PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

     
                   
                     
                 
                     
           

ARCHIWUM NASZE WYDARZENIA 2019/2020


INDEX     ARCHIWUM     GALERIA 2019/2020


image001.jpg  image002.jpg  image012.jpg  image007.jpg  image006.jpg  image015.jpg  image026.jpg  image029.jpg

image024.jpg  image034.jpg  image033.jpg  image038.jpg  image039.jpg  image042.jpg  image043.jpg  image044.jpg

     Spotkanie pożegnalne starszaków - "Żegnamy dziś przedszkole".

      W dniu 26 czerwca 2020r. w naszych ogrodach odbyło się niecodzienne spotkanie. Najstarsze dzieci 5-letnie z grupy Skrzaty i Tygryski pożegnały się z przedszkolem.
     Dzieci uroczyście odebrały z rąk pani
dyrektor Małgorzaty Krok pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
Tak inne w swej formie, w porównaniu z poprzednimi latami, a zarazem wyjątkowe pożegnanie starszaków związane było z obowiązującym w naszym kraju stanem pandemii koronawirusa Covid-19.
     W zorganizowanym spotkaniu uczestniczyli: rodzice dzieci 5-letnich, wychowawcy grup, nauczyciele oraz pracownicy obsługi pracujący w grupach Skrzaty oraz Tygryski.
Spotkanie rozpoczęło się od ciepłych i serdecznych słów powitania wszystkich obecnych przez p. dyrektor Małgorzatę Krok, która przedstawiła cel tego wyjątkowego wydarzenia.
     Następnie
p. Małgorzata Pawlik-Paduch – wychowawczyni Skrzatów oraz p. Jolanta Markowska – wychowawczyni Tygrysków przedstawiły podsumowania pracy z dziećmi w swoich grupach, przypominając najważniejsze wydarzenia, uroczystości, konkursy oraz przeprowadzone działania z ostatnich lat.
Wychowawczynie bardzo serdecznie podziękowały za współpracę swoim Radom Oddziałowym, za zaangażowanie w życie grupy i przedszkola wszystkim rodzicom, również pomoc w zdalnej edukacji. Podziękowały dzieciom, nauczycielom oraz pracownikom obsługi pracującym w grupach. Życzyły dzieciom sukcesów w nauce oraz udanych wakacji.
     W trakcie spotkania przedszkolaki po raz ostatni, razem pięknie wyrecytowały przygotowany okolicznościowy wiersz oraz zaśpiewały piosenkę pt. „Żegnamy dziś przedszkole” po czym z dumą, radością, a czasem z łezką w oku uświadamiając sobie, że to ostatni dzień w przedszkolu odbierały z rąk pani dyrektor swoje pamiątki.
     Na zakończenie pani dyrektor Małgorzata Krok podziękowała dzieciom, rodzicom, wychowawczyniom, nauczycielom i pracownikom przedszkola za całoroczny trud i wysiłek. Życzyła, aby te nadchodzące wakacje były przede wszystkim bezpieczne, spędzone w zdrowiu, aby dały możliwość zrealizowania wakacyjnych planów. Dzieciom, życzyła powodzenia w szkole i samych sukcesów w nauce.
     Na koniec spotkania zabrała głos przedstawicielka
Rady Rodziców p. Ilona Potucha dziękując w imieniu rodziców za współpracę, trud, poświęcony czas i wychowanie dzieci. Życząc, wszystkim pracownikom przedszkola udanego i zasłużonego wypoczynku, złożyła kwiaty na ręce pani dyrektor przedszkola.
Całe spotkanie odbyło się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i według obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W trakcie spotkania były wykonywane pamiątkowe zdjęcia.

image001.jpg

     SPRAWOZDANIE Z AKCJI "GÓRA GROSZA" 2019/2020r.

      W dniach od 25 listopada do 2 grudnia 2020r. odbyła się w naszym przedszkolu wielka zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem (jak co roku) jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
     Wychowankowie naszego przedszkola nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. W ten sposób wsparli oni Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogli swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych. Najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Po zakończeniu akcji przyszła pora na podliczenie wszystkich pieniędzy wrzuconych na przestrzeni tego czasu do puszek. Łączna suma to
454,95 zł.
Grupa Pszczółki – 40,81 zł
Grupa Biedronki – 56,34 zł
Grupa Motylki – 122,28 zł
Grupa Tygryski – 149,80 zł
Grupa Skrzaty – 85,72 zł
Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. /Małgorzata Siewierska/

image001.jpg image003.jpg image007.jpg image011.jpg image040.jpg image042.jpg image036.jpg image043.jpg image048.jpg image065.jpg image066.jpg

   Bal karnawałowy w naszym przedszkolu - 05.02.2020r.

      W środę 5 lutego, w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z balem karnawałowym. Dolny hol wyglądał bajecznie i kolorowo, przystrojony kolorowymi dekoracjami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Niezliczone księżniczki, czarownice, kowboje, policjanci, wróżki, żabki, biedronki, motylki, kotki, myszki, piraci a także inne postacie z kreskówek w tym dniu opanowały nasze przedszkole. Do prowadzenia balu zaprosiliśmy wodzireja który zachęcał wszystkie dzieci do tańca w rytmie dziecięcych przebojów. Przy proponowanej muzyce nikt nie mógł się nudzić i narzekać, a dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się wyśmienicie. Dodatkową atrakcją balu było zrobienie pamiątkowych zdjęć grupowych i indywidualnych. Na zakończenie zabawy wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę. Zabawa karnawałowa umożliwiła dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze a wspólna zabawa  przyniosła wiele radości wszystkim uczestnikom balu. To wydarzenie na zawsze zapisze się w pamięci przedszkolaków. Z niecierpliwością czekamy na kolejny bal… To już za rok!

image047.jpg image038.jpg image001.jpg image002.jpg image018.jpg image026.jpg image054.jpg image057.jpg image071.jpg image073.jpg

    Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszym przedszkolu - 16-24.01.2020r.

     Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszym przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. To dni uśmiechów, wzruszeń i radości.
     W dniu
16.01.2020r. w grupie dzieci „Tygryski” w wyjątkowej atmosferze odbyło się spotkanie babć i dziadków z okazji ich święta. Dzieci 4-5 letnie pod opieką p. Jolanty Markowskiej i p. Marty Baśkiewicz przedstawiły swoim dziadkom jasełka bożonarodzeniowe „Bóg się rodzi” wzbogacone przepięknym tańcem śnieżynek do utworu „W ubogiej stajence”. W ten szczególny sposób okazały swoim bliskim szacunek oraz podziękowanie za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersz, tańczyły, śpiewały kolędy i pastorałki. Występ dzieci wywołał u dziadków ogromną radość oraz wzruszenie. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły dziadkom pamiątkowe zdjęcie w ramce.
     W dniu
21 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka  w grupie Biedronek. Czterolatki z wielkim przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki licznie przybyłym gościom. Gorące życzenia, wspólna zabawa przy muzyce tanecznej oraz własnoręcznie wykonane upominki zostaną na długo we wspomnieniach. Na zakończenie uroczystości serdeczne życzenia złożyły nauczycielki: Agnieszka Piekarz i Małgorzata Siewierska oraz dyrektor przedszkola – Małgorzata Krok. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji: Katarzyna Cieślik oraz Stanisław Sochaj, którzy rozmawiali z seniorami na temat bezpieczeństwa. Podczas spotkania policjanci omówili bezpieczne zachowania w domu, na ulicy, w sklepie. Przestrzegali jak nie wpaść w sieć oszustów i nie dać się oszukać na wnuczka, policjanta, księdza.
    
 „Babcia z dziadziusiem dziś świętują” to tytuł uroczystości, która odbyła się w grupie „Motylków” dnia 22 stycznia 2020r. pod opieką wychowawcy Anny Kuc. Dzieci 3 i 4 letnie wierszykami, piosenkami i tańcami uświetniły te wyjątkowe święta. W pracy i życiu naszego przedszkola ważną rolę odgrywają spotkania dzieci z okazji obchodów świat rodzinnych. Jednym z nich jest dzień Babci i Dziadka. Ogromna rola dziadków i miłość jaką darzą oni swoich wnuków jest tak duża, że nie możemy o nich zapomnieć w codziennym życiu. Uroczystość ta była ważnym wydarzeniem i przeżyciem dla dzieci i ich dziadków. Na twarzach, których widać było łzy i szczęście. Dzieci starały się wystąpić jak najlepiej, aby uszczęśliwić przybyłych gości. Wręczanie pamiątkowych laurek i składanie życzeń uwieńczyło to spotkanie. Do życzeń dołączyła się pani Małgorzata Krok dyrektor przedszkola oraz wychowawczyni. Chwile razem spędzone z dziadkami dla dzieci jak i dla osób pracujących w tej grupie są niezapomniane, mobilizujące do dalszej pracy.
    
 „Kochamy Was całym sercem” - pod takim tytułem w dniu 23 stycznia 2020r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie Pszczółek. Najmłodsze przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni Iwony Mendel przygotowały dla swoich gorąco wyczekiwanych gości repertuar pełen wierszy, piosenek i tanecznych pląsów przy muzyce. Podekscytowane przedszkolaki starały się jak najlepiej zaprezentować swoje role, a dumni dziadkowie i wzruszone babcie długo oklaskiwali swoje pociechy. Gorące życzenia przekazała również wszystkim zaproszonym gościom pani Dyrektor - Małgorzata Krok. Na pamiątkę uroczystości wnuczęta wręczyły dziadkom serduszka - laurki z pięknymi życzeniami i odciskami swoich rączek. Uwieńczeniem spotkania był wspólny taniec wnucząt, babć i dziadziusiów.
     
"Życzenia dla Babci i Dziadka"- to tytuł uroczystości, która odbyła się w dniu 24 stycznia 2020r. w grupie Skrzaty dzieci 5-letnich pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch. Dzieci przygotowały dla swoich babć i dziadków okolicznościowe wiersze i ułożyły je w piękny koncert życzeń. Z wielkim przejęciem mówiły za co dziękują i za co kochają swoich dziadków. Recytacja wierszy przepleciona była śpiewem piosenek i wesołą zabawą ruchową. Na zakończenie składanych przez wnuczęta życzeń, serdeczne słowa zebranym gościom przekazała pani Małgorzata Krok dyrektor przedszkola, a dzieci wręczyły ukochanym dziadkom samodzielnie przygotowane laurki. Uwieńczeniem były wspólne pamiątkowe rodzinne zdjęcia.

image001.jpg image004.jpg image006.jpg image010.jpg image013.jpg image020.jpg image023.jpg image025.jpg image029.jpg image030.jpg image035.jpg

    "Bóg się rodzi" uroczystość wigilijna w naszym przedszkolu - 20.12.2019r.

     „Bóg się rodzi” – taki tytuł nosi przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci cztero i pięcioletnich z grupy Tygryski, które odbyło się w dniu 20 grudnia 2019r. w naszym przedszkolu. W uroczystości udział wzięli: dzieci, pracownicy przedszkola, licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Dyrektor przedszkola pani Małgorzata Krok serdecznie powitała wszystkich uczestników wyjątkowego spotkania. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Pan Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia, p. Grzegorz Molendowski – z-ca burmistrza Zwolenia, p. Natalia- Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, p. Izabela Młyńska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Katarzyna Madejska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, p. Elżbieta Nowakowska – przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, p. Anna Orłowska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, ks. Zbigniew Kowalczyk – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, p. Małgorzata Celi – przedstawiciel lokalnych mediów oraz Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
     Wszyscy zebrani z uwagą obejrzeli występ małych przedszkolaków, którzy pod kierunkiem wychowawczyni
p. Jolanty Markowskiej z wielkim zaangażowaniem wypowiadali swoje role. Wiersze przeplatane były kolędami i pastorałkami świątecznymi, jak również przepięknym tańcem śnieżynek do utworu „W ubogiej stajence”. W przygotowaniach do uroczystości pomagała p. Anna Solecka i p. Marta Baśkiewicz.
     Po części artystycznej ksiądz Zbigniew Kowalczyk odczytał Słowo Boże, poprowadził modlitwę, jak również złożył świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom wigilijnego spotkania błogosławiąc dzieci i dorosłych. Przekazał słodki poczęstunek od proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Pan burmistrz Arkadiusz Sulima w imieniu swoim oraz przedstawicieli placówek oświatowych złożył serdeczne życzenia zarówno dzieciom, pracownikom przedszkola oraz rodzicom gratulując wspaniałych i zdolnych dzieci. Do życzeń dołączył również p. Bartosz Iwański –przedstawiciel Rady Rodziców PP Nr 1 w Zwoleniu, który życzył wszystkim zdrowych, radosnych i spokojnych świąt.
     Zaproszeni goście otrzymali świąteczne choinki z piernika ufundowane przez państwa Anetę i Tomasza Makuch. Na zakończenie spotkania wszyscy połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu. Serdecznie dziękuję p. Grzegorzowi Brzózek za wykonanie przepięknych zdjęć z uroczystości oraz rodzicom dzieci z grupy Tygryski za pomoc w przygotowaniu występu.

image001.jpg  image007.jpg  image006.jpg  image009.jpg  image016.jpg  image024.jpg  image026.jpg  image030.jpg

    "Świąteczna choinka" - 12.12.2019r.

     W czwartek 12 grudnia 2019r dzieci trzy i czterolatki z grupy „Motylki” wraz z wychowawczynią Anną Kuc zaprosiły swoje mamusie na zajęcia kreatywne. W zajęciach uczestniczyła również pani Małgorzata Krok dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. Podczas spotkania mamy oraz dzieci z przyniesionych przez siebie materiałów wykonywały ozdoby choinkowe. Wychowawczyni zapoznała z „Legendą o choince” według J. Dymkowskiej. Celami jakie przyświecały temu spotkaniu było zapoznanie z rodzinną tradycją ubierania choinki bożonarodzeniowej oraz umiejętności współpracy rodziców z dziećmi i między sobą. Po wykonaniu przepięknych ozdób wspólnie udekorowano choinkę, a następnie dzieci przy rozświetlonym drzewku zaśpiewały piosenki pt. „Choinka” oraz „Mikołaj ma trudne zadanie”. Następnie dzieci zaprosiły wszystkich na poczęstunek. Każdy mógł skosztować ciasteczek jabłkowo-cynamonowych wykonanych przez dzieci. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Ozdobiona choinka prezentuje się na przedszkolnym holu.

image005.jpg  image007.jpg  image014.jpg  image017.jpg  image018.jpg  image019.jpg  image023.jpg  image024.jpg

    Mikołajki - 05.12.2019r.

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”

     
5 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty, wraz z nim do przedszkola przyszły Śnieżynki. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
     Po spotkaniu z Mikołajem wszystkie dzieci obejrzały bajkę pt. „Jak bałwanek Franek utarł nosa Królowej Śniegu” w wykonaniu artystów teatru „Magik” z Białegostoku.
/Anna Kuc, Małgorzata Siewierska/

image001.jpg   image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image008.jpg   image009.jpg   image010.jpg

     Wycieczka dzieci z grupy Biedronek do Poradni D - 28.11.2019r.

     W czwartkowe przedpołudnie przedszkolaki z grupy Biedronki pod opieką pań: Agnieszki Piekarz oraz Małgorzaty Siewierskiej udały się na wycieczkę do Paradni D. Jednym z celów wycieczki było zapoznanie z pracą osób tam pracujących oraz realizacja zadań dotyczących profilaktyki zdrowia.      Dzieci bardzo serdecznie zostały powitane przez pana Kierownika Przychodni – Leszka Grandosa oraz panie pielęgniarki: Małgorzatę Cywkę i Agnieszkę Dec. Czterolatki nie tylko uważnie wysłuchały  o czym mówi pan doktor, ale również zwiedziły pomieszczenia przychodni (część dla zdrowych dzieci) i zostały zważone oraz zmierzone. Przedszkolaki odpowiadały na pytania oraz dzieliły się uwagami, że przychodzą do przychodni z rodzicami, gdy są chore lub na szczepienia. W trakcie wizyty dołączyła również pani doktor Urszula Wolska – Drążkiewicz, która na ręce pani Agnieszki przekazała dzieciom upominki. Ponadto każde dziecko otrzymało od pana Grandosa Dyplom Dzielnego Pacjenta oraz kolorowanki.

image001.jpg image002.jpg image006.jpg image009.jpg image012.jpg image034.jpg image032.jpg image025.jpg image036.jpg image039.jpg image041.jpg

     "Wróżby i zabawy andrzejkowe" - spotkanie dzieci i rodziców w grupie "Pszczółek" - 27.11.2019r.

     Tradycyjnie, pod koniec listopada, za sprawą pani Iwony Mendel nasze najmłodsze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. W to wyjątkowe popołudnie, w niecodziennej i tajemniczej scenerii sali dzieciom towarzyszyli rodzice i starsze rodzeństwo.Wspólna, radosna zabawa, pełna wróżb i czarów, przeplatana pląsami przy muzyce integrowała małych i dużych uczestników spotkania.
     Maluchy odkrywały swoją przyszłość uczestnicząc we wróżbach z butami, talerzykami sercami i cukierkami. Poznawały tajemnice przyszłości łowiąc losy na wędkę i przelewając wspólnie z rodzicami wosk przez klucz. Dorośli ochoczo wrzucali grosik do „studni życzeń”, pisali życzenia rodzinne na listkach i zawieszali je na wiśniowych gałązkach, losowali życiowe sentencje.
    Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na odpoczyneki wspólny podwieczorek. Rodzice zadbali by w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło przedszkolakom ulubionych owoców, przekąsek i słodyczy. Dodatkową atrakcją dla dzieci były brokatowe tatuaże, które wykonała „Pszczółkom” mamusia Rozalki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za wkład i zaangażowanie w przygotowanie tego miłego spotkania.

image002.jpg   image006.jpg   image009.jpg   image013.jpg   image017.jpg   image019.jpg   image031.jpg   image038.jpg   image040.jpg

     "Dzień Pluszowego Misia" w grupie Bierdonek - 25.11.2019r.

     25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień Pluszowego Misia. W tym roku w obchody włączyły się dzieci z grupy Biedronki, które przyniosły swoje ulubione pluszaki.  Dzieci od samego rana wspólnie  z panią Agnieszką, Małgosią  i Edytką  uczestniczyły w zabawach, śpiewach, tańcach, których głównym bohaterem był Pluszowy Miś. Przedszkolaki wykonały również swojego misia z gąbek, rozwiązywały zagadki słowne, układały misiowe puzzle, kolorowały obrazki a także poznały historię maskotki.
     Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
     Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik  „Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał  „Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek. To był bardzo miły dzień dla wszystkich dzieci: tych małych i „troszeczkę większych”.

image002.jpg     image004.jpg     image009.jpg     image015.jpg     image016.jpg     image017.jpg     image025.jpg

     "Dzień Pluszowego Misia" w grupie Pszczółek - 25.11.2019r.

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

     W poniedziałek 25 listopada dzieci z grupy „Pszczółki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym misiem. Duże i małe, brązowe, białe i kolorowepluszakiwypełniły przedszkolną salę, która w tym dniu zamieniła się w „Krainę Pluszowego Misia”. Każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Dzieci z entuzjazmem opowiadały o swych zabawkach, słuchały wierszy nawiązujących do tematyki, zapoznały się z historią święta, przytulały i przeliczały misie, ubierały w zimowe ubranka, śpiewały o nich piosenki, przygotowały dla misiów podwieczorek, a nawet zaprosiły do wspólnych pląsów przy muzyce. Dla swoich ulubionych maskotek z ochotą wykonały urodzinowy prezent – pracę plastyczną pt. „Mój przyjaciel – miś”. Przedszkolny dzień był pełen wrażeń, a spędzony z własnym misiem okazał się dla maluchów źródłem niezwykłych przeżyć i emocji.

image005.jpg  image002.jpg  image001.jpg  image003.jpg  image004.jpg  image006.jpg

     Nasz udział w II Zwoleńskim Konkursie "Teatr Jednego Wiersza" - 21.11.2019r.

     Dnia 21 listopada 2019r. przedszkolak z grupy "Motylki" Adam Krawiec wziął udział w II Zwoleńskim Konkursie "Teatr Jednego Wiersza". Przygotowany przez wychowawczynię Annę Kuc wystąpił z teatralną prezentacją wiersza Jana Kazimierza Siwka "Pan Dodek".

image003.jpg   image007.jpg   image010.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image019.jpg

     „Chcemy mieć zdrowe ząbki” – spotkanie ze stomatologiem i higienistką w grupie „Pszczółek” 19.11.2019r.

     We wtorek do najmłodszych przedszkolaków przybyli z wizytą niecodzienni goście. Na zaproszenie wychowawczyni – pani Iwony Mendel, grupę „Pszczółki” odwiedził pan Przemysław Czubaka – lekarz stomatolog oraz pani Aneta Borzęcka – higienistka Poradni Stomatologicznej CortenMedic w Zwoleniu. Pan doktor opowiedział dzieciom, jak należy dbać o zęby mleczne aby były mocne i zdrowe, zaś na specjalnym modelu pokazał właściwy sposób dokładnego szczotkowania ich po każdym posiłku. Trzylatki z uwagą słuchały rad i wskazówek dotyczących nie tylko mycia zębów, ale również higieny całej jamy ustnej. Dzieci z zainteresowanie oglądały wybrane narzędzia dentystyczne, a także model szczęki przy pomocy specjalnych lusterek. Pani higienistka zachęciła maluchów do spożywania produktów mlecznych oraz twardych warzyw i owoców, mających wpływ na prawidłowy rozwój zębów. Ostrzegła również przedszkolaków przed jedzeniem zbyt wielu słodyczy, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i naklejki oraz zaproszenie do odwiedzenia pana doktora i pani higienistki w gabinecie stomatologicznym CortenMedic.
     Mamy nadzieję, że spotkanie z lekarzem stomatologiem i higienistkąna długo zostanie w pamięci małych przedszkolaków, a rozpoczynające się w przedszkolu działania z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej będą dla dzieci przyjemnością i zabawą, nie zaś przykrym obowiązkiem.

image044.jpg  image045.jpg  image012.jpg  image007.jpg  image013.jpg  image048.jpg  image049.jpg  image053.jpg  image016.jpg

image019.jpg  image018.jpg  image022.jpg  image020.jpg  image021.jpg  image038.jpg  image036.jpg  image041.jpg  image042.jpg

     Nasz udział w akcji MEN "Szkoła do hymnu" - 08.11.2019r.

     8 listopada 2019r. o godz. 11.11 dzieci oraz pracownicy Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu” odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w przededniu 101 rocznicy Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    Podczas uroczystości przygotowanej przez nauczycielki Annę Kuc i Agnieszkę Piekarz dzieci zapoznały się z historycznymi wydarzeniami z 1918r. , a także utrwaliły nazwy symboli narodowych. Na zakończenie symbolicznym zapaleniem znicza i minutą ciszy uczcili pamięć o tych, którzy walcząc oddali życie dla naszej wolności i niepodległości.
     W dniach
12 i 13 listopada dzieci z grupy Tygryski i Skrzaty pod opieką nauczycielek Anny Soleckiej i Małgorzaty Pawlik-Paduch zapaliły znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w naszym mieście.

image002.jpg   image003.jpg   image005.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image016.jpg   image019.jpg   image020.jpg   image022.jpg   image051.jpg   image028.jpg   image054.jpg   image058.jpg   image060.jpg   image029.jpg   image037.jpg   image038.jpg   image040.jpg   image042.jpg   image049.jpg

     Radośnie i dumnie obchodzimy Święto Niepodległości w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu - 07.11.2019r.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…
Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli.”

                                                                                                                                                        
Jan Sariusz Zamoyski

     W dniu 7 listopada 2019r. grupa Skrzaty uczestniczyła w spotkaniu z dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu panią Ewą Kulińską. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań przedszkolaków literaturą dziecięcą o tematyce patriotycznej. Spotkanie poprzedził cykl zajęć podczas, których dzieci poznały symbole narodowe, nabywały świadomości przynależności do narodu polskiego, uczyły się wierszy i piosenek o Ojczyźnie oraz zdobywały wiedzę na temat znaczenia Święta Niepodległości. Podczas spotkania wysłuchały legendę o Lechu, Czechu i Rusie, która w sposób prosty i zrozumiały przybliżyła im historię powstawania państwa polskiego oraz jego pierwszej stolicy Gniezna. Z dużym zainteresowaniem oglądały przyniesione przez panią dyrektor, bogato ilustrowane książki związane z historią narodu polskiego. Obszerna literatura dziecięca pozwoliła rozbudzać zainteresowanie książką, która opowiada o Polsce i o jej dziejach.
     Podczas spotkania pani dyrektor biblioteki wyróżniła te dzieci z grupy Skrzaty, które biorą udział w
projekcie „Z książką na start” . Mali czytelnicy biblioteki do których należą: Maja Czapka, Lena Czerniak, Miłosz Gwiazda, Nikola Markiewicz, Maja Nędzi, Michał Pawlak, Oliwia Rakoczy, Marta Stępień oraz Julia Wawrzak otrzymali w nagrodę książkę. Wszystkie dzieci z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zostały obdarowane przez panią dyrektor biblioteki biało-czerwoną chorągiewkę, balonem w kolorze naszych barwach narodowych (biały lub czerwony), obrazkiem do kolorowania przedstawiającym symbole narodowe. Dodatkową atrakcją dla dzieci były słodycze oraz zakładka do książki która przypomniała małym czytelnikom o konieczności szanowania książek.

„ Wszystko tobie ukochana ziemio
nasze myśli wciąż przy tobie są”

     Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu w dniu 7 listopada br. była uroczystość patriotyczna „Kocham Cię Polsko”. Tę niecodzienną uroczystość przygotowały z grupą Skrzaty nauczycielki Anna Tadej i Małgorzata Pawlik-Paduch. W uroczystości wzięła udział dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu pani Ewa Kulińska, dyrektor przedszkola pani Małgorzata Krok, pracownicy przedszkola oraz przedszkolaki. Uroczystość patriotyczną wypełniła recytacja okolicznościowych wierszy, śpiew piosenek wyrażających przywiązanie do symboli narodowych i ojczystej ziemi oraz celebrujących, zbliżające się Święto 11 Listopada. Dzieci entuzjastycznie wyraziły miłość do Ojczyzny, radość i dumę z przynależności do narodu polskiego. Wymowę wyrażanych treści znakomicie podkreślała oprawa muzyczna uroczystości oraz piękna dekoracja. Kulminacyjnym punktem patriotycznego spotkania było odśpiewanie godnie i donośnie przez wszystkich uczestników czterozwrotkowego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Przygotowana uroczystość była dużym przeżyciem zarówno dla występujących Skrzatów jak i całej dziecięcej widowni. Prowadząca uroczystość nauczycielka zaprosiła wszystkich przedszkolaków do aktywnego przeżywania słuchanych treści. Słowa „Kocham Cię Polsko” powtarzane były wielokrotnie z dumą i radością. Najmłodsze pokolenie Polaków otrzymało piękną lekcję patriotyzmu, która przybliżyła im rozumienie trudnego słowa – niepodległość, pozwoliła zaszczepić miłość do rodzinnego kraju oraz zrozumieć że kochać i pracować dla Ojczyzny trzeba każdego dnia poprzez zgodną zabawę, naukę oraz dobre zachowanie.
     W godzinach popołudniowych
w uroczystości „Kocham Cię Polsko” uczestniczyli rodzice Skrzatów. Dzieci wraz z najbliższymi godnie uczciły zbliżające się Święto Niepodległości. Na zakończenie uroczystości nauczycielki wręczyły dzieciom balony w barwach narodowych ufundowane przez dyrektor przedszkola Małgorzatę Krok.

image001.jpg image004.jpg image013.jpg image010.jpg image012.jpg image014.jpg image022.jpg image025.jpg image043.jpg image044.jpg image045.jpg

     PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 2019 - 31.10.2019r.

     „Pasowanie na przedszkolaka” to bardzo ważne wydarzenie w życiu dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale również sprawdzian umiejętności nabywanych każdego dnia pod bacznym okiem swoich wychowawczyń – Iwony Mendel, Anny Kuc i Jolanty Markowskiej. „Pszczółki”,, „Motylki” i „Tygryski” cierpliwie uczestniczyły we wspólnych próbach i z entuzjazmem przygotowywały występ, wiedząc, że w tym szczególnym dniu gościć będą w przedszkolu swoich najbliższych.
Dzieci zaprezentowały wiersze i zaśpiewały piosenki, wykonały test umiejętności i z niezwykłym przejęciem złożyły przyrzeczenie.Teraz pani
dyrektor Małgorzata Krokz pomocą zaczarowanej kredki mogła dokonać uroczystego pasowania.
     Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały wspaniałe, kolorowe dyplomy i pokrzepiające musy owocowe. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu.

image001.jpg  image005.jpg  image006.jpg  image008.jpg  image011.jpg  image014.jpg  image016.jpg  image017.jpg  image018.jpg

     Biedronki w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu - 30.10.2019r.

   W dniu 30 października czterolatki z grupy „Biedronki” pod opieką wychowawczyni Agnieszki Piekarz odwiedziły Urząd Miejski w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą osób pracujących w instytucji oraz nauka właściwych zachowań w miejscach użyteczności publicznej. O pracy Burmistrza, Rady Miejskiej i pracowników urzędu opowiadali: zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski  i Sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj. Przedszkolaki nie tylko miały przyjemność zobaczyć salę narad czy salę ślubów, ale również mogły zrobić sobie pamiątkową fotografię w fotelu Burmistrza Zwolenia. Miłą niespodzianką dla dzieci były słodkie upominki oraz odblaskowe torby z napisem Zwoleń.

image001.jpg  image005.jpg  image009.jpg  image010.jpg  image014.jpg  image016.jpg  image019.jpg  image022.jpg  image023.jpg  image024.jpg

     "Święto Dyni" w Biedronkach - 30.10.2019r.

     Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ustanowić "Święto Dyni" . W grupie „Biedronek” takie święto obchodziliśmy w środę 30 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej polsko-angielskiej grządce.
     Naszą „imprezkę” rozpoczęliśmy od piosenki
„Hello, Hello How are you?”, następnie dzieci ustawiły się w pociąg, który w ciągu całego zajęcia zatrzymywał się na kilku stacjach (station), na każdej z nich czekało zadanie do wykonania. Dzieci otrzymały specjalne paszporty „Pumkin’s Day Passport”, do których zbierały naklejki-nagrody za każdą konkurencję. Ponieważ chodziło o dobrą zabawę, wszystkie dzieci oraz rodzice zdobyli nagrody!!!
Stacja 1 to był Dark forest (sleeping witch) Zabawa w „Śpiącą Czarownicę”, która przetrzymuje cenne dla dzieci rzeczy –naklejki do paszportu. Czarownica zasypia, a dzieci miały za zadanie podkraść się do niej tak cicho, by ich nie usłyszała. Stacja 2. Haunted house / Nawiedzony dom Dzieci rzucały kostką i losowały przygotowane obrazki, jeżeli poprawnie odpowiedziały nazwę danej postaci, mogły umieścić ją w „nawiedzonym” domu. Stacja 3. Deep river (a green monser) oraz przejście przez bagno. W tej zabawie bezkonkurencyjni okazali się rodzice. Stacja 4. Pumpkin patch (pumpkin – Jack O’Lantern)- Dyniowa ścieżka. W sali zostały ukryte dynie, następnie dzieci wyruszyły na ich poszukiwanie. Kiedy już wszystkie dynie zostały odnalezione, wspólnie obejrzeliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę "Five little pumkins". Stacja 5. To była zabawa muzyczna z piosenką "Knock, knock trick or treat" oraz wcielanie się w postaci halloweenowe. Dzieci rzucały kostką i wykonywały wylosowane zadania. Stacja 6. Najtrudniejsza konkurencja i najfajniejsza „Wyławianie jabłek z wody” oczywiście bez użycia rąk ponadto wszystkie dzieci miały szansę ugryźć ciastko wiszące na sznurku również bez użycia rąk. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy piosenkę o dyni, nie zabrakło również poczęstunku złożonego z pestek dyni.
     Na zakończenie rodzice wraz z dziećmi wspólnie udekorowali dynie, które dla całej grupy Biedronek przywiózł tata Jasia. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz małą niespodziankę. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy co widać na zdjęciach poniżej.


image001.jpg     image003.jpg    image005.jpg     image007.jpg     image009.jpg

   "Rodzice czytają dzieciom" - cykliczne spotkania w grupie "Pszczółek" - 30.10.2019r.

„Czytać książki – każdy może, wyobraźni dopomoże”

     W październikowe środy, w grupie Pszczółek odbywały się cotygodniowe spotkania czytelnicze zorganizowane pod kierunkiem wychowawcy – pani Iwony Mendel. W pięciu spotkaniach udział wzięło dziewięć mam i jedna babcia. Chętni do współpracy dorośli odwiedzali przedszkole przynosząc ze sobą specjalnie dobrane, bogato ilustrowane książeczki. Najmłodsze przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały zapowiedzianych gości, by następnie z uwagą słuchać wesołych wierszyków o zwierzątkach czy krótkich opowiadań o przygodach swoich rówieśników. Z uwagi na zbliżające się święto narodowe nie zabrakło również literatury o tematyce patriotycznej.
     Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci jest jednym z ważniejszych zadań edukacyjnych zarówno przedszkola, jak i domu rodzinnego. Kontakt z literaturą dziecięcą sprzyja rozwijaniu procesów poznawczych i kształtowaniu postaw emocjonalno-społecznych, natomiast głośne czytanie może być bardzo dobrą formą kontaktu z maluchem i przydatną metodą wychowawczą.

Serdecznie dziękujemy mamusiom i babci, które z zaangażowaniem włączyły się do tej współpracy.

image001.jpg image023.jpg image003.jpg image036.jpg image021.jpg image020.jpg image006.jpg image014.jpg image029.jpg image031.jpg image026.jpg

    Udział przedszkolaków w akcji MEN "Szkoła pamięta" - 25.10.2019r.

     Na przełomie października i listopada w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i tej lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem naszego szacunku dla ich życia i dokonań. Dlatego też nasze przedszkole 25 października 2019r. przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” - akcji pielęgnującej pamięć o naszej historii. 
     W ramach akcji "Szkoła pamięta" 25 października
Pszczółki – dzieci 3-letnie pod opieką p. Iwony Mendel oraz Tygryski – dzieci 4-5-letnie pod opieką p. Anny Soleckiej wybrały się na wycieczkę na cmentarz parafialny. Dzieci odwiedziły mogiły poległych w walce o wolność żołnierzy I i II wojny światowej, Pomnik Żołnierzy Niezłomnych oraz grób zmarłej nauczycielki naszego przedszkola p. Jolanty Mazur.
    
 25 października Skrzaty – dzieci 5-letnie pod opieką p. Małgorzaty Pawlik-Paduch, 28 października Biedronki – dzieci 4-letnie pod opieką p. Edyty Chołuj oraz 30 października Motylki – dzieci 3-4-letnie pod opieką p. Anny Kuc odwiedziły lokalne miejsca pamięci w naszym mieście oraz poznały krótką ich historię. Przedszkolaki upamiętniły także tych, którzy walczyli o naszą ojczyznę zapalając znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej: Pomnik - Ściana Straceń, Krzyż Katyński, i Tablicę SMOLEŃSK, Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik Majora Hubala.
     Dzieci zobaczyły również najważniejsze budynki w naszej miejscowości: ratusz miejski oraz budynek starostwa powiatowego, wskazywały i nazywały znajdujące się na nich symbole narodowe oraz herb Zwolenia. W miejskim parku zobaczyły Pomnik Mistrza Jana, fotel renesansowy, posąg Urszulki oraz tabliczki z fraszkami Jana Kochanowskiego, jednymi z najbardziej charakterystycznych zabytków naszego miasta.
     
Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom naszych przedszkolaków za zaangażowanie w akcję przez dostarczenie zniczy.

image001.jpg   image002.jpg   image005.jpg   image008.jpg   image009.jpg   image011.jpg   image014.jpg

    Zajęcia sportowe w Biedronkach - 25.10.2019r.

     Zdrowie dziecka jest podstawowym warunkiem jego prawidłowego rozwoju. Dobry stan zdrowia przedszkolaka gwarantuje dobre samopoczucie, większą odporność organizmu a także ułatwia zabawę i naukę. Wiek przedszkolny to okres, w którym kształtują się postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Utrwalone w dzieciństwie przyzwyczajenia i nawyki decydują o późniejszym stylu życia, dlatego edukacja prozdrowotna pełni bardzo ważną rolę w procesie wychowania małego dziecka.
     W dniu
25 października w grupie „Biedronek” odbyły się zajęcia sportowe z programu zdrowotnego: „Na zdrówko”. Autorkami programu są: Edyta Chołuj, Jolanta Markowska oraz Agnieszka Piekarz. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na ich zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. W czasie zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że sport to dobra zabawa, współpraca w drużynie oraz poznały zasadę zdrowej rywalizacji sportowej.

image001.jpg   image002.jpg   image005.jpg   image007.jpg   image009.jpg   image011.jpg   image012.jpg   image016.jpg   image019.jpg   image020.jpg

    Tygryski i Skrzaty zwiedzają Publiczną Szkołę Podstawową im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu - 16.10.2019r.

     W środę 16 październkia br. dzieci najstarszych grup Tygryski oraz Skrzaty pod opieką swoich wychowawczyń p. Jolanty Markowskiej oraz p. Małgorzaty Pawlik-Paduch wybrały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełly w Zwoleniu. Celem wizyty w szkole było zapoznanie dzieci z budynkiem i atmosferą pracy w szkole. Na początku trochę nieśmiało, ale z dużym zaciekawieniem przedszkolaki przyglądały się zarówno spotkanym pracownikom szkoły, jak i poszczególnym zwiedzanym pomieszczeniom. Dzieci odwiedziły m.in. szkolną bibliotekę, gdzie bardzo serdecznie zostały powitane przez panią bibliotekarkę i z wielkim zaciekawieniem wysłuchały informacji o tym miejscu. Następnie zobaczyły gabinet pani pielęgniarki, pokój nauczycielski, małą i dużą świetlicę ze stołówką szkolną. Ogromne wrażenie wywołał u przedszkolaków usłyszany na przerwie dzwonek lekcyjny. Przedszkolaki odwiedziły również sale lekcyjne, gdzie przy okazji mogły zobaczyć, jak w czasie lekcji pracują ich starsi koledzy i koleżanki z klasy czwartej oraz klasy zerowej. Miłą niespodzianką było spotkanie się dzieci z tegorocznymi absolwentami naszego przedszkola. Dzieci opuszczając szkołę obiecały, że chętnie do niej powrócą i pełne wrażeń udały się w drogę powrotną do przedszkola.

image001.jpg image003.jpg image005.jpg image008.jpg image013.jpg image019.jpg image021.jpg image025.jpg image026.jpg image032.jpg image035.jpg

    "Dziękujemy Nauczycielom" - Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu - 14.10.2019r.

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty obchodzony jako Dzień Edukacji NarodowejTego dnia najstarsze przedszkolaki - dzieci 5-letnie z grupy Skrzaty pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz z pomocą nauczycielki Anny Tadeji p. Renaty Soleckiej przygotowały dla całej społeczności przedszkolnej, zaproszonych gości i rodziców program artystyczny pt. „Dziękujemy Nauczycielom”.
     Uroczystość swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście, których bardzo serdecznie powitała 
p. Małgorzata Krok – dyrektor przedszkola: p. Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia,  p. Grzegorz Molendowski– z-ca burmistrza Zwolenia, p. Waldemar Urbański – w-ce Starosta Zwolenia, p. Edyta Jargot – kierownik Referatu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Zwoleniu, p. Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, p. Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, p. Izabela Młyńska - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Nowakowska - Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Zwoleniu, p. Małgorzata Celi – przedstawiciel lokalnych mediów oraz Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
     W trakcie prezentowanego programu artystycznego przedszkolaki recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki w których wyrażały swoją wdzięczność nauczycielom oraz całemu personelowi przedszkola dziękując za miłość, serce, opiekę oraz trud włożony w wychowanie i edukację.  W imieniu wszystkich kolegów i koleżanek z przedszkola „Skrzaty” wręczyły kwiaty zaproszonym gościom, a pracownikom przedszkola okolicznościowe laurki z życzeniami dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz zadowolenia ze swoich wychowanków.
     Na zakończenie uroczystości wiele ciepłych życzeń złożyła wszystkim pracownikom dyrektor przedszkola pani Małgorzata Krok. Życzenia przekazali również zaproszeni goście: Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia oraz w imieniu Starosty Zwolenia p. Stefana Bernaciaka – p. Waldemar Urbański – w-ce Starosta Zwolenia przekazując na ręce pani dyrektor przedszkola maskotki dla dzieci. Słowa uznania i wdzięczności padły również od rodziców w imieniu których zabrali głos przedstawiciele Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. W trakcie uroczystości były wręczane kwiaty oraz nagrody.

image021.jpg  image024.jpg  image034.jpg  image037.jpg  image040.jpg  image043.jpg  image048.jpg
  
image051.jpg  image060.jpg  image070.jpg  image078.jpg  image081.jpg  image086.jpg

    Zabawy kreatywne w grupie Bierdonek - 27.09.2019r.

     W piątek 27 września w grupie Biedronek odbyło się niecodzienne zajęcie dla dzieci i rodziców. Wychowawczyni Agnieszka Piekarz zaprosiła wszystkich przybyłych do zabaw rozwijających ogólną sprawność ruchową oraz usprawniających motorykę małą. Nauczycielka zwróciła uwagę na fakt, że bardzo ważne jest stwarzanie różnych doświadczeń, aby dziecko poznawało siebie i swoje możliwości w działaniu.
     Aby prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka należy pamiętać, że zaczyna się on od motoryki dużej (ogólnej sprawności ruchowej) aby później przejść do rozwoju motoryki małej. Na to jak pracują ręce dziecka ma wpływ całe jego ciało.
     Pani Agnieszka zaprosiła rodziców i dzieci do ćwiczeń usprawniających  motorykę małą z wykorzystaniem niekonwencjonalnych pomocy służących usprawnianiu motoryki małej. Poprzez ich zastosowanie dostarczamy przedszkolakom wrażeń dotykowych, usprawniamy precyzję  ruchów dłoni i palców, uczymy skupienia uwagi, patrzenia, wzmacniamy koncentrację, poprawiamy koordynację wzrokowo-ruchową, kształtujemy umiejętność przekraczania linii środkowej ciała.
     Wspólne zabawy dostarczyły wszystkim wiele radości czego wyrazem były wpisy do kroniki przedszkolnej oraz tablica ewaluacji zajęć.
Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zajęciu.


image001.jpg     image002.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg

     Europejski Dzień Języków Obcych/European Day of Languagess w naszym przedszkolu - 26.09.2019r.

„Kto języki obce zna,
ten się całkiem nieźle ma.
Jakie święto skrywa jesień?
Gdy 26 wrzesień?
Wie to każdy z naszych smyków
Europejski Dzień Języków!”

     26 września 2019 roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Języków Obcych. Oficjalnie święto zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzone we wszystkich krajach europejskich.
     Dzieci z
grupy „Biedronek” zostały zapoznane z flagami oraz podstawowymi informacjami o wybranych krajach europejskich. Wysłuchaliśmy piosenki „Panie Janie” w różnych językach oraz dowiedzieliśmy się jak witają się dzieci w różnych zakątkach świata. Dzieci kolorowały malowanki przedstawiające „Children of The World”, czyli dzieci z całego świata. Poznały odgłosy zwierząt wydawane w różnych językach „animal sounds”. Zajęcia odbywały się w ramach programu własnego „Bilingual Children –dwujęzyczne przedszkolaki”. Celem tych zajęć było pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie poprzez zainteresowanie kulturą i obyczajami innych krajów./Małgorzata Siewierska


image003.jpg     image001.jpg     image007.jpg     image006.jpg

     Międzynarodowy Dzień Kropki „The Dot Day” - 16.09.2019r.

     Dnia 16 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki– święto kreatywności, odwagi i zabawy. Pomysł świętowania takiego dnia powstał, gdy Peter Reynolds napisał książeczkę pt. „The Dot” opowiadającą o małej dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a i jest inspiracją do aktywności dzieci w wielu krajach również w Polsce. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka.
     W tegorocznym kropkowym święcie udział wzięły dzieci z grup „Skrzatów” oraz „Biedronek”. Obchody Dnia Kropki zaczęliśmy od wysłuchania historii małej Vashti, w języku angielskim oraz polskim a następnie dzieci wykonywały prace plastyczne oczywiście z kropką. Były kropki małe lub wielkie kropy, w pojedynkę lub w towarzystwie innych kropek, jednobarwne lub kolorowe. Uczyliśmy się piosenki pod tytułem
„The dot”. Były gry i zabawy oczywiście związane z kropką. Korzystaliśmy ze strony:
www.thedotclub.org/dotday. Tego dnia, każde dziecko miało mnóstwo okazji, żeby uwierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy z nas, bowiem potrafi tworzyć. Czasem wystarczy zacząć od kropki... Za rok też kropkujemy! /Małgorzata Siewierska/

image005.jpg   image003.jpg   image002.jpg  image011.jpg   image007.jpg   image010.jpg   image012.jpg

     "Dzieci dzieciom" oraz "Koty" - wystawa rysunków dzieci z kilku krajów świata w Bibliotece Pedagogicznej
w Zwoleniu (Tygryski, Skrzaty, Biedronki) - 11 i 13.09.2019r.

     Dużo estetycznych wrażeń dostarczyła Tygryskom i Skrzatom wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu w dniu 11 oraz 13 września 2019r. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawę prac plastycznych „Dzieci dzieciom” oraz „Koty” z różnych zakątków świata. Zbiór prac został wypożyczony z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

image001.jpg  image006.jpg  image007.jpg  image010.jpg  image011.jpg  image016.jpg  image018.jpg

Skrzaty w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu - 12.09.2019r.

     W dniu 12 września 2019r. Skrzaty – grupa dzieci 5-letnich pod opieką nauczycielki Anny Tadej odwiedziła Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu. Dzieci zostały bardzo serdecznie powitane przez dyrektor biblioteki panią Ewę Kulińską. W czytelni dla dzieci i młodzieży pani dyrektor zapoznała przedszkolaki z zasadami właściwego obchodzenia się z książką. Miłą niespodzianką był teatrzyk z przesuwanymi barwnymi planszami, które stanowiły ilustrację do wysłuchanego opowiadania „Szukając Marudka” Kamilo Yamamoto. Nie większe zainteresowanie wzbudziły wyłożone w czytelni książki, które przyciągnęły wzrok nietypową oprawą graficzną. Można je było nie tylko oglądać ale znakomicie się przy nich bawić.
    Dzieci zwiedziły także inne pomieszczenia biblioteki. W czytelni dla dorosłych miały okazję obejrzeć wystawę poświęconą znakomitemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki, które będą im przypominać jak dbać o książki. Dyrektor biblioteki serdecznie zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki z rodzicami i dołączenia do grona czytelników biblioteki.
           
                     
                   
             

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP