi członkowie rodzin.
     Mali aktorzy ubrani w piękne stroje wcielili się w różnorodne postacie. Wiosna, zajączek, cukrowy baranek, kurczaczek, kwoki, malowane pisanki oraz dyngusiarze przybliżyli wszystkim obecnym zwyczaje związane z nadchodzącymi świętami.
     Uroczystość uświetniły wesoło i radośnie brzmiące piosenki śpiewane przez dzieci. Dyngusiarze wędrując z kurkiem po dyngusie dostali słodkie "jajka" do koszyka. Aby tradycji stało się zadość, wszyscy obecni zostali polani wodą.
Za wspaniały, wesoły występ mali artyści otrzymali gromkie brawa. Pani dyrektor przedszkola - Małgorzata Krok również pogratulowała dzieciom. W imieniu "Wielkanocnego Zajączka" przekazała prezenty na ręce wychowawców poszczególnych oddziałów.
     Do podziękowań i życzeń dołączyli również Starosta Zwoleński - Waldemar Urbański, który obdarował wszystkie dzieci słodyczami, sekretarz Urzędu Miejskiego Mirosław Chołuj oraz p. Agnieszka Krześniak. Miłym akcentem było dzielenie się jajkiem i współny obiad przy wielkanocnym stole.

image001.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image011.jpg

     KONKURS PLASTYCZNY „PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE” – Znamy zwycięzców!
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród – 26.03.2018r.

     Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jajka wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajko od wieków było uważane za symbol początku i źródło życia, znak Zmartwychwstania, powrotu do życia, nadziei. Ozdabione, miało w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.

     W dniu 26.03.2018r. odbyło się podsumowanie miedzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. "Pisanki, kraszanki, jajka malowane" zainicjowanego przez panią Jolantę Markowską nauczycielkę z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. Konkurs był przeznaczony dla dzieci pięcioletnich z oddziałów przedszkolnych z terenu gminy Zwoleń. Analizując 24 prace, które wpłynęły do konkursu komisja w składzie: Pani Edyta Malinowska - nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, Pani Małgorzata Krok - dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu, Pani Agnieszka Piekarz - nauczycielka Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu oceniła prace pod względem technik, estetyki jak również pomysłowości wykonanej pracy przyznając następujące miejsca:

I miejsce
Kornel Muszyński – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sycynie
Jakub Pożoga – Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu


II miejsce

Ola Bartosiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Baryczy

III miejsce
Julia Woźniak – Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu

Ponadto wyróżniono:
Julia Makuch – Publiczna Szkoła Podstawowa w Paciorkowej Woli
Bartosz Markiewicz - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwoleniu
Zofia Gołda - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwoleniu
Mateusz Grzywacz - Publiczna Szkoła Podstawowa w Paciorkowej Woli
Kaja Bator - Publiczna Szkoła Podstawowa w Sycynie
Julia Knieć - Publiczna Szkoła Podstawowa w Baryczy

     Pozostałe dzieci, których pisanki brały udział w konkursie to: Krystyna Kopeć, Krzysztof Molendowski, Mateusz Pomarański, Amelia Skowrońska, Maja Bienias, Roksana Krawiec, Maja Furga, Aleksandra Kosmala, Izabela Misztak, Antoni Gregprczyk, Karolina Madej, Gabriel Gregorczyk, Lena Wawrzak, Kamil Rogala.
    Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie na uroczystym spotkaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagody rzeczowe oraz słodki poczęstunek. Pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe otrzymały również dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu, których prace nie zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu, były to piękne pisanki wykonane przez: Angelikę Gruszkę, Hannę Gregorczyk, Oliwię Wawrzak, Gabriela Jędrę, Hannę Makuch, Łucję Traczyk, Zuzannę Zawadzką, Piotra Gregorczyka, Maję Grudzińską oraz Nikolę Chołuj.
    Fundatorami nagród w konkursie byli: Sklep odzieżowy „Ola” - Anna Zawadzak, P.U.H. - Paweł Kornak, Giga Komputer – Ilona Skupień, Małgorzata Krok – Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu, Sklep warzywno – owocowy – Tomasz i Paweł Warchoł, Księgarnia „Bajka” – Elżbieta Bazan, Sklep „Beybil” – Stanisław Bilski, Piekarnia – Aneta i Tomasz Makuch, Hurtownia artykułów chemicznych – Andrzej Skawiński. Serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za bardzo aktywny udział w konkursie. Gratulujemy ciekawych pomysłów, inwencji twórczej i bardzo dużego zaangażowania. Wesołych Świąt Wielkanocnych. Jolanta Markowska

image019.jpg     image020.jpg     image010.jpg     image016.jpg     image021.jpg     image044.jpg     image045.jpg     image030.jpg

     Zdrojek zagościł w naszym przedszkolu ... - 22.03.2018r.

     W dniach od 19.03.2018r. do 22.03.2018r. w naszym przedszkolu realizowane były zagadnienia zawarte w programie edukacyjnym: „ Mamo, Tato, wolę wodę!.
     Program ten został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Głównym bohaterem był Zdrojek, który poprzez opowiadania wprowadził dzieci w świat wody. Razem ze swoimi przyjaciółmi – superwodnymi bohaterami, Zosią i Krzysiem, rozwiązywali dzięki wodzie wiele problemów. Zdrojek został przyjacielem wszystkich dzieci, zachęcając do picia wody, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, dbania
o rośliny i zwierzęta. W ramach programu dzieci i nauczyciele brali udział w cyklu zajęć realizowanych w oparciu o materiały edukacyjne, dostarczone przez realizatora programu. Zrealizowane zostały następujące scenariusze zajęć z bloków tematycznych:„Witaj przygodo!”, „Tam, gdzie bije woda”, „Tajemnice lasu”. Następnie kończąc wspólną przygodę odbył się pochód ulicami miasta: „Święto wody i Zdrojka”. Dzieci w tym dniu niosąc ze sobą niebieskie balony
i transparenty w kształcie kropelki wody uczciły Swiatowy Dzień Wody. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wyzwania…

image002.jpg     image003.jpg     image005.jpg     image007.jpg

     Witaj Wiosno (oddział V) - 21.03.2018r.

     W środę 21 marca 2018 roku przedszkolaki z oddziału V pod opieką Pani Katarzyny Liberadzkiej oczekiwały przyjścia Wiosny.
Aby podkreślić charakter tego dnia, dzieci do przedszkola przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Zgodnie z tradycją maluchy i starszaki samodzielnie wykonały Marzanny z papieru , każdy według własnego pomysłu przyozdobił je słomą, sianem i bibułą. Przedszkolaki radośnie tańcząc zaśpiewały: „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”, pożegnały zimę topiąc swoje Marzany w wodzie.
    Wszyscy z niecierpliwością czekamy na coraz cieplejsze dni i pierwsze oznaki Wiosny, mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa i trawy.

image002.jpg   image001.jpg   image003.jpg   image005.jpg   image008.jpg

     Udział przedszkolaków w eliminacjach powiatowych 35. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego w Domu Kultury w Zwoleniu - 16.03.2018r.

     W dniu 16 marca 2018 roku w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się eliminacje powiatowe 35. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze przedszkole reprezentowało dwoje dzieci
z
oddziału V: Amelia Kuba i Michał Grzeszczyk. Oboje pięknie wyrecytowali wiersze: „Paweł i Gaweł” oraz „Tęcza”. Przedszkolaków przygotowała pani Jolanta Markowska.

image001.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image005.jpg

     XV Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją ojczyznę" - 14.03.2018r.

     14 marca starszaki z oddziału III uczestniczyły w konkursie „Kocham moją Ojczyznę” organizowanym przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Zwoleniu. Dzieci przygotowane przez wychowawczynię Iwonę Mendel zaprezentowały się w dwóch kategoriach. Piosenkę „Jestem Polakiem” zaśpiewali wychowankowie: Oliwia Wawrzak i Jan Szabat, Hanna Figurska i Bartosz Karolczuk, Hanna Gregorczyk i Michał Dec oraz Michalina Rogala i Mateusz Skirzyński, natomiast wiersze: „Katechizm polskiego dziecka” i „Co to jest Polska?” recytowali Olaf Myśler i Jakub Pożoga.
    Dzieci osiągnęły sukces w obu kategoriach zdobywając
I miejsce za „pieśń patriotyczną”oraz III miejsce i wyróżnienie za „poezję patriotyczną”. Nagrody w postaci książek ufundował zwycięzcom ksiądz proboszcz Bernard Kasprzycki.

image001.jpg  image008.jpg  image012.jpg  image014.jpg  image022.jpg  image029.jpg  image032.jpg  image037.jpg  image044.jpg  image047.jpg

     Przedszkolaki pomagają naturze - 09.03.2018r.

     Nasze przedszkole wzięło udział już po raz kolejny w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, skierowanym do placówek w całej Polsce - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W tym roku jest to już X jubileuszowa edycja akcji.
    Celem programu jest proekologiczna edukacja najmłodszych. W trakcie zrealizowanych działań dzieci wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie formy aktywności ruchowych są dla nich najlepsze. W ramach programu przedszkolaki poznawały korzyści płynące z ruchu. Teraz czekamy na Certyfikat wystawiony przez organizatorów. O wynikach poinformujemy w późniejszym terminie.

image001.jpg   image007.jpg   image014.jpg   image018.jpg   image020.jpg   image022.jpg   image024.jpg   image034.jpg   image026.jpg   image036.jpg

      Przedstawienie pt. "Zima nie igraszka, trudny czas dla ptaszka" w wykonaniu dzieci z oddziału II - 27.02 i 01.03.2018r.

     W miesiącu lutym nauczycielka Anna Tadej zainicjowała w oddziale II zabawę w teatr. Przez cały miesiąc dzieci przygotowywały się do przedstawienia, ucząc się swoich ról oraz piosenek związanych tematycznie z dokarmianiem ptaków. Wszystkie informacje dotyczące przedstawienia zostały zamieszczone na „afiszu teatralnym”. Wybrani „aktorzy” zaprosili przedszkolaków z wszystkich oddziałów oraz personel przedszkola na przedstawienie pt. „Zima nie igraszka, trudny czas dla ptaszka”, wręczając przygotowane „bilety teatralne do poszczególnych sektorów”. Podczas spektaklu, który odbył się 27 lutego 2018 r. dzieci z oddziału II recytowały wiersze i śpiewały piosenki, które dostarczyły widzom wyczerpującej wiedzy na temat: dlaczego, czym i w jaki sposób należy dokarmiać ptaki zimą. Atrakcją przedstawienia były ptaki, które zagrali: Milenka Ludwiczak, Marcelinka Grudzińska, Adaś Smolarczyk, Jaś Romański oraz Marcelek Jasik. Mali aktorzy wspaniale zagrali role sikorki, gila, gawronka, wróbelka oraz gołąbka. Wiele emocji dostarczyła zarówno piękna, ale groźna i mroźna pani Zima (Ola Sowa), która „wiała przejmującym wiatrem oraz gęstym śniegiem”. Aktorzy w sposób bardzo obrazowy pokazali jak dokarmiać ptaki. W karmniku nie zabrakło smacznych owoców czarnego bzu, jarzębiny oraz ziaren słonecznika, maku, pszenicy oraz innych ziaren. Maja, Iga oraz Nina zawiesiły w karmniku pachnącą słoninkę dla sikorek. Na zakończenie Marcelinka w imieniu wszystkich ptaków zaprosiła występujące dzieci do białego walczyka. Przedstawienie dostarczyło przedszkolakom wielu niezapomnianych wrażeń. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
     Dnia
1 marca 2018 roku do „Teatru Iskierka” zostali zaproszeni rodzice. Dzieci z dumą „sprzedawały” rodzicom bilety na przedstawienie a następnie z wielkim zaangażowaniem wystąpiły dla nich w przedszkolnym teatrze. Nauczycielka wykorzystując obecność tak wielu rodziców zachęcała do codziennego czytania dzieciom książek w domu. Na bis „aktorzy zaśpiewali dla rodziców piosenkę pt. „ Bajeczki, książeczki” wyrażając w ten sposób prośbę: poczytaj mi mamo książeczkę.
     Zabawa w teatr była ciekawym działaniem dydaktyczno – wychowawczym. Zarówno widzom jak i „aktorom” dostarczyła niezapomnianych wrażeń oraz stała się źródłem pozytywnych przeżyć emocjonalnych.

image001.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg    image007.jpg

    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH” - 26.02.2018r.

     W naszym przedszkolu w dniu 26 lutego 2018r. wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Konkurs skierowany był do dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Dzieci wraz z rodzicami chętnie zaangażowały się w wykonanie prac. Do organizatorów konkursu p. A. Piekarz i J. Markowskiej wpłynęły 32 przepięknych prac.
     Jury w składzie: Pani Małgorzata Krok - dyrektor PP Nr 1 w Zwoleniu, Pani Anna Tadej - nauczycielka PP Nr 1 w Zwoleniu i Pani Małgorzata Stachowicz - intendentka PP Nr 1 w Zwoleniu miało bardzo trudne zadanie, aby spośród prac, jakie wpłynęły wybrać te najpiękniejsze. Po długich obradach w dniu 23 lutego jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach: trzylatków, czterolatków i pięciolatków.

A oto wyniki:

W kategorii trzylatków:

I miejsce – Oliwia Rakoczy,

II miejsce – Oliwer Krok,

III miejsce – Zuzanna Szczepaniak.

Wyróżnienie: Marta Stępień.

W kategorii czterolatków:

I miejsce – Nina Bednarczyk,

II miejsce – Marcelina Grudzińska,

III miejsce – Milena Ludwiczak.

Wyróżnienie: Milena Kusyk.

W kategorii pięciolatków:

I miejsce – Marcel Jasik,

II miejsce – Hanna Gregorczyk,

III miejsce – Filip Michalski.

Wyróżnienie: Martyna Ryło, Jakub Pożoga.

     Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez panią Dyrektor – Małgorzatę Krok oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowywaniu pomysłowych i estetycznych prac konkursowych. Wszystkie prace można było oglądać na górnym korytarzu. Planowana jest również wystawa pokonkursowa w naszym przedszkolu ( w późniejszym terminie).

image002.jpg   image007.jpg   image010.jpg   image016.jpg   image014.jpg   image021.jpg   image023.jpg   image025.jpg   image028.jpg

    Spotkanie z panią dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (oddział II) - 14.02.2018r.

     Publiczne Przedszkole nr 1 w Zwoleniu już od kilku lat włącza się w Ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” Podejmując działania w tym zakresie współpracujemy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Zwoleniu. W dniu 14 lutego 2018 r. nauczycielka Anna Tadej zorganizowała w przedszkolu dla dzieci 4 i 5-letnich z oddziału II spotkanie z panią Ewą Kulińską – dyrektor biblioteki. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
     Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały czytanych przez zaproszonego gościa bajek: „Mała Syrenka” oraz „Jaś Fasola”. Uwagę dzieci przyciągała nie tylko treść czytanych bajek, ale również piękne, trójwymiarowe ilustracje. Edukacyjnym elementem spotkania było uwrażliwienie przedszkolaków na poszanowanie książek. Dyrektor biblioteki przedstawiła dzieciom ”prośby Książki”, które ochoczo powtarzały, by je zapamiętać i stosować w życiu codziennym. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały przyniesione z biblioteki przez panią dyrektor książki. Najwięcej emocji wywołały książki-zabawki, z którymi niektóre dzieci zetknęły się po raz pierwszy. Każdy przedszkolak marzył, by „popływać małym stateczkiem” i przeżywać niesamowite przygody na kolejnych stronach książki. Zorganizowane spotkanie zbiegło się z dniem Św. Walentego. Walentynkową niespodzianką było wysłuchanie baśni o Św. Walentym. W tym szczególnym dniu dzieci otrzymały od pani dyrektor biblioteki zakładki, które pozwolą im właściwie dbać o książeczki, walentynkową pocztówkę oraz słodycze. Nie zabrakło również walentynki dla rodziców, która była jednocześnie zaproszeniem do codziennego czytania dzieciom książek w domu. Przedszkolaki podziękowały pani dyrektor biblioteki za miłe i pełne atrakcji spotkanie. Dyrektor biblioteki wraz z nauczycielką zachęciły dzieci do odwiedzenia z rodzicami biblioteki i włączenie się w grono „czytelników”. Spotkanie zakończyła zabawa przy piosence Marii Szreder „Poczytaj mi mamo”.

image003.jpg   image006.jpg   image008.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image016.jpg   image017.jpg

     "W krainie książek" - starszaki z wizytą w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu (oddział III) - 13.02.2018r.

     We wtorek 13 lutego starszaki z oddziału III odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu. Przedszkolaki pod kierunkiem pana Zbigniewa – pracownika biblioteki zwiedziły wypożyczalnię książek dla dzieci i młodzieży, zapoznały się z jej bogatym księgozbiorem, oglądały bogato ilustrowane bajki i baśnie. Niesamowitą atrakcją okazał się atlas anatomiczny człowieka, który oglądany przez specjalne kolorowe szybki ukazywał za każdym razem inny obrazek. Powodzeniem cieszyły się również książeczki przypominające swym kształtem małe lub duże samochody oraz bajki z obrazkami w trójwymiarze. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania z morałem „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”, dowiedziały się jak należy dbać o książki oraz w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki. W czytelni starszaki pod czujnym okiem pani Lidii oglądały największe i najcięższe woluminy znajdujące się w zbiorach placówki, a także podziwiały z bliska pomnik naszego wielkiego poety - Jana Kochanowskiego. Pod koniec spotkania, do swojego gabinetu zaprosiła dzieci pani dyrektor. Przedszkolaki zrobiły pamiątkowe zdjęcia, a także otrzymały atrakcyjne zakładki do książek i torbę słodyczy.

image001.jpg image004.jpg image006.jpg image011.jpg image014.jpg image016.jpg image017.jpg image022.jpg image029.jpg image031.jpg image034.jpg

     Wycieczka do przedszkolnej kuchni (oddział I i III) - 05.02.2018r.

     W poniedziałek 5 lutego w ramach realizacji tygodniowej tematyki "Jestem samodzielny w kuchni" maluchy z oddziału I oraz starszaki z oddziału III pod opieką wychowawczyń Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz Iwony Mendel odwiedziły przedszkolną kuchnię. Dzieci poznały panie kucharki, zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem kuchni, rozpoznawały przedmioty wykorzystywane w pracach kuchennych. Obserwowały panie kucharki przy pracy, nazywały produkty niezbędne do przygotowywania posiłków oraz urządzenia potrzebne do ich wykonania. Podczas wycieczki pani kucharka opowiedziała dzieciom i przestrzegła przed niebezpieczeństwami czyhającymi w kuchni w związku z niewłaściwym zachowaniem się np. poparzeniami oraz obsługą urządzeń elektrycznych bez kontroli dorosłych. Po wycieczce dzieci utrwalały zdobytą wiedzę w zabawach w kucharzy w swoich salach oddziałowych, a obiad w tym dniu wyjątkowo smakował wszystkim przedszkolakom.

image002.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image015.jpg     image016.jpg     image017.jpg     image018.jpg     image013.jpg

     Starszaki w Teatrze Powszechnym w Radomiu - 02.02.2018r.

     W piątek 2 lutego starszaki z oddziałów III i IV pod opieką pań Iwony Mendel i Edyty Chołuj wyruszyły na autokarową wycieczkę do Radomia. W programie wycieczki znalazł się niezwykle atrakcyjny dla naszych młodych widzów spektakl pt. "Kopciuszek". Wspaniała gra prawdziwych aktorów, ich ciekawe kostiumy, marionetki, scenografia i muzyka wprowadziły przedszkolaków w zaczarowany świat baśni. Po spektaklu był czas na zabawę w Centrum Zabaw dla dzieci "Hula Park". Wszystkie dzieci z radością korzystały z zabaw swobodnych na różnych urządzeniach, jak również z tych zaproponowanych przez animatorów. Humor i apetyt dopisywał nawet "niejadkom", a wrażenia z wycieczki zostaną na długo w pamięci uczestników.

     Akcja "Góra Grosza - zakończona" - 01.02.2018r.

     W ramach akcji „GÓRA GROSZA 2017”, organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom" w naszym przedszkolu udało się zebrać 9849 monet, co dało kwotę 315,33 zł. Nie waga i ilość były tu najważniejsze, lecz chęć podzielenia się z innymi. Cieszy nas fakt, że nasze przedszkolaki potrafią się dzielić i nie zostają obojętne na los osieroconych dzieci. Zebrane środki zostaną wykorzystane, tak jak w latach poprzednich, na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka. Akcja, organizowana była już po raz osiemnasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE SERDUSZKA NASZYCH DZIECI I ICH RODZICÓW!

Opiekun akcji: Jolanta Markowska

image013.jpg     image006.jpg     image018.jpg     image022.jpg     image005.jpg

    Bal karnawałowy w naszym przedszkolu - 31.01.2018r.

     "Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było i w naszym przedszkolu…
    W dniu
31.01.2018r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Manów…..nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Piękny i kolorowy wystrój holu przedszkolnego wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu dobrze nam znanego wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca w rytm znanych dziecięcych przebojów. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła dzieciom i paniom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Dodatkową atrakcją balu były pamiątkowe zdjęcia indywidualne i grupowe wykonywane podczas przerwy na odpoczynek. Nie martwcie się następny bal karnawałowy już za rok...

image002.jpg image003.jpg image008.jpg image013.jpg image017.jpg image020.jpg image027.jpg image030.jpg image040.jpg image046.jpg image050.jpg

    "Kochamy Was całym sercem" Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszym przedszkolu - 04-12.01.2018r.

     Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedna z wyjątkowych uroczystości obchodzonych w naszym przedszkolu. Jest ona doskonałą okazją do kształtowania u dzieci uczuć miłości, dobroci i szacunku do starszych. Przedszkolaki w tych dniach prezentowały swoje programy artystyczne przygotowane na tę szczególną okazję. Każdego dnia inna grupa gościła swoje ukochane Babcie i Dziadziusiów w swoich salach.
     W wyjątkowej atmosferze w dniu
4 stycznia 2018r. w oddziale II odbyło się spotkanie babć i dziadków z okazji ich święta. Dzieci 4-5 letnie pod kierunkiem p. Anny Soleckiej przedstawiły swoim dziadkom jesełka bożonarodzeniowe. Na zakończenie wszystkie dzieci wyrecytowały swoim ukochanym dziadkom wiersz "Życzenia". Niejednej babci i dziadziusiowi zakręciła się w oku łza wzruszenia. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słowami uznania. Na zakończenie każdy wnuczek i wnuczka wręczyli swoim dziadkom laurki składając indywidualne życzenia.
      Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci z
oddziału IV pod kierunkiem p. Edyty Chołuj w dniu 8 stycznia przygotowały program artystyczny pt. "Moja Babcia i Dziadziuś". Wnuczęta pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Najwięcej emocji wzbudził taniec "Hafana" oraz "Polka dla Babci i Dziadka". Na koniec wnuki wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
     10 stycznia
uroczystość pod hasłem "Babcia z Dziadkiem dziś świętują" odbyła się w grupie maluchów w oddziale I. Wnuczęta pod kierunkiem p. Małgorzaty Pawlik-Paduch zaprezentowały się przed swoimi bliskimi recytując wierszyki przeplatane piosenkam oraz zabawą taneczną. Zachwyceni goście oklaskiwali występy swoich milusińskich gromkimi brawami. Przedszkolaki na zakończenie wręczyły w prezencie swoim babciom i dziadkom wykonane z pomocą pań piękne laurki z pamiątkowym zdjęciem.
     W dniu
11 stycznia swoje Babcie i Dziadziusiów gościły dzieci 3-5 letnie z oddziału V. Zgromadzonych gości powitała serdecznie wychowawczyni p. Jolanta Mazur. Dzieci zaprezentowały program artystyczny zawierający okolicznościowe wiersze i piosenki. Atrakcyjnym punktem uroczystości była krótka inscenizacja pt.”Prezenty dla Babci i Dziadka”oraz „Taniec Polka”. Na zakończenie dzieci wręczyły pamiątkowe laurki.
     Uroczystość pt. "Kochamy Was całym sercem" z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w grupie starszaków z
oddziału III pod kierunkiem p. Iwony Mendel odbyła się 12 stycznia. Babcie i dziadkowie mogli posłuchać piosenek i wierszy w wykonaniu swoich wnucząt, zobaczyć układ taneczny "Krakowiaczek-przedszkolaczek" oraz obejrzeć dwie inscenizacje teatralne: "Dziadek, stołek i rosołek" oraz "Rzepka". Na zakończenie przedszkolaki odśpiewały swoim dziadkom tradycyjne "100 lat" i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
       Do wszystkich życzeń składanych przez dzieci z poszczególnych oddziałów swoim babciom i dziadkom dołączyła serdeczne słowa również pani
dyrektor przedszkola p. Małgorzata Krok życząc zdrowia, pociechy z wnuków oraz wszystkiego co najlepsze w nowym roku.

image001.jpg image002.jpg image017.jpg image003.jpg image007.jpg image012.jpg image015.jpg image019.jpg image023.jpg image027.jpg image035.jpg

    "W betlejemskiej stajence" - uroczystość wigilijna w naszym przedszkolu - 21.12.2017r.

     „W betlejemskiej stajence” – to uroczystość wigilijna która odbyła się w dniu 21.12.2017r. w naszym przedszkolu. W uroczystości udział wzięli: dzieci, nauczyciele, personel przedszkola, licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Dyrektor przedszkola Małgorzata Krok serdecznie powitała wszystkich uczestników wyjątkowego spotkania.
     Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Ewa Kulińska – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Natalia Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury, Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury, Grażyna Galewska – Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Małgorzata Celi – przedstawicielka lokalnych mediów oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     W świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich zebranych grupa
dzieci 4-5 letnich z oddziału II pod opieką wychowawczyni Anny Soleckiej, która zaprezentowała bożonarodzeniowe jasełka. W przygotowaniach pomagała również pani Anetka Zarańska.
     Mali aktorzy wcielili się w różnorodne role przynosząc nowonarodzonemu Jezuskowi dary. Pastuszkowie ofiarowali mu ser, mleko, wełnę, owoce i słodki miód. Dzieci zaśpiewały mu kolędę i podarowały cieplutkie buciki i czapeczkę. W odwiedziny do Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus przybyły również anioły, które zatańczyły dla niego „aniołowy taniec”. Trzej królowie złożyli w darze złotą koronę, kadzidło i mirrę. Maryja zaśpiewała kołysankę do snu małemu synkowi.      Śpiewane kolędy wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój. Następnie siostra zakonna Joanna Ciupa odczytała fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa. Pani Dyrektor przedszkola Małgorzata Krok w ciepłych słowach złożyła świąteczne życzenia całej społeczności i obecnym gościom. Serdeczne i świąteczne życzenia złożyła również pani Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz przedstawicielka Rady Rodziców pani Izabela Ciupak.      Na zakończenie spotkania staropolskim obyczajem wszyscy połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu.
Cała uroczystość przepełniona była spokojem, radością i wielkimi emocjami. Niejednemu zakręciła się w oku łza wzruszenia. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.
     W tym wyjątkowym dniu pod choinką na dzieci z każdego oddziału czekał świąteczny grupowy prezent ufundowany przez panią Małgorzatę Krok Dyrektor przedszkola.

image002.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image012.jpg     image013.jpg     image015.jpg

    Kolorowe kanapki - oddział V - 19.12.2017r.

     W dniu 19 grudnia 2017 r. odbyło się trzecie zajęcie z programu zdrowotnego: „Na zdrówko” którego autorkami są: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz nauczycielki, które w roku bieżącym realizują zagadnienia dotyczące zdrowia w grupie dzieci 3 i 5 letnich z oddziału V.
     
W tym dniu zajęcie było przygotowane przez panią J. Markowską podczas którego dzieci podjęły wielkie wyzwanie – same przygotowały kolorowe kanapki. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy.
     Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że przedszkolaki jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Było super!

image023.jpg     image003.jpg     image024.jpg     image020.jpg     image031.jpg     image035.jpg     image013.jpg     image016.jpg     image039.jpg

    Odwiedził nas Św. Mikołaj - 07.12.2017r.

     W dniu 7 grudnia 2017r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, gługo oczekiwany przez wszystkie dzieci - Św. Mikołaj. Uroczyście w imieniu wszystkich przedszkolaków wierszykami przywitali Św. Mikołaja przedstawiciele poszczególnych oddziałów. Z wielkim przejęciem wszystkie dzieci głośno śpiewały piosenki oraz odpowiadały na pytania zadawane przez Mikołaja. Każda grupa otrzymała od Mikołaja worek z zabawkami ufundowanymi przez panią dyrektor przedszkola - Małgorzatę Krok.
     Następnie Mikołaj odwiedził kolejno przedszkolaki w poszczególnych salach oddziałowych wręczając każdemu dziecku prezent zakupiony przez Radę Oddziałową. Pamiątką tego niezwykłego spotkania były indywidualne i grupowe zdjęcia z Mikołajem. Tegoroczną wizytę Mikołaja w naszym przedszkolu przygotowały panie Małgorzata Pawlik-Paduch i Anna Kuc.

image003.jpg     image010.jpg     image007.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    Spotkanie z intendentką (oddział V) - 05.12.2017r.

     W dniu 05. 12. 2017 r. odbyło się drugie spotkanie w ramach programu: „Na zdrówko”. Spotkanie przygotowane zostało przez panią Jolantę Markowską w oddziale V. Zajęcie uświetniła wizyta pani Małgorzaty Stachowicz – intendentki przedszkolnej. W trakcie rozmowy przedszkolaki dowiedziały się, iż to Pani Małgosia codziennie dba o świeże i zdrowe produkty dostarczane do przedszkolnej kuchni. Układa jadłospisy, które eksponowane są na tablicy przedszkolnej, aby rodzice wiedzieli co ich pociechy będą jadły na śniadanie, obiad i podwieczorek. Pani Małgosia przyniosła dzieciom super kolorowankę – zdrową marchewkę. Dzieci chętnie pokolorowały obrazek. Na zakończenie spotkania dzieci odwiedziły panie kucharki pracujące w przedszkolnej kuchni: panią Anię i panią Marysię, które przygotowują smaczne i zdrowe posiłki. Dzieci miały możliwość zobaczenia pomieszczeń kuchennych, naczyń, sprzętów elektrycznych używanych w naszej kuchni.

image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image015.jpg   image016.jpg   image022.jpg   image023.jpg   image025.jpg

    "Urządzenia elektryczne - bezpieczeństwo" (oddział I i V) - 27.11.2017r.

     Dzieci z oddziału I i V wzięły udział w zajęciu zorganizowanym przez p. Małgorzatę Pawlik- Paduch i p. Jolantę Mazur na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci w formie zagadek odgadywały i nazywały urządzenia domowe zasilane prądem. Opowiadały do czego wykorzystuje się je w gospodarstwie domowym. Nie zabrakło również zabawy ruchowej ze śpiewem pt.”Praczki'. Następnie dzieci dowiedziały się, iż niewłaściwe obchodzenie się z prądem prowadzi do wielu niebezpieczeństw. Przedszkolaki w zabawie utrwaliły numery telefonów alarmowych. Zapoznały się również ze znakiem ostrzegawczym „Uwaga urządzenie elektryczne”. W sali wskazywały i oznaczały tym znakiem źródła prądu (gniazdka). Z kolei pan konserwator zaprezentował dzieciom w prostym doświadczeniu pobór prądu z baterii przez żarówkę. Pokazał im także różne rodzaje żarówek wykorzystywanych w domu i na powietrzu. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film edukacyjny podsumowujący przekazane informacje w czasie zajęcia. Pokolorowały także znak ostrzegawczy urządzeń elektrycznych. W całym budynku przedszkola zostały sprawdzone urządzenia elektryczne oraz dokonano przeglądu technicznego całego obiektu.

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image007.jpg

    Próbna ewakuacja przeciwpożarowa - 24.11.2017r.

     W dniu 24 listopada w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu mieszczącym się przy ulicy Kościuszki 11 została przeprowadzona próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego. W ewakuacji udział wzięło 83 dzieci w wieku 3-5 lat oraz 17 pracowników.
     Celem ćwiczeń było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.
     W wyznaczonym dniu decyzje o próbnej ewakuacji przeciwpożarowej z udziałem dzieci i pracowników przedszkola podjęła Pani dyrektor Małgorzata Krok, która obserwowała jak uczestnicy ewakuacji na słowny sygnał opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie i bezpiecznie opuściły budynek. Po dotarciu wszystkich grup na plac przedszkolny odbyła się krótka pogadanka dotycząca przebiegu ewakuacji. Pani dyrektor pochwaliła wszystkie dzieci za właściwe zachowanie, spokój i opanowanie podczas całej akcji.
     Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

image003.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image019.jpg

    Wizyta w gabinecie stomatologicznym (oddział I) - 17.11.2017r.

     W dniu 17 listopada 2017r. dzieci z oddziału I pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Pawlik-Paduch odwiedziły gabinet stomatologiczno-lekarski DAN MAD w Zwoleniu, gdzie pani lekarz dentysta Ilona Gruszecka-Danielak bardzo serdecznie powitała wszystkich przedszkolaków. Maluchy z zaciekawieniem wysłuchały opowiadań w jaki sposób należy prawidłowo dbać o swoją jamę ustną. Z uwagą przyglądały się pokazowi prawidłowego szczotkowania ząbów oraz ilustracjom przedstawiającym ząbka "chorego".
Wszystkie przedszkolaki same mogły przekonać się jak przebiega wizyta u dentysty siadając na fotelu dentystycznym pacjenta.
Dzieci wyrażając swą wdzięczność za serdeczne przyjęcie oraz miłą atmosferę spotkania wręczyły pani stomatolog podziękowanie oraz upominek.
     Maluchy pełne wrażeń powróciły do przedszkola z naklejkami „Dzielnego Pacjenta” oraz próbkami pasty do zębów podarowanymi przez panią stomatolog.

image012.jpg     image017.jpg     image024.jpg     image025.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg

    Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka - 07.11.2017r.

     We wtorek 07 listopada 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się wielkie wydarzenie - Pasowanie na Przedszkolaka- przyjęcie do grona społeczności przedszkolnej nowo przybyłych dzieci, które stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. W tym roku szkolnym do grona przedszkolaków dołączyło 48 dzieci z różnych grup wiekowych. Po raz pierwszy miały one okazję zaprezentować wszystko to czego nauczyły się w przedszkolu. Dzieci w specjalnym programie artystycznym przygotowanym na tę uroczystość przez wychowawczynie p. Małgorzatę Pawlik- Paduch, p. Edytę Chołuj oraz p. Jolantę Mazur zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne.
    Rodzice z łezką w oku patrzyli na swoje pociechy, które dzielnie pokazywały wszystkim, iż w pełni zasługują ma miano „Przedszkolaka’. Tradycyjnie
dyrektor przedszkola p. Małgorzata Krok osobiście dokonała pasowania każdego dziecka „zaczarowanym lizakiem”. Na zakończenia uroczystości złożyła rodzicom gratulacje a nowo przyjętym przedszkolakom życzenia: aby ich pobyt w przedszkolu przyniósł im wiele radości i wesołej zabawy w gronie kolegów, wręczając każdej grupie pudełka z zabawkami. Wszystkie świeżo upieczone przedszkolaki w tym dniu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Miłą pamiątką tego wydarzenia były wspólne zdjęcia.


image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image009.jpg

    "Wiem co jem" zajęcia w ramach programu zdrowotnego "Na zdrówko" - 31.10.2017r.

     W dniu 31 października 2017 r. odbyło się pierwsze zajęcie z programu zdrowotnego: „Na zdrówko”. Autorkami programu są: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz nauczycielki, które w roku bieżącym realizować będą zagadnienia dotyczące zdrowia w grupie dzieci 3 i 5-letnich z oddziału V. Celem programu jest: rozwijanie nawyków higieniczno – zdrowotnych, rozwijanie nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem się całej rodziny, wzmacnianie ogólnego stanu zdrowia, stymulowanie rozwoju różnych narządów i układów, a głównie układu oddychania, krążenia i ruchowego, przełamywanie lęku przed wizytą u lekarza bądź przed zabiegami medycznymi, kształtowanie pozytywnych cech charakteru: koleżeństwa, wytrwałości, chęci niesienia pomocy osobom chorym i cierpiącym, wyrobienie u dzieci i rodziców przekonania o potrzebie dbania o estetykę domu, mieszkania, miejsca pracy, sali, przedszkola, zdobycie wiedzy i nawyków dotyczących estetyki środowiska, ochrony przyrody, utrzymania czystego powietrza.
    W czasie zajęć pt.:
„Wiem co jem” prowadzonych przez panią Jolantę Markowską dzieci dowiedziały się o produktach zdrowych oraz szkodliwychi niepożądanych w diecie nie tylko małego dziecka, ale teżi dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się, czym jest piramida żywienia, które produkty powinniśmy jeść często, a których unikać. Podkreślono również znaczenie picia wody mineralnej, jak również spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na zakończenie przedszkolaki częstowały się zdrową marchewką!

image001.jpg     image002.jpg     image008.jpg     image006.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    Wycieczka do Radomiu - 18.10.2017r.

     Dnia 18 października 2017 r. dzieci z oddziału IV i V wybrały się na wycieczkę autokarową do Radomia. Obejrzały bajkę pt. „Emotki” w kinie Helios a potem udały się do Hula Parku - „Miasteczka Hellowen”. Ozdabiały hellowenowe ciasteczka, brały udział w upiornych i zwariowanych konkurencjach – poszukiwały pająków, pokonywały tor przeszkód przez pajęczyny. Największą atrakcją był upiorny makijaż wykonany przez panie animatorki. Radość z wyjazdu była ogromna . Był to bardzo udany dzień pełen pozytywnych wrażeń.

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image011.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image020.jpg     image019.jpg

         "Nasza Pani jest kochana" - uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13.10.2017r.

     „Nasza Pani jest kochana” – to tytuł uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez dzieci 4-5 letnie z oddziału IV pod opieką p. Edyty Chołuj. Uroczystość odbyła się 13.10.2017r. podczas której dzieci z ogromnym przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki przekazując życzenia całemu personelowi za codzienną pracę , opiekę i trud włożony w ich wychowanie.
     Uwieńczeniem występu artystycznego był układ taneczny do piosenki „Ha fa na na”, który wzbudził zachwyt wśród zaproszonych gości.
W uroczystości wzięli udział: p. Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia, p. Waldemar Urbański – starosta Zwolenia, p. Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, p. Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Nowakowska – przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     Na zakończenie uroczystości wiele ciepłych słów życzyła wszystkim pracownikom p. Małgorzata Krok – dyrektor przedszkola. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście: p. Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia oraz starosta Zwolenia – p. Waldemar Urbański życząc zadowolenia z pracy jak również wielu sukcesów. Słowa uznania padły również z ust rodziców, które złożyła p. Beata Leśniewska – przedstawiciel Rady Rodziców.
     Do życzeń zostały dołączone kwiaty dla wszystkich pracowników przedszkola oraz dla zaproszonych gości. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich przedszkolaków od pana starosty.

image003.jpg     image001.jpg     image003.jpg     image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image011.jpg    image010.jpg

        Spotkanie z panią dietetyk w oddział V - 04.10.2017r.

     Nasze przedszkole podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy naszych wychowanków oraz wyrabianie prozdrowotnych nawyków. Jednym z takich działań w roku szkolnym 2017/2018 jest realizowanie programu zdrowotnego „Na zdrówko” przez panie Jolantę Markowską i Agnieszkę Piekarz. W związku z tym w dniu 4 października 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z oddziału V z panią Iwoną Sałek – pracownikiem Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” ze Zwolenia oraz panią dietetyk Joanną Sztobryn, która prowadziła zajęcia na temat: „Prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna najlepszą drogą do zdrowia”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego poświęconego żywieniu dzieci i młodzieży na Mazowszu.
     Pani dietetyk dzieciom z oddziału V, którego wychowawczynią jest pani
Jolanta Mazur w interesujący sposób poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznała z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczyła dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wspomniała również, że oprócz odpowiedniego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach otrzymując na koniec w prezencie grę edukacyjną. Dziękując za spotkanie z wielką radością wręczyły paniom zdrowe jabłuszka.

image001.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image007.jpg

     "Droga do przedszkola" - 11.09.2017r.

     Dnia 11 września dzieci z oddziału III i IV pod opieką nauczycielek Iwony Mendel i Anny Kuc odbyły wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie,
podczas której rozwijały umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz przejście przez jezdnię z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji.


           
                           
                           
           

           
           

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP